Μετρηση θερμοκρασιας εκχυλισης

Οι Βασικές αρχές για έναν καλό Espresso

Μετρηση θερμοκρασιας εκχυλισης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό turbakias!!! » 12 Αύγ. 2014, 08:52

Καλημερα στη παρεα,

Καθως εψαχνα να βρω τροπο τη θερμοκρασια της εκχυλισης με τα εργαλεια που εχω σπιτι ειδα καπου οτι μπορει καποιος να μετρησει τη θερμοκρασια της εκχυλισης τοποθετωντας ενα φενιζολενιο ποτηρακια κουμπωτο στο shower screen. Στη βαση του ανοιγουμε μια τρυπα και τοποθετουμε το θερμομετρο παραλληλα με το πατο του ποτηριου. Στη συνεχεια ανοιγουμε διακοπτη να τρεξει νερο και μετραμε.

Θα ηθελα να μαθω αν αυτη η μεθοδος ειναι ακριβης και αν οχι τι αποκλιση εχει απο τη πραγματικοτητα .Τελος ποια ειναι η ευκολοτερη μεθοδος μετρησης της θερμοκρασιας?

Απλα με ενδιαφερει πολυ για να τσεκαρω το pid και να ρυθμισω καταλληλα.

Ευχαριστω εκ των προτερων
turbakias!!!
Member
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 29 Ιουν. 2014, 01:04
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Νεα Αρτακη, Μαντσεστ
Μηχανη: LSM 95
2η μηχανη: Gaggia Classic PID
Μυλος: LSM SM90t
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: HasBean
{ TAGS }θερμοκρασία εκχύλισης espresso, espresso temperature, μέτρηση θερμοκρασίας καφετιέρας, φόρουμ καφέ, greek coffee forum,

Re: Μετρηση θερμοκρασιας εκχυλισης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 12 Αύγ. 2014, 09:16

Καλημερα..Κοιτα επειδη το χειροτερο βασανο οταν βαζεις pid ειναι αυτο να βρεις τη θερμοκρασια SV θα του δωσεις ωστε να παρεις 92 ή 93 ή οτι εσυ θελεις και επειδη εχω φαει και γω χρονο γ αυτο θα σου πω τα εξης..
Με το φελιζολ ειναι ενας τροπος αλλα:
1) Δεν μετρας ακριβως κατω απ την κουρτινα->αυτο σημαινει ψυξη του νερου γτ αναμιγνύεται με αερα..
2) Οι ενδειξης στο θερμομετρο θα δεις και θα πηγαινουν 95,92,88,93,89,90,92,87 και τετοια->αντε βγαλε εσυ συμπερασμα..
3) Η μετρηση δεν γινεται κατω απο πιεση->οσο αυξανεις την πιεση αυξανεις κ λιγο την θερμοκρασια..
4) Για να μην αναφερθω στο ποσο χαλια θα τα καενεις ολα γυρω σου και ποσες φορες θα καεις απο το νερο στα χερια.. :mad:
5) Αν το βαλεις στο πατο του φελιζολ εκει ειναι που δεν θα δεις αντιπροσωπευτικη ενδειξη θερμοκρασιας νερου πιστεψε με..Δεν θες να μετρας στο συνολο του ας πουμε 60 ml νερου να δεις τι θερμοκρασια εχει..Θελεις να μετρας θερμοκρασια νερου κατω απο συνθηκες 9bar και ελεγχομενης ροης..

Εγω κατεληξα και εφτιαξα βαση οδηγιων του φιλου Δημητρη (woodsman43) ενα προχειρο Θερμοφιλτερ που παροτι ειναι σοβαρη προχειροδουλεια συγκριτικα με το Scace device 2 τελικα με βοηθησε πραγματικα..Ειναι τουλαχιστον ενα σημειο αναφορας..μετα αρχισα να καταλαβαινω εγω που θα ηθελα να παω και δεν κοιταγα απολυτα νουμερα.. :Yeah:

Κοιτα αν το επιχειρησεις θα παιδευτεις..ειναι λιγο δουλιτσα να το φτιαξεις..ειδικα με τις κολλες και να μην σου βρισκει η ακιδα στη κουρτινα αλλα με λιγη εξερυνηση θα το πετύχεις.. :killmyself:
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Μετρηση θερμοκρασιας εκχυλισης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό turbakias!!! » 12 Αύγ. 2014, 09:41

σεχαριστω για την απαντηση σου.. εχεις καποιο οδηγο για να κατευθυνθω λιγακι?
turbakias!!!
Member
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 29 Ιουν. 2014, 01:04
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Νεα Αρτακη, Μαντσεστ
Μηχανη: LSM 95
2η μηχανη: Gaggia Classic PID
Μυλος: LSM SM90t
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: HasBean

Re: Μετρηση θερμοκρασιας εκχυλισης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 12 Αύγ. 2014, 09:49

το βρηκα σε σχετικο φορουμ που διαβαζα πριν..
http://www.greekespresso.gr/forum/viewt ... =16&t=1002
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Μετρηση θερμοκρασιας εκχυλισης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 12 Αύγ. 2014, 10:46

Στην πορεια αναζητησης μου εχω πει και εχω κανει λαθη τα οποια δεν ειχα την δυνατοτητα να διορθωσω απο μονος μου αλλα οποτε μου δινεται αυτη η δυνατοτητα δεν την αφηνω να παει χαμενη :lol:
Πιο πολυ φοβαμαι μην πεταχτει κανενας ειδιμονας σαν την πορ...η για να με διορθωσει λεγοντας τα αυτονοητα η τροποποιωντας τα κατα πως τον βολευει για να αυτοπροσδιοριστει και παρουσιαζωντας με ως .....ολα τα ως :lol:
Ετσι Δημητρη αντιλαμβανομενος την επιθυμια σου για μια σωστη μετρηση θα σου πω πως ολα αυτα τα αυτοσχεδια μετρητικα με κυπελακια και αισθητηρες στο spout ειναι αναποτελεσματικα και απεχουν χιλιομετρα απο τη σωστη μετρηση.
Ακομα και αυτο που ειχα παρουσιασει τοτε φιλε Πανο δεν ειναι απολυτα σωστο αλλα τελος παντων τρωγεται σε σχεση με ολα τα αλλα :lol:
Η θερμοκρασια πρεπει να μετριεται μονο σε πιεση του κυκλωματος και σε συνθηκες κανονικης εγχυλισης.
Για το θεμα σχετικα νομιζω οτι το εχω καλυψει εδω αρκετα καλα.
Αν υπηρχε τροπος μετρησης μεσα στο πακ χωρις την τοποθετηση αισθητηρα που θα προκαλουσε ρηξη της συνοχης αυτο θα ηταν το καλυτερο δυνατον.Εγω προς το παρον ομως δεν εχω βρει κατι.Μπορει ομως καποιος να βαλει μεσα σε ενα καλαθακι εναν αισθητηρα και να προσεξει στο πατημα του καφε οσο γινεται και οτι βγει :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Μετρηση θερμοκρασιας εκχυλισης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 12 Αύγ. 2014, 20:54

Χμ με θερμόμετρο laser - υπερύθρων λέτε να γίνεται δουλειά; :think:
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Μετρηση θερμοκρασιας εκχυλισης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 12 Αύγ. 2014, 21:29

woodsman43 έγραψε:...Μπορει ομως καποιος να βαλει μεσα σε ενα καλαθακι εναν αισθητηρα και να προσεξει στο πατημα του καφε οσο γινεται και οτι βγει :lol:


Καλη ιδεα λεω να το δοκιμασω :dancing: :lol:
εχω το παλιο διπλο καλαθακι της μηχανης που ειναι δεκαετιας, οι τρυπες του ειναι πιο μεγαλες, ισως να περασει απο κατω το συρμα του αισθητηρα :think:
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka


Επιστροφή στο Για τον Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη