Αιθιοπια kochere washed-moplaco

Καφέδες απο Mokka Speciality Coffee

Re: Αιθιοπια kochere washed-moplaco

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 26 Ιαν. 2017, 23:24

Μέσα σε 4 γραμμές σου, επιβεβαίωσα τι είχα καταλάβει σωστά και τι όχι.
Απλά και ξεκάθαρα.

Σε ευχαριστώ για αυτό.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αιθιοπια kochere washed-moplaco

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xatziilias » 30 Ιαν. 2017, 11:11

Φιλοι μου και συνοδοιποροι τελικο συμπερασμα μιας και τελειωσε το 1\4 που πηρα,το οποιο ειχε rd 18 Ιανουαριου.
Εκανα δοκιμες απο 19 εως 22 gr με vst 18 και 20,και χρονο 35+ sec.Το καλυτερο φλυτζανι το πηρα στα 21,5 gr.
Δυστυχως δεν βρηκα τα αρωματα που περιγραφονται,παρα μονο εντονη γευση λεμονιου.Για να μην παρεξηγηθω
δεν λεω οτι ειναι κακος ο καφες ,απλα απο αυτα που ειχα διαβασει οταν ανοιγα το σακουλακι ειχα αλλες προσδοκιες.
Παντως εξακολουθω να τον χαρακτηριζω παραπανω απο τιμιο για το κοστος του, και θα τον ξαναδοκιμασω μηπως δεν
πηγε κατι καλα με τη συγκεκριμενη παρτιδα.
Καλημερα σε ολους.
Άβαταρ μέλους
xatziilias
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 22 Σεπ. 2014, 23:42
Ονομα: Ηλιας
Τοποθεσια: πειραιας
Μηχανη: Vibiemme super 2b
Μυλος: Compak E10 OD
Coffee Roaster: Huky 500 T
Αγαπημένοι Καφέδες: Ευτυχως home roasting

Re: Αιθιοπια kochere washed-moplaco

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasBarista » 30 Ιαν. 2017, 17:35

Αν και δεν έχω δει το συγκεκριμένο καφέ και τον βαθμό καβουρδίσματος του, θα δοκίμαζα πιο μεγάλες εκχυλίσεις, ώστε να μου βγάλει όλες του τις δυνατότητες. Το λεμόνι που λες, με παραπέμπει σε υποεκχύλιση.
Εν συντομία, σκληρά σπυριά (high density) και light καβουρδίσματα, χρειάζονται πιο μεγάλες και σφιχτές εκχυλίσεις. Όλα συνδέονται με το βαθμό διαλυτότητας του καφέ, όπου αυτοί οι δύο παράγοντες τον καθορίζουν.
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Re: Αιθιοπια kochere washed-moplaco

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό COFFEEMAN » 30 Ιαν. 2017, 23:09

Καλησπέρα και απο εμένα και επειδη οταν εκανε την δοκιμη ο ηλιας ειμουν εκει μονο φιλρου προσωπικα θα τον έκανα τον συγκεκριμένο καφε.Οταν λεμε light λεμε light αλλα ρε παίδες αυτά που λέτε πουθενά.Κωστα πίστεψε έγιναν αρκετές δόκιμες και με πιεσμένες εκχυλίσεις πολύ light ξαναλέω δεν κανει ρε συ για esspreso βγάζει πολλά αρνητικά στοιχειά για μένα πάντως.Αλλα πολύ τίμιος η αλήθεια ειναι οτι έπρεπε να τον κάνουμε φίλτρου.Επειδη όμως πιστεύω τα παιδιά θα παρω ακόμα ενα σακουλάκι έτσι να δώσω μια ευκαιρία ακόμα.Καλο βαραδυ καλους :coffee:
COFFEEMAN
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 01 Φεβ. 2014, 22:41
Ονομα: ΒΑΓΓΕΛΗΣ
Τοποθεσια: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηχανη: Vbm_domobar jr2b mod
2η μηχανη: Gaggia classic
Μυλος: Mazzer Mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Xatzilias coffee roaster

Re: Αιθιοπια kochere washed-moplaco

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 30 Ιαν. 2017, 23:34

Αυριο ψηνει ο Ψωμας, θα με κανετε να παραγγειλω αν εχει ψησιμο απο της 18 και αυριανο θα παρω το πρωι τηλ να μου στειλουν, ωπα ωπα Ηλια ο καφες σημερα κανει 12 μερες?????? και περιμενες να σου βγαλει πιο νωρις κατι ειδικα σε εσπρεσσο, δεν υπαρχει περιπτωση, μετα τις 10 με 12 μερες τους ξεκιναμε του mokka, μη σου πω τους προτιμω μετα τις 20 μερες. Εκτος αν εκανε φαουλ με εντελως αψητο ψησιμο αλλα δεν μπορει δεν τα συνηθιζει θα το καταλαβαινες το χορταρικο ;)
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Αιθιοπια kochere washed-moplaco

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό COFFEEMAN » 30 Ιαν. 2017, 23:54

Αγαπητε φιλε ποιος ειπε οτι ειναι αψητος ο καφες και δεν το καταλαβα.Ειπα light πολυ light για φιλτρου κανει,μην τρελεναισε μια αποψη ειπαμε δεν ειπαμε κατι κακο.Αυτο με τις 12 και 20 ημερες εμενε δεν με εκφραζει παντως.Αποψη μου δεν πινω καφε πανω απο 8 με 9 ημερες αποψη μου παλι.
COFFEEMAN
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 01 Φεβ. 2014, 22:41
Ονομα: ΒΑΓΓΕΛΗΣ
Τοποθεσια: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηχανη: Vbm_domobar jr2b mod
2η μηχανη: Gaggia classic
Μυλος: Mazzer Mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Xatzilias coffee roaster

Re: Αιθιοπια kochere washed-moplaco

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 31 Ιαν. 2017, 00:48

Αυτο που ειπα και αναφερομουν στον Ηλια βεβαια, που ξερω οτι ψηνει και ξερω απο το Στελιο ποσο καλο παλικαρι ειναι, ειναι οτι δεν μπορει θα το καταλαβαινε ο Ηλιας αν ηταν αψητος, προφανως δεν αναφερομουν σε σενα και συγνωμη για την παρεξηγηση και προφανως δεν βρισκω το λογο να τρελαθω με κατι που ανεφερες.
Να σαι καλα, καλη συνεχεια
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Αιθιοπια kochere washed-moplaco

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasBarista » 31 Ιαν. 2017, 01:31

COFFEEMAN έγραψε:Καλησπέρα και απο εμένα και επειδη οταν εκανε την δοκιμη ο ηλιας ειμουν εκει μονο φιλρου προσωπικα θα τον έκανα τον συγκεκριμένο καφε.Οταν λεμε light λεμε light αλλα ρε παίδες αυτά που λέτε πουθενά.Κωστα πίστεψε έγιναν αρκετές δόκιμες και με πιεσμένες εκχυλίσεις πολύ light ξαναλέω δεν κανει ρε συ για esspreso βγάζει πολλά αρνητικά στοιχειά για μένα πάντως.Αλλα πολύ τίμιος η αλήθεια ειναι οτι έπρεπε να τον κάνουμε φίλτρου.Επειδη όμως πιστεύω τα παιδιά θα παρω ακόμα ενα σακουλάκι έτσι να δώσω μια ευκαιρία ακόμα.Καλο βαραδυ καλους :coffee:


Ποιές ήταν οι αναλογίες αλεσμένου με ροφήματος που δοκιμάσατε; Ζυγίζατε το ρόφημα την ώρα της εκχύλισης;
Είμαι περίεργος για τις αναλογίες που δοκιμάσατε... Και επιμένω γι'αυτό, γιατί βλέπω αναλογίες που χρησιμοποιεί αρκετός κόσμος, όπου σίγουρα δε δουλεύουν στο συγκεκριμένο καφέ.
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Re: Αιθιοπια kochere washed-moplaco

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasBarista » 31 Ιαν. 2017, 01:42

COFFEEMAN έγραψε:Αγαπητε φιλε ποιος ειπε οτι ειναι αψητος ο καφες και δεν το καταλαβα.Ειπα light πολυ light για φιλτρου κανει,μην τρελεναισε μια αποψη ειπαμε δεν ειπαμε κατι κακο.Αυτο με τις 12 και 20 ημερες εμενε δεν με εκφραζει παντως.Αποψη μου δεν πινω καφε πανω απο 8 με 9 ημερες αποψη μου παλι.



Συγνώμη που θα σε διορθώσω σχετικά με την άποψή σου για το πότε αποδίδει ο καφές και τις ημέρες του. Μην βάζεις κανόνα.
Αυτό εξαρτάται από το τρόπο καβουρδίσματος κατά πρώτο λόγο και κατά δεύτερον από την ίδια τη φυσιολογία του σπυριού.
Δεν είναι δηλαδή θέμα προτίμησης ή άποψης. Στη θέση σου, όταν θα αγόραζα ένα καφέ, θα ρώταγα τον επαγγελματία που με εξυπηρετεί, ποιές ημέρες ο συγκεκριμένος καφές, ευδοκιμεί!
Πίστεψέ με, η κάθε roasteria (πανάθεμά μας...) θα σου δώσει άλλα νούμερα. Κ όχι γιατί έχουν λάθος και δε συμφωνούν. Όλοι έχουν δίκιο. Το στυλ καβουρδίσματος (δεν αφορά μόνο το βαθμό) του καθενός είναι διαφορετικό και φυσικά ο καφές!
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Re: Αιθιοπια kochere washed-moplaco

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xatziilias » 31 Ιαν. 2017, 10:24

Κυριοι λιγη ηρεμια παρακαλω.Το οτι εκφραζουμε την γνωμη μας για ενα τοσο ασταθες προιον το οποιο αλλαζει
απο φλυτζανι σε φλυτζανι ,ποσο μαλλον απο ψησιμο σε ψησιμο, δεν ειναι λογος για κοντρα.
Εχει δικιο ο Κωστας αν ενα προιον θελει καποια ειδικη μεταχειριση καλο ειναι να υπαρχει καθοδηγηση
απο τον επαγγελματια που το εμπορευεται,διαφορετικα βγαινουν λαθος συμπερασματα.
Προσωπικα θα αποφευγα να αγορασω ενα καφε με rd 15 + ημερες εκτος αν καποιος μου το συνεστηνε.
Το οτι θα τον ξαναδοκιμασω ειναι σιγουρο ,οχι ομως απο την ιδια παρτιδα.
Κωστα ειμαι λατρης του ristretto επιδιωκω το ενα προς ενα.
Βασιλη αυτος ο παλιανθρωπος ο Σαλονικιος υπερβαλει, μαλλον κατι θελει και με καλοπιανει :2funny:
Άβαταρ μέλους
xatziilias
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 22 Σεπ. 2014, 23:42
Ονομα: Ηλιας
Τοποθεσια: πειραιας
Μηχανη: Vibiemme super 2b
Μυλος: Compak E10 OD
Coffee Roaster: Huky 500 T
Αγαπημένοι Καφέδες: Ευτυχως home roasting

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Καφέδες απο Mokka Speciality Coffee

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη