Heat eXchanger - Ο δασκαλος

Πως γίνεται , τι νερό βάζουμε , και όποια πληροφορία έχουμε για την βελτίωση των εκχυλίσεών μας και των γνώσεών μας!

Re: Heat eXchanger - Ο δασκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 09 Ιουν. 2015, 19:16

Όχι, είναι single boiler
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Heat eXchanger - Ο δασκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 1821 » 09 Ιουν. 2015, 19:25

Ευχαριστώ πολύ.
1821
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Μάιος 2015, 16:24
Ονομα: Διονύσης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: tAIΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Heat eXchanger - Ο δασκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 1821 » 13 Ιουν. 2015, 18:10

Τώρα, μετά από καιρό, αρχίζω και καταλαβαίνω τη διαφορά των HX μηχανών με τις απλές του μονού boiler (τι να πω, κάλλιο αργά παρά ποτέ).
Να ρωτήσω, πιστεύω να μην είμαι τελείως εκτός θέματος, η λειτουργία του boiler για τον καφέ στις HX μηχανές με διπλό boiler διαφέρει από τη λειτουργία των απλών με ένα boiler (δηλαδή η θερμοκρασία του νερού στο boiler για τον καφέ στις ΗΧ μηχανές ποιά είναι ;)

Τελικά η ερώτηση μου κατατείνει στο αν από άποψη ποιότητας η διαφορά στον καφέ είναι μεγάλη ;
1821
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Μάιος 2015, 16:24
Ονομα: Διονύσης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: tAIΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Heat eXchanger - Ο δασκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dimitris_P » 14 Ιουν. 2015, 01:31

Ενδιαφέρουσα ερώτηση και παίρνω πάσα και ρωτάω:
Πώς μπορώ να ρυθμίσω την θερμοκρασία εκχύλισης στην HX μηχανή μου; Πώς μπορώ δλδ να "παίξω" ώστε να δω αν ένας καφές πού αποδίδει καλύτερα; Στις μονές ή διπλές παίζεις με το PID. Εδώ; :think:
Dimitris_P
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 22:07
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια:
Μηχανη: ECM Barista
Μυλος: Anfim Best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Heat eXchanger - Ο δασκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 14 Ιουν. 2015, 16:50

Δηλ βρε Δημητρη διαβαζωντας το τοπικ απο την αρχη εχεις ακομη αυτην την απορια; :killmyself:
Για ξαναπαρτο απο την αρχη γιατι εχεις μεινει καιρο εξω απο τα πραγματα και αρχισες να ξεχνας μου φαινεται :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Heat eXchanger - Ο δασκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 15 Ιουν. 2015, 19:39

Διαβάζοντας και ακούγοντας διάφορα πράγματα σχετικά με μηχανές καφέ αλλά και βάσει αποριών που έχουν φίλοι μου, θα ήθελα να πω το εξής και διορθώστε με αν κάπου έχω λάθος.
Οι μηχανές ΗΧ κατασκευάστηκαν για να προσομοιάσουν την λειτουργία των μηχανών διπλού μπόιλερ και των επαγγελματικών.
Δεν σημαίνει οτι επειδή στοιχίζουν ακριβότερα απο τις μονού μπόιλερ μηχανές είναι και καλύτερες στην παρασκευή του καφέ. Απλά βολεύουν στην ταυτόχρονη παρασκευή καφέ και αφρόγαλου.
Διότι αρκετοί που μπορούν οικονομικά να ανταπεξέλθουν στην αγορά μιας μηχανής άνω των 1000 ευρώ βλέπουν οτι οι μηχανές μονού μπόιλερ φθάνουν τα 850-950 ευρώ ενώ οι ΗΧ ξεκινούν απο τα 1100 ευρώ και αυτομάτως πιστεύουν οτι οι ΗΧ είναι καλύτερες ως ακριβότερες.
Η αλήθεια για τον φίλο που ρωτάει παραπάνω είναι οτι ΔΕΝ μπορείς να ξέρεις ΠΑΝΤΑ και με ΑΚΡΙΒΕΙΑ (αν βέβαια αυτό σε ενδιαφέρει) την θερμοκρασία εξόδου του νερού στο γκρούπ καθώς οι ΗΧ σε αυτό τον τομέα είναι kinder έκπληξη....(άλλοτε ευχάριστη και άλλοτε δυσάρεστη).
Για να σου απαντήσω τελικά το μπόιλερ στις ΗΧ μηχανες έχει θερμοκρασίες 120 -140 βαθμών κελσίου (θερμοκρασία ατμού) περίπου και δεν είναι για τον καφέ αλλα τον ατμό. το νερό για τον καφέ περνά απο σωληνάκι μέσα απο το βραστό νερό και πάει στο γκρούπ.
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Heat eXchanger - Ο δασκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 15 Ιουν. 2015, 21:32

Επειδή λειτουργουν έτσι δεν πάει να πει ότι δεν έχουν σταθερότητα και ότι δεν ξέρεις που βαδίζεις
Επίσης κάνε 10 καφέδες στη σειρά με μια single boiler και μετά μου λες για σταθερότητα
Δεν με νοιάζει να κάνω 10 θα μου πεις και θα σου πω πάω πάσο, όμως ο λόγος ύπαρξής τους δεν είναι μόνο η παραγωγή ατμού
Απλά όπως γράφω και στην αρχή, απαιτούν παραπάνω προσοχή/κόπο από τον χρήστη
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Heat eXchanger - Ο δασκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 15 Ιουν. 2015, 21:57

Δημητρη θα σου απαντησω χωρις παραθεσεις επιγραμματικα για να διορθωσω τα λάθη που εγραψες ετσι ωστε να μην μπερδευομαστε κι αλλο.
Οι ΗΧ δεν κατασκευαστηκαν για να προσομοιασουν κανενος τυπου λειτουργια.Προυπηρχαν ολων και απο κει ξεκινησαν ολα.
Οι double boiler ειναι αρκετα μεταγενεστερες και ανθισαν στην αναγκη θερμοκρασιακης σταθεροτητας και επαναλλειψημοτητας κυριως κατα την ελευση του τριτου κυματος παροτι αρκετα παλιοτερα καποιοι κατασκευαστες εβλεπαν πιο μακρυα και ειχαν κατασκευασει ηδη μοντελα.
Δεν ειναι απαραιτητο οτι στοιχιζουν ακριβοτερα απο τις μονου μποιλερ ουτε ξεκινανε απο τα 1000 και πανω.Βλεπε OSCAR.
Σε μια καλη ΗΧ και για ενα χρηστη που νοιωθει τι κανει και ξερει τη μηχανη του ,δεν αποτελει kinder εκπληξη η θερμοκρασια αλλα αντιθετως μπορει να δωσει εξαιρετικα φλυτζανια και απολυτως θεικα.
Για να απαντησω κι εγω τελικα το μποιλερ δεν εχει θερμοκρασιες των 140 βαθμων.Αυτο συμβαινει μονο στις μονου μποιλερ οταν ανεβαζουν θερμοκρρασια για να ερθουν σε θεση για steaming.
Oι θερμοκρασιες που εχουν τα μποιλερ ατμου των ΗΧ κυμαινονται απο 118 εως 122 αναλογως απαιτησεων ειτε μιλαμε για οικιακες ειτε για επαγγελματικες.
Τελος δεν περναει το νερο απο κανενα σωληνακι αλλα υπαρχει ενας χοντρος σωληνας (ΗΧ)απο τον οποιον δεν περνα απλα το νερο απο μεσα.Εχουμε μια συνθετη διαδικασια θερμοσυφωνισμου του νερου και μια μελετημενη μιξη του κρυου εισερχομενου νερου με το καυτο θερμοσυφωνισμενο νερο και ολα αυτα βασισμενα στην θερμοδυναμικη των υγρων με αποτελεσμα να εχουμε την δυνατοτητα για καταλληλη θερμοκρασια εκχυλισης.
Οι ΗΧ ειναι απιστευτης συλληψης ιδεα απο καποιο πραγματικα φωτισμενο μυαλο σε μια μακρυνη εποχη οπου καταφερνουν με μια αντισταση να κανουν δυο δουλειες σε μικρο μεγεθος και εχουν συντροφεψει τους επαγγελματιες εδω και δεκαετιες επαξια και μαλιστα εχουμε δειγματα τετοιων μηχανων τελειως hi-end οπως η WBC AURELIA LONDON.
Προτιμω να εχω μια απλη ΗΧ σπιτι μου παρα μια μετρια διπλου μποιλερ.
Αυτα.....πονεσε το χερι μου.Ελεος βρε παιδια :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Heat eXchanger - Ο δασκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό physio » 27 Οκτ. 2015, 23:22

Ένα από αυτά που δεν αναφέρθηκαν πως γίνεται είναι το πως χαμηλώνουμε την πίεση στο μπόιλερ!Με ενδιαφέρει άμεσα καθώς παρότι συμβιώνω ένα πολύ μεγάλο διάστημα με την HX μου νομίζω ότι όντως μου καίει τον καφέ στο δεύτερο μισό της εκχύλισης κ πολλές φορές σταματάω τον καφέ πιο νωρίς για να πάρω καλό αποτέλεσμα.Προσπάθησα καποια στιγμή να ασχοληθώ με μετατροπή της μηχανής σε διπλού μπόιλερ αλλά το κόστος είναι όντως μεγάλο κ το άφησα για το μακρινό μέλλον...
Να αναφέρω ότι τώρα που κρύωσε κ ο καιρός το μπόιλερ έχει πίεση από από 1.25 μέχρι 1.40
physio
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 05 Ιουν. 2014, 10:45
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Παλλήνη
Μηχανη: ECM Barista Profi
Μυλος: Mahlkonig Vario
Coffee Roaster: Σε αναζήτηση...
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Heat eXchanger - Ο δασκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 28 Οκτ. 2015, 00:22

1.4 στο πάνω όριο του κύκλου, αν και υπάρχουν μηχανές που δουλεύουν έτσι, νομίζω είναι ψηλά
Δοκίμασε να ρυθμίσεις την βίδα στον πρεσοστατη έτσι ώστε το πάνω όριο να είναι 1.2 και δοκίμασε, αν είναι ακόμα καυτό τότε κατέβασε και άλλο
Εννοείται πρέπει να περιμένεις έτσι ώστε τα μέταλλα να προσαρμοστούν στις νέες θερμοκρασίες, πάντως θα θες και πολύ μικρότερο φλας
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οι παράμετροι του καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron