Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Εδώ, θα βρείτε τα πάντα γύρω από τις καφετιέρες.

Re: Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 06 Ιουν. 2015, 14:09

murphy έγραψε:Αυτή η μηχανή από την εμπειρία μου δε χρειάζεται πολλή δύναμη στο πάτημα.

Hξερα για καλαθακια για καφεδες και για φιλοσοφιες που δεν απαιτουν πολυ πατημα αλλα για μηχανες που δεν χρειαζονται πολυ δυναμη στο πατημα δεν ηξερα....το ομολογω. :think:
Αλλα αν μου ελεγες φιλε Ηλια τι το ιδιαιτερο εχει αυτη η μηχανη που δεν χρειαζεται πολλη δυναμη στο πατημα ετσι για να το καταλαβω θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.
Θα υποθεσω απο μονος μου οτι κατι αλλο θα ηθελες να γραψεις και το εγραψες ετσι ,οπως κατι του τυπου "εχει πολυ ψηλα ρυθμισμενη την πιεση απο τη μανα της".
Κατα τα αλλα αν και δεν εχω επαφη ακομα με αυτη τη μηχανη θεωρω χλωμο να εχει καποιο αρνητικο θεμα στην παρασκευη του ροφηματος λογω της ολης φιλοσοφιας που εχει και εκτιμω οτι οποια τυχον προβληματα οφειλονται σε χειρισμο και σεταρισμα απο μερους του χρηστη.
Εχουν ακουστει τα χειροτερα για την silvia π.χ. ολα αυτα τα χρονια αλλα εχει αποδειχτει οτι ο χρηστης εχει παντα τον πρωτο λογο.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό murphy » 06 Ιουν. 2015, 15:29

H OPV της μηχανής είναι ρυθμισμένη από τη μάνα της στα 9.5
Όταν λέω πως "η μηχανή" δεν χρειάζεται πολύ πάτημα, αναφέρομαι:

1) Στο εργοστασιακό setup Με το 57άρι PF και το διπλό non-pressurised καλαθάκι.
2) Στη δική μου εμπειρία με τον συγκεκριμένο εξοπλισμό, βάση σύγκρισης με Gaggia Classic όπου ο ίδιος καφές με το ίδιο κόψιμο και τα ίδια γραμμάρια στη ίδια θερμοκρασία αποδίδει καλύτερα με αισθητά δυνατότερο πάτημα. Πιθανώς να έχει να κάνει με την αναλογία εμβαδού επιφάνειας/βάθους του Basket, που βοηθάει στην καλύτερη κατανομή και ροή.
murphy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 05 Ιουν. 2015, 09:48
Ονομα: Ηλίας
Τοποθεσια: Διόνυσος
Μηχανη: Lelit Anna PID
Μυλος: Ascaso i2 mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 06 Ιουν. 2015, 17:25

Τι σχεση εχει το καλαθακι της γιαγιας με το καλαθακι της λελιτ, αλλο το ενα αλλο το αλλο, δεν μπορω να καταλαβω πως βγαζεις αυτο το συμπερασμα για το "πατημα", ας εκοβες πιο ψιλα με την γιαγια να ειχε το ιδιο "ευκολο" πατημα. Επισης αλλη θερμοκρασιακη συμπεριφορα η γιαγια, πολυ πιο σταθερη η λελιτ, αλλο αποτελεσμα στο φλυτζανι.

Οσον αφορα το αρχικο ποστ και θεμα του νηματος, αγαπητε φιλε Θεοδωρε, αρχικα ερωτηθεις για το τι καφε χρησιμοποιουσες στις δοκιμες σου και απαντηση δεν λαβαμε, αφησες τα αγαπητα μελη του φορουμ να κανουν το μαντειο των Δελφων χωρις εσυ να παραθεσεις πληρως ολες τις παραμετρους σου. Αυτα τα γραφω με ολη την καλη διαθεση για να βοηθηθεις εσυ καλυτερα και εμεις να μην :think:
επισης ενα βιντεακι θα βοηθουσε παρα πολυ στην περιπτωση σου για να δουμε τι εστι με την κατανομη σου και το channeling.
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό murphy » 06 Ιουν. 2015, 17:40

"Τι σχεση εχει το καλαθακι της γιαγιας με το καλαθακι της λελιτ, αλλο το ενα αλλο το αλλο,"

Καμία. Αυτό ακριβώς λέω.

"Επισης αλλη θερμοκρασιακη συμπεριφορα η γιαγια, πολυ πιο σταθερη η λελιτ, αλλο αποτελεσμα στο φλυτζανι."

Συμφωνώ για τη σταθερότητα της Lelit, αν και η σύγκριση έγινε με Gaggia που επίσης έχει PID αν και ομολογουμένως της λείπει το brass boiler.

Στο σύνολό όλων αυτών των παραγόντων αναφέρομαι όταν λέω ότι "η μηχανή" κατά την άποψή μου λόγω των επιμέρους χαρακτηριστηκών της, στις δικές μου δοκιμές τουλάχιστον αποδίδει καλύτερα με μέτριο πάτημα, όταν οι άλλες παράμετροι παραμένουν ίδιες.

Δε διαφωνώ πως η τεχνικά σωστή εξήγηση πιθανώς έγκειται αλλού.
murphy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 05 Ιουν. 2015, 09:48
Ονομα: Ηλίας
Τοποθεσια: Διόνυσος
Μηχανη: Lelit Anna PID
Μυλος: Ascaso i2 mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 06 Ιουν. 2015, 22:15

Δεν τιθεται θεμα καποιας τεχνικης εξηγησης.Τιθεται θεμα οτι επιμενεις πως η μηχανη αποδιδει καλυτερα με απαλο πατημα ενω αυτο ειναι απο τελειως ανυποστατο εως απολυτως λαθος αλλα συνεχιζεις να κολλας εκει βασει καποιων ατυχων και λαθος συγκρισεων με μια gaggia .
Εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει να πιστευεις αυτο που πιστευεις αλλα αυτο δεν ειναι λογος για να μην διορθωνω κατι που εκτος απο λαθος μπορει να δημιουργει σε καποιον που το διαβαζει παραπλανημενες υπονειες για το πως θα κανει μια καλη εκχυλιση στην lelit του.
Αυτο που μπορω να δεχτω αλλα και να επισημανω ειναι οτι πρεπει να προσαρμοζομαστε στις απαιτησεις και στις δυνατοτητες του εξοπλισμου μας αλλα να προσεχουμε να μην βγαζουμε αξιωματα τα οποια βασιζονται σε λαθος συγκρισεις.
Επισης ειναι απολυτως σιγουρο οτι δεν εχουμε καποια προσωπικη ενοχληση μαζι σου ουτε κανουμε προσωπικη επιθεση σε εσενα και τις αποψεις σου ..θελω να το ξερεις αυτο.
Απλη συζητηση κανουμε και αν δεν μας βγει δεν τρεχει και τιποτε.Την ξανακανουμε μεχρι να ερθει η συμφωνια οπως λεει και ο βαρουφακης. :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό murphy » 07 Ιουν. 2015, 10:16

Κοίτα, για να μην παρεξηγούμαστε..
Έκανα εγγραφή πριν από λίγες ημέρες μόνο για να βοηθήσω κάποιον που φαίνεται να βρίσκεται στο σημείο που ήμουν εγώ με τη Lelit πριν από κάποιο καιρό, όπως και εμένα με βοήθησε κάποιος τότε. Δεν το έπαιξα ποτέ αυθεντία (το έκανα ξεκάθαρο στην 1η μου ανάρτηση), ούτε έχω καμία τεράστια καούρα για το θέμα γενικότερα.

Από εκεί και πέρα μου κόλλησες από την αρχή επειδή αναφέρθηκα στη "μηχανή" και όχι επιμέρους στο καλαθάκι, στην πίεση, ή κάτι άλλο.Δε χρειάζεται ιδιαίτερη φαντασία για να καταλάβει κανείς ότι δεν αναφέρομουν σε μιά μαγική προσωπικότητα της Lelit που δε γουστάρει πάτημα για ιδεολογικούς λόγους, αλλά σε αυτά τα στοιχεία στα οποία κι εσύ εμμέσως αναφέρεσαι όταν λες ότι "Αυτο που μπορω να δεχτω αλλα και να επισημανω ειναι οτι πρεπει να προσαρμοζομαστε στις απαιτησεις και στις δυνατοτητες του εξοπλισμου μας"

Όσο για τό "Επισης ειναι απολυτως σιγουρο οτι δεν εχουμε καποια προσωπικη ενοχληση μαζι σου ουτε κανουμε προσωπικη επιθεση σε εσενα και τις αποψεις σου ..θελω να το ξερεις αυτο" , θα μου ήταν ευκολότερο να το δεχτώ αν δε με είχες "υποδεχτεί" εδώ μέσα με περίσσια δόση ειρωνίας τύπου "Hξερα για καλαθακια για καφεδες και για φιλοσοφιες που δεν απαιτουν πολυ πατημα αλλα για μηχανες που δεν χρειαζονται πολυ δυναμη στο πατημα δεν ηξερα....το ομολογω".

Το θέμα με τις Lelit και το tamping έχει αποτελέσει αντικείμενο συζήτησης σε διάφορα αντίστοιχα fora του εξωτερικού, όπου πολλοί ιδιοκτήτες συμφωνούν στό ότι αυτή η μικρή αλλαγή για κάποιο λόγο τους βοήθησε να βελτιώσουν το αποτέλεσμα. Έτσι το έμαθα κι εγώ και με βοήθησε. Εκεί βέβαια απουσίαζε η ειρωνεία και το γενικότερα εχθρικό ύφος. Τους λόγους ας τους αναλύσουν άλλοι.
Πάντως ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά της αυθεντίας σε όλους τους κλάδους, ειναι πως αυτοί που την κατέχουν ασχολούνται με την ουσία της συζήτησης και δεν πιάνονται από λεπτομέρειες για να προβάλλουν τη γνώση τους.

Κατά τ' άλλα δικό σας το forum δικοί σας και οι κανόνες του, γενονός σεβαστό. Εγώ σας αφήνω χωρίς περαιτέρω ενόχληση.

Ηλίας
murphy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 05 Ιουν. 2015, 09:48
Ονομα: Ηλίας
Τοποθεσια: Διόνυσος
Μηχανη: Lelit Anna PID
Μυλος: Ascaso i2 mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 07 Ιουν. 2015, 16:08

Καταρχην δε σε υποδεχτηκα ποτε μιας και δεν απευθηνες χαιρετισμο στο αναλογο τοπικ οπως θα επρεπε απο σεβασμο προς το φορουμ και τα μελη του αλλα μπηκες κατευθειαν να βοηθησεις το μελος με σοβαρο χαρτι στο μανικι σου που ελεγε οτι η μηχανη δεν χρειαζεται δυνατο πατημα και μαλιστα εγκυρη αποψη μιας και απο οτι μαθαινουμε απο σενα ερχεται κατευθειαν απο φορα του εξωτερικου με επιπεδο γνωσεων και αλτρουισμο που εμεις ουτε να τον ονειρευτουμε μπορουμε κατα πως φαινεται.
Το οτι δεν εχεις και καμμια τεραστια καουρα για το θεμα ,ενω εμεις αντιθετα ομολογω οτι εχουμε πολυ μεγαλη καουρα ,ειναι προφανες απο την δικη σου εριστικη αντιμετωπιση επειδη πηγαμε να διορθωσουμε κατι που εσυ το αποκαλεις λεπτομερεια ενω θελησαμε να σου πουμε οτι δεν ειναι λεπτομερεια αλλα κατι αρκετα σημαντικο που εχει να κανει με το σεταρισμα της μηχανης.
Δεν ηξερα οτι πρεπει να κατεβαζω και τα σ@#$κα σε καθε φορτωμενο που γραφεται στο φορουμ επειδη νομιζει οτι εχει στο τσεπακι του την απολυτη πληροφορια που θα ξεδιαλυνει το τοπιο και θα βαλει τα πραματα στη θεση τους .
Το οτι εμπλεξες το φορουμ και τους κανονες για να δικαιολογησεις την δικη σου προσωπικη ευθιξια σε σχεση με την παρατηρηση που σου εκανα καθως και με την αποχωρηση σου ,δειχνει για μια ακομα φορα το ποσο το σεβεσαι απο πριν εγγραφεις και το ποσο προσωπικη εμμονη ειχες τελικα παρολο που προσπαθεις να την κρυψεις πισω απο αποπροσανατολιστικες λεξεις του τυπου "αυθεντιες , ουσια της συζητησης , λεπτομερειες ,ξενα φορα , ειρωνειες κ.λ.π".
Παντως το φορουμ δε ειχε καμμια σχεση με τη συζητηση μας παρα μονο εγω που για να χρησιμοποιησω και τις δικες σου εκφρασεις δεν εχω και καμμια ιδιαιτερη καουρα για το αν θα μεινεις η αν θα φυγεις προς τα ξενα ......φορα.
Καουρα εχω για το αν πρεπει να αφηνω να γραφονται κοτσανες η οχι και να μην μιλαω για να μην παρεξηγουνται οι ευθικτοι που κουβαλανε τα προβληματα τους εδω μεσα και περιμενουν να σκυψουμε κανονικα
.Αυτη ειναι η καουρα μου αγαπητε.
Τεσπα δεν ταιριαζουν με ολους τα χνωτα μας και φαινεται οτι εδω εχουμε μια τετοια περιπτωση αν και το φορουμ και τα μελη του θα επρεπε να μπαινουν πιο πανω απο προσωπικες συγκρουσεις χημειας.
Καλη συνεχεια. :headbang3:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dimitris_P » 08 Ιουν. 2015, 14:10

:yourock:
Dimitris_P
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 22:07
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια:
Μηχανη: ECM Barista
Μυλος: Anfim Best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Lelit PL41TEM PID ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό murphy » 08 Ιουν. 2015, 15:24

Δεν είχα σκοπό να δώσω συνέχεια, αλλά βλέπω ότι το χοντραίνεις με προσωπικούς χαρακτηρισμούς τύπου "ο κάθε φορτωμένος" και "προβληματικός", κτλ. Έστω κι έτσι, το προτιμώ από το να είμαι ο κλασσικός αγενής Ελληνάρας που ψάχνει ευκαιρία να το παίξει πάλιουρας.

Καταρχην δε σε υποδεχτηκα ποτε μιας και δεν απευθηνες χαιρετισμο στο αναλογο τοπικ οπως θα επρεπε απο σεβασμο προς το φορουμ...


Σιγά μην έφερνα και κουλουράκια από το Βενέτη, μαζί με τα διαπιστευτήριά μου. Ένα απλό σχόλιο έκανα σε ένα thread, όπως γίνεται συνέχει σε όλα τα αντίστοιχα site, με όλη την καλή διάθεση να μοιραστώ με ένα χρήστη κάτι που εμένα με βοήθησε χωρίς να μου στοιχίσει τίποτα. Δεν το έπαιξα ποτέ ειδικός για να αρμόζει η επιθετική αντιμετώπιση. Παρεμπιπτόντως είχα σκοπό να συστηθώ στο ανάλογο τοπικ, αλλά με πρόλαβε η "ευγένειά" σου.
Επίσης δε θα είχα κανένα πρόβλημα να δεχτώ πως κάνω λάθος στο σκεπτικό μου για το Tamping ή για το οτιδήποτε, και ίσως να μην είχα γίνει εριστικός αν όταν με "διόρθωνες" μου είχες εξηγήσει που σφάλω, αντί να περιοριστείς σε ειρωνείες και υφάκι.


Τέλος, αν αποπροσανατολίζεσαι τόσο εύκολα από λέξεις τύπου "αυθεντιες , ουσια της συζητησης , λεπτομερειες ,ξενα φορα , ειρωνειες κ.λ.π" ίσως να ήταν καλή ιδέα να ελαττώσεις το headbanging :headbang3:
murphy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 05 Ιουν. 2015, 09:48
Ονομα: Ηλίας
Τοποθεσια: Διόνυσος
Μηχανη: Lelit Anna PID
Μυλος: Ascaso i2 mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη