Area 51 ξερουμε ολη την αληθεια;

Ολοι οι καφεδες απο Area 51 coffee roasters

Area 51 ξερουμε ολη την αληθεια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 12 Απρ. 2017, 10:59

Το μυστηριο γυρω απο τη περιοχη αυτη καλα κρατει τοσα χρονια.Αν και διαρροες καθε ειδους μας παρουσιαζουν πολλες εκδοχες του τι μπορει να συμβαινει εκει περα καμμια τους δεν εχει επικρατησει ως η απολυτα σωστη.
Τι για εξωγιηνους εχουμε ακουσει τι για μυστικα πειραματα γενετικης τι για κατασκευη εξωγιηνου σκαφους απο τους στρατιωτικους τι για περιβαλοντολογικες μολυνσεις και δεν ξερω εγω τι αλλο.
Ενα ομως ξερω.Οτι ολοι αυτοι που δουλευουν πανω και κατω στη γη πρεπει σιγουρα να πινουν καφεδακια για να βγαλουν το δυσκολο πραγματικα ωραριο που χτυπανε.
Σιγουρα ξερω οτι ο καφες που πινουν εκει πρεπει και ειναι καποιων προδιαγραφων και καποιων ιδιαιτεροτητων σε σχεση με τους κοινους καφεδες που πινουμε εμεις οι ταπεινοι homebaristi.
To wikileaks πριν απο καιρο απο οσο ξερω αποκαλυψε οτι καποιος τυπος ενονοματι Φρεντυ Παστρας ελληνικης καταγωγης Roaster men ξεγλυστρησε απο τα χερια του ασφυκτικα κλειστου εργατικου λομπυ της περιοχης Area51 με σημαντικες πληροφοριες και κατεληξε με πολυ κοπο και προσπαθεια στα χερια ελληνων επιχειρηματιων οπου μετα χαρας καρπωσαν τα μυστικα που κουβαλησε απο την περιοχη Area51.
Μα κι εκει Ελληνες ρε παιδι μου!!!!Καλα τα λεει ο Λιακοπουλος τοσα χρονια :lol:
Eτσι λοιπον και προς σεβασμο στις προηγουμενες εμπειριες του μας δωρισε στην κυριολεξια τα μυστικα του και τα ονομασε Αrea 51.
Eπειδη κι εγω με τη σειρα μου εχω καποιες μικρες διασυνδεσεις με υπογεια ρευματα καταφερα να παραλαβω ολιγα γραμμαρια απο το προιον που σας παρουσιαζω.
IMG_20170412_100153.jpg
Light προς medium ψησιμο και χρωμα ισσοροπει αναμεσα στο σωμα και στα αρωματα

Origin: Brazil

Farm: Fazenda Quilombo

Varieties: Yellow Catuai

Elevation: 1000m+

Process: Natural
Cup profile: Intense red fruits, very sweet, clean cup, velvety body & long aftertaste


Δεν ξερω τι περιβαλοντικες παρεμβασεις ειχαν γινει στην περιοχη Area 51 αλλα εγω αυτο που βρηκα εδω ηταν Φραουλα φραουλα φραουλα.Φραουλα οταν ανοιξα το σακουλακι φραουλα οταν αλεσα και καραφραουλα στο φλυτζανι.Οτι αλλο και να βγαινει επισκιαζεται απο τη φραουλα.Ρε λες να φταει η ανοιξη: :think:
To σωμα σε αναλογια 1/1 ακομα και 1/1.5 ειναι πλουσιο με ελαφρα λιπαρη αισθηση και η επιγευση αφηνει γλυκια σοκολατα με φραουλα και after taste φραουλας για αρκετη ωρα.Το χρωμα ειναι προκλητικο για ποση με τιγρε αποχρωσεις.
Roast date 20/3.
Το κουφο ειναι οτι απεχθανομαι τις βραζιλιες και υπεκυψα στην προτροπη του Φρεντυ για να την δοκιμασω με βαρια καρδια.
Αν μου την εδιναν χωρις να ξερω τι μου δινουν θα πηγαινε το μυαλο μου κατευθειαν σε Αιθιοπια moplaco natural με διαφορετικο ψησιμο απο οσα ειχα δοκιμασει.
Κι ομως ειναι βραζιλια.Κριμα που δεν μπορει να την αγορασει κανεις ...τουλαχιστον οχι ακομα.
Οχι ακομα γιατι το προτζεκτ αυτο ειναι σε φαση ετοιμασιας και δοκιμων απο τα μελη της ομαδας στα κτηρια της παιανιας και μπορει μονο να δοκιμασει καποιος καφεδακια τους στο Kaya οπου βρισκονται ως guest.
To καλυτερο αποτελεσμα το πηρα με 19 γραμμαρια αλεσμενου σε 30 γρ ροφηματος με vst basket 18γρ. και 94-95 θερμοκρασια στο γκρουπ.Αν και θα μπορουσα να πετυχω καλυτερα αποτελεσματα εαν δεν μου τελειωναν τα 150 γρ. που ειχα στην διαθεση μου.Ηθελε κι αλλο ψαξιμο ο καφες απο θερμοκρασιες καλαθακια ποσοτητα κλπ αλλα θα κανουμε υπομονη... τι να γινει....
Το βιντεακι που βαζω ειναι με 20 γρ και 50 δευτερα εκχυλιση με 31 γρ ροφηματος αλλα ειναι απλα ενδεικτικο.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Area 51 ξερουμε ολη την αληθεια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 12 Απρ. 2017, 11:18

Δεν θα αναφερθώ στην σφιχτή σιροπιαστή εκχύλιση σου Δημήτρη.

Ο μύλος σου και η ποιότητα άλεσης του είναι απλά σε άλλο επίπεδο.

Πάντα άξιος.

:yourock:
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Area 51 ξερουμε ολη την αληθεια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 12 Απρ. 2017, 11:40

Εννοεις προφανως οτι δεν σου αρεσε η εκχυλιση; :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Area 51 ξερουμε ολη την αληθεια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 12 Απρ. 2017, 11:56

H εκχύλιση μια χαρά φαίνεται, το πρόβλημα είναι στη καταγωγή του καφέ, Βραζιλία= comfort coffee= βαρετός choco καφές.

Aπό τις πολλές Βραζιλίες που κυκλοφορούν σε όλα τα καφέ ως single origin ή blend, πλέον δεν θέλω να τις βλέπω.

Στα του καφέ, η έντονη επίγευση φράουλας πώς σου κάθεται?

Δοκίμασες να ανοίξεις την εκχύλιση και την αναλογία καφέ-νερού, να δεις μήπως βγάλει κάτι άλλο? Αν και η Βραζιλία νομίζω ταιριάζει πιο πολύ ως Ristretto παρά προς αναλογίες 1:2.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Area 51 ξερουμε ολη την αληθεια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 12 Απρ. 2017, 13:40

Που τα ξετρύπωνεις όλα αυτά :2funny: :2funny:
Απο περιγραφή πάντως , σκίζεις !!!! :Yeah:
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

Re: Area 51 ξερουμε ολη την αληθεια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 12 Απρ. 2017, 21:38

Είχα πάρει μία Κολομβία από nomad που έδινε φράουλα σε τέτοιο βαθμό που αν εκλεινες τα μάτια και μυριζες τον καφέ θα ορκιζοσουν ότι μυριζες milkshake φράουλα, οπότε καταλαβαίνω απόλυτα την έκπληξη σου και πίστεψε με, οποίος δεν το έχει ζήσει αδυνατεί να καταλάβει
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Area 51 ξερουμε ολη την αληθεια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 13 Απρ. 2017, 00:07

Gataros έγραψε: Βραζιλία= comfort coffee= βαρετός choco καφές.

Μα αυτο προσπαθησα να πω παραπανω οτι πρεπει να ανοιξουμε λιγο το μυαλο μας και να ξεφυγουμε απο κλισε γιατι ο παραπανω δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που λες.


Gataros έγραψε:Aπό τις πολλές Βραζιλίες που κυκλοφορούν σε όλα τα καφέ ως single origin ή blend, πλέον δεν θέλω να τις βλέπω.

Εεεε αυτος δεν ειναι απο αυτες τις βραζιλιες που λες και αν ερθεις αθηνα πες μου λιγες μερες πριν να ζητησω λιγο καφε να τον δοκιμασουμε στη μηχανη σου.

Gataros έγραψε:Στα του καφέ, η έντονη επίγευση φράουλας πώς σου κάθεται?

Ποια επιγευση;Μα καλα ...δεν διαβασες το ποστ.....ολο φραουλα ηταν.Μυρισε και το φορουμ ακομα.Τα μυγδαλα και η σοκολατα που λεει το προφιλ τα βλεπεις μονο αν πνιξεις την φραουλα

Gataros έγραψε:Δοκίμασες να ανοίξεις την εκχύλιση και την αναλογία καφέ-νερού, να δεις μήπως βγάλει κάτι άλλο? Αν και η Βραζιλία νομίζω ταιριάζει πιο πολύ ως Ristretto παρά προς αναλογίες 1:2.

Σε ristretto μου εβγαινε μπερδεμενος ο καφες και σε 1/2 επεφτε η φραουλα και εβγαινε και το ξυροκαρπι αλλα δεν μου αρεσε το σωμα και το χρωμα στο φλυτζανι.Οπως ειπα πιο πανω.Με 150 γρ αυτα προλαβα να κανω.Αν τον εβαζα στον robur που ειχα διπλα δεν θα προλαβαινα ουτε μια εκχυλιση να κανω.
Γιωργο εχεις δικιο.Φαντασου μπηκα στην διαδικασια να ανεβασω καφε που οπως ξερεις εγω καφεδες δεν ανεβαζω σχεδον καθολου.
Μου εκανε ομως εντυπωση αυτο το καφεδακι και μιας και δεν διαφημιζω κανενα μαγαζακι ειπα να το δειξω.
Συντομα θα σας δειξω και την αιθιοπιια τους που δοκιμαζω.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Area 51 ξερουμε ολη την αληθεια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 13 Απρ. 2017, 10:22

Ωραιοτατη εκχυλιση και ελκυστικοτατο φλυτζανι, πως θα μπορουσε αλλιως αλλωστε με τετοια μηχανηματα.
Αν ηταν διαθεσιμος για αγορα θα τον ψωνιζα σιγουρα, οταν και αν βγει να μας ενημερωσεις Δημητρη.
Γιατι με τον robur δεν θα προλαβαινες ουτε μια εκχυλιση?
Eπισης βλεπω το hopper γεματο στον robur...δεν εχει καλα αποτελεσματα με single dosing?
Αυτο το θεμα με τους μεγαλους επαγγελματικους μυλους που πολλοι απο εμας εχουμε σπιτια μας και τους δουλευουμε single dosing δεν εχει πολυσυζητηθει...αλλα εδω θα βγουμε off topic.
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Area 51 ξερουμε ολη την αληθεια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 13 Απρ. 2017, 12:41

Τρεις δοσεις πεταμε μετα απο αλλαγη στην ρυθμιση για να βγει καθαρη η νεα ρυθμιση στον robur.Το τουνελ του ειναι αδυνατον να καθαριστει γιατι φραζεται απο αντιστατικο λαμακι το οποιο αν το βγαλεις εχεις φουλ στατικο και clumbing οποτε ειναι γεματος με tigrato που εχει μπαγιατεψει και δεν τον δινουμε σε καταστηματα.Με super jolly δεν εχεις τετοια θεματα οπως με εναν robur.
Οπως καταλαβες στην εταιρια οι υπαλληλοι πινουμε ολα τα ληγμενα :lol: :lol: (απο επιλογη μας βεβαια οχι απο πολιτικη των εργοδοτων).Οταν λεω ληγμενα εννοω 25 ημερων τον οποιο δεν θελουν οι καταστηματαρχες αλλα εμεις ξερουμε οτι ειναι στα καλυτερα του και γι αυτο τον πινουμε.
Φυσικα εαν τον βγαλουν για retail θα ενημερωσω εδω αμεσως εννοειται.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Area 51 ξερουμε ολη την αληθεια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 11 Μαρ. 2018, 22:50

Υπάρχει κάποιος τρόπος να προμηθευτούμε καφεδάκι για δοκιμή από τους συγκεκριμένους roasters?

Βλέπω ότι μόνο fb υπάρχει αυτή τη στιγμή και όχι κάποιο καταστημα.

Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω?
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Επόμενο

Επιστροφή στο Καφεδες απο Area 51 coffee roasters

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη