Profiles

Profil , τεχνικές και οτιδήποτε εχει να κάνει με το ψήσιμο πράσινων κόκκων καφε ...

Profiles

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 26 Φεβ. 2014, 10:24

Καλησπέρα ψάχνω για διάγραμμα θερμοκρασιών από επαγγελματικό εξοπλισμό για να προσπαθήσω να τις πλησιάσω.ψάχνω για θερμοκρασίες μέσα στο τύμπανο και εξάτμισης. Ξέρω οτι κάθε μηχάνημα είναι διαφορετικό και κάθε κόκκος, αλλά με ενδιαφέρει πιο πολύ να δω που πρέπει να ανέβει αργά η θερμοκρασία και που γρήγορα.
Ευχαριστώ
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Profiles

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 26 Φεβ. 2014, 11:56

Οποτε ζητησα κατι τετοιο απο επαγγελματιες roaster η απαντηση που πηρα ηταν του τυπου το ψησιμο ειναι σαν το μαγειρεμα και ολα εξαρτωνται απο σενα κλπ.Ενα μπουσουλα βρε παιδια.....Ματαια.Ο μονος που μου ειπε δυο λογια χωρις δισταγμο ηταν ο Ψωμας που εχει την ΜΟΚΚΑ στην αθηνας.Ωστοσο αυτα που μου ειπε ηταν πολυ γενικες οδηγιες και μου εξηγησε πως δεν ισχυουν για ολες τις επεξεργασιες κοκκου.Σωστα μου φανηκαν.Πλουσιες οδηγιες εχει εδω.
Βεβαια μπορει να τα εχεις διαβασει ολα αυτα ,αλλα ειναι και το καλυτερο που μπορω εγω τουλαχιστον να δωσω.
Ας μιλησει και ο nefelim που το εχει ψαξει περισσοτερο με διαγραμματα θερμοκρασιων.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Profiles

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 26 Φεβ. 2014, 15:13

ευχαριστω, οντως τα εχω διαβασει και εγω εχω την ιδια αντιμετωπιση. Κατι εχω στο μυαλο μου για βοηθεια, θα σας ενημερωσω....
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Profiles

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nefilim » 14 Μαρ. 2014, 15:18

Με το ψήσιμο δυστυχώς όλο φλερτάρω περιστασιακά αλλά... δεν μου κάθεται. Έχω διαβάσει άπειρα πράγματα -κυριολεκτικά δουλεία δεν έχει ο διάολος..- αλλά πρακτικά δεν έχω εμπειρία, έχω μία πρώτη επαφή με κατσαρόλα ποπ-κορν του dimogrec, οπότε δεν έχω να συνεισφέρω πολλά πράγματα εκτός από ένα προφίλ από squaresmile Kenya Kagumoini Peaberry -μακράν κορυφαίος roaster κατεμέ- και ένα ποτπουρί σημειώσεων που έχω ψαρέψει από μακρόσυρτα καρτέρια στις ξέρες του διαδικτύου...Και για όποιον θέλει να εκτυπώσει 2 'flavor wheel' από CounterCultureCoffee

squaremileprofile.jpg
Squaremile profile
homeroasters.zip
potpouri
(1.65 MiB) Έχει μεταφορτωθεί 248 φορές
nefilim
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 30 Ιαν. 2014, 19:43
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια:
Μηχανη: DallaCorte Mini
2η μηχανη: Europiccola/Caravel
Μυλος: Oe Pharos
2ος Μυλος: Mazzer SJ/Sozen
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Yirgacheffe

Re: Profiles

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 14 Μαρ. 2014, 19:48

Μπράβο Γιάννη, πολύ ωραία δουλειά.

Πολύ χρήσιμο.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Profiles

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό adrood » 19 Σεπ. 2014, 12:00

Καλός ο προβληματισμός σας για προφιλ, φυσικά και υπάρχει, αλλά υπάρχει ενα αλλά στην μέση. Θα προσπαθήσω να γίνω κατανοητός και γιατί δεν γίνεται εύκολα σε ατομικό επίπεδο .

Οι περισσότεροι μας (και εγώ προς το παρών ) χρησιμοποιούμε το ρεύμα για να ψήνουμε. Επίσης οι μηχανές μας δεν θα τις έλεγα και σταθερές σε θέμα απωλειών θερμοκρασίας. Μπορεί να έχεις το ίδιο προφιλ , έτοιμο , ωραίο , στον υπολογιστή σου να μετράει και να προσπαθεί να στο βγάλει και επειδή ψήνεις με την genecafe έξω στο μπαλκόνι και φυσάει πιο κρύος αέρας από την προηγούμενη φορά να μην μπορείς να το ακολουθήσεις (ακόμα και με ηλεκτρονικά μέσα , πράγμα που σημαίνει πως η επένδυση σου πάνω στην genecafe θα κοστίζει πιο πολύ από την ίδια )

Ας πιάσουμε το οικονομικό ζήτημα τώρα. Οι περισσότεροι κάνουμε batch των 200-300 γρμ . Μια εταιρία χρειάζεται προφίλ γιατί παίζει με κιλά στο καφέ . Το λάθος κοστίζει και πολλές φορές ακριβά. Οπότε ο κυριότερος λόγος είναι για να βγάζει το ίδιο προφίλ (δεν μπορείς να αλλάζεις ούτε γεύση πόσο άλλο να αχρηστεύεις κανένα τσουβαλάκι καφέ )

Ας ξαναγυρίσουμε στα δικά μας. Έχοντας ζήσει με pop corn, behmor, genecafe θα μπορούσα να πω με ασφάλεια πια , πως είναι σχεδόν αδύνατο να πάρεις ακριβώς τις ίδιες συνθήκες ψησίματος. Ακόμα και το ένα μετά το άλλο batch . Αυτό δεν σημαίνει πως δεν αξίζει ή δεν θα απολαύσεις καφέδες. Υπάρχουν κόκκοι που είναι πάρα πολύ εύκολοι στο ψήσιμο , συγχωρούν λάθη και λίγο πολύ ότι και να τους κάνεις αν είσαι σε λογικά πλαίσια κοντά εκεί που αποδίδουν θα παίρνεις φλιτζάνι.


Τώρα για να πάμε στο προφίλ. Ένα γενικό πλαίσιο σίγουρα υπάρχει για κάθε είδος ψησίματος , καθώς και τι χρειάζεται κάθε κόκκος. Το σωστότερο είναι να μιλάς για προφίλ και να προσπαθείς να αντιγράψεις σωστά τις ίδιες συνθήκες που απόδωσε καλά ένας κόκκος όταν μπορέσεις να έχεις πρόσβασή στην θερμοκρασία της μηχανής - ροή αέρα κτλ. Στην genecage πχ δεν έχεις τίποτα από τα 2 εκτός αν αρχίσεις βάλεις ροοστάτη οπότε έχεις στην θερμοκρασία του αέρα . Μπορείς να μοντάρεις και για τον αέρα κάτι άλλα προσωπική μου γνώμη είναι πως κάποια στιγμή όλοι θα καταλήξουν σε μηχανές που σε αφήνουν να ελέγξεις τα πάντα. (ελπίζω φέτος να καταφέρω να υλοποιήσω το δικό μου θέλω για μηχανή γκαζιού δικής μου κατασκευής). Όποτε το οποιοδήποτε προφίλ είναι απλά γενικότητες και αυτό λόγω τον δυνατοτήτων που έχουμε εμείς πάνω στον καφέ λόγω "εργαλείων" και όχι των προσωπικών μας γνώσεων ή δεξιοτεχνίας. Μου ακούγεται αστείο όταν έχω κόκκο που θέλει γρήγορο ψήσιμο και στο 1c να πας αργά όσο το δυνατόν να τελειώσει η φάση . Πίστεψε με έχω κάνει τα πάντα , ούτε μονώσεις , ούτε ακόμα και πιστολάκι αέρα να παρέχει ζεστό στην εισαγωγή την genecafe και η ίδια τέρμα να μπορέσω να πιάσω το χρόνο που ήθελα να πάρω το 1 κρακ.

Τελειώνοντας αυτό το τεράστιο κείμενο και ζητώ συγνώμη, η συμβουλή μου είναι το προφίλ όσο είμαστε με ερασιτεχνικό εξοπλισμό να είναι σε θέματα όπως που τελειώνω ; πόσο γρήγορα πρέπει να πάω στο 1ο ; να παρέχουμε όσο το δυνατό ίδιες συνθήκες και έστω αν αυτό σημαίνει να ψήνω μέσα κάτω από τον απορροφητήρα , και το σημαντικότερο να διαλέγουμε να ψήσουμε κόκκους που δεν είναι ιδιαίτεροι και απαιτητικοί με μεγάλο εύρος φινιρίσματος. Οι αισθήσεις φυσικά και παίζουν ρόλο. Και η ακοή και η όσφρηση και σίγουρα το μάτι. Στα ερασιτεχνικά μηχανήματα σίγουρα θα σε κάνουν αποδοτηκότερο παρά κάποιο διάγραμμα καθώς σου λείπουν οι σταθεροί παράγοντες .

Καλή δημιουργία, μην απογοητεύεστε αλλά να γοητεύεστε . Καμιά φορά τα λάθη αποδίδουν καλύτερα :lol: :lol:
--------------------------------------------------------------------------------------------

Οι καλύτερες απολαύσεις στη ζωή είτε παχαίνουν είτε είναι παράνομες.

Η γεύση δεν μετριέται με καμία ζυγαριά :P

--------------------------------------------------------------------------------------------
adrood
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 19 Σεπ. 2014, 11:07
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Ονομα: Chris
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Alex duetto III
2η μηχανη: Suzuki GSR 600
Μυλος: Mazze mini Electroni
2ος Μυλος: Ανεμόμυλος Χάρτινος
Coffee Roaster: Gene cafe
Αγαπημένοι Καφέδες: Πλέον μονο μπλεντ

Re: Profiles

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 19 Σεπ. 2014, 13:17

Φιλε Χρηστο ωραια τα γραφεις και πολυ κατανοητα, οπως επισης και το κειμενο σου διαβαζετε με ευχαρίστηση. :respect:
Καλως ήρθες στην παρεα :Yeah:
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Profiles

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 19 Σεπ. 2014, 15:04

Χρηστάρα!

Πρώτη μέρα και ξεκίνησες τη δουλειά! :respect:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Τεχνικές Roasting

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]