Pressure Profiling Espresso

Οι Βασικές αρχές για έναν καλό Espresso

Re: Pressure Profiling Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 15 Δεκ. 2017, 14:31

Πολύ ωραία συζήτηση έχετε ανοίξει κύριοι, αναμένουμε νέα σας.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Pressure Profiling Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 15 Δεκ. 2017, 17:30

Καλά κατάλαβε o Νίκος απλά δεν πρόλαβα να ενημερώσω αγαπητέ Δημήτριε. Αναμένονται photos του Idro-matic που δεν έχω προλάβει να ανεβάσω στο forum.

Αναμένουμε με ανυπομονησία τις εντυπώσεις σου Νίκο.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Pressure Profiling Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petridis nikos » 15 Δεκ. 2017, 20:16

G.F καλησπέρα. Κάντο φίλε να χαρούμε, γιατί τέτοια ομορφιά σε μηχανή δεν έχω ξαναδεί. Πέραν του ότι βγάζει και καφεδάρες. Αναμένουμε.
petridis nikos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 04 Μαρ. 2015, 22:39
Ονομα: petridis nikos
Τοποθεσια: koridallos
Μηχανη: astoria rapallo
Μυλος: fiorezzato
Coffee Roaster: toper kafemino
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Pressure Profiling Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 18 Δεκ. 2017, 21:25

Απο οτι καταλαβαίνω αυτο που περιγράφετε δεν ειναι profiling με την έννοια της μικρότερης πίεσης απο τα 9bar σε οποιοδήποτε στάδιο της εκχύλισης με σκοπό να κρύψουμε ενα γευστικο τμήμα και να αναδείξουμε ενα άλλο ,αλλα περισσότερο ενα πολύ ομαλό Infusion που θα βοηθήσει στο να αλεστεί ο καφές τόσο λεπτά που αλλιώς θα μπούκωνε η μηχανή αν ξεκινούσε απευθείας στα 9bar.

Κάτι σαν το δεύτερο σχήμα εκχυλισης που περιγράφει η La Marzocco:

Εικόνα

Με βάση το παραπάνω και την περιγραφή οτι ''πρέπει'' οι πρωτες σταγόνες να ερθουν στα 7-8'' και τα 9 bar στα 20-22'' , είναι λάθος αυτό που κάνει στο βιντεο με τη slayer και αργεί αρκετά το infusion?



Σκοπός ειναι να μην ξεπεράσουμε κάποιο συνολικό χρόνο εκχύλισης ή και 1 λεπτό εκχύλιση ειναι ανεκτή ?
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Pressure Profiling Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 19 Δεκ. 2017, 16:55

Ο Νικος μια χαρα περιγραφει ενα δικo του profiling το οποιο εχει δει οτι δουλευει για τα δικα του γουστα και προσομοιαζει το προφιλ πιεσης μιας lever.Δεν το κανει επειδη θελει να αλεσει πιο λεπτα και δεν βλεπω να προκυπτει απο πουθενα αυτο το συμπερασμα.Η λεπτη αλεση ειναι μονοδρομος εαν θελει καποιος να κανει ομαλο και μακρυ preinfusion.
Και στο δευτερο σχημα λεει οτι παρατηρουνται αλλαγες στην διαυγεια την οξυτητα και το σωμα αρα οτι και να κανει κανεις με την πιεση θα παρατηρησει αλλαγες οι οποιες αλλαζουν το φλυτζανι.
Συμφωνα με τον καθε καφε μπορει καποιος να επηρεασει γευστικα το φλυτζανι του συμφωνα με τα γουστα του αναλογα την παρατηρικοτητα του και την γευστικη του ικανοτητα.Οι σημειωσεις δε ειναι απαραιτητες για να βρεις προφιλ.
Τετοιες παρατηρησεις δεν μπορουν να βγουν οταν καποιος εχει στην διαθεση του μια unica ή μια gaggia ή μια lelit.
Επισης το να σκεπτομαστε με ορους καλου η κακου στο κομματι της εκχυλισης θεωρω οτι ειναι καταναγκαστικος εγκλωβισμος.Αυτο ισχυει για ολους μας.
Ουτε σε προφιλ πιεσης πρεπει να κλεινομαστε.Οπως ειπα.Ο καθενας με τις εμπειριες του.
Εχω πιει εξαιρετικα φλυτζανια και απο 25 δευτερα εκχυλισης αλλα και απο 2 λεπτα εκχυλισης οπως και το αναποδο.Εξαρταται απο το ποιος εφτιαχνε αυτο το καφεδακι με τι μηχανη και τι στοχους ειχε για το φλυτζανι που μου σερβιρε.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Pressure Profiling Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petridis nikos » 19 Δεκ. 2017, 17:27

Φίλε ''Rallakias'' διάβασα τα γραφόμενά σου και θα σου απαντήσω το βράδυ λόγω υποχρεώσεων που έχω και αδυνατώ να απαντήσω πιο νωρίς. Ισως να επεκταθώ λίγο. Αυτό πιστεύω πως δεν ενοχλεί. Αν ενοχλεί γράψτο σε παρακαλώ.
petridis nikos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 04 Μαρ. 2015, 22:39
Ονομα: petridis nikos
Τοποθεσια: koridallos
Μηχανη: astoria rapallo
Μυλος: fiorezzato
Coffee Roaster: toper kafemino
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Pressure Profiling Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 19 Δεκ. 2017, 21:06

Ενας ''μέσος'' χρήστης που ακούει για pressure profiling ,προσπαθεί να αντλήσει γνώση και εμπειρίες απο γνώστες-χρήστες , επαγγελματίες με την πλήρη εννοια του όρου και οχι ''είχα 5 φράγκα στην ακρη ,δεν ηξερα τι αλλο να κάνω και ανοιξα καφε'' καθώς και οποιαδήποτε άλλη άποψη μπορεί να του φανεί οτι εχει κάποια βαρύτητα.
Στην προκειμένη περίπτωση ενας γνώστης του θέματος (του οποίου ήμουν πελάτης ,μιας και πειραιώτης) γράφει κάτι συγκεκριμένο με νούμερα και χρόνους.Το εχει δοκιμάσει , το προτείνει και δεν εχουμε να χάσουμε κάτι οι υπόλοιποι που δεν έχουμε τόσες προσλαμβάνουσες παραστάσεις όσες ο Κος πετρίδης ,να το διαβάσουμε και να το ''κρίνουμε'' .
Προφανώς στον εσπρέσσο δεν μπαίνουν κανονες και πλαίσια όπως έγραψε πολύ σωστά ο woodsman ,αλλα απο την άλλη ο λιγοτερο έμπειρος χρήστης πρέπει να εχει εναν μπούσουλα για να ξεκινησει το ταξιδι του profilling/preinfusion ,αλλιώς κινδυνεύει να χαθεί ήδη απο την αρχή.Ενας τετοιος μπούσουλας αναφέρεται εδώ και θα έλεγα οτι ειναι ''μια αρχή''.Μια εμπειρία που θα μοιραστεί θα γλυτώσει άλλους 10 απο το ίδιο λάθος και γι αυτό ειναι εξαιρετικα χρήσιμα τα φόρα όπως και το παρόν.Οι παρατηρήσεις αυτές εχουν βγει απο την εφαρμογή σε μηχανάρες των 5.000+ ευρώ και οχι απο lelit/gaggia/unica , αλλά αν είναι τα γραφόμενα ενός τέτοιου χρήστη να εχουν απήχηση μόνο σε 2-3 άλλους που μπορεί να εχουν στην κατοχή/χρήση τους τέτοιες μηχανάρες, τότε άδικα θα πάει ο κόπος να γράψει τα σεντόνια.Αυτοι οι 2-3 θα ειναι στο ιδιο επίπεδο εμπειρίας με τον εν λόγω χρήστη και δεν θα χρειάζονται τις συμβουλές του, ενώ οι υπόλοιποι 20-50-100 δεν ξέρω πόσοι είμαστε, θα διαβάζουμε ενα θεωρητικό κείμενο αστροφυσικής χωρίς πρακτική εφαρμογή.Εκτός και αν κατάλαβα λάθος και τα προηγούμενα σχόλια δεν ηταν συμβουλές προς λιγοτερο έμπειρους αλλά κείμενα προς σχολιασμό απο τους παρόμοια έμπειρους.

Με βάση τα παραπάνω θα έλεγα οτι οποιαδήποτε συγκεκριμένη εμπειρία pressure profiling είναι ευπρόσδεκτη ακομα και αν ειναι αφοριστική του στύλ ''μετά τα 10 δευτερόλεπτα' preinfusion καιγεσαι''.

Για την λεπτή άλεση ,αν εχω καταλάβει σωστά (και το ρωτάω προς επιβεβαίωση) σκοπός της δεν ειναι τόσο το ομαλό και μακρύ preinfusion όσο η μεγαλύτερη δυνατή εκχύλιση απο τον καφέ ειδικά σε light roast καφέδες για να αποφύγουμε τις οξύτητες και να τονώσουμε τη γλύκα.
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Pressure Profiling Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petridis nikos » 20 Δεκ. 2017, 03:20

Φίλε ''Rallakias'' καλημέρα,
Θα απαντήσω συνοπτικά αρχικά.
Εχει γίνει ένα πείραμα όσον αφορά το pressure profile.
Σε ένα porta filter με 19γρ. καφέ specialty, άρχισε να πέφτει με 1 bar πίεση το νερό.
Παρατηρήθηκε πως μετα από 30 sec, το νερό είχε προβρέξει πολύ λίγα γραμμάρια καφε.
Το ίδιο έγινε ρίχνοντας το νερό με 2bar πίεση, με την διαφορά πως είχαν προβρεχθεί περισσότερα γραμμάρια καφέ.
Υπήρχε περίπτωση να δούμε τις πρώτες σταγόνες καφέ ίσως και μετά από 2 λεπτά σύμφωνα με τις προαναφερθείσες τιμές πίεσης.
Όπως καταλαβαίνεις είναι φυσικό να αποκλειστούν από κάθε προσπάθεια σχηματισμού προφίλ.
Όλα σχεδόν άλλαξαν (όσο και αν σου φαίνεται παράξενο), από τα 2,5 bar και πάνω. Και πρώτη τιμή μετά τα 2,5 είναι τα 3bar.
Eκεί προσαρμόσαμε τα πάντα. Γιατί?
Διότι αρχικά πρέπει να πάμε με την πίεση του δικτύου, αλλά και με αυτή την τιμή, μπορούμε να έχουμε πλούσια τα στοιχεία του καφέ που εκχυλίζονται στις πρώτες σταγόνες, χωρίς να έχουν υποστεί αλλοίωση από τους βαθμούς θερμοκρασίας του νερού και του μετάλλου του γκρούπ λόγω χρονοκαθυστέρησης (άρα και εγκλωβισμού του καφέ περισσότερη ώρα στο porta filter) που συμβαίνει όταν υπάρχει αρχική πίεση κάτω των 2,5 bar.
Aφού δούμε πως στα 7-10 sec, έχουμε τις πρώτες σταγόνες, τότε ανεβάζουμε αρμονικά αν γίνεται στα 9 bar, όπως έχω ήδη γράψει.
Αυτά όλα είναι προσωπικές εμπειρίες το ξαναλέω, που σε 8 στους 10 καφέδες απέδωσαν με πολύ καλά αποτελέσματα.
Τώρα θα γράψω σε άλλο κείμενο για το βίντεο που ανέβασες και που αν το μελετήσεις καλά χρονικά θα δεις πως τα χρονικά νούμερα εκχύλισης ακουμπούν αυτά που έχουμε προειπεί.
Πρέπει όμως πρίν αναλύσουμε το βίντεο να λάβεις υπ'όψιν σου τί σημαίνει needle valve, που είναι το βασικό εργαλείο μιας slayer μηχανής και που έχει να κάνει όχι στον περιορισμό ή την ανάπτυξη της πίεσης, αλλά μόνον έχει να κάνει με την ροή νερού. Ενα άλλο τεράστιο κεφάλαιο ακόμη πιο σημαντικό από το pressure profile (κατ'εμέ πάντα).
Επειδή ήσουν και πελάτης μου στο μαγαζί, θα γράψω όλες όσες γνώσεις έχω, με όποια μυστικά άν υπάρχουν.
Ενα μεγάλο καλημέρα καλή δουλειά σε όλους μας, καί έπεται συνέχεια, δυναμική μάλιστα.
petridis nikos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 04 Μαρ. 2015, 22:39
Ονομα: petridis nikos
Τοποθεσια: koridallos
Μηχανη: astoria rapallo
Μυλος: fiorezzato
Coffee Roaster: toper kafemino
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Pressure Profiling Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 20 Δεκ. 2017, 15:50

Καλησπέρα και από εμένα! το needle valve δεν είναι ουσιαστικά σαν ρυθμιζόμενο ζιγκλερ ή καμία σχέση;
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Pressure Profiling Espresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 20 Δεκ. 2017, 23:46

Bre παλληκαρια καλη ειναι μια τετοια κουβεντουλα αλλα για να ειμαστε αντικειμενικοι θα πρεπει να μην θρεφουμε ψευδαισθησεις για τα γραφομενα που εκ των πραγματων δεν μπορουμε να δοκιμασουμε παρα μονο να αποδεχτουμε ή να σχολιασουμε .
Μπορει να πληγωνει η να ενοχλει αλλα πως να το κανουμε τωρα.Εαν δεν εχεις δωσει μερικα χιλιαρικα δεν εχεις την δυνατοτητα να γευτεις τα προτερηματα ή τα μειονεκτηματα ενος pressure profile.
Δυστηχως αυτες ειναι δυνατοτητες για λιγους.Εκει πηγαινε τα περι gaggia-lelit κλπ.
Στην περιπτωση μου φαινεται οτι παιζω το ρολο του κακου τελικως επειδη προσπαθω να προσγειωνω τετοιες φανταζι συζητησεις κυριως για να μη θρεφουμε ψευδαισθησεις.
Προσωπικα μου αρεσουν αυτες οι συζητησεις παρολο που καταλαβαινω οτι ειναι προκλητικες για νεα μελη στο χωρο που κανουν ερωτησεις για μια ταπεινη μηχανουλα ενω εμεις στοχευουμε στην εξερευνηση του αρη.
Για πεστε μου τωρα ποσοι ειναι αυτοι που δοκιμασαν τις προτασεις του Νικου μετα απο τα ποστ του και σε ποιες μηχανες το εκαναν για να δουμε που οδηγουμαστε; ;)
Εγω παντως που διαθετω μηχανη με φουλ ελεγχο της πιεσης απο τα 0 bar εως τα 10 και εχω κανει τα δικα μου πειραματα εχω να την αναψω την μηχανη μου πανω απο δυο μηνες.Καφε πινω απο την gaggia μου με τον tAlOs με στανταρ προφιλ πιεσης απο δονητικη αντλια και νοιωθω πολυ ευχαριστημενος απο το στανταρ-σταθερο και επαναληψιμο αποτελεσμα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Για τον Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]