Helor Stance - Manual 83mm Conical

Τα πάντα για τους χειροκίνητους μύλους

Helor Stance - Manual 83mm Conical

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psycho » 24 Ιούλ. 2017, 19:00

Επαναφέρω το θέμα μιας και ο rollback του host server επανέφερε το forum σε προγενέστερη ώρα από το συγκεκριμένο post!! :Oops!:

Λοιπόν η εταιρία helor επανήλθε δυναμικά στους χειροκίνητους μύλους παρουσιάζοντας τον stance με μαχαίρια της εντυπωσιακής διαμέτρου των 83mm!! Μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε 2 διαφορετικά μαχαίρια, italmill και mazzer με τα τελευταία να είναι πιο ακριβά.
Υπάρχει η δυνατότητα προσάρτησης μοτέρ από βλέπω αλλα δεν ξέρω αν θα προσφέρει κάποιο κιτ η helor μετέπειτα.

Αποτελεί απάντηση στον kinu m68 έχοντας όμως πολύ τσουχτερή τιμή που ξεπέρνα τα 1000 ευρώ...

Η αρχική μου ανησυχία ήταν η δυσκολία στην περιστροφή των μαχαιριών μιας και 83mm συναντάμε στους 3-φασικούς μύλους.
Τελικά ο πρώτες αναφορές εστιάζουν κυρίως σε ένα μικρό τζόγο που έχει παρατηρηθεί αλλα η εταιρία το θεωρεί στα φυσιολογικά πλαίσια.

https://helor-coffee.com/stance/
Άβαταρ μέλους
psycho
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 13:27
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια:
Μηχανη: NS Musica
Μυλος: Eureka 65e
2ος Μυλος: Mazzer SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Helor Stance - Manual 83mm Conical

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 24 Ιούλ. 2017, 21:28

Που εχει παρατηρηθει αυτος ο τζογος Νικο σε ποιο σημειο;Μπορει οντως να μην εχει σημασια εκει που ειναι.
Τα 83αρια μαχαιρια γυρνανε πολυ πιο ευκολα με το χερι παρα με ενα μοτερ.Χρειαζεσαι τριφασικο μοτερ για αυτα.Σε χειροκινητη δε υλοποιηση που δεν υπαρχει παραγωγη δεν απαιτειται η στοιβαροτητα που εχει ενας επαγγελματικος μυλος.
83αρια βαζουν για ρετουσαρισμα της ταχυτητας αλεσης και οχι για την ποιοτητα αλεσης.Στον αντιποδα ο καφες που μενει μεσα στις εγκοπες τους ειναι δυσαναλογα πολυς σε σχεση με τα 68αρια.
Λογικη μου ακουγεται η τιμη του δεδομενης της μικρης παραγωγικης δυνατοτητας.Αλλο mazzer αλλο..... :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Helor Stance - Manual 83mm Conical

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 28 Ιούλ. 2017, 15:14

Μπορει να κάνω και λαθος , αλλα ειναι ίδιας φιλοσοφίας με τον HG-ONE .
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

Re: Helor Stance - Manual 83mm Conical

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psycho » 28 Ιούλ. 2017, 17:55

Πολυ ενδιαφέρον αυτο που λες για το μεγεθος των μαχαιριών. Κι εγω εχω αρχίσει να αμφιβάλω πλέον για το ποσο τεραστιο πρεπει να ειναο το μαχαιρι. Απο ενα μέγεθος και μετα χάνεις πολυ σε αλλα θέματα.

Λοιπόν δυο ειναι τα θέματα που εχουν αναφερθεί προς το παρον για τον helor. Ενα μικρός τζόγος στο εξωτερικό μαχαιρι κατα την διάρκεια της αλέσης και δεύτερον στο Ποσο οριζόντια ειναι το μαχαιρι αυτο σε σχεση με τον άξονα. Ο τύπος απο το HB έκλεισε το θεμα της οριζοντιωσης με αυτοκόλλητα! Για το πρωτο θεμα η helor δεν φαινεται να ανησυχεί. Σε πιο μεγεθοσ ομως μπορει να θεωρηθεί ανεκτός ο τζόγος;
Άβαταρ μέλους
psycho
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 13:27
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια:
Μηχανη: NS Musica
Μυλος: Eureka 65e
2ος Μυλος: Mazzer SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Χειροκίνητοι Μύλοι Άλεσης

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]

cron