La san marco 95 practical s manual

Τα παντα για τις επαγγελματικες μηχανες και τη φιλοσοφια τους

La san marco 95 practical s manual

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό turbakias!!! » 13 Μαρ. 2016, 16:17

καλησπερ παιδια εχω την εν λογω μηχανη.. Πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης..

Θελω να κανω ενα σερβις στη μηχανη μιας και ειχα καποια θεματακια. Ξαφνικα κολλησε το σωληνακι τριωδης με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω backflash.. Τεσπα το ελυσα το καθαρισα και ολα οκ..

Ενα αλλο θεματακι ειναι οτι ενω η μηχανη δειχνει την πιεση του νερου παρπχης αν το βαλω να ξεκινησει να τρεχει χωρις pf δεν μου δινει την πιεση που ειναι ρυθμισμενη. Την εχω ρυθμισει στο 9 και πταν τρεχαι ελευθερο παει 7,5 περιπου και οταν ξεκιναει η εκχυλιση χτυπαει 7-7,5 και σταδιακα ανεβαινει στο 9. Δεν ξερω αν ειναι προβλημα η οχι αλλα διαβασα οτι οι περιστρπφικες δειχνουν ιδια πιεση ειτε με ή χωρις pf.

Αν ειναι προβλημα τι προβλημα ειναι;

Ενα λαθος που εχω κανει ειναι οτι δεν εχω συνδεσει αφαλατικο φιλτρο στην εισαγωγη.. Θελω να κανω descaling στο boiler υπαρχει κανενα manual για να κανω αφαλατωση καποιος οδηγος αποσυναρμολογησης; Οσο και αν εψαξα δεν βρηκα κατι..


Παρακαλω οποιος γνωριζει κατι να το γραψει..

Σας ευχαριστω!
turbakias!!!
Member
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 29 Ιουν. 2014, 01:04
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Νεα Αρτακη, Μαντσεστ
Μηχανη: LSM 95
2η μηχανη: Gaggia Classic PID
Μυλος: LSM SM90t
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: HasBean

Re: La san marco 95 practical s manual

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 16 Μαρ. 2016, 11:10

Μια αιτια γι αυτο που περιγραφεις με την πιεση ειναι η απουσια ζιγκλερ απο το γκρουπ συχνο φαινομενο στις san marco.Ακομα μεχρι που καποιος φελλός τεχνικος να το ειχε ξεχειλωσει στην προσπαθεια του να το καθαρισει.
Αλλη αιτια ειναι η απωλεια πιεσης απο καπου π.χ. απο βαλβιδα εκτονωσης ή ηλεκτροβαλβιδα γκρουπ.
Αφαλατωση με τα γνωστα αφαλατικα των ιδιωτων τυπου ξυνου-dezcal μπορεις να κανεις μονο εφοσον ειχε γινει κανονικο service στην μηχανη σου και δεν εχει περασει πανω απο 6αμηνο απο τοτε. Δηλ μονο συντηρηση μπορεις να την κανεις με την γνωστη μας αφαλατωση.Αλλιως σε τεχνικο.
Οδηγο αποσυναρμολογησης ουτε εχουμε ουτε θα βρεις ουτε θα μπει ποτε σε αυτο το φορουμ.Ο λογος προφανης και εχει να κανει με την ασφαλεια των επιδοξων μελων την οποια εμεις δεν θελουμε να την υπονομευουμε και να ειμαστε και υπολογοι γι αυτο απεναντι στο νομο.
Το καθε μελος με δικη του ευθηνη μπορει να προβαινει σε εγχειρησεις αυτοσχεδιες εφοσον κανεις απο εμας δεν του τις υποδeικνυει.
Συμβουλες γενικως και αοριστως ομως ευχαριστως μπορουμε να δινουμε :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2175
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: La san marco 95 practical s manual

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό turbakias!!! » 17 Μαρ. 2016, 01:57

Καλησπερα Δημητρη!!! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση νομιζω με καλυψες...

Επειδη τη μηχανη την αγορασα μεταχειρισμενη και ο προηγουμενος κατοχος μου ειχε πει οτι την ειχε 2-3 χρονια χωρις σερβις συν 1 ακομη εγω ειμαστε τουλαχιστον 4 χρονια περιπου χωρις καν αφαλατωση οποτε απο αυτα που μου ειπες και στην εκθεση και εδω ο τεχνικος ειναι η πιο σωστη λυση.

Οσον αφορα τον οδηγο για να τη λυσω εννοειται πως κανεις δεν φερει ευθυνη αλλα θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου.
turbakias!!!
Member
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 29 Ιουν. 2014, 01:04
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Νεα Αρτακη, Μαντσεστ
Μηχανη: LSM 95
2η μηχανη: Gaggia Classic PID
Μυλος: LSM SM90t
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: HasBean


Επιστροφή στο Επαγγελματικες Μηχανες Εspresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]