Συμβουλές- Channelling/IMS/OCD

Οι Βασικές αρχές για έναν καλό Espresso

Συμβουλές- Channelling/IMS/OCD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 29 Σεπ. 2017, 15:01

Καλησπέρα παιδιά,

Ανοίγω το θέμα εδώ αν και θίγω 3 διαφορετικά πράγματα μέσα σε αυτό (Channeling, Συντήρηση μαχαιριών, αξιολόγηση περιφερειακών)

Σαν εισαγωγή θέλω να σας ευχαριστήσω για άλλη μια φορά για όλη τη βοήθεια που έχω λάβει από το φόρουμ σαν αναγνώστης και σαν μέλος.
Η γνώση αυτή με έχει οδηγήσει στην απόκτηση του καλύτερου δυνατού εξοπλισμού (για τα οικονομικά μου δεδομένα φυσικά) σύμφωνα, φυσικά, με τα δικά μου κριτήρια και ανάγκες.

Μετά από συνεχές διάβασμα και πολλές προσπάθειες και δοκιμές που αφορούν όλα όσα θα αναφέρω παρακάτω, απέτυχα να διορθώσω με συνέπεια το πρόβλημα μου και είπα να ζητήσω τη βοήθεια σας.

Ο εξοπλισμός μου:
Μηχανή: Expobar Brewtus IV (Vib)
Μύλος: Quamar Q13E (75mm flat burrs)
VST basket (strada 17", 20"), IMS basket (20")
Tamper 58.35mm - flat
Brewista Smart Scale ζυγαριά ακριβείας/χρονόμετρο
Scottie Callaghan dosing tools https://pullman.coffee/en/shop/product/240-scottie-callaghan-dosing-tools-set-of-40
Καφέδες (TAF,KUDU,Handpickers,CUP10,Taresso)

Η ρουτίνα μου (με το 17άρι strada basket, ~93C και 9,5bar εκχύλισης):
"Αρωματίζω" την μηχανή εκχυλίζοντας έναν διπλό εσπρέσσο (με καφέ προαλεσμένο και ευγενική χορηγία απο φίλο φυσικά)
Ζυγίζω 18,5 γραμμάρια καφέ (με 5+ ημέρες απο το roast date)
Αλέθω, φιλτράροντας την έξοδο του funnel με ένα πιρούνι το οποίο κινώ πάνω κάτω για να σπάσει το clumping ( :new_shocked: )
Για την κατανομή του αλεσμένου καφέ στο PF έχω δοκιμάσει πολλές μεθόδους, καταλήγοντας προς το παρόν στο vertical και side knocking.
Κάνω tamp όσο το δυνατό πιο επίπεδο, με μέτρια πίεση, 2 περιστροφές χωρίς καθόλου πίεση και προσέχοντας να μην βεντουζάρει κατά την απομάκρυνση του το Tampoer και χαλάσει το puck).
Βγάζω λίγο νερό για 2-3 sec από το group πιο πολύ για καθαρισμό
Ζυγίζω το ρόφημα και σταματάω στα ~35 γραμμάρια (ακόμα δεν έχω αρχίσει να διακρίνω ξεκάθαρα το blonding για να το κόβω μόνο με το μάτι).

Και πάμε στο πρόβλημα:
Συνδυάζοντας όλα τα παραπάνω και εφαρμόζοντας/δοκιμάζοντας μόνο τεχνικές κατανομής που ταιριάζουν σε VST καλαθάκια λοιπόν, πολλές φορές (3/5) κατά την εκχύλιση με το γυμνό (όπως πάντα) παίρνω 3 διαφορετικές ροές που πολλές φορές παραμένουν 3 μέχρι το τέλος της εκχύλισης.
Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο μύλος;
Μήπως έχουν φθαρεί τα μαχαίρια; Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω αν χρειάζονται αλλαγή και με ποιο τρόπο το εξακριβώνω.
Μήπως τα VST είναι ακόμα πιο απαιτητικά (με το μαμά καλαθάκι δεν είχα τέτοιο πρόβλημα) και χρειάζεται να προσθέσω κάτι επιπλέον στη ρουτίνα μου;

Τέλος τα 2 πράγματα που λείπουν και ίσως(?) βοηθούσαν αλλά ακόμα σκέφτομαι εάν αξίζει να προσθέσω στο setup μου :
IMS Competition σίτα
OCD distribution tool (αξίζει τα λεφτά του; Έχει δουλέψει κανείς με το εργαλείο της motta;Motta levelling tool) για να μπορεί να συγκρίνει ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όλες τις απαντήσεις σας :coffee:
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

Re: Συμβουλές- Channelling/IMS/OCD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 29 Σεπ. 2017, 17:14

Wdt εχεις εφαρμοσει? Θα σπας και το clumping (δεν θα κανεις αυτο που κανεις με το πιρουνι :tooth: ) και θα διανεμεις και τον καφε στο καλαθι ομοιομορφα.
Νομιζω ειναι πολυ ευκολο με αυτον τον τροπο.

Kανε και pre infusion.

Η IMS σιτα αξιζει,διαβρεχει πιο ομαλα και πιο ομοιομορφα το puck, ουτως ή αλλως μικρο το κοστος της.

Το ocd κανει εξαιρετικο leveling, μονο leveling, δεν γνωριζω ομως για το συγκεκριμενο της motta, σιγουρα πολυ καλο ειναι αυτο της belogia.

Aν εχεις προβλημα και με wdt, καλο θα ειναι να πας τον μυλο σου μια βολτα σε εναν τεχνικο να τον δει.
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Συμβουλές- Channelling/IMS/OCD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 29 Σεπ. 2017, 19:37

Για να χτυπας κατακορυφα στο παγκο το κλειστρο και στα πλαγια με το χερι και να πετυχαινεις καλη κατανομη, θελεις πολυ καλο μυλο με αφρατη αλεση, χωρις clumping και να κανει πολυ ωραιο στρωσιμο τον αλεσμενο μεσα στο καλαθι, οπως π.χ. ο Mythos.
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Συμβουλές- Channelling/IMS/OCD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 02 Οκτ. 2017, 14:39

Χρήστο ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Έχω δοκιμάσει και WDT και με τα distribution tools που αναφέρω πιο πάνω και με κατανομή απευθείας απο τον μύλο ομοιόμορφα σε όλο το καλαθάκι (όπως δείχνει ο Gwilym εδώ https://youtu.be/yF7e0cMGUfs?t=3m16s).
Με την "μόντα" με το πιρούνι ο αλεσμένος καφές πέφτει όπως φαίνεται και στο παραπάνω βίντεο, στο κέντρο σταθερά και χωρίς clumping. Φυσικά αναφέρομαι μόνο στο οπτικό μέρος καθώς δεν ξέρω να συγκρίνω την ποιότητα άλεσης.

Μπορώ να κρίνω αν θέλω μαχαίρια ελέγχοντας αν μπορώ να "μπουκώσω" την μηχανή με την πιο ψιλή άλεση και με 18 γραμμάρια στο basket ?
Σε αυτό αναφέρεσαι https://www.barista-lovers.gr/ergaleio-isokatanomis-kafe-ced-coffee-distributor-tool.html σωστά;
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

Re: Συμβουλές- Channelling/IMS/OCD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 02 Οκτ. 2017, 16:23

Ναι σε αυτο.
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Συμβουλές- Channelling/IMS/OCD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 02 Οκτ. 2017, 17:33

Θα δοκιμάσω άλεση με γεμάτο hopper να δω μήπως φταίει και το single dosing που ξέρω ότι αποτελεί πρόβλημα των flat..
Χρήστο το εργαλείο αυτό κρατάει καφέ κατά το levelling ή είναι οκ ; Μπορείς να το συγκρίνεις με OCD ή δεν έχεις χρησιμοποιήσει και τα 2? Σαν εικόνα της Motta μου φαίνεται καλύτερη κατασκευή αλλά δεν έχουμε εμπειρία απο κάποιον χρήστη αντίθετα με το belogia που λες ότι είναι πολύ καλο!
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

Re: Συμβουλές- Channelling/IMS/OCD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 02 Οκτ. 2017, 18:31

Δοκιμασε και με γεματο hopper, αλλιως single dosing με περισσοτερη δοση και πετας τα τελευταια γραμμαρια ή single dosing και βαλε κατι απο πανω να ταιριαζει στο λαιμο του μυλου σου, ωστε να σταματαει το pop cornιng.

Παντως το προβλημα σου ειναι στην κατανομη.Με wdt δεν θα εχεις προβλημα, απλα μαλλον δεν εχεις εξοικειωθει.

Tα εχω χρησημοποιησει και τα 2 (ΟCD και belogia).
To belogia κραταει λιγοτερο καφε απο το αυθεντικο στα πτερυγια και ειναι πολυ πιο φθηνο.
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Συμβουλές- Channelling/IMS/OCD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 03 Οκτ. 2017, 14:01

Καλή πληροφορία αυτή, μας βλέπω για αγορά.. αλλά θα περιμένω να δω κάποιο review για το motta πριν προχωρήσω!

Σήμερα δοκίμασα άλεση απευθείας στο καλάθι χωρίς να σπάω το (αρκετό) clumping και εφαρμόζοντας WDT είδα ότι πράγματι έπαιρνα έναν (όχι σωστό αλλά έναν!) κώνο, αλλά με πολύ γρηγορότερη ροή στα ίδια γραμμάρια (18,7) αλλά ακόμα και στα 19.2. Έπαιρνα τα 40* γραμμάρια σε 25 sec ενώ Μέχρι πρότινος σε 30-32".
Αυτό δείχνει κάτι; Μου κάνει εντύπωση που έχω μεγαλύτερη ροή αλλά έναν κώνο, προφανώς έχω channeling αλλά δεν μπορεί να είναι χειρότερο απο πριν που είχα 3 ροές μέχρι και σχεδόν το τέλος της εκχύλισης..

Μένει να δω τι θα κάνω και με το single dosing και pop corning μήπως βελτιωθεί απο εκεί η κατάσταση!
Να σημειώσω ότι γευστικά δεν παίρνω άσχημα αποτελέσματα, όσο αν και περιμένω να δω καλύτερα φλιτζάνια απο τον εξοπλισμό μου.
Ακόμα προπονώ τους γευστικούς μου κάλυκες άλλωστε αφού ασχολούμαι με τον καφέ στο σπίτι μόνο 2 χρόνια :tooth:

*Τα 40 γραμμάρια είναι εν γνώσει μου τραβηγμένα λόγω εκχύλισης για Freddo πριν πάω στη δουλειά
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

Re: Συμβουλές- Channelling/IMS/OCD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xatziilias » 03 Οκτ. 2017, 15:02

Αυτο της belogia το πηρα πριν μια βδομαδα,και πραγματι βοηθαει πολυ στο να παρεις καλυτερη ροη
μετα απο wdt βεβαια.Σου ετοιμαζει μια τελεια επιφανεια για να πατησεις, και επισης ειναι πολυ καλη
κατασκευη για το κοστος του.Σημαντικο ειναι οτι ρυθμιζεται το υψος του πολυ ευκολα χωρις προσθηκες.
Παρτο αφοβα ειναι πολυ καλο.
Άβαταρ μέλους
xatziilias
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 22 Σεπ. 2014, 23:42
Ονομα: Ηλιας
Τοποθεσια: πειραιας
Μηχανη: Vibiemme super 2b
Μυλος: Compak E10 OD
Coffee Roaster: Huky 500 T
Αγαπημένοι Καφέδες: Ευτυχως home roasting

Re: Συμβουλές- Channelling/IMS/OCD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 03 Οκτ. 2017, 16:38

Κωνσταντινε αν εχεις specialty καφε κοψε πιο ψιλα και πανε την εκχυλιση στα 35'' - 40'' και σιγα σιγα κανοντας wdt θα εξοικιωθεις και θα παιρνεις πολυ ωραιες εκχυλισεις.

Σημερα στο καφε απο το οποιο παιρνω καθημερινα καφε, εφτιαξα εγω το καφεδακι μου.
Για την ιστορια, synesso 3 group και mythos one και vst 20αρι με 20 γρ καφε.
Αλεση στoν mytho, 1-2 χτυπηματακια στο παγκο και ελαφρα με το χερι απο πλαγια, belogia για leveling, πατημα με το tamper και εκχυλιση με γυμνο super.
Kανει φοβερο στρωσιμο ο μυλος τον αλεσμενο μεσα στο καλαθι.

Σπιτι με τον Κ10 κανω wdt, οχι γιατι εχει clumping o μυλος, αλλα με τον τροπο που εκανα κατανομη στον mytho, αν κανω το ιδιο με τον Κ10 για καποιο λογο δεν μπορω να παρω τελεια εκχυλιση, προφανως λογο του doser και οτι δεν κανει ο μυλος καλο στρωσιμο τον αλεσμενο οπως ο Mythos.

Μιας και εχω και τα 2 leveling tools (ΟCD - belogia) θεωρω της belogia καλυτερο, γιατι κραταει ελαχιστο καφε στα πτερυγια σε σχεση με το αυθεντικο και κανει την ιδια δουλεια. Μαλιστα στην τιμη του OCD παιρνεις 3 της belogia!
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Επόμενο

Επιστροφή στο Για τον Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]

cron