IMS Competition MA 200 IM για E61

Τα πάντα για τις σίτες (Shower Screen) των μηχανών μας..

IMS Competition MA 200 IM για E61

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 11 Μαρ. 2014, 18:44

Παρελαβα και εγω την λοιπον , την σιτα (Shower Screen) της IMS , απο το barista.gr
H σιτα ηρθε στο χαρ/κο κοκκινο κουτακι της IMS .

box.jpg


Οταν ανοιξα το κουτακι και πηρα στα χερια μου τη σιτα , το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν η πολυ καλη ποιοτητα και η μεγαλη διαφορα που εχουν απο τη μαμα σιτα ...

20140311_163432_Νιρβάνα.jpg

20140311_163443_Νιρβάνα.jpg



Επομενο βημα τοποθετηση στο "εργαλειο" μου και τρεξιμο νερου απο το groyp για να δω οπτικες διαφορες ...

20140311_160058_Νιρβάνα_14278.jpg

$T2eC16RHJHIE9nyseHDCBQPhuKrGOQ~~60_35.JPG


Καμια σχεση η "μαμα" σιτα παντως ...

Πρωτη παρατηρηση ειναι οτι το νερο ετρεχε ομοιομορφα , χωρις να πεταει εδω κ εκει που μου παρουσιαζε το μαμα shower screen ..
Μετα εκχυλιση για να δω διαφορες...

20140311_160443_Νιρβάνα_12204.jpg


Στη ροη σε συγκριση με τις προηγουμενες εκχυλισεις με τον ιδιο καφε που παιζω τωρα , πηρα μια πιο ομαλη ροη...
Εκει που ειδα ομως την μεγαλη Διαφορα και ομολογω οτι δεν το περιμενα ειναι στην γευση ..Ουτε ξερω να το εξηγησω..
Ο καφες που παιζω τωρα ειναι Ονδουρα , με φρουτωδεις οξυτητες , και RD 5 ημερων , που σημαινει αρκετη οξυτητα ..
Παρατηρησα λοιπον με τις δοκιμες που εκανα με την IMS να εχουν "στρογγυλεψει" οι γευσεις και η οξυτητα ...
Δεν ειναι τοσο "sharp" , αλλα πιο ευκολοδιαβαστες και "ηρεμες" στην γλωσσα μου ...

Επισης να αναφερω οτι χρειαστηκε αλλαγη στη ρυθμιση του μυλου σε πιο ψιλο , και το puck καποιες φορες μου βγηκε πιο "νερουλο" , αλλα δε με προβληματιζει μιας και η γλωσσα μου βρηκε θετικα στοιχεια σε ολες τις εκχυλισεις ...

Συνοψιζοντας να πω οτι ειναι απο τις πιο καλες προσθηκες που εχω κανει στην μηχανη μου και θεωρω οτι αξιζει η αγορα του ...

Συν +
1)Καλυτερη κατανομη νερου στο puck
2)Στρογγυλευει γευσεις κ οξυτητα
3)Με ενα flush καθαριζει χωρις να μενουν υπολλειματα καφε
4)Δεν περναει καφες πισω λογω διατομης των οπων της σιτας

Πλυν -
1)Καποιες φορες βγαινει "υδαρο" το puck


To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted
{ TAGS }E61 group, IMS Competition, MA 200 IM, barista.gr,

Re: IMS Competition MA 200 IM για E61

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 11 Μαρ. 2014, 21:51

Νικο εχεις προβλημα.Δεν εχεις ομοιομορφη ροη απο ολη την σιτα και σιγουρα δεν φταιει η σιτα γι αυτο.Επρεπε να βγαινει νερο απο παντου.Βγαλε την σιτα ξανα και λυσε τον ορειχαλκινο διασκορπιστη για να τον καθαρισεις.Πρεπει να εχει βουλωσει καποιο αυλακι.Θα τον λυσεις με ενα κερμα λεπτο ,μαλλον 5λεπτο πρεπει να κανει το οποιο θα το στριψεις με την βοηθεια μιας πενσας.Οταν δεις τον διασκορπιστη θα καταλαβεις.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: IMS Competition MA 200 IM για E61

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 11 Μαρ. 2014, 22:41

Δημητρη ευχαριστω , αλλα τα κοιταξα ολα και δεν υπαρχει κατι βουλωμενο ...
Απλα επει οταν ζεσταινεται το νερο εχει την ταση να το κανει αυτο ..θα ανεβασω ενα βιντεο με κρυο νερο γιατι οταν το πρωτοεβαλα και εκανα flush μια χαρα ερτεχε απο παντου ...
Παντως ακομα και ετσι ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλυτερη η διανομη απο πριν ...
Θα το ψαξω να δω τι φταιει ...

Καπως ετσι ε ?

To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: IMS Competition MA 200 IM για E61

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 11 Μαρ. 2014, 23:26

ΟΚ.Ναι καπως ετσι.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: IMS Competition MA 200 IM για E61

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 12 Μαρ. 2014, 01:07

Δημητρη νομιζω οτι καλυτερα τωρα..


To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: IMS Competition MA 200 IM για E61

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Barista » 12 Μαρ. 2014, 12:50

ArroW έγραψε:Παρατηρησα λοιπον με τις δοκιμες που εκανα με την IMS να εχουν "στρογγυλεψει" οι γευσεις και η οξυτητα ...
Δεν ειναι τοσο "sharp" , αλλα πιο ευκολοδιαβαστες και "ηρεμες" στην γλωσσα μου ...


Ναι με τη σίτα αυτή κάνεις καλύτερες εκχυλίσεις πιο εύκολα και έχεις channeling πιο δύσκολα, αλλά το να στρογγυλεύει τη γεύση του καφέ και να σου κόβει την οξύτητα μου φαίνεται ότι μάλλον είναι υπερβολή.
Άβαταρ μέλους
Barista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 06 Φεβ. 2014, 16:00
Τοποθεσία: Αθήνα ΝΠ
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Alex Duetto 3
2η μηχανη: Silvia PID
Μυλος: MazzerMiniE SSP Burr
2ος Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Izzo Silver Blend :P

Re: IMS Competition MA 200 IM για E61

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 12 Μαρ. 2014, 12:56

Γιωργο δεν κοβει οξυτητα απλα μου φαινεται πιο ηπια..
Και δοκιμες με 3 διαφορετικους καφεδες..ο ενας φουλ οξυτητα.. σιγουρα παιρνω καλυτερη εκχυλιση απο πριν γευστικα κ οπτικα..
Σιγουρα το πως χτυπαει το νερο το καφε παιζει ρολο στο γευστικο κομματι..
Παρε παραδειγμα το preinfusion που βελτιωνει τη γευση..
Ακομα και στο brew το πως και ποσο νερο θα ριξεις ειναι ενα σημαντικο κομματι της διαδικασιας..
Εσυ την εχεις τη σιτα ;
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: IMS Competition MA 200 IM για E61

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Barista » 12 Μαρ. 2014, 13:29

Ναι ρε συ την έχω, την είχα παραγγείλει από Αμερική από Chriss coffee μαζί με το θερμόμετρο για το γκρούπ και μου τα είχε φέρει όλα μαζί φίλος μου μαζί με καφέ από PT's coffee, δεν θυμάμαι αλλά είναι πολύ πιθανό οι πρώτες δοκιμές που έκανα να ήταν με καινούριο καφέ οπότε να μην είδα τη διαφορά που λες.
Άβαταρ μέλους
Barista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 06 Φεβ. 2014, 16:00
Τοποθεσία: Αθήνα ΝΠ
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Alex Duetto 3
2η μηχανη: Silvia PID
Μυλος: MazzerMiniE SSP Burr
2ος Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Izzo Silver Blend :P

Re: IMS Competition MA 200 IM για E61

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 12 Μαρ. 2014, 13:35

Εγω εκανα test drive με υπαρχον καφεδες και σημερα θα παω να κανω διαδοχικες εκχυλισεις με αλλαγη της μαμας σιτας με την ims για να σιγουρευτω...:)
Ενα καλαθακι ims θελω τωρα να δεσει :)
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: IMS Competition MA 200 IM για E61

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 14 Μαρ. 2014, 00:30

Να πω δυο πραγματακια σχετικα με το πιο βρεγμενο πακ σε σχεση με τις απλες σιτες.Με μια απλη σιτα που εχει μεγαλες σχετικα τρυπες ,οταν σταματαει η εγχυλιση τοτε η πιεση εκτονωνεται προς τα πισω και προς την εξοδο της ηλεκτροβαλβιδας με αποτελεσμα το νερο που υπαρχει αναμεσα στη σιτα και το πακ να εκτινασεται και αυτο προς τα πισω και να φευγει προς την εκτονωση.Με μια ims σιτα ομως που διαθετει αυτη τη μεμβρανη με τις πολυ μικρες τρυπες η εκτιναξη του νερου προς τα πισω εμποδιζεται περισσοτερο απο οτι με μια απλη σιτα και το αποτελεσμα ειναι το βρεγμενο πακ.Εν ολιγις μεσα σε μια στγμη που διαρκει η εκτονωση δεν προλαβαινει να φυγει ολο το νερο προς τα πισω.Ειναι απολυτα φυσιολογικο και δεν επηρεαζει καθολου την εγχυλιση.Αποτελει ομως ενα λογο παραπανω να τραβηξουμε το φλυτζανι μας απο κατω οταν τελειωσει η εγχυλιση αμεσως γιατι μπορει να συνεχιζει να σταζει καφεδονερο (σκετη πικρα )παραπανω χρονο απο οτι με μια απλη σιτα.ΑΥΤΑ.
Οπως καταλαβατε την πηρα και εγω την σιτα (και με πόνεσε μπορω να πω η αγορα της αυτο το καιρο) και εκανα τις διαπιστωσεις που κανατε και εσεις.
Οφειλω να πω πως ειναι οντως μια σημαντικη αναβαθμιση και αξιζει τα λεφτα της η ατιμη. :Yeah:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Επόμενο

Επιστροφή στο Σίτες (Shower Screen)

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη