Καφέδες απο Αγγλία

Πειτε μας τι ενδιαφερον ηπιατε εξω απο την ελλαδα.

Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 09 Νοέμ. 2019, 14:59

Γειά σας, είμαι ο Αντώνης και σαν χόμπι ασχολούμαι με τον καφέ.
Ο σκοπός μου είναι να παρουσιάσω καποια μαγαζιά απο την Αγγλία όπου έχω αγοράσει ωραίους καφέδες σε λογικές τιμές. Θα ήθελα να δηλώσω ότι δεν εχω καμία σχέση με τα μαγαζιά αυτά, ουτε επιτελούμε με οποιοδήποτε τρόπο.

Ασχολούμαι καποια χρόνια με τον καφε κ συνήθως πίνω εσπρέσσο ή οταν βρίσκω χρόνο κανω v60. Εχω δοκιμάσει αρκετούς Έλληνες roasters και κάποια στιγμή ξεκίνησα να ψάχνω καφέδες απο το εξωτερικό καθώς εδω κ καμιά 10ετια αγοράζω αρκετά πράγματα διαδικτυακά. Με τον καφέ υπάρχουν 2 προβλήματα. 1) ποσες μέρες θα περάσουν απο την ημέρα ψησίματος μέχρι να έρθει στα χέρια μας 2) κόστος καφέ + αποστολής

Αρχικά ειχα ψάξει διαφορά μαγαζιά από βόρεια Ευρώπη αλλα το κόστος αποστολής ήταν απογοητευτικό ή αδύνατο. Ιταλία, Γερμανία το ίδιο. Μέχρι που διαβαζοντας το Coffee world atlas κάπου αναφέρθηκε το Square miles roasters και αργότερα βρήκα αρκετά αξιόλογα μαγαζιά απο την Αγγλία.

Ο χρόνος παράδοσης απο Αγγλία για Κέρκυρα είναι απο 4 ημέρες εως 8 ημέρες και τα έξοδα αποστολής είναι απο δωρεάν εώς 10€ περίπου ( καποια ξεφεύγουν ή δεν στέλνουν). Επι το πλείστον αξίζει να πάρετε συσκευασία 1 κιλού γιατί συνήθως κάνουν έκπτωση έως 40%. Με τα λίγα κ τα πολλά οι καφέδες βγαίνουν γύρω στα 30 με 40€ κιλό με την αποστολή.

1) Αρχίζω με Square mile roasters https://shop.squaremilecoffee.com/
Άξιζει να γινετε συνδρομητές ( subscribtion) red brick 1kg καθώς ετσι εχει πιο φτηνές τιμές. Είναι εποχιακό μπλεντ για το μεγαλύτερο φάσμα των καταναλωτών, αλλάζει ανά 2-3 μηνες, παντα καφέδες φρέσκιας σοδειάς. Sweet shop ξανα εποχιακό μπλεντ αλλα πιο ακριβό, πιο γλυκό, πιο περίεργο αλλά θεωρώ το red brick πιο τίμιο. Οι μονοποικιλιακοι ειναι αρκετά ωραίοι, ειδικά η Αιθιοπία αλλα ξανα ειναι εποχιακοί φρέσκιας σοδειάς, εαν τελειώσουν, τελείωσαν. Το ψήσιμο τους είναι κάτι λίγο περισσότερο από ότι θα ήθελα προσωπικά και κάποιες φορές με το μπλεντ τους είχα θέμα με εύκολο channelling.
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 09 Νοέμ. 2019, 15:17

2) The coffee factory https://thecoffeefactory.co.uk/
Το βρήκα τυχαία, δεν είναι διάσημο αλλα τα φτηνά μεταφορικά (3€ νόμιζω) με έκαναν να το δοκιμάσω. Σε 4 μέρες είχε φτάσει, φοβεροί καφέδες και πραγματικά αξίζουν τα χρήματα τους. Προσωπικά ξεχωρίζω και τους 2 καφεδες απο Αιθιοπία, πολύ καλη οξύτητα, πλούσιο σώμα, αρκετά γλυκό, ωραίο άρωμα. Black bear blend με γεύση απο βύνη, σοκολάτα και φουλ σώμα. Brazil fazenta pantano φουλ γλυκό και σώμα, με μια ελαφριά οξύτητα. Καποια είναι λίγο πιο dark ψησίματα αλλά το αναγράφουν. Αναφέρετε οτι θέλετε οσο πιο φρέσκο καφε μπορούν.
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 09 Νοέμ. 2019, 22:43

Φαινεται ενδιαφερον.Λογικες τιμες εχει.Τι θα λεει απο ψησιμο και ποιοτητα πρασινου δεν ξερω αλλα μια δοκιμη θα μας πεισει.Ευχαριστουμε.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 09 Νοέμ. 2019, 23:27

Αρκετά ενδιαφέρον...
Τα μαγαζιά και τους καφέδες που αναφέρω τους εχω δοκιμάσει. Προσωπικά οταν αξιολογώ ενα καφέ, διαβάζω την περιγραφή του roaater κ αξιολογώ πόσα απο αυτα τα χαρακτηριστικά βρίσκω στο ποτήρι ( θεωρούμε στάνταρ οτι γνωρίζουμε τον εξοπλισμό μας, ξερουμε πως να χειριστούμε τον καθε είδος καφε κ ψησίματος). Πάντα υπάρχει η προσωπική προτιμηση σε γεύσεις αλλα κατι καλο θα πρέπει να το χαρακτηρίσουμε καλο ανεξάρτητα με των προσωπικών μας προτιμήσεων.

Woodman εσυ σαν ψαγμενος ξεκινά με Coffee factory Ethiopia , το Square mile ειναι αρκετα entry level και μετα οι τιμές τους ξεφεύγουν.
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 10 Νοέμ. 2019, 14:11

3) Dark Arts Coffee https://www.darkartscoffee.co.uk/
Δεν κάνουν μπλεντ, έχουν μόνο μονοποικιλιακους. Πηρα 1κ Colombia here we meet again, δεν ήταν του γούστου μου. Σκούρο ψήσιμο, χωρίς οξύτητα, έβγαζε καποιες γεύσεις πορτοκάλι κ σοκολάτα, γενικα οκ καφές. Δεν ήταν κατι σπουδαίο, ίσως ειναι για όσους αρέσκονται σε πιο σκούρο ψήσιμο και χαμηλές οξύτητες. Δεν γνωρίζω και ούτε διάβασα εάν γενικά ψήνουν σε πιο σκουρα προφίλ
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 12 Νοέμ. 2019, 21:20

Γειά σου Αντώνη.
Θα συμφωνήσω μαζί σου για τον red brick , έχω πάρει περίπου 5 κιλά το τελευταίο 1.5 χρόνο. Τίμιος αλλά δεν βγάζει τίποτα φοβερό. Ο Sweet shop δεν μου άρεσε καθόλου. Ο coffeefactory έχει πιο light roasts από τον square mile ; γενικά έχω καταλήξει ότι μου αρέσουν περισσότερο οι πιο light καφέδες. Αν έχει πιο light θα τον δοκιμάσω…
Για την ημερομηνία ψησίματος δεν θα ανησυχούσα τόσο. Συνήθως τους αρχίζω στις 15 ημέρες , αλλά έχω αναθεωρήσει και πλέον τους κρατάω 3 βδομάδες πριν τους ξεκινήσω. Από τον roaster που ψωνίζω τώρα (the barn berlin) προτείνει 2-6 βδομάδες από την ημερομηνία ψησίματος για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Την προηγούμενη βδομάδα είχα ένα καφέ που είχε roast date 13/8 και έβγαλε ένα από τα 5 καλύτερα καφεδάκια που έχω πιει ever…
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 12 Νοέμ. 2019, 23:12

The barn ψήνει υποθετικά speciality απο 86 cupping score και πάνω, δεν εχω δοκιμάσει αλλαα παλια ειχε τσουχτερά έξοδα αποστολής όπου τωρα τα εχει κατεβάσει. Ο Edido Ethiopia που εχει θα τον βρεις και στο the Coffee factory σε πολύ καλύτερη τιμή. Κάποια στιγμή θα έρθει κ η σειρά του.

Δυστυχώς το Square mile, εχει μεγάλο πελατολόγιο στο χονδρικής και προσπαθεί να ικανοποιήσει το μεγαλύτερο φάσμα των καταναλωτών και ψήνει πιο μετρια προς σκούρα, με χαμηλές οξύτητες. Ίσως θα έπρεπε σε εσπρέσσο κάποιους καφεδες που προτείνει για φίλτρου;

Οσο αφορά το degassing κτλπ είναι μεγάλο το θέμα. Οσο περνάνε οι μερες, το προφίλ του καφέ αλλάζει κ προσωπικά μου αρέσει αυτή η μεταβολή. Θεωρώ χρυσή τομή το 10 έως 20 ημέρες, μετά κ πριν υπάρχουν καποια θέματα. Μετα απο τις 20 ημέρες υπάρχει η πιθανότητα να πεις ενα έντονο καφέ σε εσπρέσσο, που πιο πριν να μην μπορούσες να ευχαριστηθεις παρα μονο v60 (Κένυα, Αιθιοπία κτλπ). Υπάρχουν κ roasters που βαζουν διαφορά αρρια μεσα στην συσκευασία του καφε για να παρατηρούν την διάρκεια της φρεσκάδας κτλπ, αυτα τα σακουλάκια θέλουν διαφορετικό τρόπο και χρόνο αντιμετώπισης.
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 13 Νοέμ. 2019, 01:12

O Εdido Εthiopia που εχει το the barn εχει εντελως διαφορετικο cup profile απο αυτο του coffee factory.
Στο the barn τα μεταφορικα τωρα ειναι 4,50 ευρω και ερχονται με κουριερ.Παλια ηταν 2,90 ευρω και ερχοταν με ταχυδρομιο και παραλαμβανεις πολυ γρηγορα τους καφεδες.
Απο squαre mile μια φορα πηρα και απογοητευτηκα.Δεν μου αρεσε καθολου το ψησιμο του.
Απο Αγγλια καλα καφεδακια εχω παρει απο hasbean και μαλιστα ειχε και μεγαλη ποικιλια, αλλα τα μεταφορικα ηταν αρκετουτσικα, παντως εχω παρα πολυ καιρο να παραγγειλω απο εκει.
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 13 Νοέμ. 2019, 10:07

Εγώ παίρνω με συνδρομή από το barn , μου βγαίνει το ένα κιλό 44,5 και τα δυο κιλά 76,5 μαζί με τα μεταφορικά. Οι καφέδες έρχονται με courier. Στις συνδρομές βάζει πολλές φορές διαφορετικούς καφέδες από αυτούς που έχει στο eshop και έχει στείλει μέχρι και καφέδες με score 90. Έχω πάρει γύρω στα 10 κιλά φέτος , μόνο μια φορά ήρθε καφές που δεν μου άρεσε καθόλου.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 13 Νοέμ. 2019, 17:25

Ναι σωστά, τωρα που τους ειδα προσεχτικά ειναι διαφορετικοί καφεδες. Απλά με τις συνδρομές εχω ξενερώσει γιατι δεν ξέρεις τι καφες θα σου έρθει και ο καφες που πίνω θέλω να εχει οξύτητα. Θα παρω κάποια στιγμή.

4) common coffee https://www.commoncoffee.co.uk/
Μικρο μαγαζι,ψηνει 2 μερες την εβδομάδα και στελνει καθε παραγγελία την επόμενη ημερα. ψήνει 4 διαφορετικούς καφέδες και χωρίζει σε strong-sweet-bright-complex. Διάλεξα ενα κιλο Bright, το οποίο ειναι ελαφριά ψημένο kennya, Muchagara AB, Washed SL28 & SL34 1.800m. Ζωηρή οξύτητα, αρκετά γλυκοποιοτος, γευση απο berries και μέλι,μετριο σώμα, ενας ενδιαφέρων κ αναζωογονητικός καφες. Δουλεύει καλα για εσπρέσσο, φρέντο, v60
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

Επόμενο

Επιστροφή στο Καφεδες απο καταστηματα εκτος Ελλαδος

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη