Απόψεις για προμηθευτές καφέ και χρησιδανεισμό

Πείτε μας τις καλύτερες προσφορές που θα βρείτε!

Απόψεις για προμηθευτές καφέ και χρησιδανεισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giwrmari » 24 Σεπ. 2017, 16:29

Καλησπέρα σε όλους,
θα ήθελα αν κάποιος πιστεύει πως έχει εμπεριστατωμένη άποψη πάνω στο θέμα να μου δώσει τα φώτα του, όσον αφορά το τί θα έπρεπε να προσέξω περισσότερο κατά την αξιολόγηση προμηθευτών καφέ για ένα μικρό κατάστημα καφέ take κυρίως. Επειδή δεν υπάρχει η απαραίτητη εμπειρία barista έχω ήδη αποφασίσει να στραφώ στο χρησιδανεισμό, προκειμένου να ωφεληθώ από την εμπειρία και τις γνώσεις του προμηθευτή, από τον οποίο περιμένω και κάποιο extra ενδιαφέρον όσον αφορά συμβουλές στο παρασκευαστικό κομμάτι. Ωστόσο στο μικρό διάστημα που έχω ασχοληθεί ως τώρα με το θέμα, οι γνώστες του αντικειμένου καταδικάζουν πλήρως την κίνηση αυτή, υποστηρίζοντας πως οδηγεί σε κακόβουλη εκμετάλλευση από την εκάστοτε εταιρεία. Εσείς έχετε υπ' όψη καλές ή κακές εμπειρίες (δικές σας ή γνωστών σας) πάνω στο θέμα; Σε τί θα έπρεπε να επιμείνω ή να ξεκαθαρίσω στην επαφή μου με τον αντιπρόσωπο; Αν τυχόν μπορείτε και να μου προτείνετε ή το αντίθετο κάποιον συγκεκριμένο για κάποιο λόγο, ακόμα καλύτερα.
Ευχαριστώ πολύ
giwrmari
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 24 Σεπ. 2017, 11:24
Ονομα: Γιωργία
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Απόψεις για προμηθευτές καφέ και χρησιδανεισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosp » 24 Σεπ. 2017, 19:43

Καλησπέρα giwrmari

Συνήθως στρέφετε κάποιος σε χρησιδάνειο κυρίως για το κόστος της μηχανής. (Αγορά και συντήρηση ). Έτσι αγοράζει τον καφέ τις εταιρίας που συνήθως είναι ακριβότερος από άλλους αντίστοιχης ποιότητας καφέδες. Όμως αυτό είναι λογικό μια και στην τιμή του καφέ υπάρχουν και τα κόστη της μηχανής. Φυσικά η επιλογή της εταιρείας - καφέ ίσως είναι και το πιο κρίσιμο σημείο.
Έχω την εντύπωση ότι τα βασικά θα στα δείξουν όλες οι εταιρείες αλλά η εκπαίδευση είναι η αρχή και το ελάχιστο της ιστορίας.
Άβαταρ μέλους
manosp
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 29 Οκτ. 2015, 18:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Απόψεις για προμηθευτές καφέ και χρησιδανεισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 24 Σεπ. 2017, 20:41

Κοιτα γεωργια αυτο περι κακοβουλης μεταχειρισης απο πλευρας εταιριων ειναι οχι μονο ανυποστατο αλλα και βλακωδες απο αυτον που το εχει πει.
Αυτος που το εχει πει μου μοιαζει πιο πολυ να ειναι ο ιδιος κακοβουλος και επειδη καποια εταιρια δεν πηγε με τα νερα του για να κανει μονομερως την δουλεια του αποφασισε να δαιμονοποιησει τους παντες.
Ολα ειναι θεμα συμφωνιων.
Πρωτα απο ολα αποφασιζουμε με τι ειδους καφε θα ανοιξουμε το μαγαζι μας.
Μετα ζηταμε προσφορες απο εταιρειες που κατα παραδοση εχουν καλο after sales το οποιο σημαινει σωστη διανομη ελεγχο ποιοτητος τουλαχιστον μια με δυο φορες το μηνα καλο και γρηγορο service χωρις χρεωση εαν ειναι δυνατον(μερικοι το κανουν) και πανω απο ολα αμοιβαια συνεννοηση.
Η συμφωνια εξαρταται απο το τοναζ-δυναμικοτητα που εχει το μαγαζι.Εαν ειναι καινουργιο και δεν γνωριζεις καταναλωσεις τα πραγματα ειναι πιο απλα.Θα ειναι πολυ λιγες οι εταιριες που θα δεχτουν να σου βαλουν καφε οποτε δεν θα κουραστεις να διαλεξεις :lol:
Εαν ειναι πολλα υποσχομενο τοτε και καλο καινουργιο εξοπλισμο θα σου δωσουν και υποκλισεις θα εχεις στα ορια της αξιοπρεπειας βεβαια.Η καλη τιμη ειναι δεδομενη σε αυτη την περιπτωση και δεν θα εχεις κανενα λογο ανησυχιας.
Εξαιρεσεις παντα υπαρχουν και προς το χειροτερο και προς το καλυτερο.Μερικες φορες μαλιστα οι πολυ μεγαλες εταιριες δεν ειναι και η πιο σωστη επιλογη.Κι αυτο ομως σχετικο ειναι και μαλιστα λειτουργει με αναδραση.
Γινε πιο συγκεκριμενη σε αυτο που θες να κανεις και εμεις ακολουθουμε το σκεπτικο σου.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Απόψεις για προμηθευτές καφέ και χρησιδανεισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giwrmari » 25 Σεπ. 2017, 15:55

Παιδιά ευχαριστώ πολύ. Πρόκειται για ένα μικρό κατάστημα take κυρίως, με καφέ, σφολιατοειδή και ίσως αργότερα σάντουιτς κλπ. Μπορεί ο καφές να μην είναι το μοναδικό προϊόν που θα εμπορεύεται, αλλά θα είναι καλό για το μαγαζί να είναι το κυρίως, λόγω σημείου και κίνησης, επομένως είναι απαραίτητο το προϊόν να είναι τουλάχιστον αξιοπρεπές. Χαίρομαι που ακούω και μια διαφορετική άποψη για το χρησιδανεισμό, καθώς όπως εξήγησα είναι αναγκαίος και έχω ήδη αποφασίσει να στραφώ εκεί. Δε νομίζω ότι οι μεγάλες εταιρείες θα θεωρήσουν το κατάστημα στην κατηγορία των πολλά υποσχόμενων και ο ανταγωνισμός τριγύρω είναι αρκετός, επομένως θα πρέπει να γίνει αρκετό ψάξιμο και οι απόψεις που ακούω από άτομα που έχουν κάποια εμπειρία είναι πολύτιμες.
giwrmari
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 24 Σεπ. 2017, 11:24
Ονομα: Γιωργία
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Απόψεις για προμηθευτές καφέ και χρησιδανεισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosp » 25 Σεπ. 2017, 20:04

Καλησπέρα giwrmari

Θα περιγράψω την δική μου εμπειρία , χωρίς να είναι ο κανόνας ή η εξαίρεση . Απλά καταγραφή πιθανών χωρίς αξία.

Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις που έχω ανακατευτεί , την κακή χρήση των όρων της εκάστοτε συμφωνίας την κάνει η επιχείρηση που χρησιμοποιεί την μηχανή. Κυρίως γίνετε ανακάτεμα στον καφέ με σκοπό την αύξηση στο ποσοστό σε μία προσπάθεια όχι να ξεγελάσει την εταιρεία του καφέ αλλά για να βοηθήσει την δική του. Φυσικά δεν υπάρχει συχωροχάρτι σε αυτό.

Επίσης υπάρχουν περιπτώσεις κακής χρήσης της μηχανής. (αργότερα εξήγηση σε αυτό).
Τέλος έχω βρεθεί και σε περίπτωση όπου σε μία μηχανή αυτόματη κατά ένα μεγάλο μέρος , ένας υπάλληλος της εταιρείας που έδωσε την μηχανή , είχε πειράξει κάποιους μετρητές (που εμφανίζονταν σε μία οθόνη πολλαπλών ενδείξεων ) και σε συνεργασία με κάποιον από το κατάστημα που χειρίζονταν την μηχανή έβγαζαν χαρτζιλίκι.

Τελειώνοντας θα προσθέσω ότι σε καταστήματα ¨¨μικρά¨¨ και λόγο του ανταγωνισμού υπάρχει καλός καφές..
Δεν είμαι γνώστης του εσπρέσσο , όμως πολλές φορές πηγαίνοντας για έλεγχο της μηχανής παρατηρώ πράγματα που μου δείχνουν θετικά στοιχεία. πχ , καταλαβαίνουν την σωστή θερμοκρασία , ότι κάτι συμβαίνει με το νερό , με τα φίλτρα κλπ. Οτι γενικά κάτι δεν πάει καλά. Οι περισσότεροι με την εμπειρία , και το μεράκι νομίζω ότι σερβίρουν τελικά καλύτερο καφέ από το τουλάχιστον αξιοπρεπές που αναφέρεις.
Υπάρχει φυσικά και η χρήση επαγγελματιών στο είδος σε κάποια καφέ ,όπως και η χρήση ανθρώπων που απλά βρέθηκαν να κάνουν αυτή την δουλειά για λίγο αδιαφορώντας, για το αποτέλεσμα.

Νομίζω ότι σε περιπτώσεις σαν την δική σου και με βάση αυτά που μας έχεις πει, το καλύτερο είναι να πάρεις μηχανή με χρησιδάνειο , έτσι ώστε να μην έχεις τα της μηχανής τα διάφορα. Η γνώμη μου είναι να μην εστιάσεις μόνο στο ποσοστό κέρδους, να μην πας σε υπερβολική μηχανή , να σκέφτεσαι και να έρχεσαι στην θέση του πελάτη , και τέλος παραπάνω από τον τουλάχιστο αξιοπρεπή καφέ.
Ο καφές μπορεί να προσφέρει σταθερούς πελάτες.
Άβαταρ μέλους
manosp
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 29 Οκτ. 2015, 18:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Απόψεις για προμηθευτές καφέ και χρησιδανεισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 26 Σεπ. 2017, 09:31

Οπως ελεγε καο ο Δρ.House στις ιατρικες υποθεσεις "Ο ασθενης λεει ΠΑΝΤΑ ψεμματα"
Ποσο αληθινο ειναι αυτο και στην περιπτωση των πελατων μιας εταιριας καφε.
Εμπειρικα μιλω ολοι λενε παντα μα παντα ψεμματα.
Ο λογος στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι οτι θελουν να κανουν την δουλεια τους με οποιοδηοτε κοστος στην ποιοτητα της συνεργασιας τους με την εταιρια.
Ειτε οπως ειπε ο μανος ανακατευουν καφεδες ειτε αγοραζουν μαπα καφε απο πολυκαταστημα και καλυπτουν με αυτον το 80% της καταναλωσης τους και με τον υπολοιπο που παιρνουν απο εσενα κρατανε τα μηχανηματα.
Ας απαριθμυσω μερικα ακομη.
1)Ριχνουν αλεσμενο καφε στο μυλο να ξανααλεστει για να τον κανουν λεπτοτερο προκειμενου να αλλαξουν την ρυθμιση αλεσης και μετα παιρνουν τηλ και απαιτουν τεχνικη υποστηριξη αποκαλωντας μας αχρηστους και απαραδεκτους γιατι τους δωσαμε κωλομυλο και χαλαει συνεχεια(στομωνει).
2)Εκχυλιζουν 2 και 3 φορες απο το ιδιο πακ και μετα μας ξεχεζουν γιατι ο καφες ειναι αδυναμος πικρος και οι πελατες κανουν παραπονα.
3)Κανουν εκχυλισεις των 13 δευτερολεπτων γιατι αργει να βγει ο καφες με τα 30 που βαλαμε εμεις και η δουλεια το πρωι παει πισω.
4)Εκχυλιζουν 100 ml τουλαχιστον για φρεντο για να βγει πολυς ο καφες μιας και ο ελληνας θελει ποσοτητα γιατι τα 60 που τους βαλαμε εμεις ειναι λιγα.
5)Μας βριζουν πολλες φορες με ασχημο τροπο γιατι ο καφες καιει την γλωσσα και απαιτουν μηχανη των 10000 ευρω γιατι αυτη που εχουν καιει τον καφε.Οταν λεμε να βγαζουν τα φλυτζανια απο πανω ή να τα γυρνανε αναποδα γιατι δεν μπορεις να τα πιασεις ή να σταματησουν τις γρηγορες εκχυλισεις γιατι παιρνεις εξω 90 βαθμους νεροπλυματος ή να κανουν το απαραιτητο cοοling flash ειμαστε απατεωνες ανευθυνοι και κακοβουλοι και θελουμε να τους κοροιδεψουμε.
6)Χυνουν μεσα στη μηχανη γαλατα καφεδες νερα απο τα φλυτζανια ζαχαρες και οτι αλλο μπορει να φανταστει κανεις και μετα κατηγορουν την εταιρια για απαραδεκτη τεχνικη υποστηριξη επειδη η μηχανη ριχνει συνεχεια το ρελε διαφυγης.

Εγραψα αλλα 8 σημεια αλλα μετα απο προτροπη της :waf: τα εσβησα για να μην μου συμβει κανα ατυχημα στο δρομο :lol:
Οι περιπτωσεις που φταει μια εταιρια περιοριζονται στο 10% κυριολεκτικα.
Ευχομαι κοπελλα μου να αποφυγεις ολα τα παραπανω και να κανεις μια συνειδητοποιημενη επιχειρηση που να σεβεται τον εαυτο της και τον καταναλωτη.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Απόψεις για προμηθευτές καφέ και χρησιδανεισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 26 Σεπ. 2017, 17:20

Δυστυχώς έχουν μπλεχτεί κάποιοι με τον χώρο του καφέ που δεν είναι ικανοί ούτε να φτιάξουν στιγμιαίο, ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως αποφασίζουν να σπαταλήσουν τόσα χρήματα ενώ δεν έχουν ούτε καν την διάθεση να μάθουν. Όταν διατηρούσα επιχείρηση στο κέντρο, άνοιξε μια κοπέλα ένα μικρό καφε take away δίπλα ακριβώς, και είπα ας την υποστηρίξω. Έναν καπουτσίνο θα μου φτιάξεις, της λέω......-Γαλα θέλετε να βάλω; .... Μου απαντάει. Της λέω, θέλω να δω πως θα μου φτιάξεις καπουτσίνο χωρίς γάλα....

Σε έξι μήνες το έκλεισε το μαγαζί
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Απόψεις για προμηθευτές καφέ και χρησιδανεισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 26 Σεπ. 2017, 20:43



Διαβάζοντας το (2) του Δημήτρη μου ήρθε το παραπάνω βίντεο.

Να πίνεις καφε ενώ εχει παραμείνει το puck 2-3 φορές στο pf, bravo αυτός ειναι καφές!
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Απόψεις για προμηθευτές καφέ και χρησιδανεισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giwrmari » 27 Σεπ. 2017, 17:00

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την ανταπόκριση! Δημήτρη, να με συγχωρήσεις αν αυτό που θα ρωτήσω είναι άσχετο, αλλά όσο κι αν το επεξεργάστηκα δεν κατάφερα να το κατανοήσω μονάχη: Όσον αφορά το 6, πώς μπορούν τα γάλατα, οι καφέδες, τα νερά, τα φλυτζάνια και η ζάχαρη στη μηχανή να ρίξουν το ρελέ;
giwrmari
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 24 Σεπ. 2017, 11:24
Ονομα: Γιωργία
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Απόψεις για προμηθευτές καφέ και χρησιδανεισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 27 Σεπ. 2017, 18:31

Βουλώνουν διόδους
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Επόμενο

Επιστροφή στο Αγορές & Προσφορές Καταστημάτων

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη