P.I.D Settings ?

Εδώ, θα βρείτε τα πάντα γύρω από τις καφετιέρες.

P.I.D Settings ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 26 Μαρ. 2014, 16:35

Καλησπέρα θα ήθεμα να με βοηθήσει κάποιος να καταλάβω πρακτικά τι κάνει η κάθε παράμετρος. Εχω ένα pid της auber σε μια zaffiro και προσπαθώ να σταθεροποιήσω την θερμοκρασία. Δεν με ενδιαφέρει τόσο το να ζεσταθεί γρήγορα η μηχανή γιατι έχω χρονοδιακόπτη ούτε και το overshout αλλα μόνο η σταθερότητα της θερμοκρασίας.
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: P.I.D Settings ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 26 Μαρ. 2014, 19:08

blackraptor έγραψε:Καλησπέρα θα ήθεμα να με βοηθήσει κάποιος να καταλάβω πρακτικά τι κάνει η κάθε παράμετρος.

Δεν ξερω ποιος αλλος θα μπορουσε να ειναι αυτος εκτος απο εσενα.Οι θεωριες που υπαρχουν για τις παραμετρους θα μπορουσαν να εχουν την εφαρμογη που λενε για την μηχανη σου η την εντελως αντιθετη.Eιναι ολα σχετικα απο παραγοντες οπως η θεση του αισθητηρα ,το ειδος αυτου και το ποσο γρηγορος ειναι ,το ειδος της μηχανης αν ειναι δηλ satureted η θερμοσυφωνικη και αλλα πολλα.Αλλαζωντας μια παραμετρο και κανωντας εναν κυκλο θερμανσης μπορει κανεις να δει τι γινεται live.
.
blackraptor έγραψε:Εχω ένα pid της auber σε μια zaffiro και προσπαθώ να σταθεροποιήσω την θερμοκρασία.
.
Αυτο σημαινει ετσι οπως το γραφεις οτι δεν εχεις σταθερη θερμοκρασια αλλα οπως θυμαμαι απο τοτε που στην ειχα φτιαξει οτι η θερμοκρασια μονο ασταθεις δεν ηταν.Εχει αλλαξει κατι;
blackraptor έγραψε:Δεν με ενδιαφέρει τόσο το να ζεσταθεί γρήγορα η μηχανή γιατι έχω χρονοδιακόπτη ούτε και το overshout αλλα μόνο η σταθερότητα της θερμοκρασίας.
.
Kαι εδω δεν καταλαβαινω τι εννοεις.Μιλας για την ενδειξη του pid η την θερμοκρασια στο γκρουπ;
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: P.I.D Settings ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 26 Μαρ. 2014, 22:18

Να τα πιάσουμε λοιπόν λίγο από την αρχή. Η μηχανή όταν την παρέλαβα και μέχρι πρότεινως ήταν σταθερότατη, με απόκλειση 0,1, άψογη! Κάποια στιγμή όμως που μέτρησα το νερό στο Ε61 την ώρα του καφέ από την βίδα και στο καλαθάκι, με πατέντα διαπίστωσα οτι εκεί δεν ήταν σταθερή. Επικοινώνησα με την auber και μου είπαν να βάλω το θερμοστοιχείο στο Ε61, αγόρασα καινούργιο και από τότε προσπαθώ να το ρυθμίσω. Οι τότε ρυθμίσεις πλέον δεν δουλεύουν, αλλά πλέον έχω πραγματική 0,1 απόκλειση. Το θέμα είναι οτι ενώ το έχω ρυθμίσει στο 90,1 για να πέρνω 92,3 επειδη η θερμοκρασία μου παίζει από 89,7 μέχρι 90,3, άλλες φορές έχω 92,3 +-0,1 και άλλες φορες 92,9 +-0,1, ήθελα λοιπόν να σταθεροποιήσω την θερμοκρασία μου ώστε να πέρνω και την επιθυμητη θερμοκρασία την ώρα του καφέ
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: P.I.D Settings ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 26 Μαρ. 2014, 22:51

Και θα παιδευεσαι χωρις τελος.Μετρηση με ελευθερη ροη νερου και ειδικα σε Ε61 ειναι η πλεον ακαταλληλη μεθοδος μετρησης.
Εξηγω τους λογους εδω..
Εκανες λαθος κατα την γνωμη μου που δεν πηρες ενα τηλ να το συζητησουμε.Ξερεις οτι χαιρομαι να βοηθαω οσο μπορω.Ακομα και να ειχε χασει την θερμοαγωγιμοτητα της η παστα μεσα στην θερμοφωλια μπορει και να ειχες λαθος ενδειξη του αισθητηρα.Οπως βεβαια και να τα ειχε παιξει ο αισθητηρας οπως ειπες και εσυ.Ακομα και ενα προβλημα στον θερμοσυφωνισμο απο αλατα ειναι ικανο να στα μπερδευει ολα.Τεσπα ευχομαι ολα να ειναι καλα απο δω και περα. :Yeah:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: P.I.D Settings ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 26 Μαρ. 2014, 23:32

Να σου πω δεν ηθελα να σε πρήζω, ηταν λιγο μετα το πρηξιμο της opv και λεω αστο καλύτερα :tooth: Η μηχανή ξαναλεω δεν ειχε κάποιο προβλημα και το θερμοστοιχειο που ειχες βαλει ειναι ακομα μια χαρα. Το κατηργησα και εβαλα επανω στο Ε61 , με ενα flash 30 ml περιπου περνω σταθερη θερμοκρασια πάντα, αλλα δεν περνω παντα την ιδια, αλλες φορες 92,3 αλλες 92,8. εκει νομιζω πως ειναι ρυθμιση του pid.
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: P.I.D Settings ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 27 Μαρ. 2014, 08:43

blackraptor έγραψε: Το κατηργησα και εβαλα επανω στο Ε61 , με ενα flash 30 ml περιπου περνω σταθερη θερμοκρασια πάντα, αλλα δεν περνω παντα την ιδια, αλλες φορες 92,3 αλλες 92,8. εκει νομιζω πως ειναι ρυθμιση του pid.

Το κατηργησες :new_shocked:
Μα τι λες τωρα.Στη βιδα του Ε61 δεν βλεπει το pid τον θερμοσυφωνισμο.Και ποσο μεσα το εβαλες;Αν το εβαλες μεχρι την τρυπα που βγαινει το νερο εξω προς το γκρουπ τοτε εχεις μια τελειως υποκειμενικη ενδειξη νερου εγχυλισης.Δεν ελεγχεις με αυτο τον τροπο τη θερμοκρασια μεσα στο μποιλερ.Τεσπα δικια σου ειναι την κανεις οτι θες εγω σταματαω την παρεμβαση εδω.Απλως τα γραφω αυτα γιατι τα διαβαζουν κι αλλα παιδια ετσι ωστε να υπαρχει και η αντιθετη αποψη στην διαθεση τους.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: P.I.D Settings ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 27 Μαρ. 2014, 09:24

blackraptor έγραψε:Το κατηργησες
:tooth: :2funny:
νομιζα οτι το ειχες καταλαβει
Ξερεις οτι τη θελω τη γνωμη σου και τη σεβομαι.
Τα ειχα σκεφτει αυτα περι συφωνισμου και ειπα να δοκιμασω. Το θερμοστοιχειο που βρηκα μπαινει νομιζω περιπου 1 εκ.
Παντως και οταν ειναι standby διαβαζει τελεια και κατα την εκχιση ανεβαινει και παραμενει σταθερη. Επισης και τις αλλαγες που κανω 0,5 βαθμο πάνω κατω τις καταλαβαίνω.... Τι να πω...... :think:
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: P.I.D Settings ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 27 Μαρ. 2014, 09:42

blackraptor έγραψε:Καλησπέρα θα ήθεμα να με βοηθήσει κάποιος να καταλάβω πρακτικά τι κάνει η κάθε παράμετρος.


Δεν θα αναφερθώ και να αναλύσω τι σημαίνουν οι 3 παράμετροι (Proportion, Integral, Derivative) διότι δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη αξία. Αξία όμως έχει να καταλάβεις ότι η παραμετροποίση των συγκεκριμένων έχουν ιδιαίτερο αντίκτυπο στη λειτουργία της μηχανής σου, στο τρόπο παρασκευής του καφέ. Λάβε υπόψη σου ότι ακόμη και το που μένεις έχει σημασία για τις αποκλίσεις στη θερμοκρασία.

Παίζοντας με τις παραμέτρους μπορείς να αλλάξεις τελείως την συμπεριφορά της μηχανής σου (γρηγορότερο recovery, σταθερότητα θερμοκρασίας με steam κλειστό κ.α), ακόμη και να προσπαθήσεις να ελέγξεις το overshoot! όμως αλλάζοντας την μια παράμετρο επηρεάζεις την άλλη.

Για το λόγο αυτό υπάρχουν διάφορα profiles τα οποία συστήνονται..

Παραθέτω ένα link το οποίο θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα που έχω διαβάσει.
http://coffeetimex.wikidot.com/izzo-ale ... d-settings

Αξίζει να αναφέρω 2 πράγματα:

1. Θα πρέπει να πειραματιστείς με τις παραμέτρους ώστε να δεις πως συμπεριφέρεται η μηχανή σου και να προσπαθήσεις να την φέρεις στα μέτρα σου.

2. Να ελέγξεις ότι ο / οι αισθητήρες της θερμοκρασίας είναι οκ (στη δική μου περίπτωση με ταλαιπώρησε αφάνταστα ο αισθητήρας του brew ενώ ο αισθητήρας του steam ήταν μια χαρά) με αποτέλεσμα σε idle κατάσταση να παρατηρώ μέχρι και +-7c. Προχωρόντας στην αλλαγή του και σε συνδυασμό με δικό μου profile (p,i,d) η μηχανή είναι πολύ σταθερή.

Έχω μια απορία ανέφερες για μικρές αποκλίσεις αν δεν κάνω λάθος +-1c ?

Γιατί σε απασχολούν τόσο μικρές αποκλίσεις (0,3, 0,6) δεδομένου ότι τα PID δικαιολογούν +-1c ακόμη και 2c ?
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: P.I.D Settings ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 27 Μαρ. 2014, 10:08

Καλημέρα ευχαριστώ για την απάντηση. Γνωρίζω ολα αυτά περί δυνατοτήτων του pid και γιαυτο το ψάχνω. Το προβλημα μου δεν ειναι η σταθερη θερμοκρασία. Σε καθε εκχιση έχω απο 0,1 !!! μεχρι 0,3 που θεωρω πως ειναι τελειο για τη συγκεκριμενη μηχανη. Το προβλημα μου ειναι οτι σε standby η μηχανη παιζει απο 89,5 - 90,3 ενω την εχω ρυθμισει στο 90,1. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να περνω τη μια φορα 92,2 σταθερο ( +- 0,3) και την αλλη 92,8 (+-0,3) . Για να εχω πάντα την ιδια θερμοκρασια πρεπει να ξεκιναω στην ιδια θερμοκρασια το οποιο δεν ειναι σιγουρο γιατι εξαρταται αν ειναι απο το μεγιστο η από το ελαχιστο.
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: P.I.D Settings ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 27 Μαρ. 2014, 11:12

Μα.. αυτού του είδους οι αποκλίσεις είναι φυσιολογικές!! αν βρεις χρόνο και διαβάσεις σχετικά άρθρα θα το διαπιστώσεις αυτό. Εδω αναφέρουν -+3c δεν θεωρείται πρόβλημα σε E61!.

Είναι κάτι ανάλογο με το brew boiler offset.

Παλαιότερα ήμουν κολλημένος με τη θερμοκρασία ένδειξης στο PID τώρα πια απλά δεν είμαι. :dancing:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη