Λόγοι για Home Roasting

Εδω γράφουμε τα γενικά άρθρα για το Home Roasting

Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 21 Μαρ. 2014, 09:16

Ποιοί είναι οι πραγματικοί λόγοι που μας ωθούν να ασχοληθούμε με το Home Roasting ?
Είναι απόρροια της εξέλιξης και της προσπάθειας μας για καλύτερο γευστικό καφέ ?
Είναι το μεράκι (κοινώς μικρόβιο) που μας εκφράζει ?
Είναι μόδα ?
Είναι οικονομικού χαρακτήρα ?
Πολλά τα είναι..

Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί να το αναλύσουμε.
Παρόλο που τα πράγματα γύρω μας είναι πολύ δυναμικά, κάποιοι παράμετροι στην παραγωγή του καφέ (espresso) παραμένουν σταθεροί. Συχνά αναφερόμαστε όλοι μας στα 4Μ του καφέ τα οποία είναι :
1.Mano (δεξιότητες του Barista)
2.Macchina (μηχανή καφέ)
3.Macinacaffe (μύλος)
4.Miscela (καφές)

Ανεξάρτητα σε τι επίπεδο βρίσκεται ο καθένας από εμάς όλοι μας κάπως ξεκινήσαμε και εξελιχθήκαμε.. στην προσπάθεια αυτή ως αρχάριοι ψάχναμε για μηχανή μετά διαπιστώσαμε την ανάγκη για αγορά μύλου παράλληλα με την προσπάθειά μας να παράγουμε / έχουμε καλύτερο καφέ. Ολα καλά λοιπόν μόνο.. που είχαμε αγνοήσει ένα σημαντικό παράγοντα.. το φρέσκο καφέ!!

Μέχρι πριν από λίγο καιρό δεν γνωρίζαμε τι είναι φρέσκος καφές και πόσο σημαντικό ρόλο διαδραματίζει, με την εξέλιξή μας και κυρίως λόγου του μικροβίου που έχουμε (όλοι γνωρίζουμε ότι ο καφές είναι εθιστικός :lol: ) μάθαμε / ακούσαμε περισσότερο για το φρέσκο καφέ.

Μήπως λόγω marketing λόγω third wave με τους coffees specialty οι καιροί "επιτάσουν" τον φρέσκο καφέ στην ζωή μας και αν ναι πως φτάσαμε εδώ ? δηλ. τόσα χρόνια που ασχολούμαστε και πίνουμε espresso μας κακοφαίνονταν ? πως μάθαμε αναρωτιέμαι..
Η αίσθηση που έχω αποκομίσει είναι ότι είναι συνδυασμός όλων είναι δηλαδή αθροιστικού χαρακτήρα, όλα συνετέλεσαν για να φτάσουμε στο επίπεδο που είμαστε.

Πριν ασχοληθώ με το Roasting αγόραζα φρέσκο καφέ και προσπαθούσα να το διατηρώ όσο περισσότερο φρέσκο μπορούσα, δοκιμάζοντας διάφορους τρόπους αποθήκευσης, τάπερ, αντλίες κενού αέρα κ.α. μέχρι που αποφάσισα να ψήσω καφέ.. δεν μου χρειάζονται πλέον όλα αυτά που ανάφερα.. (εύρεση αποθηκευτικού χώρου, δοχεία, σκοτάδι.. ούτε κρασί να ήταν!!) ψήνω και καταναλώνω 300γρ ανά εβδομάδα οπότε δεν προλαβαίνει να μπαγιατέψει ο καφές.

Είναι μια διαφορετική εμπειρία, συμπληρώνει το κόμματι που μου έλειπε από το γνωστό μου πάζλ. Τουλάχιτον για εμένα είναι περισσότερο ενδιαφέρον η διαδικασία του ψησίματος καφέ (είναι σαν τους δίσκους μουσικής και το cd) συγκριτικά με την διαδικασία της παραγωγής καφέ. Μπορείς να πειραματιστείς με την θερμοκρασία, την εικόνα, το χρόνο ακόμη και με την μυρωδιά μπορείς να καταλάβεις σε τι στάδιο είναι ο καφές που ψήνεις..

Aφού καταλήξεις στους καφέδες που σου αρέσουν/ ταιριάζουν περισσότερο.. υπεισέρχονται τα profiles όπου κυριολεκτικά μπορείς να "παίξεις" με τις γεύσεις π.χ. σώμα, οξύτητα, γλυκύτητα, after taste κ.α.

Το μεγάλο πλεονέκτημα του Home Roasting είναι η δημιουργία προσωπικών χαρμανιών!
Ωραία τα έτοιμα χαρμάνια.. εύκολα, συνήθως εύκολα διαχειρίσιμα διότι οι Roasters γνωρίζουν πολύ καλά τι πρέπει να κάνουν και τη γεύση να βγάλουν στους καφέδες τους αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι εύκολα εφικτό για τον απλό χρήστη, είναι όμως μια αρχή την οποία αν την υποστηρίξεις σωστά και έχεις διάθεση για πειραματισμούς και κριτική διάθεση προχωράς.. και τότε.. το Home Roasting σε ανταμείβει!!

Για να υπάρχει και ενδιαφέρον σύντομα θα παρουσιαστούν προτεινόμενοι καφέδες , χαρμάνια και δοσολογίες αυτών.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 21 Μαρ. 2014, 10:00

G.F. έγραψε:Για να υπάρχει και ενδιαφέρον σύντομα θα παρουσιαστούν προτεινόμενοι καφέδες , χαρμάνια και δοσολογίες αυτών.

Εδω μας σκλαβωνεις φιλε γιωργο και αναμενουμε με αγωνια τις προτασεις σου :lol:
Παντως με καλυψες πληρως και αναπαντεχα μαλιστα με το αρθρο σου.Και εγω ξεκινησα με το home roasting και για οικονομικους λογους αλλα κυριως για την σιγουρη φρεσκαδα που θα ειχα ,μαζι με ολη την διαδικασια η οποια ειναι μια εκπληκτικη απολαυση.
Αφου να φανταστεις εψηνα 250γρ τα οποια με βγαζουν μια βδομαδα και ξενερωνα γιατι θα επρεπε να περιμενω αλλη μια βδομαδα για να ξαναψησω.
Δεν ειναι ευκολη υποθεση ομως μιας και οι πληροφοριες κατ ιδιαν με γνωστες ειναι ονειρο θερινης νυχτος.Μπορουμε ομως να μαθουμε απο μονοι μας και μαλιστα χωρις να χρειαστει να πεταξουμε τιποτα απο οσο ψησαμε.Ε και αν δεν εχει την και τελεια ισσοροπια γευσεων δεν εγινε και τιποτα βρε αδελφε.Μονο και μονο που θα μυρισει ολη η γειτονια αυτο φτανει :lol:
Ψηνω κατω απο τον απορροφητηρα και βλεπω απο την απεναντι πολυκατοικια ειδικα το καλοκαιρι να βγαινουν εξω διαφορα μυρικαστικα οντα με ενα χαμογελο απολαυσης στο στομα που με κανει να το απολαμβανω διπλα :lol:
Δεν μπορουν να καταλαβουν κιολας απο που ερχεται αυτη η υπεροχη μυρωδια και εχει πλακα ομολογω. :tooth:
Εχω σταματησει αυτο το καιρο μιας και με εχει κακομαθει η taresso με κατι γουατεμαλες και κατι tigratους αλλα δεν θα αργησω για πολυ ακομα να ξαναξεκινησω ετσι οπως το βλεπω. :)
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 21 Μαρ. 2014, 11:04

Σίγουρα το να δίνεις 8 - 10€ ανά 250γρ δεν είναι μικρό ποσό, δηλ 32€ - 40€ το μήνα εν αντιθέση με τον φρέσκο 8 - 12€ τον μήνα !! και πάντοτε φρέσκος!! Τα χρήματα θα αποσβεστούν και πολύ γρήγορα μάλιστα! αυτό εξηγώ στα παιδιά στις συναντήσεις μας.

Ούτε σε εμένα περισσεύουν, Ok! σίγουρα ένας έμπειρος Roaster το ψήσιμό του θα είναι ανώτερο από το δικό μας (άλλη εμπειρία, εξοπλισμός ακρίβεια στη θερμοκρασία) αλλά από την άλλη μαθαίνοντας πολύ καλά ένα καφέ (για αυτό τον λόγο πάντοτε επιμένω να ψήνουμε τον ίδιο καφέ πολλές φορές) μπορείς να καταφέρεις και να έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Εγώ το κατάφερα!! μπορεί με single origin αλλά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος τόσο που τα χαρμάνια τα έχω βάλει σε 2η μοίρα.
Και η μεγαλύτερη μου ανταμοιβή ? όταν πλέον αγοράζω φρέσκους καβουρδισμένους τους οποίους δεν τους βρίσκω γευστικά Ανώτερους!! από τους δικούς μου. Ακόμη και η Γυναίκα μου το καταλαβαίνει.. (παρόλο που βάζει ζάχαρη)

Η μυρωδιά ψησίματος φρέσκου καφέ απλώς είναι αλλού.. όπως και η μυρωδία φρέσκου που αλέθεται σε χαμηλές στροφές!! ;)
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 21 Μαρ. 2014, 14:19

Πολυ καλο topic φιλε Γιωργο..εμενα με εψησες παντως να το ξεκινησω..οταν με αφησει ο Στουρναρας βεβαια .. :Yeah:
Το θεμα θα γινει sticky ..
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Barista » 21 Μαρ. 2014, 15:50

Ερωτεύτηκα!

Μετά έψαξα λίγο τις τιμές και τα ξέχασα όλα...
Άβαταρ μέλους
Barista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 06 Φεβ. 2014, 16:00
Τοποθεσία: Αθήνα ΝΠ
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Alex Duetto 3
2η μηχανη: Silvia PID
Μυλος: MazzerMiniE SSP Burr
2ος Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Izzo Silver Blend :P

Re: Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 21 Μαρ. 2014, 18:53

Πιστευω πως αυτο το roaster του λινκ ειναι υπερβολικα μεγαλο για τις οικιακες αναγκες μας.Ενα κιλο ειναι μεγαλη ποσοτητα για να την πετας εαν δεν σου πετυχει το ψησιμο γιατι αν δεν την πεταξεις θα πρεπει να την πιεις ολη :lol:
Το μικρο απο την αλλη ειναι σχεδον ιδανικο για οικιακη χρηση και πιστευω πολυ προσιτο.Στο κατω κατω 250 γρ θα ψησεις και αν δεν ειναι και τελειο το ψησιμο δεν πειραζει.Καποια στιγμη θα τελειωσει...που θα παει :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Barista » 21 Μαρ. 2014, 19:09

Καλά το 1 κιλό είναι το λιγότερο, άλλωστε μπορείς να καβουρδίσεις λέει από 100γρ μέχρι 1 κιλό, το πρόβλημα είναι ότι κάτι διάβασα για 6-8 χιλιάδες δολάρια :new_shocked:
Άβαταρ μέλους
Barista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 06 Φεβ. 2014, 16:00
Τοποθεσία: Αθήνα ΝΠ
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Alex Duetto 3
2η μηχανη: Silvia PID
Μυλος: MazzerMiniE SSP Burr
2ος Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Izzo Silver Blend :P

Re: Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 21 Μαρ. 2014, 22:32

Barista έγραψε:κάτι διάβασα για 6-8 χιλιάδες δολάρια :new_shocked:

Ελα βρε Γιωργο.Εκει κολλας;Αυτο ξεπερνιεται ευκολα :killmyself:
:lol:
Εγω να επιμεινω οτι ενα DIY air-bed roaster δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο στην κατασκευη του ,κανει απο πολυ καλη εως καταπληκτικη δουλεια και αναλογως του διαθεσιμου κοστους μπορει να συνδεθει με λαπτοπ και να ελεγχεται αυτοματα το προφιλ του κατα κορον.
Ωστοσο εχω δει live να δουλευει αυτο το μωρο και το εχω ερωτευτει.
Ισως μετα την εισπραξη του πρωτογενες να το τολμησω :jerking:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 21 Μαρ. 2014, 23:49

Πατε φιρι-φιρι να με βαλετε και στο λουκι και στη φυλακη.Εκει που νομιζα οτι τελειωσα με τον εξοπλισμο ξανα απο την αρχη.Αυτη ειναι προκληση!!!!!Γιωργο κατ'οικον μαθηματα δινεις?Γιατι πολυ απλα πιστευω οτι κατι τετοιο θελει δασκαλο στα σιγουρα...τουλαχιστον στην αρχη.Ειδωμεν!!
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 22 Μαρ. 2014, 09:49

ArroW έγραψε:εμενα με εψησες παντως να το ξεκινησω..οταν με αφησει ο Στουρναρας βεβαια .. :Yeah:
Το θεμα θα γινει sticky ..


Έχεις Γάμο εσύ σε λίγο καιρό.. κάτι μπορεί να γίνει..

Γιώργο παρόλο που είμαι fan της Probat εκει θα πήγαινα!! αλλά πολλά τα λεφτά Άρη :lol:

Δημήτρη το γνωρίζω αλλά δεν το έχω δει ούτε από κοντά βέβαια για να το έχει ο Βασίλης σίγουρα θα αποτελεί μια πολύ καλή λύση.

Στέλιο εννοείται ότι σου άναψα φωτιές!! και που να δεις όταν ανέβουμε πάνω με το Δημήτρη..
Σίγουρα βα βοηθήσει σημαντικά όποιος γνωρίζει να σου δείξει πόσο μάλλον αν γνωρίζει πολύ καλά το Gene.

Αξίζει με το παραπάνω να ασχοληθείτε.. 250γρ - 300γρ νομίζω ότι είναι η ιδανική ποσότητα για σπίτι. Σήμερα το πρωί που θα συναντηθούμε με φίλους για καφέ, εχω ψήσει έναν απίστευτο καφέ και είμαι σε δίλλημα! να ανοίξω την μηχανή να πιώ έστω και ένα shout ή οχι αφού στο καφέ που θα συναντηθούμε θα πιω περισσότερο από 4! για τη γυναίκα μου δεν το συζητάω μου λέει εννοείται ότι θα πιούμε εδώ πρώτα!! (Μάλλον είναι ακόμη πολύ ερωτευμένη μαζί μου :2funny: :2funny:)
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικά άρθρα για το Home Roasting

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη