Nuova Simonelli Appia

Τα πάντα για τις ημιαυτόματες μηχανές Espresso

Re: Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 21 Φεβ. 2017, 21:42

Φαντάζομαι οι επαγγελματίες τι θα έχετε ακούσει από ΚΑΦΕΤΖΙΔΕΣ παντογνώστες
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosp » 21 Φεβ. 2017, 22:21

Aftergr καλησπέρα

Μου αρέσει να ακούω οτιδήποτε έχει να πει κάποιος , και για συγκεκριμένο θέμα με της μηχανές που ανέφερα, είναι από αλυσίδα.
Κουβεντιάζω με τα παιδιά , που χειρίζονται της μηχανές μου λένε διάφορα που παρουσιάζουν , τι νομίζουν ότι φταίει και τι πρέπει να κάνω για να της διορθώσω. Από τις κουβέντες καταλαβαίνεις πολλή περισσότερα πράγματα που μπορεί να τα υποθέτεις αλλά δεν μπορεί να σου τα πει η μηχανή . Για τις συνθήκες που λειτουργεί , της λύσεις που σκέφτονται και παρακάμπτουν το πρόβλημα κλπ.
Όμως η απόφαση για το τι πρέπει να γίνει είναι δική μου και όχι του πελάτη.



mymenhir1971
Έχει φτιάξει ο πελάτης την μηχανή να δουλεύει άψογα με τα βιβλία, και πας εσύ ο έξυπνος με εκείνο το χαζό-εργαλείο με την μπουρμπουλήθρα να κάνεις τι?
Μπορείς να αναβαθμίσεις τα βιβλία με cd ? σε παραδέχομαι..

Αυτό που ανέφερες ότι ο πελάτης έχει πάντα δίκιο, και συμφωνώ φυσικά με το ρητό, είναι ο λόγος που μάλλον θα κάνω πίσω από το θέμα. Ευχαριστώ για την τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε , παρόλο που δεν γνωριζόμαστε.
Άβαταρ μέλους
manosp
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 29 Οκτ. 2015, 18:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosp » 22 Φεβ. 2017, 22:58

θα επανέλθω στα bar και στους χρόνους αλλά πρώτα θα γράψω ένα τελευταίο σχόλιο μια και τελικά έκανα λίγο πίσω από μία συνεργασία, πιθανών να με απέρριψαν εν μέρη , αλλά θα πνίξω τον καημό μου στο φραππέ :tooth:

Αυτό που μου έμεινε από τα σημεία της εταιρίας που πέρασα είναι ότι παντού είχε και έναν τουλάχιστον barista. Όλοι στης κουβέντες τους με την πρώτη ευκαιρία που έβρισκαν μου πέταγαν ότι έχουν σπουδές και συχαρίκια και πόσο τους έχουν κοστίσει τα σεμινάρια κλπ.
Σχεδόν όλοι με ύφος ΥψΥλΟ. Οι πελάτες πάνε για τον καλό τους τον καφέ, αναντικατάστατοι. Τους ρώτησα όλους δείχνοντας τους από τους κόκκους που αλέθουν , να μου που κάτι , για την ποιότητα , το χρώμα την αναλογία, γιατί κάνουν flashing , τι καταλαβαίνουν βλέποντας τα οργανάκια στην μηχανή , το τζαμάκι τι δείχνει . Οι απαντήσεις από τραγικές , ελάχιστες , τι σημασία έχουν αυτά που ρωτάω. Κοιτώντας τα τραπεζάκια έβλεπες μόνο μεγάλα κύπελα που περιείχαν τούρτες. Πως καταλαβαίνεις ότι μέσα στην τούρτα υπάρχει καλός εσπρέσσο. Όλα είναι θέμα μαρκετινκ. Ενα καλό περιτύλιγμα στον καφέ, μερικοί αγορασμένοι τίτλοι σεμιναρίων , και όλα είναι έτοιμα.
Πιθανών να φανούν όλα αυτά σαν εξυπνάδα. Όμως είναι απλά μια διαπίστωση μου. Δεν θύμωσα, με κανένα από τα παιδιά απλά με την συζήτησα κατάλαβα ότι δεν μπορώ να συνεργαστώ με ανθρώπους που δεν μπορούν να ,να τεκμηριώσουν κάτι που λένε , δεν έχουν καν διάθεση να ακούσουν κάτι , θεωρούν ότι οι σπουδές του σαν barista είναι κορυφή ,τα ξέρουν όλα και δεν δέχονται τίποτα από κανένα θνητό. Μπορεί φυσικά και να είναι τα πράγματα όπως τα λένε. :think:
Άβαταρ μέλους
manosp
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 29 Οκτ. 2015, 18:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 22 Φεβ. 2017, 23:26

Αγαπητέ, Δικηγόρος από Δικηγόρο έχει τεράστια διαφορά παρόλο που και οι δυο τους έχουν τελειώσει Νομική έτσι και με τους Barista το ίδιο συμβαίνει!
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 22 Φεβ. 2017, 23:44

Κανενα σεμιναριο,ακομη και αυτα απο την scae,δεν πιστοποιουν γνωση αλλα εκδηλωση ενδιαφεροντος για το προϊον που λεγεται καφες.Και στο λεω εγω που εχω 4 απο δαυτα.Η γνωση κερδιζετε με διαβασμα,μελετη,τριβη με το αθλημα,συναναστροφη με ατομα τα οποια γνωριζουν,πολλες-πολλες ερωτησεις και αγαπη.Οσο για ασχετους barista επαγγελματιες σου γραφω και βιβλιο αμα λαχει... ευτυχως που θεωρω τον εαυτο μου HOME Barista και τιποτις αλλο....με τα οσα καθημερινα λαθη και αστοχιες στην διαδικασια παρασκευης ενος good shot.
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 22 Φεβ. 2017, 23:58

Μάνο θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, υφακι 1000 καρδιναλίων την στιγμή που απλά διεκπεραίωνουν συγκεκριμένες κινήσεις που τους έχει μάθει ο head barista
Τι να πρώτοθυμηθώ, από άγνοια για τι pressure profile κάνει η πανάκριβη μηχανή που δουλεύουν, μέχρι απίστευτα πράγματα που δεν θέλω να πω γιατί δεν θέλω να καταλήξει σε flame thread
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosp » 23 Φεβ. 2017, 14:57

G.F.
Συμφωνώ σε αυτά που λές.
Όμως εδώ δεν μιλάμε για νομική , αστροφυσική , πανεπιστήμιο κλπ. Εδώ έχουμε τίτλους σπουδών BA-RI-STA :tooth:

Αν στην παραπάνω πρόταση βρίσκεις λίγη ειρωνεία ... μου βγαίνει αλλά πίστεψε με το πολεμάω.

Σοβαρά τώρα θα πώ ότι το παραπάνω κείμενο δεν το έγραψα με σκοπό να κρίνω αν, ή τι γνωρίζουν. Εγώ είμαι πολύ πιο πίσω και από τον τελευταίο που θα μπορούσε να κάνει κριτική.
Αυτό που με έκανε να ξαναδώ τα πράγματα από την αρχή , είναι η έλλειψη παιδείας , και δεν ευνοώ την σχολική.
Άβαταρ μέλους
manosp
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 29 Οκτ. 2015, 18:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosp » 23 Φεβ. 2017, 15:28

Aftergr

Έχεις πέσει κέντρο.

Όταν ανακατεύτηκα με την συγκεκριμένη δουλειά είχα μεγάλη χαρά που θα ήμουν στην τεχνική ομάδα.
Έχουν διάφορες μηχανές και κάποιες μηχανές "σύγχρονες" με ψηφιακές οθόνες , αισθητήρες παντού, αρκετά ηλεκτρονικά, (τα ηλεκτρονικά και το λογισμικό είναι περισσότερο της δουλειάς μου)
Έχουν αντίστοιχα διάφορους μύλους και διάφορες άλλες συσκευές.
Όμως πέρα από αυτά θα είχα την χαρά να συνομιλώ με εξειδικευμένους του χώρου , με πελάτες κλπ. να δω τεχνικές σε πραγματικό χρόνο κλπ.
Επίσης η εταιρεία φέρνει τον δικό της καφέ τον ψήνει και τον συσκευάζει. Υπάρχουν και άλλα, πράγματα , που θα είχα την ευκαιρία να κάνω. Έτσι είχα αποφασίσει να θυσιάσω κάποια άλλα πράγματα που κάνω για τους παραπάνω λόγους.
Όμως δεν είχα υπολογίσει ούτε αυτά που ανέφερες, ούτε είμαι σε θέση να κάνω ότι θέλει ο πελάτης που έχει πάντα δίκιο και πληρώνει, και να προσπεράσω σηκωμένα bypass στον πίνακα.
Άβαταρ μέλους
manosp
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 29 Οκτ. 2015, 18:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosp » 23 Φεβ. 2017, 15:44

mymenhir1971
Συμφωνώ τόσο πολύ με αυτά που γράφεις που τρομάζω.

Αυτό που με απασχολεί λίγο είναι η ησυχία του woodsman43. Ρε μπας και μετάνιωσε που δεν έκανε την διαγραφή όταν έπρεπε :think:
και έχουν πάρει τα μυαλά μου αέρα , ότι έχω τέλος πάντων :tooth:
Άβαταρ μέλους
manosp
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 29 Οκτ. 2015, 18:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Appia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aromacafe » 24 Φεβ. 2017, 00:28

Μπαινω και εγω στην συζητηση.Μανωλη ετοιμασου να κονταροχτυπηθουμε στα βραβεια του coffeeheat για τον ''χρυσο μαιντανο'' της χρονιας.
Ιστορια πρωτη.Πριν απο καμια 25αρια χρονια ηθελα να δουλεψω στον τουρισμο.Γρηγορα καταλαβα οτι οι σπουδες στα χρηματοοικονομικα δεν βοηθουσαν και πολυ για να βρω δουλεια.Ετσι αρχισα να μαθαινω ξενες γλωσσες.Ακομα δουλευω στον τουρισμο.Συμπερασμα,η καλης ποιοτητας τεχνικη εκπαιδευση ειναι η επενδυση με την καλητερη αποδοση.Το επαγγελμα του μπαριστα ειναι κατα βαση τεχνικο επαγγελμα .Αρα καλα κανουν τα νεα παιδια και παρακολουθουν σεμιναρια ,θα παρουν πισω τα λεφτα τους με μερικους μηνες δουλειας .Και αυτο με οδηγει στην...

Ιστορια δευτερη.Το 2005 αγορασα απο την εταιρια σου Μανωλη τους πρωτους μου αυτοματους πωλητες καφε.Εκεινες τις ημερες εγινε στο Ηρακλειο το πρωτο σεμιναριο της τοτε barista academy και πηγαμε με τον συνεταιρο μου μπας και μαθουμε κατι πανω στον καφε ,οντας ασχετοι.Απο τα 15 ατομα που παρακολουθησαν το σεμιναριο ειμασταν 2 αυτοματαδες,3 αντιπροσωποι απο την ιδια εταιρια εσπρεσσο,5 της nestle και 5 εργαζομενοι στα ξενοδοχεια ολοι barmen.Αντε να δουλεψαν ως μπαριστες 1 με 2 απο ολους μας.Τωρα πανε στα σεμιναρια για να μπορεσουν να μπουν σε ενα καφε και να ζητησουν δουλεια στο αντικειμενο.Τεραστιο αλμα ποιοτητας.

Επιμυθιο.Οι λεξεις ειναι σαν τα χρηματα,ερχονται νεες ,οι παλιες φθειρονται με την χρηση,αλλαζει η αξια τους με τον καιρο.Το ταβλι στα καφε εγινε tablet, ο μπουφετζης εγινε barista, o μπαρμαν εγινε mixologist, ο ανθρωπος του αφεντικου εγινε District Manager ,ο αυτοφορακιας εγινε αγορανομικώς υπεύθυνος για το HAASP κλπ.Μας λειπουν λεξεις εμας των μεγαλυτερων ,και αμα μου λειπουν λεξεις μου λειπουν αντοιστοιχα και σκεψεις.Χαιρομαι τα νεα παιδια στο επαγγελμα γιατι μου μιλανε με λεξεις που θα πρεπει να μαθω το νοημα τους. :respect:
aromacafe
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 21 Ιαν. 2016, 15:01
Ονομα: ΜΑΝΟΥΣΟΣ
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηχανη: POEMIA saeco
Μυλος: DELONGHI KG79
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: tracafe,tzambacinno

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ημι-αυτόματες μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη