Siguatepeque - Honduras - Mokka

Καφέδες απο Mokka Speciality Coffee

Siguatepeque - Honduras - Mokka

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 17 Μαρ. 2014, 20:33

Πρωτη φορα που παιρνω καφε απο Mokka Speciality Coffee ,και τυχερη μαλλον , μιας και ο εν λογω καφε με εξεπληξε και με ενθουσιασε ιδιαιτερα...
Τον εν λογω καφε τον προμηθευτικα απο το Rialto Cuisine Cafe που βρισκεται στην Ηλιουπολη (ναι δινει και Retail ) και ειναι Barista , o Γιαννης Γαλιατσατος (ειχε αναδειχθει 3ος στο Πανελληνιο Πρωταθλημα 2014)..

20140310_184754_Νιρβάνα.jpg


Αυτος ο καφες ερχεται απο την Ονδουρα , και συγκεκριμενα απο την περιοχή Siguatepeque και βρίσκεται σε υψόμετρο 1725μ ..
Η μεθοδος επεξεργασιας ειναι pulp Natural (ημι-πλυμμενη) και η ποικιλια ειναι Red Catuai...
Μια αλλη πληροφορια που αναγραφεται ειναι το υπεδαφος , το οποιο ειναι volcanic (ηφαιστιογενη) ...
Το σακουλακι ειναι το γνωστο με την μονη βαλβιδα και αναγραφει πληρως τα χαρ/κα του και την RD ..Ας τα δουμε πιο κατω..

Moka.jpg


Χαρ/κα Honduras :

Χωρα : Honduras
Περιοχη : Siguatepeque
Ποικιλια : Red Catuai
Επεξργασια : Pulp Natural
Υψομετρο : 1725m
Φαρμα : Finca Cerro Azul
Υπεδαφος : Vocanic
Ημ. Ψησιμ. : 6/03/2014
Γευστ. Χαρ/κα : Σοκολατα , καραμελα , κακαο , βανιλια , φρουτα του δασους , γεματο σωμα και ηπια οξυτητα


Στο αρχικο ανοιγμα απο το σακουλακι , η μυρωδια που σου βγαζει εντονα πολυ , ειναι τα φρουτα , κοκκινα φρουτα...πολυ εντονα ομως ...
Αμεσως μετα κοκκοι στον μυλο και ρυθμιση για εκχυλιση :Yeah:
Η δοκιμες αυτου του καφε συνεπεσαν με την αλλαγη της shower screen στην μηχανη μου , και επρεπε να το ψαξω λιγο ωστε να παρω καλυτερα αποτελεσματα...
Αυτο που αποκομισα απο αυτον τον καφε ειναι οτι αναλογα την εκχυλιση μου εδινε αλλο γευστικο προφιλ ..Δηλαδη στις εκχυλισεις που ηταν κοντα 27-30 sec μου εδινε εντονα κοκκινα φρουτα με μια ηπια οξυτητα , ενω στις εκχυλισεις που ηταν πανω απο 35 sec μου εδινε βανιλια στη γευση με ελαφρια επιγευση κακαο και με ελαχιστη οξυτητα...
Για να ειμαι ειλικρινης σοκολατα εντονη δεν βρηκα πουθενα...
Ενα μεγαλο συν που θελω να αναφερω ειναι οτι ακομα και στις "κακες" εκχυλισεις ο καφες πινοτανε ευχαριστα ...

Η τιμη του ειναι στα 9.5 / 250 γρ.



Χαρακτηριστικα Εκχυλισης :
Βαρος 19.7 γρ
Χρ.Εκχυλισης 31 sec
Temp 106(PID)
Pressure 9.5 Bar
Tamping = 15 kg
Roast Date 6/03/2014
Ημ. Εκχυλισης 16/03/2014



To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Siguatepeque - Honduras - Mokka

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nefilim » 18 Μαρ. 2014, 18:00

Πολύ καλή παρουσίαση Νίκο :Yeah:
Να προσθέσω ότι στο καφεκοπτείο της Μόκα (στην Αθηνάς δίπλα στην βαρβάκειο) βρίσκεις δύο blend μόνο, προτιμώ το 'fine' κλασσικό πικρόγλυκο ιταλικό blend με σοκολάτες & καραμέλες ιδανικό για φρέντο. Τους υπόλοιπους καφέδες τους παραγγέλνεις είτε από το eshop τους είτε τηλεφωνικά και είναι custom roast :new_shocked: , δηλαδή ψήνουν κατά παραγγελία σε μικρό ψηστήρι για ιδιώτες και μπορείς να τους ζητήσεις τι ψήσιμο θέλεις ' light ή σκούρο. Πολύ καλή κίνηση και αγοράζεις πάντα φρέσκο καφέ.
nefilim
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 30 Ιαν. 2014, 19:43
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια:
Μηχανη: DallaCorte Mini
2η μηχανη: Europiccola/Caravel
Μυλος: Oe Pharos
2ος Μυλος: Mazzer SJ/Sozen
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Yirgacheffe

Re: Siguatepeque - Honduras - Mokka

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 18 Μαρ. 2014, 22:29

Ναι σε ολα οσα γραφει ο Νικος.......ειδικα για την εντονη γευση σε φρουτα του δασους...κατι το απιστευτο ακομη και σε cappuccino..
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Siguatepeque - Honduras - Mokka

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 18 Μαρ. 2014, 22:37

Στην επομενη αγορα του HONDURAS θα ανεβει νεο βιντεο με καλη εκχυλιση...
Η νεα σιτα της Ims ειναι πιο χαμηλη και θελω 20,5 - 21 γρ για να μη μενει κενο μεταξυ σιτας και puck , ωστε να μη γινεται channeling...βεβαια δεν μου ειχαν απομεινει τοσα γρ να φτιαξω την εκχυλιση :)

Υγ Στελιο ο cappuccino ειναι ολα τα λεφτα με Honduras...μπαινει στο Top5 μου ανετα..
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted


Επιστροφή στο Καφέδες απο Mokka Speciality Coffee

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron