Blonding Point

Οι Βασικές αρχές για έναν καλό Espresso

Re: Blonding Point

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 09 Νοέμ. 2014, 18:37

:2funny: :2funny:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Blonding Point

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristaras » 02 Νοέμ. 2016, 19:25

Καλησπερα.Τελικα ολα οκ με την opv που συζητουσαμε την αλλη φορα την εχω κατεβασει στα 9 με τυφλο για την ωρα αλλα δυστυχως συγκριση με πριν δεν μπορω να κανω μιας και τον καφε που εχω τωρα τον χρησιμοποιω για πρωτη φορα αλλα συντομα θα παρω αυτους που χρησιμοποιουσα πριν για να κανω συγκριση.
Το προβλημα μου ειναι οτι εχω παλι early blonding στα μισα της εκχυλισης ο καφες ξανθαινει.
Χρησιμοποιω φρεσκο specialty με light ψησιμο η προς το light καλυτερα απο οτι καταλαβαινω απο το χρωμα του κοκκου με την μικρη μου εμπειρια.Χρησιμοποιω 20 gr καφε με χρονο 40".Παιρνω πολυ ωραιο γλυκο αποτελεσμα και βγαινει το προφιλ του καφε ωστοσο με ξενερωνει το early blonding.Γιατι συμβαινει αφου ολα ειναι καλα? Το μονο που παιρναει απο το μυαλο μου ειναι οτι ο μυλος ειναι καινουργιος και εχει κοψει περιπου 2 κιλα καφε. Μπορει να ευθυνεται αυτο η να ειναι και τιποτε αλλο? Εχω διαβασει καπου οτι και αλλος με καινουργιο k10 ειχε early blonding αλλα ειχε επισης και δια γυμνου οφθαλμου ανομοιομορφια στην αλεση αλλα οταν στρωσαν τα μαχαιρια ολα καλα.Εγω δεν εχω ανομοιομορφια δια γυμνου αφθαλμου αλλα εχω early blonding.
xristaras
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Οκτ. 2016, 22:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Blonding Point

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 02 Νοέμ. 2016, 19:40

Άσχετα με το γεγονός ότι ο καφές ξανθαίνει κατά την εκχύλιση του, μιας και είναι λογικό, νερό τον διαπερνάει, από γεύση πώς είναι?

Αν είναι γλυκός όπως λες, τότε προσπάθησε απλώς να κάνεις καλή κατανομή και πάτημα και δώσε χρόνο στο μύλο να στρώσει.

Στα 20gr καφέ που γεμίζεις το pf, πόσο καφέ στο φλυτζάνι παίρνεις σε 40 δευτερόλεπτα?

Μια νορμαλ αναλογία είναι 1:2, κάποιοι πηγαίνουν και προς 1:1.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Blonding Point

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristaras » 02 Νοέμ. 2016, 20:32

Συμφωνω πως ειναι λογικο.Εννοειται πως ο καφες καποια στιγμη θα γινει ξανθος καθως κυλαει ο χρονος εκχυλισης.
Στην περιπτωση μου ομως ξανθαινει πολυ νωρις στα μισα της εκχυλισης.
Βγαζω 40 ml, για κατανομη κανω ανακατεμα τον αλεσμενο μεσα στο pf και πατω ισια σε μια ειδικη επιφανεια για tamping.
Με παραξενευει το γεγονος οτι απο τοτε που πηρα τον μυλο παντα εχω early blonding και ποτε δεν εχω δει tiger stripes.
Με τον παλιο μου μυλο (mazzer super jolly) δεν ειχα early blonding και επαιρνα tiger stripes.
Παρ' ολα αυτα ο καφες ειναι πολυ νοστιμος και γλυκοπιοτος, ωστοσο με ο παραξενευει το early blonding και πιστευω πως αν εξαλειφθει ο καφες θα ειναι ακομα πιο νοστιμος.
xristaras
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Οκτ. 2016, 22:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Blonding Point

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 02 Νοέμ. 2016, 22:01

Αν υποθεσουμε οτι τα γραμμαρια σου ειναι σωστα πραγμα που παιζει ρολο, το μονο που παραπεμπει σε early blonding point ειναι το στρωσιμο των μαχαιριων.
Αν κ δεν ειναι ευκολο ,παρα μονο με μεγαλη εμπειρια, να κρινεις μια αλεση, τοτε μπορει ευκολα εσυ να μην το βλεπεις και να εχεις αρκετα fines..
δεν υπαρχει λογος ανησυχιας..

θα σε προετρεπα να δωσεις μια μικρη αυξηση στα γραμμαρια με αναλογο κοψιμο προς το πιο χοντρο αν ειναι αναγκαιο κ να μας πεις..
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Blonding Point

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristaras » 02 Νοέμ. 2016, 22:27

Θα το δοκιμασω και με τον συγκεκρινενο καφε.
Παντως με τους προηγουμενους καφεδες εκανα αυτην την δοκιμη χωρις επιτυχια.
Ο καφες βγηκε πολυ βαρυς και το blonding εκει.
Τοτε βεβαια ειχα και πιεση στα 11 bar τωρα την χαμηλωσα στα 9 αν και στο συγκεκριμενο θεμα δεν νομιζω να παιζει ρολο αυτο γιατι και παλια με τον mazzer που δεν ειχα τετοιο προβλημα η πιεση ηταν στα 11.
xristaras
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Οκτ. 2016, 22:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Blonding Point

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 03 Νοέμ. 2016, 01:26

Φυσικά και η πίεση μπορεί να επηρεάσει την εκχυλιση..κ την αλεση πρωτίστως..
Χαμηλώνοντας την πίεση το νερό περνάει πιο εύκολα απ τον καφέ..
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Blonding Point

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristaras » 03 Νοέμ. 2016, 09:35

Ναι εννοειται πως την επηρεαζει αλλα αναφερομουν στο early blonding οτι δεν παιζει ρολο γιατι πρωτον ενω την χαμηλωσα παλι εχω (αν και οπως ειπα τον καφε που εχω τωρα πρωτη φορα τον χρησιμοποιω οποτε δεν μπορω να βγαλω σωστα συμπερασματα) και δευτερον με τον παλιο μου μυλο και την πιεση παντα στα 11 bar δεν ειχα early blonding και ειχα ωραια σκουρη κρεμα με ομορφα tigers stripes.
xristaras
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Οκτ. 2016, 22:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Blonding Point

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristaras » 04 Νοέμ. 2016, 10:26

Πολλες φορες οχι παντα βεβαια βλεπω και ασπρες γραμμες στην κρεμα οπως το σημαδι της υπερεκχυλισης ωστοσο δεν εχω υπερεκχυλισμενο αποτελεσμα γιατι ο καφες ειναι γλυκοπιοτος και εχει κρεμα.
Οποτε ισως ειναι αυτο που λες οτι ο μυλος δινει πολλα fines για την ωρα και θα πρεπει να κανω αρκετη υπομονη μεχρι να στρωσουν τα μαχαιρια.
xristaras
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Οκτ. 2016, 22:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Blonding Point

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristaras » 12 Νοέμ. 2016, 18:13

Εντελως τυχαια αλλαξα φλυτζανι σημερα (ηταν ολα απλυτα) και πρωτη φορα πηρα με τον Κ10 μου υπεροχα tiger stripes χωρις ιχνος blonding επανω.
Ρε λετε τοσο καιρο να την καναν την ζημια τα φλυτζανια? :new_shocked:

Η αληθεια ειναι πως οταν πηρα τον K10 αλλαξα και τα spouts, με τα φλυτζανια που χρησημοποιω τοσο καιρο, ετσι οπως ετρεχε ο καφες επεφτε στα τοιχωματα του φλυτζανιου και απο πολυ κοντινη αποσταση ενω τωρα με αυτο το φλυτζανι επεφτε απο ψηλα και στο κεντρο του φλυτζανιου και οχι στα τοιχωματα.

Τι να πω τωρα...αμα εφταιγαν τοσο καιρο τα φλυτζανια και εγω εσπαγα το κεφαλι μου...θα τρελαθω :killmyself:
xristaras
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Οκτ. 2016, 22:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Για τον Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron