Heat eXchanger - Ο δασκαλος

Πως γίνεται , τι νερό βάζουμε , και όποια πληροφορία έχουμε για την βελτίωση των εκχυλίσεών μας και των γνώσεών μας!

Re: Heat eXchanger - Ο δασκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Barista » 28 Οκτ. 2015, 12:43

Πολύ σημαντικό όταν ρυθμίσεις αυτή τη βίδα να θυμάσαι που περίπου ήταν και να έχεις κατά νου ότι θα βιδώσεις ή θα ξεβιδώσεις ελάχιστα, αν υποθέσουμε ότι κάνεις κίνηση ρολογιού δοκίμαζε κινήσεις λιγότερες από πεντάλεπτο.

Διαβάζοντας πάντως νομίζω ότι πολλοί τις έχετε παρεξηγημένες τις HX αδίκως. Για κάποιον που έχει μια κάποια εμπειρία, και μπορεί να αντιληφθεί τις διάφορες παραμέτρους που πίνει στο φλιτζάνι, πραγματικά είναι πολύ εύκολο να πίνει καφεδάρες συστηματικά και με επαναληψιμότητα. Τώρα αν πιάσει στα χέρια του την HX κάποιος αρχάριος που βρίσκει κάτι αρνητικό στο φλιτζάνι και αρχίζει την παράνοια, φταίει το κόψιμο, φταίει η θερμοκρασία, φταίει το πάτημα , φταίει που σήμερα βρέχει κτλ κτλ σίγουρα δεν είναι η κατάλληλη μηχανή για αυτον.
Άβαταρ μέλους
Barista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 06 Φεβ. 2014, 16:00
Τοποθεσία: Αθήνα ΝΠ
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Alex Duetto 3
2η μηχανη: Silvia PID
Μυλος: MazzerMiniE SSP Burr
2ος Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Izzo Silver Blend :P

Re: Heat eXchanger - Ο δασκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 28 Οκτ. 2015, 17:57

Να θυμάσαι το εξής
Σίγουρα η θερμοκρασία εκχύλισης ρυθμίζεται από το flush αλλά είναι άμεσα συνδεδεμένη με την πίεση του μποιλερ
Δηλαδή, αν είναι πολύ υψηλή η πίεση, τότε δεν θα μπορέσεις ποτέ να πιάσεις τους 93 βαθμούς, διότι ή θα θέλει τεράστιο flush ή/και με την επιθετικότητα της θα ανεβάζει την θερμοκρασία όσο εκχυλιζει, έχοντας μια καμπύλη θερμοκρασίας-χρόνου, τύπου U

Ακόμα και διάφορες των 0.03 bar πίστεψε με είναι αισθητές, για αυτό υπομονή στην εύρεση της σωστής πίεσης στην μηχανή σου και δοκιμές πάντα με τον ίδιο καφέ
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Heat eXchanger - Ο δασκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό physio » 29 Οκτ. 2015, 15:58

Πριν ξεκινήσω όχι μόνο θυμάμαι που ήταν το πήρα κ φωτογραφία για να είμαι σίγουρος! :Yeah:
Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχω κανέναν κοντινό με scace να γίνει η διαδικασία πιο γρήγορα κ με μεγαλύτερη ακρίβεια!
Ένα από τα θέματα που βγήκαν εχτές που την σκάλισα είναι ότι μεγάλωσε η διαρροή ατμού από το ακροφύσιο της!Αυτό με κάνει να μην έχω ακριβή ένδειξη στο μανόμετρο κ θα πρέπει να πεταχτώ μέχρι τις Αχαρνές κάτι που έχω αναβάλλει επι μήνες... :Oops!:
Θα ενημερώσω όσο πιο σύντομα μπορώ αν κ το πρώτο δείγμα ήταν σίγουρα καλύτερο...δεν ήταν όμως όπως το θέλω!!!Αυτό το golden cup μας ταλαιπωρεί πολύ!
physio
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 05 Ιουν. 2014, 10:45
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Παλλήνη
Μηχανη: ECM Barista Profi
Μυλος: Mahlkonig Vario
Coffee Roaster: Σε αναζήτηση...
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Heat eXchanger - Ο δασκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 29 Οκτ. 2015, 21:07

Επειδή είμαι παθών και όταν αρχίσεις με τα όργανα μετρήσεων στο τέλος καταλήγει σαν την πρέζα(Άσε που στο τσακ γλύτωσα το ξύλο από τον Δημήτρη :tooth: ), η συμβουλή που θα σου δώσω είναι "TRUST YOUR TASTE"
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Heat eXchanger - Ο δασκαλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό physio » 31 Οκτ. 2015, 00:42

Έβαλα εχτές λίγο molycote 111 στο λαστιχάκι της βαλβίδας το οποίο ευθύνεται για την διαρροή κ την περιόρισε στο ελάχιστο!Απλά τώρα όντως ή μηχανή δεν είναι τόσο επιθετική αλλά πρέπει να ξαναβρω τους χρόνους που χρειάζομαι για καλύτερα αποτελέσματα!
physio
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 05 Ιουν. 2014, 10:45
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Παλλήνη
Μηχανη: ECM Barista Profi
Μυλος: Mahlkonig Vario
Coffee Roaster: Σε αναζήτηση...
Αγαπημένοι Καφέδες:

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Οι παράμετροι του καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη