Acid/lemon γευση στον καφε

Οι Βασικές αρχές για έναν καλό Espresso

Acid/lemon γευση στον καφε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 29 Ιούλ. 2014, 00:48

Η ιστορια μου εχει ως εξης, θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο συνοπτικος γινεται

Με τον εξοπλισμο μου ημουν ''περηφανος'' για τα αποτελεσματα που ειχα....μεχρι που αρχισα να πινω χωρις ζαχαρη

Εκει λοιπον νομιζα οτι χρειαζομαι χρονο κτλ κτλ
Επειδη ψηνω κιολας(αρχικα με φουρνο/καβουρδιστηρι και τωρα με gene cafe) πιστευα οτι ηταν δικο μου θεμα/λαθος που δεν μπορουσα να το συνηθισω, οτι π.χ. δεν κανω καλα ψησιματα και για αυτο βγαινει ετσι η εκχυλιση....

Συγκεκριμενα επαιρνα μια πολυ μεγαλη ΚΑΚΗ οξυτητα στο στομα η οποια μενει για ΠΟΛΛΕΣ ωρες και υπερνικαει καθε τι αλλη γευση, ποσο μαλλον την ευχαριστηση

Εψαξα και διαβασα απειρα αρθρα τα οποια εστιαζανε στο ψησιμο, ομως το προβλημα δεν ειναι εκει....θα εξηγησω αργοτερα
Εννοειται πως ξαναδοκιμασα ΤΑ ΠΑΝΤΑ στις ρυθμισεις μου, απο γραμμαρια σε 2 καλαθακια μεχρι και μεγαλο ευρος ρυθμισεων στο pid, οπως φυσικα και πανω απο 4 ποικιλιες καφε, οι πιο πολλες ψημενες απο μενα

Ολα λοιπον τα παραπανω ηρθαν να ληθουν οταν δοκιμασα και ΑΠΟΛΑΥΣΑ για πρωτη φορα καφε χωρις ζαχαρη, στο καταστημα EXOS, συγκεκριμενα μια ποικιλια Παπουα Νεα Γουινεα
Για να σιγουρευτω οτι δεν φταιει το ψησιμο μου, προμηθευτηκα ακριβως τον ιδιο κοκκο σαν αυτον που ηπια, ψημενο απο το καταστημα(ο καλυτερος καφες που εχω πιει)
Ετρεξα στο σπιτι για δοκιμες, ομολογω οτι θα ημουν χαρουμενος αν εβλεπα οτι φταιει το ψησιμο μου.......αλλα δε....
Φυσικα δεν εχω την απαιτηση να εχω το ιδιο αποτελεσμα με εναν πανακριβο εξοπλισμο ή/και τα χερια του Κωστα(ιδιοκτητη και εμπειρου barista/roaster) αλλα τουλαχιστον αυτο που φτιαχνω να πινετε!!!

Η οξυτητα ομως αυτη που εχω σε ΚΑΘΕ καφε που εκχυλιζεται απο την gaggia μου ισοπεδωνει τα παντα

Τι μπορει να φταιει?

Αυτη λοιπον ειναι η ποιοτητα του καφε που παιρνουμε απο μηχανες τις κατηγοριας, ΧΩΡΙΣ ΖΑΧΑΡΗ?
Το αν μπορω να πιω χωρις ζαχαρη το απεδειξα στο exos που ηπια πανω απο 4 ποικιλιες ευχαριστα ολες

Φταιει κατι αλλο?
Ο μυλος μπορει να φερει αυτο το αποτελεσμα αν εχει παλια μαχαιρια?
Εχει παθει κατι η μηχανη και δεν το εχω καταλαβει? Το pid λειτουργει μια χαρα παντως και αλλαζει αψογα τις θερμοκρασιες, επισης η πιεση απο την αντλια ειναι καλη γιατι εχω μανομετρο και την ελεγχει
Υπαρχει περιπτωση αν εχουν συσσωρευτει καπου αλατα(εκανα παντως αφαλατωση) να δημιουργουν αυτην την οξυνη γευση?

Οπως καταλαβαινετε εχω απογοητευθει τελειως γιατι δεν θελω να γυρισω στην ζαχαρη για να απολαυσω καφε απο την μηχανη μου, και ειδικα τωρα που εχω αρχισει να ψηνω με αρκετη επιτυχια(ετσι πιστευω...) απο την gene

Σημειωνω οτι δεν περιμενω την αποδοση ουτε καν μιας φτηνης e61, ποσο μαλλον επαγγελματικων θηριων, αλλα ο καφες να πινετε, μην ειναι δηλητηριο

Ειμαι ανοιχτος να ακουσω γνωμες και οδηγιες αν υπαρχουν :killmyself:
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica
{ TAGS }γευσηγνωσία καφέ, coffee taste, αρώματα καφέ, espresso, cappuccino

Re: Acid/lemon γευση στον καφε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 29 Ιούλ. 2014, 08:31

Aftergr έγραψε:
Αυτη λοιπον ειναι η ποιοτητα του καφε που παιρνουμε απο μηχανες τις κατηγοριας, ΧΩΡΙΣ ΖΑΧΑΡΗ?


ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΆΣ!

Aftergr έγραψε:Φταιει κατι αλλο?
Ο μυλος μπορει να φερει αυτο το αποτελεσμα αν εχει παλια μαχαιρια?
Εχει παθει κατι η μηχανη και δεν το εχω καταλαβει? Το pid λειτουργει μια χαρα παντως και αλλαζει αψογα τις θερμοκρασιες, επισης η πιεση απο την αντλια ειναι καλη γιατι εχω μανομετρο και την ελεγχει


Αφού θερμοκρασιακά είσαι ok όπως αναφέρεις, συνεπώς γνωρίζεις και για under/ over extraction (ξέρεις που παίζεις) κοίταξε :
1. Ρύθμιση Μύλου (αύξησε το βαθμό άλεσης και αφαίρεσε γραμμάρια ή μείωσε την άλεση και πρόσθεσε γραμμάρια και ρυθμίζεις ανάλογα τη γεύση σου)
2. Μαχαίρια (καθαρισμός μαχαιριών / έλεγξε τα οπτικά)

Aftergr έγραψε: Υπαρχει περιπτωση αν εχουν συσσωρευτει καπου αλατα(εκανα παντως αφαλατωση) να δημιουργουν αυτην την οξυνη γευση?


Έκανες πρόσφατα αφαλάτωση ?
Αν ναι ξέπλυνες την μηχανή καλά ώστε να δοκιμάζεις το νερό από το group και να μην έχεις γεύση περίεργη ? (φαντάζομαι ότι χρησιμοποίησες κιτρικό)
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Acid/lemon γευση στον καφε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 29 Ιούλ. 2014, 09:01

Καλημέρα Γιώργο!

Έχεις βάλει preheater - προθέρμανση στην Gaggia Baby;

Αν υπάρχει θερμοκρασιακή σταθερότητα και σωστή θερμοκρασία ανάλογα με τον καφέ τότε δεν έχεις θέμα με τις θερμοκρασίες της μηχανής. Στην δική μου με μετατροπές όπως προθέρμανση, pid, opv, βάση shower screen κτλ έχω μεγάλες διαφορές και πίνω πολύ καλά καφεδάκια, βέβαια δεν έχω το ίδιο αποτέλεσμα με μια Aurelia :new_shocked:

Στην θέση σου θα διάλεγα έναν γνωστό, "εύκολο" καφέ που γνωρίζουμε πως συμπεριφέρεται (πχ Τιγράτο) ώστε να μπορούμε να συζητήσουμε πιο εμπράγματα. Τον συγκεκριμένο που αναφέρεις, δεν τον έχω δοκιμάσει, έτσι δεν μπορώ να σου πω περισσότερα.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Acid/lemon γευση στον καφε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 29 Ιούλ. 2014, 09:23

Εχωντας περασει και τα τρια σταδια(low budget-low budget mod-κατσε καλα bugdet) εξοπλισμου θα σου πως,πολυ απλα,σε καθε σταδιο επαιρνα και καλυτερα φλυντζανια.Αρα η ποιοτητα του εξοπλισμου παιζει τον ρολο της. Τωρα ενας αλλος παραγοντας,γνωστος σε ολους φυσικα,αυτος της πιεσης.Παρατηρησα,παιζοντας με τους χρονους του pre-infusion, πως οσο αυξανω τα sec απο 1-8 max τοσο πιο εντονη οξυτητα παιρνω στο φλυντζανι.. ,κρατωντας τις παραμετρους σταθερες.Αρα μαλλον θα πρεπει να παιξεις και με την πιεση,αν εχεις αυτην την δυνατοτητα. Παντως αυτο που παρατηρησα ειναι πως ηταν αλλο το "υφος" της οξυτητας(ξυνιλα μπλαχχχχ) που επαιρνα με την gaggia-ascaso σε σχεση με την οξυτητα(κατι σε φρουτο λαιμ!!!!!)με αυτο της vbm.Αρα σε κατανοω απολυτα. Υ.Γ.....τα φιλια μου στην Τζενη!!!!ουτε που πηρα χαμπαρι για την αλλαγη της συντροφου.....αντε βρε τα καλυτερα και σε μας τους λευτερους......εχω το 1€ καποιος να τσονταρει τα υπολοιπα περιπου 499€ μπας και καλοπαντρευτω......
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Acid/lemon γευση στον καφε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 29 Ιούλ. 2014, 09:37

Νομίζω ο Στέλιος κατανοησε καλύτερα αυτό που εννοώ
Οξυτητα ξινίλα, όχι οξυτητα παιχνιδιάρικο στην γλώσσα ένταση των γευσεων

Δυστυχώς πηγαίνω όλο και πιο κοντά ότι..... Αυτός είναι ο εξοπλισμός μου και δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό....
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Acid/lemon γευση στον καφε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 29 Ιούλ. 2014, 09:51

Γιωργο οπως σου ειπα και στο τηλ εχω μια υποψια οτι φταιει ο μυλος σου...τα μαχαιρια ειναι αρκετα παλια , και μια φορα που μου ειχες δωσει καφε ειχε αρκετα πετραδακια μεσα ( στα ειχα στειλει με φωτος) χωρις να το εχεις παρατηρησει ...
Πιστευω ομως οτι θα βρουμε το προβλημα και τη λυση του..οποτε μην αγχωνεσαι :Yeah:
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Acid/lemon γευση στον καφε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 29 Ιούλ. 2014, 22:16

Aftergr έγραψε:Νομίζω ο Στέλιος κατανοησε καλύτερα αυτό που εννοώ
Οξυτητα ξινίλα, όχι οξυτητα παιχνιδιάρικο στην γλώσσα ένταση των γευσεων

Δυστυχώς πηγαίνω όλο και πιο κοντά ότι..... Αυτός είναι ο εξοπλισμός μου και δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό....


Πολύ πιθανόν αν έχεις ανέβει σε πολύ υψηλό επίπεδο ως home barista, ίσως ήρθε η ώρα για αναβαθμίσεις.
Βέβαια καλό θα ήταν να δεις αυτό που λέει ο Arrow περί παλαιών μαχαιριών μύλου, καθώς με την δική μου Gaggia έχω πολύ πολύ καλά καφεδάκια, (εντάξει δεν είμαι και ο guru του είδους :tooth: )
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Acid/lemon γευση στον καφε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 30 Ιούλ. 2014, 00:47

Λοιπον βρεθηκε ο υπαιτιος για την ''ξινιλα'' αυτη, αλλα δεν φταιει που ειναι ο φταιχτης

Ειναι σαν να παμε να βαλουμε χωματινα ελαστικα στην ασφαλτο και να περιμενουμε να εχουμε προσφυση.....

Δυστηχως το καλαθακι reneka δεν ''δουλευει'' σε αντιστοιχες μηχανες με vibrating pumps, χρειαζεται να κατσει σε κλειστρο το οποιο θα βιδωθει σε επαγγελματικη μηχανη με rotary pump
Tοποθετησα το εργοστασιακο καλαθακι και οι εκχυλισεις επεστρεψαν στα κανονικα επιπεδα για την κατηγορια

Και εδω ερχομαι να θυμησω το αλλο θρεντ περι ζαχαρης.....οτι μου ηταν αδυνατο να καταλαβω το ελαττωμα τοσο καιρο επειδη η ζαχαρη τα σκεπαζε ολα
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Acid/lemon γευση στον καφε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 30 Ιούλ. 2014, 11:05

Aftergr έγραψε:Δυστηχως το καλαθακι reneka δεν ''δουλευει'' σε αντιστοιχες μηχανες με vibrating pumps, χρειαζεται να κατσει σε κλειστρο το οποιο θα βιδωθει σε επαγγελματικη μηχανη με rotary pump

:think: Αυτο πως προκυπτει Γιωργο;Εχεις καποιο συγκριτικο υποψιν σου η καποια αναφορα που βρηκες γιατι δεν μου ακουγεται και πολυ λογικο.Πιο λογικο θα μου ακουγοταν τελικως αυτο το καλαθακι να μην δινει αυτα που υποσχεται η να εχει καποιο ελαττωμα το δικο σου οπως καποια ρωγμη η καποιο σχισιμο στην σιτα του.Δεν το κοιτας προσεκτικα με εναν μεγενθητικο φακο μηπως εχει γινει κατι;
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Acid/lemon γευση στον καφε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 30 Ιούλ. 2014, 12:59

Άκυρα όλα παιδιά....

Τελικά ήταν η ποικιλία του καφέ που έχει αυτή την οξυτητα
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Επόμενο

Επιστροφή στο Για τον Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη