Gardelli's Specialty Coffees

Πειτε μας τι ενδιαφερον ηπιατε εξω απο την ελλαδα.

Re: Gardelli's Specialty Coffees

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 03 Δεκ. 2018, 19:03

Φιλος συμφορουμιτης επικοινωνισε με Gardelli και τα μεταφορικα ξαναεγιναν 9 ευρω για Ελλαδα.
Τελικα ηταν λαθος του site τους που τα εβγαζε 20.
Παντως μου κανει εντυπωση πως αν παρεις απο το square mile που ειναι Αγγλια κιολας, τα μεταφορικα ειναι μονο 3 ευρω (παρηγγειλα το blend και ενα μονοποικιλιακο)
Ακομα και μεσα απο Ελλαδα να παραγγειλεις το ταλιρακι ειναι στανταρ και απο Αγλλια 3 ευρω...
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Gardelli's Specialty Coffees

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Barista » 03 Δεκ. 2018, 22:04

Εγώ έχω παραγγείλει 3 φορές, τις 2 πρώτες τα μεταφορικά ήταν 4 ευρώ με dhl και ήρθαν σε μια μέρα. Πήρα και Black Friday την Ουγκάντα που είχε 40% και τα μεταφορικά ήταν free και πάλι ήρθαν σε μια μέρα.

Η απορία μου είναι άλλη, και τις 3 φορές έπρεπε να με εξυπηρετήσει φίλος με κάρτα του εξωτερικού γιατί το site τους δεν δεχόταν καμία κάρτα μου, είτε μέσω paypal είτε με την κάρτα κατευθείαν. Μίλησα με τις τράπεζες και μου εξήγησαν ότι κάποιες συναλλαγές ακόμα και τώρα απορίπτονται λόγω capital controls όχι λόγω ποσού αλλά λόγω είδους, συγκεκριμένα αγορές τροφίμων μέσω Internet κόβονται. Το ίδιο θέμα ακριβώς έχω και με squaremile, ενώ με hasbean παραγγέλνω κανονικά.

Εσείς οι υπόλοιποι δεν έχετε θέμα με τις κάρτες?
Άβαταρ μέλους
Barista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 06 Φεβ. 2014, 16:00
Τοποθεσία: Αθήνα ΝΠ
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Alex Duetto 3
2η μηχανη: Silvia PID
Μυλος: MazzerMiniE SSP Burr
2ος Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Izzo Silver Blend :P

Re: Gardelli's Specialty Coffees

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 03 Δεκ. 2018, 22:31

Γιώργο η καλύτερη λύση είναι να έχεις ένα λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού με κάποιο ποσό για να κάνεις τις συναλλαγές σου χωρίς πρόβλημα από την Ελλάδα. Προσωπικά χρησιμοποιώ την N26 αλλά νομίζω και η revolut παρέχει αντίστοιχες υπηρεσίες.
Πέρα της δυνατότητας να ψωνίζεις ό,τι θέλεις χωρίς να σε απασχολούν τα Capital Controls , έχουν και πολύ καλύτερο exchange rate στην λίρα Αγγλίας σε σχέση το paypal.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Gardelli's Specialty Coffees

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 03 Δεκ. 2018, 23:15

woodsman43 έγραψε:Οποτε παει το ονειρο για να εφερνα καφε.Αναγκαστικα σε ομαδικη παραγγελια κι εγω μαζι σας οποτε αποφασιστει να γινει.


Με ενημέρωσαν απο gardelli οτι το minimum είναι 10kg και αφορά business πελάτες και όχι retail.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Gardelli's Specialty Coffees

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 03 Δεκ. 2018, 23:22

Barista έγραψε:
Εσείς οι υπόλοιποι δεν έχετε θέμα με τις κάρτες?


Yπαρχει λυση κανοντας κατι στο paypal.

Kαι εγω ειχα προβλημα με Gardeli & Square Mile και δεν γινοταν να ολοκληρωσω την αγορα ουτε με την καρτα σκετη, ουτε με το paypal.

H λυση ειναι να εχεις λεφτα στο πορτοφολι του paypal και να κανεις την αγορα χωρις την καρτα.
Επειδη δεν μπορεις ομως να στειλεις (λογω capital controls) λεφτα απο καποιο τραπεζικο λογαριασμο στο πορτοφολι του paypal, η λυση ειναι να στειλεις στον εαυτο σου λεφτα, χρησημοποιοντας ενα δευτερο email που εχεις προσβαση και εννοειται ειναι διαφορετικο απο αυτο που εχεις λογαριασμο στο paypal.
Δηλαδη στελνεις αιτημα απο τον λογαριασμο σου στο paypal, σε ενα δευτερο email που εχεις προσβαση, και ζητας να σου στειλει π.χ. 50 ευρω.
Μπαινεις σε αυτο το δευτερο email, βλειπες στα εισερχομενα οτι σου εχει ερθει αιτημα να πλερωσεις 50 ευρω, κανεις την πληρωμη με μια καρτα σου χωρις να κανεις log in στο paypal (γινεται) και ετσι πανε στον πορτοφολι του paypal τα 50 ευρω :dancing: και μπορεις να αγορασεις οτι θελεις, απ' οπου θελεις, χωρις να σε νοιαζουν τα capital controls αφου πλεον δεν εχεις να κανεις με τραπεζα.
Καλυτερα ειναι να κατεβασεις την εφαρμογη paypal στο κινητο και το κανεις απο εκει, ειναι πολυ πιο απλο.
Αν δεν εχεις δευτερο email, κανεις ενα ψευτικο, αλλα με αυτο το ψευτικο/δευτερο email πρεπει οπωσδηποτε να μην εχεις λογαριασμο στο paypal.
Kαι μενα με βοηθησε ο συμφορουμητης kryzstof που το εψαξε :respect:
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Gardelli's Specialty Coffees

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό noytsis » 03 Δεκ. 2018, 23:45

Ερώτηση αν κάποιος παραγγείλει gardelli retail ή minimum 10kg για χονδρική , εαν θα υπάρχει ο έξτρα φόρος στον ψημένο καφέ που είναι γυρο στα 3 ευρο ανά κιλό.
noytsis
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Οκτ. 2016, 12:20
Ονομα: panos
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: bazzera
Μυλος: anfim
Coffee Roaster: kudu
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Gardelli's Specialty Coffees

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 04 Δεκ. 2018, 00:06

Αυτό ειναι συριζοοφόρος , αφορά αγορά καφέ απο Ελλάδα. Δεν πληρώνεις κάτι παραπάνω για αγορές απο εξωτερικό.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Gardelli's Specialty Coffees

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Barista » 21 Ιαν. 2019, 16:55

Μιας και το είδα να συζητιέται σε άλλο thread το γράφω εδώ για να μην είμαι offtopic.

Τί κακό ρε παιδιά με αυτόν τον Gardelli να μη μπορεί να στείλει τον ίδιο καφέ δεύτερη φορά??
Όσες φορές ξαναπήρα τον ίδιο καφέ γιατί την πρώτη ήταν φοβερός, τη δεύτερη μου ήρθε μάπα. Και μιλάμε για μικρό χρονικό διάστημα και για μεγάλη διαφορά στον καφέ.

Τους έστειλα και mail διαμαρτυρόμενος και μου απαντήσανε ότι ο ίδιος ο Gardelli θα έκανε quality control στους καφέδες που είχα αναφέρει :jerking: :jerking:
Άβαταρ μέλους
Barista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 06 Φεβ. 2014, 16:00
Τοποθεσία: Αθήνα ΝΠ
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Alex Duetto 3
2η μηχανη: Silvia PID
Μυλος: MazzerMiniE SSP Burr
2ος Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Izzo Silver Blend :P

Re: Gardelli's Specialty Coffees

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 21 Ιαν. 2019, 17:23

Το ίδιο συνέβει και σε εμένα με την Uganda τους.

Όταν έκανα την black friday παραγγελία 2χ250, κυριολεκτικά ήταν το κάτι άλλο στο ψήσιμο, πέρα από τη μυρωδιά, οι εκχυλίσεις έβγαιναν πανεύκολα.

Τη δεύτερη φορά που παράγγειλα στις αρχές Δεκέμβρη, ανοίγοντας το σακουλάκι είπα στον εαυτό μου ότι κάτι δεν πήγε καλά. Οι κόκκοι είχαν διαφορές έντονες στο χρώμα, κάποιοι φαίνονταν ''ιδρωμένοι'' και κάποιοι πολύ light ψημμένοι.

Το άρωμα δεν ήταν το ίδιο και στην εκχύλιση δυσκολεύτηκα πολύ, καμία σχέση με την προηγούμενη παραγγελία.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Gardelli's Specialty Coffees

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 21 Ιαν. 2019, 19:37

Oσο περιεργο και αν σου φανει Βασιλη, εμενα στη Nensebo στο καλο ψησιμο, δηλαδη σε αυτο που ηταν φανταστικο γευσικα, γιατι οντως στη πρωτη παραγγελια ο καφες ηταν απιστευτα γευστικος, καποιοι κοκκοι ηταν οπως λες ιδρωμενοι, ειχαν δηλαδη λιγο λαδακι πανω και γενικα υπηρχε καποια ανομοιομορφια στο ψησιμο και ειναι λογικο εδω που τα λεμε μιας και ειναι heirloom.
Στο μαπα ψησιμο δεν υπηρχε λαδακι στους κοκκους και το ψησιμο ηταν ομοιομορφο. :priest:
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Καφεδες απο καταστηματα εκτος Ελλαδος

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη