Gaggia Brass Shower Holder- Διανομέας

Τα πάντα για τις σίτες (Shower Screen) των μηχανών μας..

Gaggia Brass Shower Holder- Διανομέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 23 Απρ. 2014, 21:07

Με το που κυκλοφόρησε στην αγορά από το Barista.gr ο ορειχάλκινος διανομέας νερού, κατασκευασμένος από τα χέρια του woodsman43, προσέτρεξα να τον αγοράσω :headbang3:
Ας δούμε τον διανομέα:
gaggia-shower-brass-plate.jpg

Πανέμορφος, πολύ βαρύς και.... έτοιμος για χρήση:
1.jpg


Οι βελτιώσεις που προσφέρει είναι ως προς την υγιεινή , καθότι όπως και να το κάνουμε ο προηγούμενος της μαμάς Gaggia ήταν αλουμινένιος με συνέπεια να διαβρώνεται και να απολαμβάνουμε "αλουμινένια καλούδια" μαζί με τον καφέ μας. Πέραν τούτου όμως επειδή η μάζα του είναι πιο πυκνή (γι' αυτό και αισθητά βαρύτερος) ναι μεν μεγαλώνει ο χρόνος προθέρμανσης της μηχανής μερικά λεπτά αλλά κατά την διάρκεια της εκχύλισης βελτιώνεται η θερμοκρασιακή σταθερότητα. Προσωπικά στην δικιά μου μηχανή σε μία εκχύλιση των 32sec στα 60ml έχω απόκλιση, πτώση περίπου 0,5 βαθμούς Κελσίου ενώ πριν έφτανε και τον 1,5 βαθμό. (Μην βασιστείτε στις δικές μου θερμοκρασιακές αποκλίσεις μιας που η δικιά μου μηχανή έχει αρκετές μετατροπές, σε εσάς ίσως να αποδίδει διαφορετικά, είτε καλύτερα είτε όχι). Τέλος μου μείωσε κατά περίπου μισό γραμμάριο την χωρητικότητα του καλαθιού (basket) κάτι που με έκανε πολύ χαρούμενο μιας και πλέον μπορώ να κάνω εκχυλίσεις ακόμη και με 15gr :dancing:
2.jpg

3.jpg

Όπως βλέπεται στις φωτογραφίες η κατανομή του νερού είναι άψογη, ακόμα και με την "μαμά" σίτα. Μόλις λοιπόν μου απομείνουν μερικά αργύρια στην άκρη, θα αγοράσω και την Ims Competition σίτα :Yeah:
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }Brass Shower Holder, Gaggia Shower Holder, Διανομέας νερού Gaggia,

Re: Gaggia Brass Shower Holder- Διανομέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GKLTDKV » 23 Απρ. 2014, 22:03

τον διανομεα τον ειχα δει στο barista.gr, δεν ηξερα βεβαια οτι τον εχει φτιαξει ο δημητρης,ενα ακομα μπραβο
απο εμενα παντα αξιος.
αυτο που θα ηθελα ομως να πω ειναι το εξης: εδω βλεπω οπως λεει και ο νικος οτι μπορει
να μπει και η μαμα σιτα στον μπρουντζινο διανομεα.
αλλα σε ερωτηση μου ο barista.gr,ο βασιλης δηλαδη μου ειχε πει οτι δεχεται μονο σιτα Ims Competition
και συγκεκριμμενα αυτη
καθε διευκρινιση καλοδεχουμενη
καλα καφεδακια ευχομαι :coffee:
GKLTDKV
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 30 Μαρ. 2014, 16:17
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Χανια
Μηχανη: G.B Modified By GK
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Porlex Mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Gaggia Brass Shower Holder- Διανομέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 23 Απρ. 2014, 23:06

Ναι εχεις απολυτο δικιο Γιωργο σε οσα λες.Πραγματι ο πρωτος διασκορπιστης που κατασκευαστηκε ηταν μονο για την ims και ηταν λιγο πιο μικρος απο τον μαμα με αποτελεσμα να χωραει περισσοτερα γραμμαρια το καλαθακι πραγμα που δεν αρεσε σε πολλους οι οποιοι ενδιαφερονταν.Επειδη οι επιθυμιες των περισσοτερων δε, ηταν να ειναι συμβατος με τη μαμα σιτα ,προχωρησαμε σε καινουργιο σχεδιασμο του shower holder με αποτελεσμα το παραπανω και ελαφρως λιγοτερα γραμμαρια στο καλαθακι.
Απλως δεν εχει προλαβει να το ανακοινωσει ο Βασιλης.Τον προλαβαμε εμεις :lol:
Ο καινουργιος λοιπον ειναι ελαφρως πιο μεγαλος σε υψος απο τον μαμα και ειναι συμβατος και με την μαμα σιτα.Πλεον θα διατιθεται απο το barista.gr μονο αυτος.Αυτος ειναι και ο λογος που καθυστερησε λιγο η διαθεση του μιας και η διαδικασια αλλαγης του σχεδιασμου ,οι δοκιμες και η παραγωγη του σε CNC τραβηξε λιγακι :oops:
Η ελαφρως μεγαλυτερη θερμοκρασιακη σταθεροτητα εδω δεν ηταν το ζητουμενο αλλα ενα αναποφευκτο αποτελεσμα.Δεν υπαρχει τιποτα το τραγικο..προς θεου..απλως μετα απο μισαωρη προθερμανση οι μετρησεις με scase εδειξαν οτι το νουμερο πχ. 93 διατηρειτε για 3-5 δευτερολεπτα παραπανω κατα την διαρκεια της εγχυλισης.Μικρη η διαφορα αλλα αρκετα σημαντικη για μια τετοια μηχανη.Φασουλι το φασουλι γεμιζει το σακουλι :lol: Λιγο η πολυ το pid ,λιγο κανα preheating mod, λιγο ο διασκορπιστης ολο και κατι γινεται :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Gaggia Brass Shower Holder- Διανομέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 24 Απρ. 2014, 07:43

Πολυτεχνιτης και ερημοσπιτης...ενα μεγαλο μπραβο...γιατι οντως τα λογια ειναι περιττα...εισαι περιπτωσαρα μαστροΔημητρη..
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Gaggia Brass Shower Holder- Διανομέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GKLTDKV » 24 Απρ. 2014, 08:16

οποτε τωρα εχουμε και πιο υγιεινο διανομεα και καλυτερη θερμοκρασιακη σταθεροτητα
και ταιριαζει και η μαμα σιτα και μπαινει και η ims competition,
και σχεδιαση και κατασκευη απο τον δημητρη
τι αλλο να ζητησει καποιος :Yeah:
αψογος :respect:
GKLTDKV
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 30 Μαρ. 2014, 16:17
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Χανια
Μηχανη: G.B Modified By GK
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Porlex Mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Gaggia Brass Shower Holder- Διανομέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 24 Απρ. 2014, 10:00

Σας ευχαριστω θερμα παιδια για τα καλα σας λογια.Βεβαια εδω δεν μιλαμε για καμμια υπερτεχνολογια.Ενα κομματι ορειχαλκου ειναι :lol: Απλα ειναι θεωρω απαραιτητο σε μια gaggia για τους λογους που αναφερθηκαν παραπανω.
Ο κυριοτερος λογος που αποφασισα να εργαστω για τον Βασιλη ειναι οτι ο ανθρωπος μιυ δινει την δυνατοτητα και το ελευθερο να κατασκευασω πραγματα και να υλοποιησω ιδεες οχι μονο για την παρουσιαση μεσα σε ενα φορουμ αλλα και για την διαθεση τους σε κοσμο που δεν μπορει να τα φτιαξει απο μονος του.
Ετσι λοιπον στο μελον θα δουμε και αλλα γκατζετακια για το αγαπημενο μας σπορ τα οποια θα ειναι υγιης αποκλειστικοτητα :lol:
Με τρωει εδω και τρια χρονια τωρα η διαθεση στο εμποριο χαλκινου μποιλερ
20131226_194216.jpg
για gaggia clasic-baby σε μια λογικη τιμη αλλα ειναι πολυ δυσκολο αυτο και οσο μας πηδανε οι κυβερνωντες καταντα αδυνατο :mad:
Οχι οτι δεν ειναι καταπληκτικη και η δικη σας υλοποιηση με το ανοξειδωτο αλλα το χαλκινο μπορει να περασει εξολοκληρου απο τα χερια μου και να εχω τον ελεγχο της καταστασης χωρις εκπληξεις.Ασε που η τιμη με το ανοξειδωτο θα ξεφευγε πολυ.
Εχουμε μελλον λοιπον.

Υ.Γ.Η φωτο που εχει ανεβασει ο Νικος ειναι του πρωτου διασκορπιστη μετα απο προτροπη δικη μου.Δεν ειχε αλλη το παλληκαρι.Με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω εδω την φωτο του καινουργιου.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Gaggia Brass Shower Holder- Διανομέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 24 Απρ. 2014, 11:43

Και εκει που ειπα να "θαψω" την classic :priest: τωρα πρεπει να την "αναστησω" :priest: ....γ^*@τω περασε και το Πασχα..η καταλληλη περιοδος για τετοιες δουλειες....Και μια ερωτηση να καμω ο καημενος..στην φωτο οι δυο τρυπες ειναι αυτες που στηριζουν με allen-οβιδες τον διανομεα στο group και η μεσαια τρυπα με θηλυκο πασσο υπαρχει για να στηριχτει η μαμα σιτα με την δικια της σταυρωτη βιδα??Στην περιπτωση που θελω να βαλω την ims ,απλως σφηνωνει στον διανομεα(οπως και στην vbm)???...Υ.Γ. εχω λυσει παλιοτερα το group της classic και εχω δει τα σημεια στηριξης στα οποια αναφερομαι...
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Gaggia Brass Shower Holder- Διανομέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 24 Απρ. 2014, 16:32

Nαι σωστα οι δυο τρυπες ειναι για τις αλενοβιδες και η μεσαια για την μαμα αλλα και την ims σιτα η οποια πιανει με τον ιδιο τροπο στον διανομεα.Η ims εχει χειλια και αγκαλιαζει τον διανομεα εξωτερικα και τα χειλια μπαινουν σε εξωτερικη πατουρα ενω η μαμα παταει πανω στην περιφερεια αυτης της πατουρας χωρις να θυληκωνει μεσα της οπως κανει στον αλουμινενιο διασκορπιστη.Κρισιμη ηταν η αποσταση της εσωτερικης επιφανειας της σιτας απο τον διασκορπιστη προκειμενου να γινεται διανομη του νερου σωστα και στις δυο σιτες.
Αλλα εσενα τι σε νοιαζουν αυτα φιλε Στελιο;Εσυ τωρα εισαι νυμφευμενος με διπατο μωρο νεας αντυριπαντικης τεχνολογιας με ολα τα comfor.Γιατι πισωγυρνας στα παλια;Aυτο ευκολα μπορει να παρεξηγηθει απο μερικους μερικους οπως εγω :lol:
Ασε που οτι και να κανεις ...lifting θα ειναι. :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Gaggia Brass Shower Holder- Διανομέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 24 Απρ. 2014, 18:04

Τα ανησυχα πνευματα δεν ηρεμουν ποτε....οτι η vbm δεν μοντιφιαζετε ειναι μειον της..αλλα σε ποιον τα λεω??σε καποιον που θελει να απογειωσει τις gaggia ολου του κοσμου..εγω γιατι να αποτελεσω εξαιρεση??απλως δωσε ιδεες και mods...μαστορα!!!!
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Gaggia Brass Shower Holder- Διανομέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 24 Απρ. 2014, 18:38

Τελικα εχουμε πλακα.Μου αρεσουμε.Μας παω :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Επόμενο

Επιστροφή στο Σίτες (Shower Screen)

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη