Coutume - Surme Gesha - Ethiopia

Πειτε μας τι ενδιαφερον ηπιατε εξω απο την ελλαδα.

Coutume - Surme Gesha - Ethiopia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 19 Σεπ. 2018, 11:33

Περνώντας από Γαλλία, έκανα μια στάση σε ένα καφέ βλέποντας μια Synesso Hydra και κάτι μύλους EK43.

Στον πάγκο του καταστήματος είχαν το συγκεκριμένο καφέ, μερικά στοιχεία παραθέτονται παρακάτω:

Xώρα: Αιθιοπία
Περιοχή: Bench Maji
Υψόμετρο: 1900-2100m
Επεξεργασία: Natural
Φάρμα: Gesha Village
Ποικιλία: Gesha 1931
Άρωμα από Jasmin, eau de rose, fleur de orange.

Tο συγκεκριμένο καφέ τον έδιναν και ως διπλό εσπρέσσο, στην προνομιακή τιμή των 9 ευρώ παρακαλώ.
Σε δοκιμή του δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε, ελαφρύ σώμα, με αρκετά αρώματα τα οποία προσωπικά δεν μπορούσα να διακρίνω ακριβώς τί είναι τί.

Το καφέ αυτό τον πωλούσαν και για το σπίτι, 25ευρώ τα 100gr ( ένα καιρό παραπονιόμουν για τους Έλληνες roasters ότι έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν στις τιμές τους ).

Ο barista μου εξήγησε ότι κάνουν το ίδιο ψήσιμο και για φίλτρο και για espresso. Είχα αποφασίσει να μην τον σπαταλήσω ως espresso, οπότε ξεκίνησα να δοκιμάζω σε V60.

12gr κόκκου, 190ml ροφήματος

Συνολικός χρόνος παρασκευής:2:10,
30 sec blooming
1 pour: 80ml ροφήματος στα 50sec
2 pour: 130ml ροφηματος στα 1:30
3 pour: 190ml ροφήματος και τέλος στο 2:10.

Όλα τα αρνητικά περί μπλεξίματος αρωμάτων, γεύσης κλπ τελειώνουν. Ο καφές είναι πεντακάθαρος και ανάλαφρος, πραγματικά είχα καιρό να πιώ τόσο καλό καφέ. Όσο κρύωνε γινόταν απολαυστικότερος, με ελάχιστη οξύτητα.
Νομίζω είναι από τους καφέδες που θέλει κάποιος να πιεί μια Κυριακή πρωί, έχοντας ξυπνήσει πολύ νωρίς, να βγεί στο μπαλκόνι του και να απολαύσει με ηρεμία διαβάζοντας ένα βίβλιο ή την εφημερίδα του.

Κάτι τέτοια καφεδάκια με κάνουν να χαίρομαι που ασχολήθηκα με τον καφέ πριν από 3-4 χρόνια. Αν ποτέ τύχει να τον βρείτε διαθέσιμο, μην διστάσετε να κάνετε ένα δώρο στον εαυτό σας. Το κακό είναι ότι άρεσε στη γυναίκα μου και 100gr δεν φθάνουν ούτε για 5 μέρες.. :)
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Coutume - Surme Gesha - Ethiopia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Spiderdim » 20 Σεπ. 2018, 01:21

12 γραμμαρια καφε και εκανες pour 190 ή το τελικο αποτελεσμα στο φλιτζανι ηταν 190ml? Εαν εριξες 190 νερο υπολογισε οτι με την κατακρατηση ειχες περιπου 170 γραμμαρια καφε στο φλιτζανι (extraction yield). Ετσι ξανθο που τον βλεπω νομιζω σηκωνει θερμοκρασια για να δεις εαν βγαλει κατι ακομα σε γευση
Spiderdim
Member
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 13 Νοέμ. 2014, 19:24
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ηρακλειο
Μηχανη: Wega concept evd 2
Μυλος: Simonelli nuova mdx
2ος Μυλος: Eurogat Grinder K3
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Coutume - Surme Gesha - Ethiopia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 20 Σεπ. 2018, 10:56

Στo φλυτζάνι μετράω τα 190ml, γνωρίζοντας το βάρος του φλυτζανιού μετράω στο τέλος με tare στη ζυγαριά το συνολικό βάρος.

Δυστυχώς δεν έχω γραμμάρια για να πειραματιστώ, πρέπει να έχω 8 γραμμάρια ακόμα στο σακουλάκι, οπότε δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Coutume - Surme Gesha - Ethiopia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pollux » 20 Σεπ. 2018, 13:07

...Χαίρεται,
από ότι φαίνεται πηγές στο μαγαζί της rue Babylone...ναι το coutume φέρνει συχνά καφέδες του Adam Overton και φυσικά τους πουλάει πανάκριβα. Πάντως με εκπλήσσει που δίνει αυτόν τον καφέ σε εσπρέσο. Σε γενικές γραμμές έτσι είναι όλοι οι καφέδες του coutume λεπτό σώμα (αδύνατο) σχεδόν υδαρες με μεγάλη οξύτητα αλλά χωρίς φρούτο. Δεν συμφωνώ με τον τρόπο αυτό που ψήνουν
και έχω σταματήσει να πηγαίνω για καφέ εκεί, την τελευταία δε φορά έκαναν ένα φίλτρου εντελώς απαράδεκτο ( κρίμα την Ek43) !
Υπάρχει πρόβλημα στην Γαλλία όσον αφορά το καβούρδισμα από όλους Coutume café, Arbre à café, Terres de café, Lomi κτλ, οι δε τιμές στα ύψη, Παρίσι θα μου πεις...
pollux
Member
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 10 Ιαν. 2017, 16:56
Ονομα: Σόλων
Τοποθεσια: Αθήνα Paris
Μηχανη: SylviaWoodsmanMod
2η μηχανη: La Pavoni Europiccol
Μυλος: tΑlΩs 63 conical
2ος Μυλος: Compak E5 od
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Coutume - Surme Gesha - Ethiopia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 20 Σεπ. 2018, 13:20

Καλησπέρα Σόλων,

Ναι σε αυτό το μαγαζί πέρασα, γι αυτό και είπα ότι σαν εσπρέσσο δεν με ενθουσίασε. Γενικά δεν είμαι φαν του σώματος στον καφέ, προτιμώ περισσότερο ''μύτη'' και λιγότερο κρέμα κλπ.

Αν δεν έχεις περάσει, κάνε μια δοκιμή στο Fringe, κοντά στη Bastille.
Αυτή τη στιγμή έχει μια Kenya για espresso από Coffee Collective, η οποία καθώς κρυώνει γίνεται εντυπωσιακή, καθώς και τύπος που δουλεύει το μαγαζί είναι πολύ ευχάριστος.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Coutume - Surme Gesha - Ethiopia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pollux » 20 Σεπ. 2018, 17:23

...το Fringe Βασίλη δεν το ηξερα, ( ευχαριστώ για την πληροφορία ) είναι γεγονός
ότι στην περιοχή της Βαστίλης και δίπλα στην Ρεπουμπλίκ έχουν ανοίξει τελευταία
αρκετά μαγαζιά με καφέ "σπεσιαλτι" τα οποία βεβαίως δεν αξίζουν πολλά αλλά το Fringe
φαίνεται ενδιαφέρον... Θα το επισκεφτώ σύντομα και μόλις γυρίσω πίσω στην "έδρα" μου ;)
Όσον αφορά το "σώμα" είναι μια άλλη μεγάλη ιστορία: ένα "λεπτό σώμα" μπορεί να μην έχει
ενδιαφέρον όπως και ένα "μεγάλο σώμα" να μην είναι μεγάλο...(και μένα μου αρέσουν τα
λεπτά αλλά "πυκνά" σώματα αυτά δηλ που δίνουν μεγάλη επίγευση...η ισορροπία στην
γεύση και η γλυκά είναι σημαντικοί παράγοντες...όσο μύτη και να έχει
ένας καφές αν δεν "επαληθεύεται από το "στόμα" δεν έχει ενδιαφέρον...η
οξύτητα αν δεν συνοδεύεται από "φρούτο" λέγεται " ξύδι" :) ...
Τέτοια " ξύδια" έχω πιεί αρκετά στο Coutume αλλά και αλλού.
Βεβαίως όπως λέγαν και οι λατίνοι, για να θυμηθούμε τα Λατινικά μας :

de gustibus et coloribus non est disputandum
pollux
Member
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 10 Ιαν. 2017, 16:56
Ονομα: Σόλων
Τοποθεσια: Αθήνα Paris
Μηχανη: SylviaWoodsmanMod
2η μηχανη: La Pavoni Europiccol
Μυλος: tΑlΩs 63 conical
2ος Μυλος: Compak E5 od
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Καφεδες απο καταστηματα εκτος Ελλαδος

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη