Εκχυλιση με Naked Portafilter (Γυμνο)

Οι Βασικές αρχές για έναν καλό Espresso

Re: Εκχυλιση με Naked Portafilter (Γυμνο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 15 Απρ. 2014, 13:16

Αααααχχχ ..το σκεφτηκα αλλα δεν θελω να πληγωσω την κουκλα..αααχχχ
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Εκχυλιση με Naked Portafilter (Γυμνο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konn4312 » 15 Απρ. 2014, 13:19

Αχ βρε,καινουργιο κοσκιννακι μου!!!!!!!!! :) :)
Άβαταρ μέλους
konn4312
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2013, 23:17
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Κυψελη
Μηχανη: Black Evolution
2η μηχανη: euromatic ese pods
Μυλος: macap m4 stepless
2ος Μυλος: Αγιου Γεωργιου
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: απο τρακα

Re: Εκχυλιση με Naked Portafilter (Γυμνο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 15 Απρ. 2014, 14:33

σφάξτο σαλονικιέ μάστορα :Yeah:
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Εκχυλιση με Naked Portafilter (Γυμνο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 15 Απρ. 2014, 14:35

Προσωπικά έκτοτε που αγόρασα το naked pf αγνοώ την χρήση του κανονικού με τα spout :tooth:
Ή μάλλον για να μην σαν τρελάνω με τα απίστευτα skills που διαθέτω ως barista και για να λέμε και καμιά αλήθεια, το έβαλα ένα σύνδεσμο "Τ" στην μία πλευρά μπαρόμετρο και στην άλλη ένα μπεκάκι ώστε να μετρώ την πίεση :headbang3:

Τι παρατήρησα.....
Στην αρχή το γυμνό portafilter φαντάζει δύσκολο. Η αλήθεια όμως είναι διαφορετική, δηλαδή όταν πρωτοχρησιμοποιήσεις το γυμνό pf τα χάλια σου είναι πλέον ορατά :new_shocked: και δεν κρύβονται όπως με τα άλλα.
Μια λίγο πιο ορθολογιστική σκέψη φαίνεται χρήσιμη σε αυτό το σημείο, "ότι χάλια κάνεις με το naked pf, τα ίδια χάλια κάνεις και με το διπλό spout, σημειώσατε ισοπαλία". Έτσι βάζεις μόνιμα το naked pf, το χρησιμοποιείς για καιρό και σιγά σιγά το συνηθίζεις, και η δύναμη της συνήθειας είναι πολύ μεγάλη. Οπότε όταν το μάθεις καλά, να 'σαι σίγουρος πως δύσκολα το ξεχνάς και παλινδρομείς. Βάλε στα συν του και το ότι επειδή είναι ίσιο στο κάτω μέρος του μπορείς εύκολα να το στηρίξεις πάνω στον πάγκο για να κάνεις ένα κάθετο πάτημα, ενώ στα άλλα με τα spout, θέλει να παίρνεις και την ανάλογη κλήση ή να αγοράσεις ειδική βάση ώστε να στο φέρνει σε ευθεία.

Όπως καταλάβατε naked pf και ξερό ψωμί :headbang3:


Edesso έγραψε:Ερώτηση-απορία: όταν ζεσταίνουμε τη μηχανή υπάρχει λόγος να έχουμε κουμπωμένο το naked πάνω της? Αναμένω τις απαντήσεις σας για να σας μεταφέρω και την δική μου γευστική εμπειρία.


Βασίλη... έχω κάποια κοινή εμπειρία.
Κάποια στιγμή λοιπόν ενώ είχα άψογη καφεδάρα τις καθημερινές, με 10 λεπτά ζέσταμα μηχανής (Gaggia Baby Black) ήρθε το Σαββατοκύριακο! Επειδή τα Σ/κ είμαι χαλαρός, αφήνω την μηχανή να ζεσταθεί κανά 20λεπτάκι....
Και να βγάζει έναν καφέ..... τσίτα μπούνια καμένο, αφού δεν είχε κρέμα, αλλά κάτι σαν παχιά τσίπα :Oops!:
Άρχισα τις αλχημείες βρε η θερμοκρασία φταίει, βρε το pid φταίει.... όντως όταν κατέβαζα θερμοκρασία και με 3-4 γεμίσματα- αδειάσματα φλιτζανιών το έργο έστρωνε.
Μου ήρθε στο μυαλό τυχαία μια φράση του woodsman43, ότι τα group E61 είναι καλά ή για συνεχεί λειτουργία ή για να κάνεις μια εκχύλιση σε προκαθορισμένο χρόνο, αλλιώς ή κρυώνει ή παραζεσταίνεται, δεν θυμάμαι.

Λοιπόν τελικά κάτι τέτοιο πείστηκα πως ισχύει και στα satturated groups με naked pf και με preheater. Ίσως στα pf με διπλό/μονό spout, να υπάρχουν μεγαλύτερες απώλειες θερμότητες και το όλο σύστημα να κρατά μια κάποια ισορροπία. Ίσως τα naked pf να έχουν αισθητά μικρότερες απώλειες θερμότητας και γι΄αυτό να κλονίζεται αισθητά το αποτέλεσμα.

Αυτό λοιπόν που θα ήθελα να δοκιμάσεις είναι να κάνεις μια εκχύλιση με 5-10 λεπτά προθέρμανσης της μηχανής με naked pf και μία με 30 λεπτά προθερμασμένη μηχανή, να δούμε αν τα συμπεράσματά σου θα συμπίπτουνε με τα δικά μου.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }γυμνό portafilter, κομμένο γκρούπ, naked pf

Re: Εκχυλιση με Naked Portafilter (Γυμνο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 15 Απρ. 2014, 15:01

Φυσικα και μου λειπει το γυμνο αφου για 4 μηνες ηταν εκει....αν με παρακινησει κανενας ακομα το εσφαξα το ζωντανο!!...Νικο,εχεις δικιο,οι ατελειες διορθωνονται οταν τις βλεπεις..
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Εκχυλιση με Naked Portafilter (Γυμνο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 15 Απρ. 2014, 17:38

Googlis έγραψε:Αυτό λοιπόν που θα ήθελα να δοκιμάσεις είναι να κάνεις μια εκχύλιση με 5-10 λεπτά προθέρμανσης της μηχανής με naked pf και μία με 30 λεπτά προθερμασμένη μηχανή, να δούμε αν τα συμπεράσματά σου θα συμπίπτουνε με τα δικά μου.


Νίκο, στον επόμενο καφέ θα δοκιμάσω την ίδια ρουτίνα στον ίδιο καφέ με το naked pf επάνω, να δω αν θα έχω γευστική διαφορά σε σχέση με το σημερινό καφέ και μετά θα δοκιμάσω όπως είπες με 10 λεπτά προθέρμανσης και το naked pf επάνω (σ αυτήν την περίπτωση θα έχω σίγουρα πτώση 2 με 3 βαθμούς στο pid).
Να σημειώσω πως τις περισσότερες φορές η προθερμανση μου είναι γύρω στο 30 λεπτο (εδώ εχω μόνο 1 βαθμό πτώση στο pid για λίγα sec, τι σου κάνει ένας χαλκοσωλήνας και μια μόνωση :Yeah: ).
Τη θερμοκρασία την ελέγχω με pid, στους 93 βαθμούς την έχω μετρήσει, με SC=-11 .
οπότε τα ξαναλέμε...
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Εκχυλιση με Naked Portafilter (Γυμνο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 16 Απρ. 2014, 17:50

30 λεπτά με το naked στη μηχανή δεν παρουσιάστηκε κανένα ιχνος καψίματος ίσα ίσα θα λέγα ότι ήταν πιο γευστικός και το καλυτερο φλυτζάνι που έχω πάρει από τον συγκεκριμένο καφέ μέχρι τώρα( Sumatra Gayo Terasso RD20/3).

Οπότε είτε βλέπουμε την παράμετρο του καφέ, ο πρώτος καφές ήταν Guatemala Finca El Injerto - Bourbon από Barista-shop.gr RD14/3,

είτε μια άλλη παράμετρο την οποία δεν θεώρησα σημαντική :oops: , ήταν ότι στη συγκεκριμένη "καμμενη" εκχύλιση είχα αλλάξει τις ρυθμίσεις των P από 6 σε 8,
I από 80 σε 60 και
D από 10 σε 20.
Λέω ασήμαντη γιατί στην απόκριση του pid δεν είδα καμμια διαφορα σε σχέση με τα συνηθισμένα (είδα όμως γευστική),
έβαλα αμέσως τις προηγούμενες τιμές στο pid,

είτε να θεωρήσουμε το όλο συμβαν τυχαίο και ότι "ο ουρανίσκος μου είχε χάσει την φυσιολογική του ισοροπία" και να πάμε παρακάτω :P
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Εκχυλιση με Naked Portafilter (Γυμνο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 16 Απρ. 2014, 20:09

Τώρα με έβαλες σε σκέψεις :think:
Θα πειραματιστώ και θα επιστρέψω....
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Εκχυλιση με Naked Portafilter (Γυμνο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sinner » 05 Μάιος 2014, 14:53

Εγώ πάντως βρήκα ιδιαιτέρως μπελαλήδικο το γυμνό pf και αυτό λόγω του τριπλού καλαθιού. Στο τριπλό καλαθάκι είναι δύσκολο να κάνεις leveling και, φαντάζομαι, απαιτεί περισσότερα γραμμάρια καφέ. Για αυτόν τον λόγο χρησιμοποίησα στο γυμνό το διπλό καλαθάκι που, για την ascaso, χωράει άνετα 20 γραμμάρια και το αποτέλεσμα βελτιώθηκε αισθητά.
sinner
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 10 Μαρ. 2014, 04:41
Ονομα: Θανάσης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: AscasoSteelUnoPid
2η μηχανη: GaggiaCarezzaDeluxe
Μυλος: Anfim best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: taf conquistador, sertao brazi

Re: Εκχυλιση με Naked Portafilter (Γυμνο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Barista » 09 Μάιος 2014, 14:42

Μα έτσι κι αλλιώς όποιο καλαθάκι θες χρησιμοποιείς με το γυμνό!
Άβαταρ μέλους
Barista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 06 Φεβ. 2014, 16:00
Τοποθεσία: Αθήνα ΝΠ
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Alex Duetto 3
2η μηχανη: Silvia PID
Μυλος: MazzerMiniE SSP Burr
2ος Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Izzo Silver Blend :P

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Για τον Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]