Λόγοι για Home Roasting

Εδω γράφουμε τα γενικά άρθρα για το Home Roasting

Re: Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 22 Μαρ. 2014, 10:25

My :waf: εκοψε το φραπε,δεν μπορει να πιει espresso απ'εξω,εχει αποψη γι'αυτο που της φτιαχτω(μμμμ..το αφρογαλα επεσε πολυ......μμμμμμ..ο sidamo εχει εντονη οξυτητα)και τελος θελει να μαθει να κανει καφεδακι με τον καινουργιο εξοπλισμο(εκανα το λαθος να της πω οτι ειναι πλεον ευκολη διαδικασια)........παει συναγωνιστες το τελευταιο απορθητο καστρο του ανδρισμου μου επεσε και μαλλον αμαχητι...
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 22 Μαρ. 2014, 16:35

:lol: :lol:
Τουλαχιστον σου εμεινε η πισινα 100Χ30 να κανεις καμμια βουτια να συνερχεσαι οταν θα κανει καλυτερες εγχυλισεις απο σενα. :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 22 Μαρ. 2014, 20:30

Είσαι πολύ τυχερός Στέλιο! εμένα είναι πολύ πονηρή! μου δήλωσε "δε θέλω να ξέρω τι και πως αυτό είναι δική σου δουλειά" το αποτέλεσμα ? μονίμως μου ζητάει και μονίμως φτιάχνω.. και το πιο σπαστικό ? όταν έχει κρυώσει η μηχανή μου λέει "θα μου φτιάξεις άλλο ένα καφεδάκι"??
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 22 Μαρ. 2014, 23:04

Φανταζεστε να βγει στο forum σαν mymenhir1971's wife με τρελη πατεντα για μηχανες 2boiler και να πρεπει να δωσετε :respect: .Μετα θα πρεπει να εκτονωνομαι στο κεντημα.......
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 22 Μαρ. 2014, 23:49

:lol:
Και οτι ηθελα ενα μπλουζακι με το logo coffeeheat.gr πλεγμενο πανω του.Θα σε παρακαλεσω στελιο με τα χρωματα του φορουμ να ειναι αγορι μου, :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 26 Μαρ. 2014, 16:50

Κλείνω τα 25kg ψησίματος στο gene και οφείλω να πω κάτι που μου είχαν πει πριν το πάρω. Το ψήσιμο είναι μεγαλύτερη ευχαρίστηση από το ψάξιμο της μηχανής και της προσπάθειας του τέλειου καφέ. Οσον αφορά τα μηχανάκια, το gene πολύ ακριβό για αυτά που προσφέρει με σοβαρές ελλείψεις και το άλλο αν δεν κάνω λάθος θέλει φλόγα εξωτερική??? αν κάνω λάθος διορθώστε με αν δεν κάνω λάθος ας μου πει κάποιος πως ρυθμίζεις θερμοκρασία.
Αυτό που έχω να πω εγώ είναι πως δεν υπάρχει θεωρία για σωστό η λάθος ψήσιμο και αυτό πο υθα σας ψήσει είναι το 95% κρέμα ( και όχι με διάφορα κολπάκια που βλέπουμε στο youtube, πειραγμένες θερμοκρασία στενούς λαιμούς στα ποτήρια........)
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 26 Μαρ. 2014, 18:55

Ρυθμιζεις την θερμοκρασια αυξομειωνοντας την φλογα και ακουει μια χαρα.Πολλα τα υπερ της φλογας.Εχει ειδικο ματι με υγραεριο το οποιο κανει εναν καταπληκτικο διασκορπισμο της φλογας.
Για το gene δεν ξερω δεν εχω εμπειρια αλλα για τα αλλα +1000 :headbang3:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 26 Μαρ. 2014, 22:22

ρωτάω γιατι αν στο gene ψήσω στα 1000 watt είναι τελείως διαφορετικό το αποτέλεσμα με τα 1100, αλλάζουν τελείως οι χρόνοι το χρώμα η γεύση. Ολα αυτά πως τα κάνεις με την φλόγα? Εδώ σε επαγγελματικά ψηστήρια που έχουν σταθερές και κάθε φορά μπορούν να πετύχουν το ίδιο ψήσιμο τα 10 δευτ και το μισό λεπτό κάνουν διαφορά. Anyway κρατάω τις επιφυλάξεις μου, δεν διαφωνώ στο καλό αποτέλεσμα αλλά στην επαναληψημότητα
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 26 Μαρ. 2014, 22:35

Δεν διαφωνω σε κατι.Ενα τετοιο μικρο μηχανημα απαιτει πολυ περισσοτερο τις δεξιοτεχνιες του χειριστη και να εισαι απο πανω του ενω τα μεγαλα επαγγελμετικα ακολουθουν το προφιλ σταθερα μονα τους.Μπορεις και σε αυτο να εχεις ακριβεια αρκει να χρησιμοποιεις θερμομετρο με USB και να εχεις το καταλληλο πραγραμματακι στο laptop ετσι ωστε να εχεις επαναληψιμοτητα ακριβειας οσο αυτο ειναι δυνατον λαμβανωντας υποψην και τις υπολοιπες παραμετρους οπως ειναι η θερμοκρασια και η υγρασια του περιβαλοντος.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Λόγοι για Home Roasting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 27 Μαρ. 2014, 11:02

Να τοποθετηθώ με τη σειρά μου.

Διαφωνώ κάθετα για το Gene κάθε άλλο παρά ακριβό είναι για αυτά που προσφέρει.. άλλωστε είναι σε παγκόσμιο επίπεδο αναγνωσμένη η αξία του. Πρόκειται για άριστη αγορά η οποία έχει πλεονεκτήματα έναντι των άλλων!! (ιδιαίτερα για τον αρχάριο).

Βεβαίως ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.
Όμως.. το Gene και τέτοιου είδους Roasters θεωρούνται και φυσικά είναι Entry Level !! τίποτε περισσότερο απο αυτό.

Συνεπώς, δεν μπορεί να συγκριθεί με φλόγα και με άλλο roaster που έχουν ακρίβεια στη ρύθμιση της θερμοκρασίας και του ανεμιστήρα.

Προσωπική μου επιλογή θα ήταν probat (μπορώ όμως?)

Αναφορικά με την ποιότητα ψησίματος του καφέ (ομοιομορφία) γνωρίζω αρκετούς Ελλάδα - Εξωτερικό οι οποίοι είναι ευχαριστημένοι. Προσωπικά δεν έχω καταλήξει αν τελικά αξίζει η μετάβαση από Gene σε κάποιο άλλο σε συνάρτηση με τα χρήματα που θα απαιτηθούν.. Είναι κάτι ανάλογο με τον Mazzer SJ και τον Major δεν αξίζει να δαπανήσεις τόσα χρήματα όπου ειναι πολύ σχετικό αν θα έχεις και ανάλογο αποτέλεσμα, τουλάχιστον εκεί καταλήγουν οι ιδιοκτήτες των μύλων που τους έχουν.

Αυτό βέβαια δεν ισχύει αν από SJ πας σε (Κωνικό) Kony, Robur, K10, etc που και πάλι παίρνεις αν οχι καλύτερο αποτέλεσμα σίγουρα διαφορετικό! (Θα αναλυθεί σε άλλη ενότητα).

Σίγουρα θα έχουμε πολύ καλύτερο ψήσιμο (αυτό είναι το μόνο σίγουρο) όμως στη περίπτωση που δεν έχουμε χώρο τι γίνεται ?

Διαφορετικά μετακινείς κάτι που ψυγίζει 3 κιλά με μικρό όγκο και διαφορετικά κάτι που ζυγίζει 13 κιλά με πολλά παρελκόμενα, πόσο μάλλον όταν ψήνουν και την ίδια ποσότητα καφέ. Θα σκέφτομαι να ψήσω και ήδη θα κουράζομαι και όπως πολύ σωστά είπες ότι η διαδικασία του ψησίματος είναι μια πολύ ευχάριστη διαδικασία δεν θα ήθελα να την αλλάξω.

Τελικά..
Για κάποιον που έχει μεράκι και πολύ τρέλα ναι σίγουρα θα αξίζει να μεταβεί σε άλλο Roaster με το αντίστοιχο τίμημα για τους υπόλοιπους που θέλουν να έχουν αξιοπρεπές ψήσιμο (ομοιομορφία ψησίματος, δυνατότητα επεμβάσεων προκειμένου να διαμορφώνουν το δικό τους προφίλ κ.α.) μπορούν να παραμείνουν σε αυτού του επιπέδου Roaster πόσο μάλλον όταν το Gene έχει αποδειχτεί ιδιαίτερα αξιόπιστο με φτηνά ανταλλακτικά τα οποία εύκολα αλλάζονται από τον ιδιοκτήτη αλλά το κυριότερο.. υπάρχει άφθονη γνώση στο Internet για το Gene.

Αυτός είναι ο δικός μου τρόπος προσέγγισης, απλές σκέψεις τίποτε περισσότερο..
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικά άρθρα για το Home Roasting

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron