Zassenhaus Lima Μύλος καφέ

Τα πάντα για τους χειροκίνητους μύλους

Zassenhaus Lima Μύλος καφέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Fanis » 12 Δεκ. 2014, 18:34

Ο χειροκινητος μυλος που μου εχουν κανει δωρο.θελει περιπου 4 λεπτα για να αλεσει 20γρ κοκους καφε.μπορεις να ρυθμισεις την αλεση απο την βιδουλα που ειναι ο βελακι.
Σκεφτομαι μηπως βγαλω το κομματι που πιανουμε με το χερι και γυρναμε για να αλεσουμε και το αντικαταστησω με ενα αλλο ευθειο για να συνδεω το ηλ.κατσαβιδι για να γινει ηλεκτρικος.αυτο το κοματι σχηματος ''S'' ειναι βιδωτο.
IMG_8198[1].JPG
IMG_8199[1].JPG
IMG_8202[1].JPG
IMG_8201.JPG
Fanis
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 26 Μάιος 2014, 22:11
Ονομα: Φανης
Τοποθεσια: Μαρουσι
Μηχανη: Saeco 8323
Μυλος: Zassenhaus Lima
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: La Perla,Yirgacheffe
{ TAGS }Zassenhaus Lima, Μύλος καφέ,

Re: Zassenhaus Lima

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 13 Δεκ. 2014, 01:13

Καλη η σκεψη σου δε λεω και ειμαι σιγουρος οτι θα ευχαριστηθεις την ηλεκτρικη αλεση μετα απο τοσα αλεσματα των τεσσσαρων λεπτων που ειμαι σιγουρος οτι θα εχεις κανει αλλα η χαρα αλεσματος απο εναν καλο ηλεκτρικο μυλο τυπου mazzer super jolly π.χ. ειναι ασυγκριτη.Εχω και εγω εναν χειροκινητο μυλο και τον δουλευω με τον ιδιον τροπο και μπορω να πω οτι ευχαριστιεμαι την εμπειρια απιστευτα αλλα δεν θρεφω ψευδαισθησεις για την ποιοτητα αλεσης ενος καλου ηλεκτρικου.
Να σου πω δε οτι οι αξονες αυτων των μυλων δεν γυρνανε μεσα σε ρουλεμαν αλλα σε κουζινετα απλοικης μορφης και χαμηλης ποιοτητος οποτε η ηλεκτρικη προωθηση ενδεχεται (για να μην πω σιγουρα)να προκαλεσει φθορα στα κουζινετα αυξανοντας τον τζογο με αποτελεσμα τρομερη ανομοιομορφια στην αλεση.
Ωστοσο σε ευχαριστουμε για την συμμετοχη σου και την εμπειρια σου και δεν σου κρυβω οτι κανα βιντεακι εκχυλισης με τον μυλο σου και την saeco θα ηταν ακρως ενδιαφερον.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Zassenhaus Lima Μύλος καφέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Fanis » 13 Δεκ. 2014, 17:55

Δημητρη εχεις απολυτο δικιο για τον τροπο που παταει ο αξονας, και δεν σου κρυβω οτι ειναι ο λογος για τον οποιος δεν εχω προχωρησει ακομα στην μετατροπη.πιστευω οτι η μαμα εταιρια θα μπορουσε καλιστα με πολυ μικρο κοστος να κανει την κατασκευη πολυ καλυτερη, ετσι ωστε ο αξονας να στηριζεται το λιγοτερο σε δυο σημεια.συμφωνω μαζι σου οτι ο καθε αυτου ηλ.μυλος ειναι κατα πολυ ανωτερος, απλα αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα.
Fanis
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 26 Μάιος 2014, 22:11
Ονομα: Φανης
Τοποθεσια: Μαρουσι
Μηχανη: Saeco 8323
Μυλος: Zassenhaus Lima
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: La Perla,Yirgacheffe


Επιστροφή στο Χειροκίνητοι Μύλοι Άλεσης

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron