Φορητοί Μύλοι Χειρός

Τα πάντα για τους χειροκίνητους μύλους

Re: Φορητοί Μύλοι Χειρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό krysztof » 31 Οκτ. 2018, 12:12

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ!

Όντως φαίνεται πολύ καλή η κατασκευή του όμως δεν τον έψαξα παραπάνω, ίσως το κάνω και προσθέσω ποστ. Το Pharos δεν τον ανέφερα γιατί δεν τον θεωρώ ακριβώς φορητό με τις δικές μου προϋποθέσεις, δηλαδή να μπορώ να τον βάλω άνετα στη βαλίτσα όταν πηγαίνω σπίτι μου τα Χριστούγεννα πχ. και να έχω μαζί φρέσκο καφέ.

Συμφωνώ πως ένας αυτόματος επιτραπέζιος μύλος είναι καλύτερος και από άποψη διευκόλυνσης και αποτελέσματος, αν και δεν νομίζω πως ισχύει πάντα. Ένας Helor πιθανότατα θα κάνει καλύτερη δουλειά από έναν αυτόματο μύλο ίσως αρκετά πιο ακριβό, αλλά δεν μπορώ να το υποστηρίξω αυτό με βάση δικές μου εμπειρίες...

Σόρρυ για τις παραθέσεις, το σκέφτηκα κι εγώ πως είναι κουραστικό, αλλά νόμιζα πως έτσι το σύστημα θα ενημέρωνε τους χρήστες για τις απαντήσεις.
krysztof
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 09 Οκτ. 2018, 16:09
Ονομα: Στέφανος
Τοποθεσια: Ηράκλειο, Κρήτη
Μηχανη: Cafflano Kompresso
2η μηχανη: v60
Μυλος: Knock Aergrind
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Yirgacheffe

Re: Φορητοί Μύλοι Χειρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 31 Οκτ. 2018, 15:46

καλησπέρα και πάλι! Φυσικά ένας καλός χειροκίνητος έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα(άλεση και κατακράτηση σχεδόν μηδαμινή) από έναν ηλεκτρικό που μπορεί να κοστίζει δυο ή τρεις φορές πιο πολύ! για αυτό γίνεται και όλη η συζήτηση, όχι μόνον εδώ αλλά και στα άλλα φόρουμ! Απλά για καθημερινή χρήση κουράζει..
Εγώ είχα σκεφτεί αν γινόταν να εφτιαχνα μια βάση όπου θα κούμπωνε ο comandante και θα ήταν ηλεκτρικός και όταν θα τον ήθελα φορητό απλά να τον έβγαζα από εκεί! Έμεινα στις σκέψεις όπως καταλαβαίνεις αλλά κάτι αντίστοιχο έγινε και με τον helor stance που μπορεί να πάρει το μοτέρ..

δυστυχώς δεν γίνεται να τα έχουμε όλα οπότε σε κάποιους τομείς πρέπει να κάνουμε συμβιβασμούς...
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Φορητοί Μύλοι Χειρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό krysztof » 31 Οκτ. 2018, 18:12

Λοιπόν, προσπάθησα μετά από τόσο καιρό να παραγγείλω το Aergrind, είχα βάλει τα χρήματα σε προπληρωμένη κάρτα συνδεδεμένη με PayPal η φόρτιση της οποίας μου έφαγε και 5 ευρώ γιατί η πρώτη φόρτιση για κάποιον λόγο έβαλε μισό ευρώ λιγότερο, και... δεν δεχόταν την πληρωμή. Δοκιμάζω με PayPal, τίποτα. Δοκιμάζω να βάλω μόνο τα στοιχεία, τίποτα. Δοκιμάζω τον λογαρισμό μου, κι αυτό τζίφος...

Μετά από μερικές συνομιλίες με την τράπεζα έμαθα πως η άμεση μεταφορά χρημάτων με κάρτα για 'υπηρεσίες εστίασης' δεν επιτρέπεται από τα capital controls. Το σύστημα αναγνώριζε τον μύλο ως υπηρεσία εστίασης και δεν μπορούσαν οι υπάλληλοι να κάνουν κάτι για αυτό. Τζάμπα το τάλιρο. Τώρα περιμένω απάντηση από το The Barn να δω τι θα κάνω.
krysztof
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 09 Οκτ. 2018, 16:09
Ονομα: Στέφανος
Τοποθεσια: Ηράκλειο, Κρήτη
Μηχανη: Cafflano Kompresso
2η μηχανη: v60
Μυλος: Knock Aergrind
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Yirgacheffe

Re: Φορητοί Μύλοι Χειρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό todoornot » 31 Οκτ. 2018, 22:33

Είναι λίγο ζαριά η κατάσταση. Κι εγώ από μαγαζιά της ίδιας χώρας (εε) πρόσφατα, το ένα κανένα πρόβλημα, το άλλο με τίποτα. Μπορεί αυτός ο χαρακτηρισμός που σου είπαν να είναι η απάντηση.
todoornot
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2017, 14:21
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Flair Espresso Maker
Μυλος: Niche Zero
2ος Μυλος: Aergrind MBK
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Φορητοί Μύλοι Χειρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό krysztof » 01 Νοέμ. 2018, 13:38

Τον παρήγγειλα! Δεν δεχόταν άλλους τρόπους πληρωμης οπότε το μόνο που έμενε ήταν να στείλω λεφτά στον εαυτό μου μέσω PayPal. Μου είπαν ότι μόλις ήρθαν 50 κομμάτια και φεύγουν γρήγορα οποτε έπρεπε να βιαστώ. Τους έβαλα και να ελέγξουν μήπως είναι στραβός ο άξονας. Σε λίγες μέρες θα τον έχω!
krysztof
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 09 Οκτ. 2018, 16:09
Ονομα: Στέφανος
Τοποθεσια: Ηράκλειο, Κρήτη
Μηχανη: Cafflano Kompresso
2η μηχανη: v60
Μυλος: Knock Aergrind
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Yirgacheffe

Re: Φορητοί Μύλοι Χειρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό krysztof » 06 Νοέμ. 2018, 17:39

Το πρωί κατέφθασε ο Aergrind μαζί με ένα δείγμα καφέ Kirinyaga, Kenya που λέει επάνω espresso roast, αλλά φαίνονται πολύ ανοιχτόχρωμοι οι κόκκοι. Η πρώτη μου εντύπωση ήταν ότι είναι αρκετά πιο βαρύς από ό,τι περίμενα για το μέγεθος, πραγματικά τον νιώθεις πολύ στιβαρό στο χέρι. Επίσης, δεν είναι πολύ εύκολο να γυρίσεις το dial για να ρυθμίσεις το μέγεθος που θες, ειδικά όταν είσαι στο εύρος για espresso.

Εικόνα
Εικόνα

Αρχικά προσπάθησα να βρω το σημείο μηδέν για τα μαχαίρια το οποίο το βρήκα στο νούμερο 7 αντί για το 1 που θα έπρεπε και έστειλα μήνυμα στο μαγαζί. Τελικά μου έστειλαν απάντηση του ίδιου του δημιουργού του μύλου που λέει συνοπτικά ότι πολύς κόσμος μάλλον το σφίγγει μέχρι να μην μπορούν να γυρίσουν τα μαχαίρια γιατί έχουν κλειδώσει το ένα μέσα στο άλλο, ενώ δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό. Κάποιοι το πιέζουν ακόμη παραπάνω με αποτέλεσμα να ξεβιδώνουν την εξαγωνική βίδα που κρατάει τα εσωτερικά μαχαίρια. Το πραγματικό, 'λειτουργικό' μηδέν είναι όταν τα μαχαίρια βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο και ενώ γυρνάνε, δεν μπορεί να περάσει κόκκος καφέ από μέσα (αν ενδιαφέρει κανέναν θα ανεβάσω ολόκληρη την απάντηση του στα Αγγλικά). Και στην φωτό φαίνεται πως εγώ είχα ξεπεράσει το λειτουργικό μηδέν, καθώς τα εσωτερικά μαχαίρια φαίνονται να βρίσκονται πιο χαμηλά από τα εξωτερικά. Στο ίδιο επίπεδο το dial μου λέει 1.

Εικόνα
Εικόνα

Μη γνωρίζοντας ακόμη ότι το μηδέν μου είναι στο 1 και όχι στο 7, ρύθμισα τον μύλο μου στη μια στροφή + 3/4 περίπου όπως διάβασα και δοκίμασα να αλέσω το δείγμα που μου έστειλαν. Ήθελε λίγη δύναμη αλλά καμιά σχέση με τον Skerton, και είναι και αρκετά light roast. Με φοβερή τύχη πέτυχα φανταστική ρύθμιση για τον συγκεκριμένο καφέ και πήρα τον καλύτερο καφέ που ήπια εδώ και κάποιον καιρό, με ωραία, παχιά κρέμα. Επιτέλους κατάφερα να γευτώ κάτι παραπάνω από το έντονο ξινόπικρο που έπαιρνα με τον προηγούμενο μύλο, κι αυτό με την πρώτη προσπάθεια. Είχε ιδιαίτερη γεύση ο συγκεκριμένος καφές, έβγαζε κάτι σε φρούτο αλλά όχι αυτό που παίρνεις σε έναν Yirgacheffe πχ, κάτι διαφορετικό, δεν μου έχει έρθει ακόμη η λέξη που ψάχνω. Μου έχει μείνει λίγος ακόμη οπότε ίσως έρθει η επιφώτιση στο επόμενο εσπρεσσάκι.

Εικόνα
Εικόνα
krysztof
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 09 Οκτ. 2018, 16:09
Ονομα: Στέφανος
Τοποθεσια: Ηράκλειο, Κρήτη
Μηχανη: Cafflano Kompresso
2η μηχανη: v60
Μυλος: Knock Aergrind
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Yirgacheffe

Re: Φορητοί Μύλοι Χειρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 06 Νοέμ. 2018, 17:52

Kαλοριζικος ο μυλος Στεφανε, καλες αλεσεις και καλα καφεδακια :coffee:
Aπ' οτι ειδα στο site τους, juice blackberries λεει για το φρουτο.
Τελευταία επεξεργασία από xristospet21 και 06 Νοέμ. 2018, 18:18, έχει υποστεί επεξεργασία 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Φορητοί Μύλοι Χειρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό krysztof » 06 Νοέμ. 2018, 17:54

Σε ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να μην πάει τίποτα...κυριολεκτικά στραβά μελλοντικά. :)
krysztof
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 09 Οκτ. 2018, 16:09
Ονομα: Στέφανος
Τοποθεσια: Ηράκλειο, Κρήτη
Μηχανη: Cafflano Kompresso
2η μηχανη: v60
Μυλος: Knock Aergrind
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Yirgacheffe

Re: Φορητοί Μύλοι Χειρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό todoornot » 07 Νοέμ. 2018, 00:32

Καλορίζικος κι από μένα και καλή απόλαυση, πολύ καλό που είδες καλό αποτέλεσμα με την πρώτη!

krysztof έγραψε:Επίσης, δεν είναι πολύ εύκολο να γυρίσεις το dial για να ρυθμίσεις το μέγεθος που θες, ειδικά όταν είσαι στο εύρος για espresso.


Τι εννοείς με αυτό γιατί δεν είχα ποτέ κάποια τέτοια δυσκολία και μου κάνει εντύπωση. Μήπως η δυσκολία δεν είναι στο εύρος του εσπρέσσο αλλά επειδή τα μαχαίρια ακουμπούσαν; Κανονικά η διαφορά στους μύλους μας από όσο ξέρω πρέπει να είναι μόνο το υλικό του καπακιού και οι ενδείξεις που είναι άσπρες (όπως και το "aergrind" στο λάστιχο), όχι κάτι λειτουργικό. Για να αλλάζεις ρύθμιση, είτε κρατάς το καπάκι σταθερό και γυρνάς το χερούλι, είτε το ανάποδο, σωστά;
todoornot
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2017, 14:21
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Flair Espresso Maker
Μυλος: Niche Zero
2ος Μυλος: Aergrind MBK
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Φορητοί Μύλοι Χειρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό krysztof » 07 Νοέμ. 2018, 16:14

Ευχαριστώ πολύ, Γιώργο, είμαι πολύ ευχαριστημένος!

Απλά αρχικά μου φαινόταν σχετικά δύσκολο να γυρίσεις το dial γενικά και γινόταν λίγο πιο εύκολο όταν πια το κενό ήταν πολύ μεγάλο ακόμη και για γαλλική πρέσσα. Ίσως θέλει λίγη χρήση για να γυρνάει πιο εύκολα, ίσως άλλαξαν κάτι ίσα ίσα για να αντιμετωπιστεί το γλίστρημα στις ρυθμίσεις; Δεν γνωρίζω. Ίσως και να μου φάνηκε εμένα πιο δύσκολο από ότι σε εσένα. Τώρα που το ξαναδοκιμάζω νομίζω θέλει λιγότερη δύναμη, αλλά ίσως απλά να το συνήθισα. Σίγουρα τα μαχαίρια δεν ακουμπάνε, το χερούλι γυρνάει ανενόχλητο και αλέθει κανονικά.

Ναι το ρυθμίζω με τον τρόπο που είπες, κυρίως κρατώντας το dial και γυρίζοντας το χερούλι, μου φαίνεται πιο εύκολο.
krysztof
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 09 Οκτ. 2018, 16:09
Ονομα: Στέφανος
Τοποθεσια: Ηράκλειο, Κρήτη
Μηχανη: Cafflano Kompresso
2η μηχανη: v60
Μυλος: Knock Aergrind
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Yirgacheffe

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Χειροκίνητοι Μύλοι Άλεσης

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη