Απορια νεου

Οι Βασικές αρχές για έναν καλό Espresso

Απορια νεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό akistriantas » 16 Φεβ. 2015, 15:46

Γεια σας και καλως σας βρηκα.Ειμαι κατοχος μιας gaggia classic χωρις να εχω μυλο ακομα ομως....μεγαλο προβλημα.
Βασικα εχω μυλο αλλα ειναι για πεταμα(delonghi kg79)
Στο θεμα μου ομως τωρα, στην αρχη προσπαθησα να φτιαξω εναν καφε με τον μυλο που εχω αλλα συστηχως το κοψιμο δεν ειχε συνεχεια και δεν μπορουσα να βγαλω σωστα συμπερασματα...μετα πηγα σε καφεκοπτειο εκοψα καφε αλλα δεν ειχα παλι αποτελεσμα σωστο ειχε πιο χοντρη αλεση απο οτι θα ηθελα (μαλλον) θα ξαναπαω και θα ζητησω πιο λεπτη αλεση.Επειδη ομως δεν ειχα καθαριστικα και το αυθεντικο διπλο καλαθακι για την μηχανη μου επισκεφθηκα ενα eshop και ειδα στους καφεδες οτι ειχε την επιλογη να μου το κοψουν για μηχανη gaggia και ειπα να δοκιμασω.Και παλι τιποτα....βαζω στο διπλο καλαθακι 18gr καφε παταω αλλα τιποτα καφες δεν επεφτε μονο σταγονες απογοητευση....δευτερη προσπαθεια 15gr παταω τιποτα σε 20 δευτερα 10ml....Ο καφες μαλλον ειναι λεπτοαλλεσμενος θα δοκιμασω και με λιγοτερη δυναμη στο πατημα αλλα απο οτι εχω διαβασει το σωστο ειναι στα 15 κιλα...
Μπορειτε να μου πειτε τι αλλο μπορει να φταιει ή τι μπορω να κανω γιατι σημερα ηταν μεγαλη απογοητευση αλλα περιμενα....
Αν δεν ειμαι στην σωστη κατηγορια παρακαλω να μεταφερθει απλα δεν βρηκα που αλλου θα μπορουσα να ρωτησω...
Ευχαριστω
akistriantas
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 01 Φεβ. 2015, 17:43
Ονομα: ΑΚΗΣ
Τοποθεσια: ΑΙΓΙΟ
Μηχανη: GAGGIA CLASSIC
Μυλος: Ascaso mini i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Απορια νεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιμης » 16 Φεβ. 2015, 19:20

Να διαλέξεις τον καφε που θελεις και να ζητησεις 250 γραμμάρια σε 5 διαφορετικα κοψίματα, ενα νούμερο πάνω απο αυτο που πηρες για Gaggia και τα υπόλοιπα χοντρότερα. Θα ξοδέψεις 5-6 ευρω και θα βρεις το κόψιμο που θέλεις.
Το μειονέκτημα ειναι ότι πρέπει να το κάνεις για καθε ποικιλία που θα αλλάζεις, μεχρι να πάρεις μύλο.
Επίσης προσπάθησε φέρεις την πίεση της αντλίας στα 9,5-10 bar, για να πάρεις το καλύτερο δυνατόν από τη μηχανή.
Αν μπορείς, πάρε έναν χειροκίνητο Porlex που ειναι φτηνός και τον αλλάζεις όταν μπορέσεις.
Αλλή λύση δεν βλέπω.
Μιμης
Member
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 02 Δεκ. 2014, 10:22
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Κερκυρα
Μηχανη: Wega mininova
Μυλος: Cunill Colombia
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Απορια νεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό akistriantas » 16 Φεβ. 2015, 21:35

Εννοειται οτι ο μυλος ειναι μονοδρομος απλα ειδα οτι εχει ειδικα κοψιμο για gaggia και σκεφτηκα οτι δεν θα παρω το godshot αλλα θα βγαλω ενα αξιοπρεπες φλυτζανι καφε.Και οταν ειδα οτι δεν εβγαινε καν καφες απογοητευτικα και φοβηθηκα κιολας γιαυτο και εγρψα εδω...Ο καφεκοπτης με πηρε τηλεφωνο μετα απο mail που εστειλα και μου ειπε οτι το δοκιμασε και αυτος με gaggia baby στα 15gr και καλη πιεση στο tamper και πηρε σε 40 δευτερα 50ml... Οποτε τωρα ειμαι σιγουρος οτι ειναι λεπτοκομενος ο καφες.Στην τελευταια μου προσπαθεια με 14gr και απλα ακουμποντας το tamper εβγαλα 50ml πικριλας και αρκετο νερο στο portafillter...τεσπα δεν πειραζει θα δοκιμασω και αλλα κοψιματα... γιατι ο μυλος θα αργησει να γινει μιας και ζαχαρωνω τον μυλο που εφτιαξε ο Δημητρης(woodsman43) και σκεφτομαι και εγω να προβω σε παρομοια κατασκευη...
akistriantas
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 01 Φεβ. 2015, 17:43
Ονομα: ΑΚΗΣ
Τοποθεσια: ΑΙΓΙΟ
Μηχανη: GAGGIA CLASSIC
Μυλος: Ascaso mini i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Απορια νεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιμης » 16 Φεβ. 2015, 22:08

Ολοι θα θέλαμε μεγάλα κωνικά, αλλά μεχρι τότε βαδίζουμε οπως μπορούμε καλύτερα.
Το ότι έβγαλε κάποιος καλό φλυτζάνι με μια gaggia στο ίδιο κοψιμο, δεν σημαινει ότι θα βγάλει όμοιο και η δική σου. Αυτός μπορεί να έχει 11 bar και η δική σου 10, η αυτος να την έχει ρυθμίσει στα 9,5 και η δική σου να ειναι στα 12. Δεν ειναι μονο το κόψιμο, μπορει να έχεις ιδανικό κόψιμο και να το προσπεράσεις για άλλους λόγους.
Μπορεις να ρυθμίσεις την πίεση στην δική σου, η εστω να δεις πόσο είναι; Να εχεις μια βάση, να μην πηγαίνεις στα τυφλά.
Και ένας χειροκίνητος μύλος ειναι το λιγότερο που πρέπει να κάνεις.
Μιμης
Member
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 02 Δεκ. 2014, 10:22
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Κερκυρα
Μηχανη: Wega mininova
Μυλος: Cunill Colombia
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Απορια νεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 16 Φεβ. 2015, 22:14

Aκη στην αρχη του ποστ σου δινεις και την απαντηση μονος σου.Χωρις μυλο δεν.....
Προσπαθεια κατασκευης μυλου σε διαβεβαιωνω οτι ειναι ακομα πιο σιγουρη αποτυχια με πεταμενα λεφτα τα οποια δεν τα λες και λιγα.Και μυλο στο τελος δεν θα εχεις.Δεν ειναι μετατροπουλα στην μηχανουλα μας ενας μυλος για να τον ξεπεταξεις ετσι απλα.
Κοιτα να δεις τι μπορεις να κανεις να παρεις ενα μυλο και δεν θα σου προτεινα porlex και λοιπες μεσοβεζικες λυσεις αλλα να κανεις την υπερβαση παιρνωντας κατι μτχ τουλαχιστον. :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Απορια νεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό akistriantas » 16 Φεβ. 2015, 23:35

Μιμη εννοειται οτι δεν περιμενω να βγαλω το ιδιο αποτελεσμα με καποιον αλλο και εννοειται οτι και τα ιδια μηχανηματα δεν βγαζουν τα ιδια αποτελεσματα δυστηχως υπαρχουν πολλες μεταβλητες αλλιως θα ηταν πολυ ευκολο ολοι να βγαζουμε το ιδιο αποτελεσμα.Απλα προσπαθω να κανω το καλυτερο που μπορω με αυτα που εχω τωρα και σιγα σιγα να εξελισσομαι και στον εξοπλισμο αλλα και στην εμπειρια-γνωσεις.Επειδη η μηχανη ειναι καινουργια μιας εβδομαδας λεω να μην βαλω ακομα χερι για κανα μηνα τουλαχιστον την πιεση αμα βρω χρονο θα την μετρησω
Δημητρη γιατι με απογοητευεις ετσι???? :tooth:
Μετα απο την προσπαθεια σου πιστευεις οτι γενικα ειναι δυσκολο για καποιον να φτιαξει εναν μυλο και εαν ναι για ποιους λογους??Τεχνικους η κατι αλλο??
Παντως εμπειρια, γνωσεις και μηχανηματα διαθετω αν ειναι κατι αλλο πες μου αν μπορεις για να μην βρεθω προ εκπληξεων.
Αν και εχει σκαλωσει το μυαλο μου και πιστευω οτι θα ξεκινησω το project κατι σε χειροκινητο σκεφτομουν σαν την HG One
akistriantas
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 01 Φεβ. 2015, 17:43
Ονομα: ΑΚΗΣ
Τοποθεσια: ΑΙΓΙΟ
Μηχανη: GAGGIA CLASSIC
Μυλος: Ascaso mini i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Απορια νεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό akistriantas » 18 Φεβ. 2015, 16:50

Καλησπερα στην παρεα..Πολυ διαβασμα ρε παιδια για να πιεις εναν εσπρεσσο...Ειπα να μην ανοιξω καινουργιο θεμα αλλα αν κρινουν οι διαχειριστες οτι πρεπει να γινει καινουργιο ας μου το πουν.

Λοιπον σημερα και ενω ειχα φτιαξει το δευτερο καφεδακι της ημερας κατα τον καθαρισμο του shower screen με το βουρτσακι παρατηρησα οτι το νερο εγλυφε και απο διπλα εκτος shower screen απο το shower plate...εκανα εναν ελεγχο με το χερι και οντως το shower plate επαιζε.Ετσι με ενα κατσαβιδι εβγαλα το screen και ειδα οτι η μια βιδα τυπoυ allen ηταν ξεβιδωμενη.Αφου εσφιξα την βιδα και κουμπωσα και το screen πλεον ηταν σταθερο και δεν επαιζε.Αποτελεσμα :ειδα μεγαλη διαφορα στην εκχυλιση νερου απο το screen υπηρχε πολυ καλυτερη κατανομη νερου απο το shower απο ολες τις τρυπουλες.Κατι ειχα δει τις προηγουμενες μερες απλα λογω ελλειψης εμπειριας δεν το ειχα παρει χαμπαρι.
Τωρα για το αν θα εχει διαφορα και στον καφε δεν ξερω το απογευμα θα δω αλλα πιστευω οτι θα εχει.
akistriantas
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 01 Φεβ. 2015, 17:43
Ονομα: ΑΚΗΣ
Τοποθεσια: ΑΙΓΙΟ
Μηχανη: GAGGIA CLASSIC
Μυλος: Ascaso mini i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Απορια νεου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 18 Φεβ. 2015, 19:39

Καλά έκανες όπως και σωστά παρατήρησες. ;)
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Για τον Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron