Ειλικρινείς Σκέψεις

Συζητήσεις που ξέφυγαν από το όριο του επιτρεπτού

Ειλικρινείς Σκέψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 24 Ιαν. 2017, 10:40

Παρατηρώ την συμπεριφορά των μελών που απαρτίζουν το forum και γενικότερα...

Θεωρώ ότι το κάθε forum που δημιουργείται, είναι από ανθρώπους με μεράκι ή έστω από καλοδιάθετους ανθρώπους που έχουν αγάπη για τον καφέ με διάθεση να μάθουν και να μοιράσουν γνώση. Συμμετέχουν σε άλλα forum χωρίς αυτό να το θεωρώ κακό άλλωστε το θέμα μας δεν ΠΡΕΠΕΙ να είναι ο "Ανταγωνισμός" αλλά το ενδιαφέρον και η αγάπη μας για τον καφέ και τον εξοπλισμό του.

Αυτό που με δυσαρεστεί είναι όταν τα μέλη δεν συμμετέχουν, δεν αναλαμβάνουν, δεν παρουσιάζουν, χάνονται... με αποτέλεσμα ένας πολύ μικρός πυρήνας να είναι ενεργός από την άλλη όμως θέλουν και "απαιτούν" την άμεση ανταπόκριση στο θέμα και πρόβλημα που τους απασχολεί! Πόσο μάλλον όταν μαθαίνουν τη λύση εδώ και την παρουσιάζουν σε άλλα forum!!

Με ευχαριστεί να βλέπω κόσμο να ασχολείται με τον καφέ, να τον μαθαίνει, να τον ευχαριστιέται και να επικοινωνεί έστω και με p.m. (κακώς βέβαια αλλά ισχύει) προκειμένου να μάθει κάτι παραπάνω.

Το να συμμετέχεις ενεργά σε ένα forum είναι ιδιαίτερα κουραστικό πόσο μάλλον όταν υπάρχουν και συγκρούσεις... οι οποίες δεν οφείλονται σε διχογνωμίες ή σε "άχαρο λόγο" μεταξύ μελών αλλά κυρίως σε άλλες καταστάσεις... των οποίων καμιά φορά είναι κουραστική και απαιτητική η διαχείριση τους με αποτέλεσμα να αποχωρούν μέλη με γνώσεις και το κυριότερο να κουράζονται οι άνθρωποι που απλόχερα μοιράζουν γνώση γιατί έχουν μεράκι και είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν.

Σκοπός μας είναι η προσέλκυση και η συμμετοχή των μελών στο forum που έχουν αγάπη για τον καφέ ανεξαρτήτως εξοπλισμού που έχουν η θέλουν να αποκτήσουν! Είμαστε εδώ επειδή γουστάρουμε. :tooth:
Θέλω να το διατηρήσουμε αυτό για αυτόν λοιπόν μην χάνεστε!!!

Γ.Φ.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Ειλικρινείς Σκέψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 24 Ιαν. 2017, 23:58

Συμπασχω και με εκφραζει πληρως το κειμενο σου φιλε Γιωργο.
Εμενα το "αλλου τρως και πινεις και αλλου πας και το δινεις" δεν με χαλαει και τοσο γιατι εστω κι ετσι καποιοι οφελουνται αλλα να το βουτας απο εδω και να το παρουσιαζεις σαν δικο σου ξεχνωντας πως το εμαθες αυτο ειναι το ακρο της αχαριστιας για μενα.
Παντως γενικοτερα βλεπω μετα λυπης μου οτι παρα πολλοι το μονο που τους νοιαζει ειναι να κανουν την δουλεια τους και μονο αυτο.
Ωστοσο εμεις θα επειμενουμε για μια καλη παρεα και ελπιζω οτι με το παραδειγμα θα ξυπνησουμε κι αλλους φιλους.
:coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Ειλικρινείς Σκέψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 25 Ιαν. 2017, 09:55

woodsman43 έγραψε:Συμπασχω και με εκφραζει πληρως το κειμενο σου φιλε Γιωργο.
Εμενα το "αλλου τρως και πινεις και αλλου πας και το δινεις" δεν με χαλαει και τοσο γιατι εστω κι ετσι καποιοι οφελουνται αλλα να το βουτας απο εδω και να το παρουσιαζεις σαν δικο σου ξεχνωντας πως το εμαθες αυτο ειναι το ακρο της αχαριστιας για μενα.
Παντως γενικοτερα βλεπω μετα λυπης μου οτι παρα πολλοι το μονο που τους νοιαζει ειναι να κανουν την δουλεια τους και μονο αυτο.
Ωστοσο εμεις θα επειμενουμε για μια καλη παρεα και ελπιζω οτι με το παραδειγμα θα ξυπνησουμε κι αλλους φιλους.
:coffee:


Δηλαδή εδώ υπάρχει η πεποίθηση οτι όση γνώση έχει αποκτήσει κάποιος προέρχεται αποκλειστικά απ αυτό το φόρουμ και τα ποστ του; ότι όσα γνωρίζει κανεις τα έχει μάθει αποκλειστικά από ποστ ειδήμων του εδώ φόρουμ; σε άλλα φόρουμ δεν υπάρχει γνώση, εμπειρία, απόψεις;;
Δεν περνάει σε κανέναν η ιδέα απ το μυαλό, ότι τα περισσότερα απ όσα λέει τα έχει βρει και μόνος του έπειτα από δικές του πολυετείς αναζητήσεις και πειραματισμούς;
Και αν θεωρείται ότι έτσι συμβαίνει ποια θα ήταν η λύση αυτού του προβληματος;; να μπαίνουν στα ποστ ευχαριστίες του τύπου: η γνώση είναι παρμένη από το coffeeheat? Να αναφέρεται η "πηγη"?? Να δίνονται ευχαριστιες;

Σε τι αναφέρεστε ακριβώς όταν λέτε ότι κάποιοι θέλουν μόνο να κάνουν τη δουλειά τους;; οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν δουλεύουν πάνω στο αντικείμενο του καφέ..δεν έχουν ιδιο προσωπικό όφελος, ούτε καν χρηματικό..
Λίγοι είναι αυτοί που έργαζονται πάνω στο αντικείμενο..στενεύει ο κύκλος..

Αφού το θέμα είναι ειλικρινείς σκέψεις, είπα κ εγώ τις δικές μου, ελπίζω όχι σε τσαμπουκά και παρεξήγηση..αλλα σε διάλογο. Το ύφος μου και η διάθεση μου δεν παραπέμπει σε κάτι άλλο..
Προκαταβολικά
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Ειλικρινείς Σκέψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 25 Ιαν. 2017, 10:32

Με όλη την καλή διάθεση, το έχω διαβάσει το θρεντ από την πρώτη στιγμή αλλά δεν ήθελα να γράψω κάτι πριν καταλάβω τι θέλει να πει ο Γιώργος, και μάλλον δεν έχω καταλάβει ακόμα

Αν επρόκειτο περί συμμετοχής των μελών του, αυτό πιστεύω είναι γενικό προβλημα όλων των φόρουμ και συγκεκριμένα των ειδικευμένων, το είχαμε κάνει συζήτηση και παλιότερα με τον Νίκο (arrow), κάποιος παίρνει την απάντηση του και φεύγει
Αν έχω καταλάβει κάτι λάθος...
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Ειλικρινείς Σκέψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 25 Ιαν. 2017, 11:28

Και εγώ αυτό καταλαβαίνω με αυτά που λέει ο Aftergr.

Μια παρατήρηση από την πλευρά μου για το forum. Βλέπω ότι ενώ έχουμε πάρα πολύ καλή διάθεση στο να δώσουμε συμβουλές σε νέα μέλη, αυτά δεν εμφανίζονται σε μεγάλο πλήθος, με αποτέλεσμα να μην ανοίγει η βάση του φόρουμ, να μπει νέο αίμα κοινώς.

Δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται, ίσως στο όνομα του forum ?

Πάντως σε αναζητήσεις στο google όταν βάζεις πχ. espresso.gr ( φαντάζομαι τι λέξεις μπορεί να βάζει ένας αρχάριος προκειμένου να βρει πληροφορίες για τον καφέ ) , δυστυχώς το coffeeheat δεν εμφανίζεται.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Ειλικρινείς Σκέψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 25 Ιαν. 2017, 11:46

Καλημέρα.
Για αυτό το έγραψα για να δημιουργήσει τροφή για σκέψεις.

Ο Γιώργος πολύ σωστά το "έπιασε" το θέμα μας είναι η συμμετοχή των μελών να μην χάνονται όταν πάρουν αυτό που θέλουν. Δεν μπορεί να αποκλειστεί αλλά θα ήθελα να περιοριστεί.

Πάνο, δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να πάρει "αποκλειστική γνώση" από ένα forum και αυτό γιατί όπως έγραψες, μας συνδέει η αγάπη για τον καφέ, ο πειραματισμός και η εμπειρία που έχει ο καθένας μας και φυσικά η ανταλλαγή απόψεων όπως αυτό συμβαίνει τώρα με το νήμα αυτό.

Συμμετέχω ενεργά σε αρκετά forum καφέ και πραγματικά το ευχαριστιέμαι πολύ τόσο από το επίπεδο γνώσης όσο και από την ποικιλία των θεμάτων που παρουσιάζονται/αναλύονται. Θα ήθελα να το καταφέρουμε και εμείς αυτό με την ενεργό συμμετοχή των μελών όπου έχουμε συναντηθεί, μιλήσει, αναλύσει, διασκεδάσει και γίναμε και φίλοι.

Αυτό που παίρνουμε όλοι από τα forum είναι και η ειδικευμένη γνώση λόγω των μελών που το απαρτίζουν και που μπορεί να έχουν ασχοληθεί με κάτι περισσότερο λόγω ιδιότητας, χαρακτήρα, μικροβίου κ.α. τα οποία είναι σε θέση να πουν την γνώμη τους τεκμηριωμένα και να βοηθήσουν άλλα μέλη όπου με τη σειρά τους θα βοηθηθούν και αυτά από άλλα μέλη. Είναι μια αλυσιδωτή αντίδραση (chain reaction) όπου όλοι ωφελούνται και υπάρχει ζωή στο forum.

Συνεπώς δεν τίθεται θέμα αποκλειστικής γνώσης όσο ειδικευμένης γνώσης και έχω πολλά παραδείγματα να αναφέρω.

Δεν θέλω να θεωρήσω ότι ήταν λάθος που μίλησα τηλεφωνικά και μέσω p.m. με πολλά μέλη προσπαθώντας να τα βοηθήσω ενώ θα μπορούσα να τα παραπέμψω αποκλειστικά μέσω του forum ώστε να ενημερώνονται όλα τα μέλη.

Τέλος, δεν μπορώ να τοποθετηθώ για τον Δημήτρη, έχω την αίσθηση όμως ότι αναφέρεται ειδικά και όχι γενικά και κρατάω την τελευταία δήλωση του.
Ωστοσο εμεις θα επειμενουμε για μια καλη παρεα και ελπιζω οτι με το παραδειγμα θα ξυπνησουμε κι αλλους φιλους.
:coffee:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Ειλικρινείς Σκέψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 25 Ιαν. 2017, 13:00

Εάν θα είχα και εγώ ένα φόρουμ, σίγουρα θα ήθελα να βλέπω τα μέλη του ενεργά να κρατούν ενήμερο και δυνατό το φόρουμ.
Θεωρώ πως είναι κάπως λάθος να λες ότι θέλεις να περιοριστεί ή να αποκλειστεί τα μέλη να μην γράφουν..
Απ την άλλη όταν γράφεις κάτι τέτοιο το μονο που μπορεί να διαισθανθεί κανεις, είναι εξαναγκασμο, επικριτική διάθεση (δεν πιστεύω ότι υπάρχει) και χωρος για κουτσομπολιά και συζητήσεις off the record.
Επίσης εαν κάποιο μελος δεν ασχολείται συστηματικά με αυτό μπορεί να μην το θέλει ή να μην το γουστάρει, ή να μην έχει το χρόνο που χρειάζεται Γ αυτό..οχι απαραίτητα επειδή δεν βρίσκει εδώ το κλίμα που θα ήθελε.
Εγώ πιστεύω οτι το φόρουμ έχει ήδη ενεργά μέλη,κ ανθρώπους να το υποστηρίζουν..
Δεν πιστεύω βεβαια ότι δημιουργείται ιδιαίτερο κλίμα σε ανθρώπους που δεν βλέπονται, Κ γράφουν πίσω από μια οθόνη..ειναι κάπως ουτοπικό.
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Ειλικρινείς Σκέψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 25 Ιαν. 2017, 14:22

Πάνο, να αποκλειστεί σίγουρα δεν γίνεται είναι όντως ουτοπικό να συμμετέχουν περισσότερο γίνεται όταν ο καθένας δεν κοιτάει τον εαυτό και θέλει να προσφέρει.

Σε καμία περίπτωση δεν στοχοποιούμε τα μέλη που δεν γράφουν απλά η αχαριστία έχει τα όρια της.

Δημοκρατία έχουμε δεν κρατάμε κανέναν με το ζόρι όποιος θέλει γράφει/συμμετέχει ή και φεύγει άλλωστε η διάθεση να προσφέρουμε υπάρχει.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Ειλικρινείς Σκέψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 25 Ιαν. 2017, 15:04

Εγώ αυτό ακριβώς θελω να πω απ την μεριά μου και να εξηγήσω..
Το συμπέρασμα ότι κάποιος είναι αχάριστος και κοιτάει τον εαυτό του, επειδη δεν γράφει σ ένα φόρουμ είναι αυθαίρετο και εντελώς λάθος..μπορω να δεχτώ ότι είναι μόνο προσωπική άποψη κάποιου..
Δεν είναι ούτε ηθικός κανόνας ούτε τίποτα ότι όταν κάποιος διαβάζει ένα φόρουμ πρέπει να συμμετέχει ενεργά..
Είναι το πολύ μια απλη θλιβερή διαπίστωση αυτού που διαχειρίζεται το φόρουμ κ δεν πρέπει επ' ουδενί να εκφράζεται στο κοινό του. Αντιθέτως θα έπρεπε να διερευνήσει γαιτι συμβαίνει αυτό..
Οπότε κακώς γίνεται κουβέντα για όλο αυτό..
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Ειλικρινείς Σκέψεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 25 Ιαν. 2017, 23:30

Αν καποιος πρεπει να μιλησει για την "αξια" του φορουμ-χωρις να θελω να ακουστει εγωϊστικο-αυτος ειμαι εγω.Στα 45 μου αλλαξα επαγγελματικο προσανατολισμο επειδη μιλησα,γνωρισα,συμβουλευτικα,συναναστραφηκα με ανθρωπους μεσα απο το φορουμ και κυριως επειδη καποιοι απο εδω μεσα με ενεπνευσαν με το εργο τους,την δουλεια τους το μερακι τους.Ακομη και σημερα,και κυριολεκτω με το σημερα,το πελατολογιο μου μεγαλωνει επειδη καποιοι με αναγνωριζουν σαν μελος αυτης της παρεας.Ας προσπαθησουμε οσο δυσκολη και αν ειναι η καθημερινοτητα να επικοινωνουμε εστω και με τον αχαρο γραπτο λογο.Και ετσι το γαμωτο θα το κανω π•`¶^να το νημα για την σπασω και στον G.F και θα πω πως Σαββατο και Δευτερα θα ειμαι Horeca για "to know as better"...οσοι πιστοι ας με κερασουν καφεδακι
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Επόμενο

Επιστροφή στο Δια-ξιφη-σμοί

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη