Εσπρεσσεονικές "δουλειές" από τον Kees Van Der Westen

Άρθρα που αφορούν τον καφέ και οτι σχετίζεται

Re: Εσπρεσσεονικές "δουλειές" από τον Kees Van Der Westen

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Barista » 18 Φεβ. 2014, 22:00

Ενώ έχω ψάξει αρκετές φορές, οι πληροφορίες για τη speedster στο internet είναι αρκετά περιορισμένες, πρόσφατα μάλιστα έψαχνα να βρω κανένα βίντεο στο youtube για να :jerking: και δε βρήκα τίποτα αξιόλογο :2funny: . Δεν πιστεύω ότι τεχνικά έχει κάτι παραπάνω από μια strada, αν είχε φαντάζομαι δε θα το είχαν κρυμμένο αλλά θα το διαφήμιζαν...

Πάντως speedster έχει σπίτι του ο Mark Prince (ιδρυτής του coffeegeek) και κάπου είχε πάρει το μάτι μου να λέει ότι του έχει κοστίσει άλλα τόσα σε service! Ο συγκεκριμένος είναι και η καλύτερη πηγή φωτογραφιών της speedster!
Άβαταρ μέλους
Barista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 06 Φεβ. 2014, 16:00
Τοποθεσία: Αθήνα ΝΠ
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Alex Duetto 3
2η μηχανη: Silvia PID
Μυλος: MazzerMiniE SSP Burr
2ος Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Izzo Silver Blend :P

Re: Εσπρεσσεονικές "δουλειές" από τον Kees Van Der Westen

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 18 Φεβ. 2014, 23:08

Barista έγραψε:Πάντως speedster έχει σπίτι του ο Mark Prince (ιδρυτής του coffeegeek) και κάπου είχε πάρει το μάτι μου να λέει ότι του έχει κοστίσει άλλα τόσα σε service!


"Όποιος θέλει να γ@μ@ει πριγκίπισσα, την πληρώνει και για πριγκίπισσα." :tooth:
Έτσι είναι τα γούστα...
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Εσπρεσσεονικές "δουλειές" από τον Kees Van Der Westen

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GSHunter » 19 Φεβ. 2014, 04:11

Μια μαυρη speedster δεν θα με χαλαγε καθόλου και οσο για τα service... ξέρω ποιο τηλεφωνο να παρω :lol: :lol: :lol:
Απλησιαστη η τιμή αλλα για desktop sta windows μια χαρα ειναι :headbang3:

Στην horeca στο περιπτερο της ταφ mistral δεν ειχαν?
Άβαταρ μέλους
GSHunter
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 05 Φεβ. 2014, 19:13
Ονομα: Spiros
Τοποθεσια: Athens Ilion
Μηχανη: BFC Junior
Μυλος: Mazzer S. Joly
2ος Μυλος: Ascaso i steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Academia - Gourmet

Re: Εσπρεσσεονικές "δουλειές" από τον Kees Van Der Westen

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 19 Φεβ. 2014, 14:17

Ναι, υπάρχει και σχετική φωτογραφία εδώ.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Εσπρεσσεονικές "δουλειές" από τον Kees Van Der Westen

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aggelos » 19 Φεβ. 2014, 22:38

nefilim έγραψε:Για όποιον θέλει να θαυμάσει από κοντά μια 2-group Mirage Idrocompresso , υπάρχει στην Αθήνα στο μπαρ 42 ( Κολοκοτρώνη 3 πλ. Καρύτση) . Έχω να πάω απτα πέρσι βέβαια, χρησιμοποιούσαν καφέ μαργαρίτα από ταφ.


Εντυπωσιακή δείχνει.Σκέφτομαι να περάσω .έχω ακούσει τόσα καλά που ανυπομονώ να την δω από κοντά.Θελω να δοκιμάσω τον καφέ του bar42.
Aggelos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Φεβ. 2014, 18:02
Ονομα: Aggelos
Τοποθεσια: ΑγιοςΔημιτριος
Μηχανη: KrupsXP2070
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf,Tarresso

Re: Εσπρεσσεονικές "δουλειές" από τον Kees Van Der Westen

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nefilim » 20 Φεβ. 2014, 19:09

Και ένα αστείο βιντεάκι με μια speedster από τον Andy Schecter :new_shocked: . (O Andy Schecter είναι γνωστός καμμενάκιας/πρωτοπόρος/coffeegeek/homebarista μηχανολόγος στο επάγγελμα με πολλές συνεισφορές/καινοτομίες στην κοινότητα του καφέ όπως: είναι ο πρώτος που έκανε το preheat mod και pid σε silvia το 2001, είναι ο εφευρέτης των brew ratios , επίσης είναι δική του εφεύρεση το γνωστό Schectermatic Shnozzola mod για τους μύλους mazzer )
Στην "κουζίνα" του -πιο πολύ μοιάζει με lab- βλέπουμε εκτός της speedster, ένα μύλο Versalab, και ένα τριφασικό robur με ρυθμιστή συχνότητας :new_shocked: . Για να έχει ο τύπος speedster λοιπόν κάτι θα ξέρει ;) ...
nefilim
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 30 Ιαν. 2014, 19:43
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια:
Μηχανη: DallaCorte Mini
2η μηχανη: Europiccola/Caravel
Μυλος: Oe Pharos
2ος Μυλος: Mazzer SJ/Sozen
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Yirgacheffe

Re: Εσπρεσσεονικές "δουλειές" από τον Kees Van Der Westen

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 21 Φεβ. 2014, 11:15

Δεν πιστευω οτι το να εχει καποιος τετοιο εξοπλισμο τον κατατασει σε αυτους που ξερουν.Μαλλον σε αυτους που τα εχουν χοντρα κατατασεται :lol:
Οσο για το ρυθμιστη συχνοτητας δεν ειναι και κατι το εξωπραγματικο απο αποψη εμπνευσης.Ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει αλλος τροπος να μειωσει κανεις στροφες σε τριφασικο μοτερ χωρις αυτο να χασει την ροπη του παρα μονο με speed control με ρυθμιστη συχνοτητας.Και βεβαια να εχει και να θελει να διαθεσει το χοντρο ποσο που απαιτειται για να τον αγορασει. ;)
Το βιντεο αυτο το ειχα δει απο τοτε που πρωτοξεκινησα και η πρωτη μου αντιδραση αφου χαμογελασα λιγο ηταν να το χαρακτηρισω ΔΗΘΕΝ.Ο Δηθεν σουπερ ντουπερ γνωστης με τον δηθεν σουπερ ντουπερ εξοπλισμο και την δηθεν ανεση φτιαχνει τον δηθεν θεικο καφε που δηθεν δεν τον αντεχε και δηθεν τον πεταξε κατω.Με Δηθεν πια διαταραξη ολοκληρου του ειναι του απομακρυνεται για να συνελθει και να συνειδητοποιησει το δηθεν θεικο σοκ.Πιαστο αυγο και κουρευτο δηλ.
Φυσικα και δεν ειναι δηθεν ο εξοπλισμος.Μιλαω για την αισθηση που μου αφηνει ολο αυτο.Γιαννη δεν θελω να πω τιποτα για σενα και την επιλογη σου για το βιντεο προς θεου ετσι;Εννοειται πως καλα εκανες και το εδειξες.Απλα εγω ανακατεψα εχτες μπριζολες με κεμπαπ κρασι μπυρα και δεν ξερω τι αλλο και με επιασε κριση ειλικρινειας πρωινιατικα :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Άρθρα για τον καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron