Rocket Appartamento

Τα πάντα για τις ημιαυτόματες μηχανές Espresso

Rocket Appartamento

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 08 Ιουν. 2016, 18:41

Αν και πρεπει να ειναι κανουργια και δεν πρεπει να υπαρχουν αρκετες γνωμες και κρητικές , μπορουμε να κανουμε μια κουβεντουλα ωστε να πει ο καθενας την αποψη του.
Rocket-Appartamento-Front_grande.jpg
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

Re: Rocket Appartamento

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό harryv » 09 Ιουν. 2016, 13:10

Δε μας λες τι σε προβληματίζει. Οπότε από την εμπειρία μου σε αυτή τη κατηγορία εγώ θα έβαζα :
- Στα θετικά : το μικρό μέγεθος και το φινίρισμα Rocket. ΗΧ και Ε61 κατά τα γνωστά.
- Στα αρνητικά : το μικρό μέγεθος οδηγεί σε μικρότερο δοχείο και drip. Με 1200W περιμένω χρόνο προθέρμανσης 30+ λεπτά. Οι μεγάλοι περιστροφικοί διακόπτες μου κάθονται λίγο κακόγουστοι.
harryv
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 30 Δεκ. 2014, 17:42
Ονομα: Χάρης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Bezzera Mitica S MN
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Rocket Appartamento

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 09 Ιουν. 2016, 15:36

Eιναι μια εισαγωγικη ΗΧ με δονητικη αντλια και το γνωστο κοντο σχαρακι οπου οταν κάνεις φλας τα νερα πεφτουν ευκολα εξω απο τη μηχανη.Επισης δεν σου δινει την δυνατοτητα για συνδεση του tray με την αποχετευση και απο οσο βλεπω εχει ενα μανομετρο μονο.
Εσυ ομως τι ακριβως θελεις να κανεις;Ψαχνεσαι για αγορα ή απλα για μπλα μπλα ρωτας;
Για αγορα παντως υπαρχουν κι αλλες λυσεις σε αυτη τη κατηγορια τιμης νομιζω.Πιο ολοκληρωμενες πιστευω.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Rocket Appartamento

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 10 Ιουν. 2016, 08:27

Δημήτρη ξέρεις οτι ψάχνομαι καιρό τώρα , αν το θυμάσαι φυσικά . Το θέμα ειναι να μην κάνω κάποια αγορά που μετά απο λίγο καιρό θα το μετανιώσω .
Απλά μάλλον θα καταλήξω σε Heat exchanger μηχανή .
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

Re: Rocket Appartamento

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό harryv » 13 Ιουν. 2016, 10:35

Δημήτρη, πόσο απαραίτητη κρίνεις τη σύνδεση με το δίκτυο και την περιστροφική αντλία για οικιακή χρήση? Ρωτώ, γιατί στο δικό μου μυαλό η περιστροφική είναι ακριβότερη, βαρύτερη, ογκοδέστερη, χωρίς να προσφέρει τίποτε στη γεύση, ενώ η σύνδεση με το δίκτυο μόνο για κάποιον που κάνει 10+ καφέδες την ημέρα. Κάνω λάθος ?
harryv
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 30 Δεκ. 2014, 17:42
Ονομα: Χάρης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Bezzera Mitica S MN
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Rocket Appartamento

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 13 Ιουν. 2016, 18:13

Xαρη εγω τωρα τι θελεις να σου πω!
Ετσι οπως το γραφεις απαντας μονος σου οτι δεν εχει καμμια διαφορα στη γευση και την θεωρεις περιττη.Ειναι σαν να μου λες ,Φιλε δημητρη ,προσεχε μην τυχον και πεις τιποτε αντιθετο μα αυτο γιατι εγω δεν θελω να το ακουσω και θα φας καμμια αδεσποτη :lol:
Φυσικα και αντιλαμβανεσαι οτι αυτο προφανως δεν στεκει.Το οτι δηλαδη δεν εχει καμμια διαφορα στη γευση ή το οτι η συνδεση στο δικτυο δεν προσφερει τιποτε σε καποιον που κανει μονο 10 καφεδες την μερα.
Εγω λοιπον κανω μονο δυο και εχω και περιστροφικη και συνδεση και pressure profille και και και.....
Περι αντικειμενικοτητας λοιπον και αναγκων του καθενος ποιος να μιλησει και τι να πει :think:
Και η δονητικη παντως μια χαρα καφε φτιαχνει. :coffee:
Μακαρι να ηταν αυτο το μοναδικο μας προβλημα στην παρασκευη του ροφηματος μας κι ας βαζαμε τοτε ολοι πριστροφικη.
Εαν παντως το σχετιζεις αυτο που ρωτας με βαση την παραπανω απαντηση μου τοτε αυτο που εννοουσα δεν ειναι οτι δεν ειναι καλη η δονητικη αλλα οτι δεν περιλαμβανεται περιστροφικη μεσα στο πακετο αυτης της αγορας σε μια κατηγορια τιμης που θα επρεπε να υπαρχει.
Ελπιζω να σε καλυψα φιλε μου. :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Rocket Appartamento

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 14 Ιουν. 2016, 14:17

H αλήθεια είναι ότι όσο και να διάβασα για τις περιστροφικές και τις δονητικές αντλίες, δεν είναι ευρέως αποδεκτό ότι η περιστροφική αντλία έχει καλύτερα γευστικά αποτελέσματα παρά μόνο ότι είναι αθόρυβη.
Αντιθέτως μάλιστα διάβασα ότι μπορεί να υστερεί καθώς βγάζει διαφορετικό, πιο σταθερό pressure profile κατά τη διάρκεια της εκχύλισης, σε αντίθεση με τη δονητική που η πίεση κλιμακώνεται (δεν λέω ότι ισχύει, απλα το αναφέρω για να τονίσω την αβεβαιότητα/υποκειμενικότητα του όλου θέματος).

Απο την άλλη, απλά τα έχω διαβάσει δεν τα έχω δει στην πράξη. Απλώς τα αναφέρω για την κουβέντα :think:
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

Re: Rocket Appartamento

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 14 Ιουν. 2016, 16:46

Eπειδη λιγο πολυ κι εγω σε αυτο το κοσμο ζω και ξερω τι γραφονται γενικοτερα γι αυτο και αν διαβασεις λιγο πιο προσεκτικα το ποστ μου θα δεις οτι δεν λεω πουθενα οτι κανει καλυτερο καφε αλλα οτι εχουν διαφορα στη γευση.Μαλιστα επαναλαμβανω οτι μια χαρα καφε κανει η δονητικη.
Που να τολμησω να ισχυριστω οτι ειναι καλυτερη η περιστροφικη.Μαυρο φιδι που με εφαγε τοτε :lol: :lol:
Ωστοσο μια περιστροφικη δεν δουλευει ποτε απο μονη της χωρις flow control δηλ και αυτα περι preinfusion που λεγονται κατα καιρους στις περισσοτερες των περιπτωσεων δεν ξεκαθαριζουν το τοπιο.
Ενα παραδειγμα θα ηταν εαν καναμε με το ιδιο ακριβως preinfusion (σε μια περιστροφικη που εχει pressure control )καφε σε περιστροφικη και δονητικη δεν θα παιρναμε ποτε το ιδιο αποτελεσμα ενω θα επρεπε να το παιρναμε συμφωνα με τις θεωριες που εχεις διαβασει.
Αλλου ειναι οι λογοι των διαφορων τους ομως επειδη εχω πολυ παλιοτερα αναλυσει το θεμα θεωρω οτι δεν χρειαζεται περαιτερω αναλυση.Ειναι γραμμενα ολα και υπαρκαλυμενο το θεμα κατα καιρους.Ασε που βγαινουμε και off topic και παρακολουθουν και διαχειριστες το θεμα :lol:
Χαιρετισμους και καλα :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Rocket Appartamento

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 15 Ιουν. 2016, 09:29

woodsman43 έγραψε:Φυσικα και αντιλαμβανεσαι οτι αυτο προφανως δεν στεκει.Το οτι δηλαδη δεν εχει καμμια διαφορα στη γευση ή το οτι η συνδεση στο δικτυο δεν προσφερει τιποτε σε καποιον που κανει μονο 10 καφεδες την μερα.
Εγω λοιπον κανω μονο δυο και εχω και περιστροφικη και συνδεση και pressure profille και και και.....
Περι αντικειμενικοτητας λοιπον και αναγκων του καθενος ποιος να μιλησει και τι να πει :think:
Και η δονητικη παντως μια χαρα καφε φτιαχνει. :coffee:
:coffee:


Εγώ σε αυτό απάντησα που ξαναδιαβάζοντας το καταλαβαίνω πως υποστηρίζεις ότι η περιστροφική κάνει καλύτερο καφέ και έχει και αρκετά ακόμα πλεονεκτήματα (και και και).
Καλό είναι να υπάρχει και αυτή η προσέγγιση και δεν νομίζω να είναι off topic (εκτός αν όντως ανέλυες το θέμα :dancing: ) γιατί μπορεί πχ να απογοητευτεί ο φίλος που η μηχανή για την οποία ενδιαφέρεται δεν έχει περιστροφική.

Πάντως συμφωνώ ότι είναι πολλά τα χρήματα για αυτή τη μηχανή!
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

Re: Rocket Appartamento

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 15 Ιουν. 2016, 11:13

Για καθίστε αδέρφια, η εν λόγω μηχανή έχει περι τα 1150 ευρώ. όλες οι ρόκετ μηχανές δεν έπεφταν κάτω απο τα 1400 ευρώ χρόνια τώρα και μας πειράζουν τα 1150. μέχρι τώρα δεν τις λέγαμε υπερτιμολογημένες. Στα ίδια είναι και τα μοντέλα της bezzera, isomac, quick mill με Ε61 group και έχουν και δονητική αντλία. Η rocket έχει περιστροφική στα νέα μοντέλα της άνω των 1600 ευρώ.
Δεν αντιλαμβάνομαι τον οδυρμό ξαφνικά...
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Ημι-αυτόματες μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron