Καφέδες απο Αγγλία

Πειτε μας τι ενδιαφερον ηπιατε εξω απο την ελλαδα.

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 04 Φεβ. 2020, 23:45

Ποιους καφέδες πήρες; Σου άρεσαν; Τσεκαρε μήπως ο ταχυδρόμος σου είναι σε άδεια, σου έχουν έρθει αλλα δέματα;

6) Bailies coffee roasters. Ροαστερς απο Ιρλανδία, ειχα διαβάσει καλα σχόλια, εχουν καλή ποικιλία σε καφεδες κ ωραια website. Δυστυχώς όμως ολα πήγαν στραβά κ δεν ευχαριστήθηκα τους καφέδες. Καταρχήν άργησε το δεμα κ ηρθε 3 εβδομάδες μετα, τα σακουλάκια του καφε σχεδόν δεν έβγαζαν καθόλου άρωμα οσο κ να τα πίεζα...... :roll:
Omni roast ψήσιμο αλλα δεν δούλεψε ουτε σε εσπρέσσο, ουτε v60, οσες παραμέτρους κ αν άλλαξα δεν καταφερα να παρω καποιο καλο αποτέλεσμα. Ολοι οι καφεδες βγηκαν αρκετα αδύναμοι σε γεύση, δεν μπορώ να καταλάβω τι πήγε στραβά στο ψήσιμο ή γενικά αν οι καφέδες τους επιλέγουν να ειναι γενικά χαμηλου προφίλ-γευσης
IMG_20200124_140232_compress90.jpg
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 06 Φεβ. 2020, 23:30

Έγινε και η δοκιμή του rave coffee :)
Οι καφέδες ήταν σε γενικές γραμμές αδιάφοροι. Ευτυχώς ήταν φθηνοί , οπότε δεν στεναχωρήθηκα. 8-)
Πήρα blend , single estate και έναν monsooned malabar arabica που έχει.
Ο Malabar δεν έβγαζε τίποτα ενδιαφέρον απο γεύση ΑΛΛΑ είχε φανταστικό σώμα.
Δεν είχε την άσχημη γεύση και μυρωδιά που έχουν οι robusta καφέδες και η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι θα είχε πολύ ενδιαφέρον να τον δοκιμάσω σε κάποιο blend.
Βέβαια είμαι εντελώς άσχετος με blending και roasting γενικότερα , μπορεί να είναι συνηθισμένο να μπαίνει σε blends και απλά να μην το γνωρίζω…
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 04 Μαρ. 2020, 01:00

Απο rave ποιόν αλλο καφε πήρες ; Είναι απο τα επερχόμενα μαγαζιά που θα παραγγείλω κ μου κάνει εντύπωση ότι ήταν χαμηλή η ένταση των καφέδων,anyway..

Στο μεσοδιάστημα ξαναπηρα 1 κιλό, Kenya hadege απο triple roast και την κατα ευχαριστήθηκα, δυστυχώς τελείωσε και δεν είναι πλέον διαθέσιμη :mad:

7) North Star coffee roasters
Εαν δεν κανω λαθος, ξεκινησε απο καποιους που δουλευαν σαν qgraders και απο το 2013 ανοιξα καπου στο Leeds. Απο τα social media βλέπω να κάνουν πολύ καλη δουλειά ως roaster, cafe και παρέχουν σεμινάρια για sca barista κ home barista. Δίνουν μεγάλη έμφαση στο ηθικό κομμάτι της αγοράς του πράσινου καφέ απο τον παραγωγό και νομίζω εισάγουν αποκλειστικά μόνοι τους καφέδες. Στο website ειχε μεγάλη ποικιλία σε καφεδες, το ψήσιμο ειναι omni roast, αν κ καποιοι καφεδες αναφέρουν οτι δεν είναι για ολες τις μεθόδους. Αρκετά γρηγορη εξυπηρέτηση κ αποστολή της παραγγελίας, καλες τιμές στους καφεδες κ στα μεταφορικά 5£.

The docks: espresso blend για ολο τον λαο. Γλυκό σοκολατένιο, καπου στο τέλος άφηνε κ μια γεύση απο εσπεριδοειδή. Αρκετά σωστό για όσους αρέσκονται σε αυτο το προφίλ.

Czar street: εποχιακό espresso blend, γεύση απο μουρα, άρωμα λουλουδιών, μέτρια οξύτητα κ σώμα. Δεν είναι για όλους, αλλα πιστεύω θα αρέσει σε όσους προτιμούν καφεδες Αφρικής με οξύτητα κτλπ

Ethiopia Gubeta Natural, φανταστικό v60. Φανταστικά αρώματα και γεύσεις φρούτων, τοσο πολύπλοκο που δεν μπορούσες να ξεχωρίσεις ποιο ακριβώς φρούτο είναι, απλα ηθελες κ αλλο να πιεις. Ευχαριστη οξύτητα και επιγευση, ελαφρύ διαυγές σώμα, τέρμα γλυκό. Εκαυνα κ δοκιμαστικά ενα εσπρέσσο, ηταν καλό αλλα προτίμησα να παει ολο σε v60.

Hondura experimental micro lot, 72 hour macerated process μου κέντρισε το ενδιαφέρον η επεξεργασία, το micro lot κ επιγευση απο ρούμι αλλά δυστυχώς δεν το έλαβα σε ικανοποιητικό βαθμό. Περίμενα περισσότερη ένταση αλλα δυστυχώς δεν κατάφερα να παρω κατι ουαου, παρόλαυτα κακός σίγουρα δεν ηταν. Το γευστικό προφίλ του ηταν χωρίς κατι ενδιαφέρον στο εσπρέσσο και στο v60

Έχουν κ άλλους καφέδες που κάποια στιγμή θέλω να δοκιμάσω αλλα εως τοτε προτείνω σεε όσους αρέσουν καφεδες Αφρικής, παρτε Ethiopia Gubeta Natural για v60.
IMG_20200304_000041_compress51.jpg
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 04 Μαρ. 2020, 16:50

Μετά την περιγραφή σου Αντώνη, έκανα μια παραγγελία για Ethiopia Gubeta Natural και μιας Rwanda για εσπρέσσο που είχαν στο e-shop, εντυπώσεις σύντομα :-)
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 05 Μαρ. 2020, 14:49

Αντώνη πήρα το fudge blend αλλά θα σου πρότεινα να μην πάρεις απο rave , εγώ τελικά δεν μπορώ να τους καταναλώσω.
Για κάποιο λόγο αρέσουν σε φίλους που δοκίμασαν, πιθανότατα γιατί είναι ελαφρώς καλύτεροι από καφέ αλυσίδας. Μου έμεινε κοντά στο κιλό οπότε το πακέταρα στον συσκευαστή κενού και μπήκε στην κατάψυξη…Μαντέψτε τι θα πίνουν οι επισκέπτες το επόμενο διάστημα . Επόμενος roaster για δοκιμή ειναι ο la cabra.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 10 Μαρ. 2020, 13:01

Παρέλαβα τα καφεδάκια πολύ γρήγορα, έρχονται και σε προσεγμένη συσκευασία.

Τα 2 πακέτα Ethiopia Gubeta Natural φρεσκοψημμένα, με roast date 04/03/2020 και η Rwanda με ημερομηνία ψησίματος 30/09/2019!

Έμεινα κόκκαλο, πρώτη φορά λέω που πωλούν τόσο μπαγιάτικο καφέ. Έστειλα email ζητώντας διευκρινήσεις, για το αν γενικά είναι η πολιτική τους να πωλούν μπαγιάτικο καφέ?

Σε 10 λεπτά ευτυχώς με καθησύχασαν ότι πρόκειται για λάθος της ετικέτας, μιας και η παραγγελία μου ψήθηκε στις 04/03.

Σε δοκιμή η Rwanda βγήκε πολύ καλή, φρουτώδης και αρωματική, πολύ τίμιο καφεδάκι.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 03 Μάιος 2020, 21:53

Η Ethiopia σου άρεσε;

8) criclewood coffee roasters
O James, το πρωί εξω απο τον σταθμο criclewood φτιάχνει καφέδες σε μια ξεπερασμενη lever μηχανή, το απόγευμα ή οπότε μπορέσει ψήνει τους καφέδες με ξεπερασμενη μέθοδο. Πάνω απο μια ανοιχτή φωτιά γυρίζει απλα ενας καδος, δεν ξέρω εαν είναι χειροκίνητο παντός σίγουρα δεν περιμένω να λάβω κάποιο τρελό αποτέλεσμα :tooth: roast profile cropster κτλπ δεν παίζουν, ολα στο χερι. Καθώς οι τιμές του ηταν χαμηλές είπα να πάρω 1 κιλό Βραζιλία Cachoeira LF 130 17£ - 1κ. Myanmar σε filter roast 20£- έξοδα αποστολής 4,6£ και ότι βγεί.

Έφτασε το δέμα μετά απο λιγες μερες( προ Covid19) . Χάρτινη σακούλα χωρις βαλβίδα, φρεσκοψημενα, το χρώμα ψησίματος ηταν κ στα δυο οκ, Myanmar δεν ειχε καμια μυρωδιά κ ηταν φουλ στο chaff δεν εχω δει πουθενά πιο πολυ (λόγο του τρόπου καβουρδισματος), σε v60 ήταν πολύ αδυναμος, καμια ιδιαίτερη γεύση η άρωμα, σε εσπρέσσο εχει μια ζωηρή οξύτητα αλλά τπτ άλλο, ενας αδιάφορος φτηνος καφες, κακο δεν το λες.

Η Βραζιλία ηταν σε πιο σκούρο ψήσιμο και απευθείας πήγε για εσπρέσσο. Καθώς δεν είμαι φαν της χώρας αυτής(αλλα είναι η σύζυγος κτλπ) τον σνομπαρα, αλλα τελικά σαν άρωμα, γεύση, σωμα,οξύτητα κ τιμή, θα έλεγα ότι ήταν σίγουρα ενας απο τους καλύτερους καφεδες που εχω πιεί απο αυτη την χώρα. Σοκολάτα, ξηροί καρποί, γεμάτο σώμα, μια χαμηλή οξύτητα, σίγουρα δεν περίμενα να λάβω τόσο καλό αποτέλεσμα απο μια τοσο ξεπερασμένη μέθοδο κ ανώνυμο roaster ( μπορεί να ήμουν κ τυχερός; Ποιος ξέρει..)

P.s.Ξαναγύρισα μετα απο καποιες μερες στο site του κ ειχε ανεβάσει τις τιμες του κατα 5£ περίπου, κρίμα . Γιατι σε αυτά τα ποσα ανα κιλο υπάρχουν αρκετοι αξιόλογοι roasters
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 07 Ιούλ. 2020, 00:04

Οσο ήμασταν σε καραντίνα ειπα να δοκιμάσω ξανα καποιους Έλληνες, 1-2-3-4 δεν βρήκα κατι καλό. Τέλος πάντων ειπα να ξαναγυρίσω σε εναν αγαπημένο roaster, triple co roast. Δυστυχώς το δεμα άργησε καθως οι αερομεταφορές ηταν ελάχιστες κ εφτασε στις 3 εβδομάδες.

Ξεκινάω με το υπέροχο Burundi Izuba, washed,1700m, Red Bourbon στο v60 ειχε καθαρες γεύσεις απο πορτοκάλι, μανταρίνι, λιτσι και οσο κρύωνε πήγαινε σε κόκκινο σταφύλι, καραμέλα, ωραια οξύτητα, υπέροχη ισορροπία. Σίγουρα ενας απο τους καλύτερους καφέδες που εχω δοκιμάσει. Σε εσπρέσσο το αποτέλεσμα ήταν μπερδεμένο κ επιθετικό, δεν ηταν ευχάριστο.

Brazil Lazaro Ribeiro, Pulped Natural, 1000m στο εσπρέσσο ειχε γεύση απο σοκολάτα κ μια ελαφριά νοτα απο κεράσι, οξύτητα χαμηλή. Το ψήσιμο δεν ηταν καλο για v60. Τιμιος καφες με τυπικα χαρακτηριστικά Βραζιλίας.

Ethiopia Israel Degfa υποτίθεται ήταν omni roast αλλα δυστυχώς για v60 δεν ηταν καλο, σε εσπρέσσο δεν ειχα ιδιαίτερα καλό αποτέλεσμα. Ίσως καπου κατι πήγε λαθος στο ψήσιμο, δεν ηταν ιδιαίτερα κακό αλλα ίσως κ να φταίει ο Burundi Izuba που μου έχει κλέψει το μυαλό κ περίμενα κατι ανάλογα κ απο αυτον. Anyway.
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasBarista » 07 Ιούλ. 2020, 18:00

όπου βλέπω omniroast, απομακρύνομαι...
Μ'αρέσει η προσέγγισή σου στους καφέδες κ που προτιμάς φίλτρου! Μεγάλη φασαρία ο εσπρέσσο για παρασκευή στο σπίτι, κατά την άποψή μου, δεν αξίζει το κόπο... Σπορ καθαρά για μερακλήδες!
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 08 Ιούλ. 2020, 00:16

Ευχαριστώ Κώστα.

Οι omni toast καφεδες με έχουν βολεψει παρα πολύ, σίγουρα δεν είναι στο top level τους, είτε για εσπρέσσο ειτε για φίλτρου αλλα εαν ο ψηστης κ ο κοκκος είναι σωστος τοτε είναι μια πολύ καλή λύση. Στην Ελλάδα δεν μπορω να θυμηθώ εαν εχω βρει κάποιων πραγματικο καφε σε omni roast (ισως 1-2) , στο εξωτερικό εχω βρει. Αναρωτιέμαι μήπως οι εμπειρίες είναι περισσότερο απο Ελλάδα ;

Ο σωστος εσπρέσσο στο σπίτι εχει σίγουρα βαβούρα, μεγαλα έξοδα και πολυ διάβασμα αλλα δυστυχώς όσοι μένουμε επαρχία κτλπ δεν νομίζω ότι έχουμε κ πολλές επιλογές.
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Καφεδες απο καταστηματα εκτος Ελλαδος

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη