Vibiemme Tecnique Multi Impression coming soon!!!!

Τα παντα για τις επαγγελματικες μηχανες και τη φιλοσοφια τους

Vibiemme Tecnique Multi Impression coming soon!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 12 Ιαν. 2016, 17:25

Ενα νεο μοντελο προωθει στην αγορα η vibimme που το ονομαζει ως παραπανω το οποιο δεν θελω να σας το παρουσιασω ως μοντελο αλλα ως τεχνολογικη καινοτομια κυριως επειδη αυτο το συστημα που εχει υλοποιησει το εχω ηδη εν μερη κατασκευασει και ενσωματωσει στην δικη μου μηχανη εδω και πολυ καιρο και θεωρω οτι αξιζει περαιτερω αναλυση.
Πως διαλο πραγματα που βρηκα μονος μου και δεν τα εχω συζητησει με κανεναν τα βλεπω να εμφανιζονται κι αλλου αυτο δεν μπορω να το καταλαβω.
Φυσικα υπαρχουν εξηγησεις και μια απο αυτες ειναι απλη και εχει να κανει με το οτι ενα πραγμα που σκεφτεται καποιος εδω και τωρα στην ελλαδα μπορει να το εχουν σκεφτει και αλλοι δεκα στον κοσμο μιας και το μυαλο μας κατασκευαστικα ειναι ιδιο σε ολους.
Ετσι λοιπον η vibiemme παρουσιαζει το thermospiral system το οποιο ειναι ενα συστημα μποιλερ-γκρουπ που χρησιμοποιει τη θερμοσυφωνικη τεχνολογια για ομοιομορφη θερμανση των μεταλλων αλλα και τη satureted τεχνολογια για θερμικη σταθεροτητα κατα την διαρκεια της εκχυλισης.
Δειτε το σχημα παρακατω και θα αναλυσω το τι βλεπουμε επειτα.
Termospiral System.jpg

Με λευκες γραμμες βλεπουμε ενα κλειστο συστημα νερου θερμοσυφωνικης τεχνολογιας το οποιο θερμαινεται ελεγχομενα απο pid ελεγκτη και βλεπετε και την διαδρομη του νερου γυρω απο το γκρουπ.Ετσι λοιπον η κυκλοφορια του νερου αυτου ,το οποιο βρισκεται σε κλειστο κυκλωμα και δεν εχει καμμια επαφη με το νερο της εκχυλισης,ζεσταινει τα μεταλλα και οχι μονο.


Το οχι μονο κολλαει στο οτι το κυκλωμα αυτο μεταφερει επαγωγικα την θερμοτητα του σε ενα χαλκινο σπιραλ το οποιο ειναι εμβαπτιζομενο μεσα του και περιεχει το νερο της εκχυλισης.Διερχομενο το νερο μεσα απο το σπιραλ ζεσταινεται και καταληγει στο πακ στην επιθυμητη θερμοκρασια.
Το τιπ εδω ειναι οτι το νερο που βρισκεται μεσα στο θερμοσυφωνικο κλειστο κυκλωμα ειναι αποσταγμενο ;)
Satureted ειναι γιατι το χαλκινο αυτο σωληνακι καταληγει σε ενα θαλαμο μεσα στο γκρουπ ο οποιος μεταφερει και αυτος με τη σειρα του θερμοτητα στο μεταλλο του γκρουπ.
Η vibiemme υποστηριζει οτι η θερμοκρασιακη σταθεροτητα του κυκλωματος ειναι εξαιρετικη ακομα και αν το μποιλερ του ατμου ειναι σβηστο μιας και το νερο που μπαινει μεσα στο σπιραλ ερχεται προθερμασμενο απο ειδικο ΗΧ μεσα απο το μποιλερ του ατμου.
Και γιατι να μην ειναι αλλωστε μιας και αυτα ειναι ολα ηδη δοκιμασμενα απο τις διαφορες κατασκευες των ιδιωτων τις οποιες αγρυπνα ματια παρακολουθουν ασταματητα και αβυσαλεα :lol:
Επειδη τα παντα ειναι πατεντες εννοειται πως αυτο το συστημα αποτελει πατεντα της vibiemme και ετσι πετυχαινει μια διαφοροποιηση απο τις υπολοιπες υλοποιησεις αλλων εταιριων οι οποιες ηταν ηδη πατενταρισμενες και δεν μπορουσαν να αντιγραφουν.
Ας προσεχαν αυτοι που πρωτοι εφτιαξαν τα σπιραλ και δεν τα πατενταρισαν :lol:
Εγω θα ονομασω αυτο το συστημα υβριδικο αυθαιρετα μιας και συνδυαζει τις δυο τεχνολογιες θερμοσυφωνικη και satureted και το εχω ηδη υλοποιησει εδω και λιγο καιρο και στη δικια μου με τελειως διαφορετικη προσεγγιση απο την παραπανω.
Εχω διαπιστωσει οτι δουλευει εξαιρετικα και μενει να διαπιστωσουμε και το κατα ποσο δουλευει στην vibiemme οχι βεβαια γιατι θελουμε να αγορασουμε επαγγελματικη για το σπιτι αλλα επειδη ολοι ξερουμε πως αυτα τα κολπα θα εφαρμοστουν και στις οικιακες καποια στιγμη βεβαιως βεβαιως. ;)
Και μια φωτο της μηχανης (οχι οτι μας πολυενδιαφερει αυτη καθεαυτη)
VBM Tecnique Multi Impression (2).jpg
Soft touch οθονες σε καθε γκρουπ με προαιρετικο το pressure profile για καθε γκρουπ ξεχωριστα και νεο σχεδιασμο σε σασι και υλικα

Απο οσο ξερω η μηχανη θα βρισκεται στη ΗORECA στο περιπτερο της TARESSO-SAICAF και κατα πασα πιθανοτητα θα ειμαι κι εγω εκει σε μια γωνιτσα με τη δικα μου κι ενα μυλαρακι να φτιαχνω κανα καφεδακι σε φιλους και περαστικους που ελπιζω να πινεται........χα χα χα....
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Επιστροφή στο Επαγγελματικες Μηχανες Εspresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]