Τρυπες στο pack

Οι Βασικές αρχές για έναν καλό Espresso

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 28 Αύγ. 2015, 00:31

Μονο +1 για το σεντονι?? Πολυ καλη ερευνα-παρουσιαση Παυλε :yourock:

Εδω και 2 μηνες γυρισα στη μαμα σιτα και στο καλαθακι της gaggia και βρηκα την υγεια μου ηρεμησα :priest:

Με την IMs πολυ συχνο φαινομενο οι τρυπες στο πακ κυριως περιμετρικα του πακ και εντονα προβληματικες εκχυλισεις με αισθηση μειωμενης ροης νερου, με την μαμα σιτα ως δια μαγειας οι τρυπες εξαφανιστηκαν και πολυ καλυτερες οπτικα εκχυλισεις.
Η μαμα σιτα στην περιπτωση μου εχει πολυ καλυτερη διασπορα του νερου και σε ολη την επιφανεια της σε φλασαρισμα ενω η Ims, να μου επιτραπει η εκφραση, σαν να "κατουραει" το νερο απο τις κεντρικες τρυπες της.
Επισης στη περιπτωση μου υπαρχει μεγαλο κενο αναμεσα στον ορειχαλκινο διανομεα και την IMS simonelli και υπαρχει μεγαλη κατακρατηση νερου, πιανει πολυ πιο ευκολα λιγδα απο καφε η σιτα στο πισω μερος με αποτελεσμα να επηρεαζει και την γευση αλλα και να βουλωνουν πολυ πιο ευκολα οι μικρες τρυπουλες της.
Να συμπληρωσω επιπλεον οτι με το ζευγος IMS (σιτα-καλαθακι) δεν ειχα σταθεροτητα (γευστικα στο σωμα του καφε αλλα και με το ιδιο κοψιμο και γρ επαιρνα διαφορετικες εκχυλισεις) στα αποτελεσματα μου ειδικα μετα το πασχα, δηλ μετα απο 4 μηνες συμβιωσης μαζι τους, με αποτελεσμα να υποψιαζομαι τους παντες και τα παντα και να με πιανουν τα :mad: .
Οσων αφορα το IMS καλαθακι εχω μερικα πραγματακια να γραψω και για την σκουφια του αλλα θα περιμενω πρωτα να δοκιμασω και το 24,5 και θα αναφερθω στο αντιστοιχο νημα.
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dimitris_P » 28 Αύγ. 2015, 00:36

Μια χαρά είναι οι μαμα σιτες

Dimitris_P
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 22:07
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια:
Μηχανη: ECM Barista
Μυλος: Anfim Best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 28 Αύγ. 2015, 17:28

Αφήστε την μαμά σιτα την καλή και πιάστε τους μύλους :tooth:
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό A Speedster Lover » 31 Αύγ. 2015, 11:21

Edesso έγραψε:Μόνο +1 για το σεντονι?? Πολυ καλη ερευνα-παρουσιαση Παυλε :yourock:

Χαίρομαι που σου άρεσε, αλλά πιο πολύ χαίρομαι γιατί συμφωνείς :tooth: Γιατί όταν έχεις πληρώσει για ένα καλάθι και μία σίτα 60 ευρώ και ο άλλος σου χαλάει το παραμυθάκι σου ε, είναι κάπως... ξενερωτικό.

Edesso έγραψε:Με την IMS πολυ συχνο φαινομενο οι τρυπες στο πακ κυριως περιμετρικα του πακ και εντονα προβληματικες εκχυλισεις με αίσθηση μειωμενης ροης νερου, με την μαμα σιτα ως δια μαγειας οι τρυπες εξαφανιστηκαν και πολυ καλυτερες οπτικα εκχυλισεις.

Κοίτα αυτό με τις τρύπες στο πλάι μου ξανά συνέβηκε εχθές! Και έχει εξήγηση. Στο διάκενο μεταξύ καφέ και μετάλλου του καλαθιού είναι το πιο ευαίσθητο σημείο του πακ για τυχόν channeling. Γιατί το μέταλλο δεν απορροφάει νερό όπως το υπόλοιπο πακ. Και στο σημείο αυτό το νερό δεν βρίσκει αντίσταση και εισχωρεί επιθετικά. (channeling). Επειδή η IMS όταν αρχίζει και κάνει διαβροχή στο πακ , κάνει διαβροχή και περιμετρικά στο πακ (στα κρίσιμα σημεία του channeling δηλαδή) εξού και οι τρύπες στο πλάι. Ενώ η μαμά σήτες κάνουν το 80%της διαβροχής τους στο κέντρο και μάλιστα η διαβροχή γίνεται χρονικά πρώτα στο κέντρο και μετά στο πλάι όταν ήδη έχει γίνει η αρχική διαβροχή στο πακ. Αναφέρομαι συγκριτικά σήτα τύπου convex από Ε61 και σε IMS 200 για Ε61. Αν τις βάλετε και τις δύο κάτω από μία βρύση ή αν τις φλασάρετε θα δείτε αυτό που αναφέρω. Δεν είναι σωστό κατά τη γνώμη μου να γίνεται η αρχική διαβροχή περιμετρικά. Σαν θεωρεία είναι σωστό, αλλά στην πράξη βλέπουμε τρύπες. Με τη μαμά σήτα αφού το πακ έχει διαβραχεί στο κέντρο αναγκαστικά αρχίζει και διαβρέχεται (μουλιάζει) και περιμετρικά. Με την ΙΜS τα πάντα γίνονται ανάποδα. Από το πλάι προς το κέντρο και μάλιστα στο κέντρο δεν υπάρχουν τρύπες. (Ούτε και στη μαμά υπάρχουν τρύπες στο κέντρο αλλά λόγω καμπυλότητας του convex η διαβροχή γίνεται από το κέντρο). Τα παραπάνω που γράφω είναι η δική μου οπτική στην εξήγηση του προβλήματος αλλά μην τα λαμβάνεται υπόψιν αν δεν κάνετε πρώτα τα δικά σας "πειράματα".
Edesso έγραψε:Όσων αφορα το IMS καλαθακι εχω μερικα πραγματακια να γραψω και για την σκουφια του αλλα θα περιμενω πρωτα να δοκιμασω και το 24,5 και θα αναφερθω στο αντιστοιχο νημα.
Σαφώς και θέλουμε να ακούσουμε τη γνώμη σου για το καλαθάκι. Εγώ δεν έχω καθαρή άποψη για το καλάθι 24,5 διότι το χρησιμοποιώ σπάνια γιατί είμαι υπερτασικός και τόσο πολύ καφεΐνη δεν είναι και ότι καλύτερο. Αλλά τις ελάχιστες φορές που το χρησιμοποίησα (θέλει πρώτα εκμάθηση) δίνει πολύ καλό αποτέλεσμα ίσως λόγω ποσότητας. Το σώμα είναι πολύ έντονο και το ιξώδες του καφέ είναι μεγάλο.
Το αντίστοιχο νήμα (για τα καλαθάκια) επειδή δεν ξέρω ποιό είναι αν θες στείλε ένα λίνκ. Σε ευχαριστώ.
A Speedster Lover
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 27 Μαρ. 2015, 22:03
Ονομα: Παύλος
Τοποθεσια: Πήλιο
Μηχανη: Kees Van Der Westen
Μυλος: Πάντα κωνικός
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Costa Rica Tarrazu

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Barista » 31 Αύγ. 2015, 22:48

A Speedster Lover έγραψε:Λοιπόν IMS σήτας συνέχεια.
Στο διά ταυτα: Αφήνοντας την ίδια κοπή και φορτώνοντας το καλάθι με 17,5 γραμμάρια με τη μαμά σήτα είχα εκχύλιση στα 9,0 μπαρ. Πήρα ratio 1:2 στα 25 second. Αλλάζω σίτα και βάζω IMS. Η αντλία πρεσάρει αλλά η σήτα με της μικρές τρύπες δεν αφήνει το νερό να τρέξει με την ίδια ταχύτητα προς το ΠΑΚ. Αποτέλεσμα να πάρω brew ratio 1:2 στα 26,5 second. Παράλληλα το μπαρόμετρο δείχνει 9,5 bar αντί για 9 bar. Επαναλαμβάνω με την ίδια κοπή. Άρα η αντλία έβρισκε ζόρι και ανέβαζε την πίεση όχι από τον πιο λεπτά κομμένο καφέ αλλά από της πιο μικρές τρύπες της σήτας IMS που έχουν πιο αργή νερού προς το ΠΑΚ. Τα γράφω αναλυτικά και έχω κουράσει αλλά θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου σωστά και όχι να γράψω "είναι έτσι γιατί το λέω εγώ!". Είναι έτσι ακριβώς και το περιγράφω αναλυτικά. Αν δεν το καταλαβαίνετε ρωτήστε με να σας εξηγήσω περαιτέρω αν μπορώ.


Sorry αλλά 1,6 δευτερόλεπτο είναι πολύ μικρή διαφορά για να μπορείς να πεις ότι με την IMS θέλει περισσότερο χρόνο για να πάρεις το ίδιο brew ratio.
Επίσης μου φαίνεται υπερβολικό ότι μπορεί να ανεβάζει μισό bar η μεγαλύτερη αντίσταση της σήτας, τα bar ανεβαίνουν από την αντίσταση που συναντάει το νερό μετά τη σήτα στον καφέ και είναι τόσο μεγάλη που η αντίσταση της σήτας είναι αμελητέα.
Άβαταρ μέλους
Barista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 06 Φεβ. 2014, 16:00
Τοποθεσία: Αθήνα ΝΠ
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Alex Duetto 3
2η μηχανη: Silvia PID
Μυλος: MazzerMiniE SSP Burr
2ος Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Izzo Silver Blend :P

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 31 Αύγ. 2015, 23:05

http://coffeeheat.gr/viewtopic.php?f=86&t=232

καλα αμα διαβασεις τι γραφω εκει :banghead: :banghead: :priest:
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό A Speedster Lover » 01 Σεπ. 2015, 10:12

Barista έγραψε:Sorry αλλά 1,6 δευτερόλεπτο είναι πολύ μικρή διαφορά για να μπορείς να πεις ότι με την IMS θέλει περισσότερο χρόνο για να πάρεις το ίδιο brew ratio.
Επίσης μου φαίνεται υπερβολικό ότι μπορεί να ανεβάζει μισό bar η μεγαλύτερη αντίσταση της σήτας, τα bar ανεβαίνουν από την αντίσταση που συναντάει το νερό μετά τη σήτα στον καφέ και είναι τόσο μεγάλη που η αντίσταση της σήτας είναι αμελητέα.

Το 1,6 sec προκύπτει από την μεγαλύτερη πίεση που με τη σειρά της δίνει μικρότερη ροή. Ξαναγράφω: Μην με πιστεύεται αν δεν κάνετε τις δικές σας δοκιμές. Απλά πιστέψτε ότι με τον όποιοι τρόπο έκανα τις δοκιμές μου (σωστό ή λάθος) τα γραφόμενα μου είναι αληθινά και απεικονίζουν τα αποτελέσματα των δοκιμών μου με τον τρόπο που τις έκανα όπως τις περιέγραψα.
Αυτός ο μικρός χρόνος (είναι όντως μικρός) αν δεν αλλάξεις κοπή προς το χοντρότερο δεν θα δεις ποτέ tiger stripes και το πακ είναι μούσκεμα και underextracted. Βλέπεις ένα φλιτζάνι που δεν σου κάνει καρδιά να το πιεις. Τώρα θα με ρωτήσεις γιατί δεν κόβω πιο χοντρά? Γιατί ο καφές μου θέλει κόψιμο εκεί που τον κόβω για τη δικιά μου γεύση - ουρανίσκο.
A Speedster Lover
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 27 Μαρ. 2015, 22:03
Ονομα: Παύλος
Τοποθεσια: Πήλιο
Μηχανη: Kees Van Der Westen
Μυλος: Πάντα κωνικός
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Costa Rica Tarrazu

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό A Speedster Lover » 01 Σεπ. 2015, 10:14

Edesso έγραψε:http://coffeeheat.gr/viewtopic.php?f=86&t=232

καλα αμα διαβασεις τι γραφω εκει :banghead: :banghead: :priest:

Δηλαδή θα διαβάσω "καντήλια?" Πάω επο εκεί να ρίξω μια ματιά.... :tooth:
A Speedster Lover
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 27 Μαρ. 2015, 22:03
Ονομα: Παύλος
Τοποθεσια: Πήλιο
Μηχανη: Kees Van Der Westen
Μυλος: Πάντα κωνικός
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Costa Rica Tarrazu

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Barista » 01 Σεπ. 2015, 11:25

A Speedster Lover έγραψε:
Barista έγραψε:Sorry αλλά 1,6 δευτερόλεπτο είναι πολύ μικρή διαφορά για να μπορείς να πεις ότι με την IMS θέλει περισσότερο χρόνο για να πάρεις το ίδιο brew ratio.
Επίσης μου φαίνεται υπερβολικό ότι μπορεί να ανεβάζει μισό bar η μεγαλύτερη αντίσταση της σήτας, τα bar ανεβαίνουν από την αντίσταση που συναντάει το νερό μετά τη σήτα στον καφέ και είναι τόσο μεγάλη που η αντίσταση της σήτας είναι αμελητέα.

Το 1,6 sec προκύπτει από την μεγαλύτερη πίεση που με τη σειρά της δίνει μικρότερη ροή. Ξαναγράφω: Μην με πιστεύεται αν δεν κάνετε τις δικές σας δοκιμές. Απλά πιστέψτε ότι με τον όποιοι τρόπο έκανα τις δοκιμές μου (σωστό ή λάθος) τα γραφόμενα μου είναι αληθινά και απεικονίζουν τα αποτελέσματα των δοκιμών μου με τον τρόπο που τις έκανα όπως τις περιέγραψα.
Αυτός ο μικρός χρόνος (είναι όντως μικρός) αν δεν αλλάξεις κοπή προς το χοντρότερο δεν θα δεις ποτέ tiger stripes και το πακ είναι μούσκεμα και underextracted. Βλέπεις ένα φλιτζάνι που δεν σου κάνει καρδιά να το πιεις. Τώρα θα με ρωτήσεις γιατί δεν κόβω πιο χοντρά? Γιατί ο καφές μου θέλει κόψιμο εκεί που τον κόβω για τη δικιά μου γεύση - ουρανίσκο.


Καταρχήν δεν έγραψα αυθαίρετα, έχοντας διαβάσει τα αρνητικά σχόλια που έχετε κάνει για την IMS την ξήλωσα για μια εβδομάδα περίπου και έβαλα τη μαμά. Το 1,6 είναι τόσο μικρή διαφορά που δεν μπορώ να δεχτώ ότι οφείλεται στη σήτα και όχι σε άλλους παράγοντες όπως πχ στραβό πάτημα ή αν άργησες λίγο να πατήσεις το στοπ στο timer αν στη ζυγαριά είχες ακριβώς το ίδιο βάρος αν είχες κάνει την ίδια κατανομή και άλλα πιθανά σενάρια.
Εγώ παρατήρησα τις εξής διαφορές, οι εκχυλίσεις με γυμνό κλείστρο ήταν οπτικά και μόνο πιο ωραίες. Και εξηγώ: το ίδιο έχω παρατηρήσει και με τη χρήση convex tamper. Η ροή της εκχύλισης μαζεύεται πιο γρήγορα στο κέντρο αλλά η γεύση του τελικού ροφήματος είναι πιο αδύνατη αφού ο καφές στο κέντρο της μπασκέτας υπερεκχυλίζεται σε σχέση με αυτόν στην περιφέρεια. Η μαμά σήτα βρομίζει μακράν περισσότερο από την IMS η οποία εκτός από ένα λεπτό φιλμ από έλαια δεν πιάνει τίποτα άλλο από μέσα, επιπλεόν με τη μαμά, το tray γεμίζει πολύ γρήγορα με πουρί από τον καφέ που επιστρέφει από τη βαλβίδα εκτόνωσης κάτι που με την IMS γίνεται σε πολύ μικρότερο βαθμό.

Το αν ανεβαίνει η πίεση δεν το έχω τσεκάρει αλλά θα κάνω καμιά δοκιμή ακόμα να το δω. Πάντως και να ανεβαίνει η πίεση πιο σωστό θα ήταν να ρήξεις την πίεση παρά να επιστρέψεις στη μαμά σήτα. Η IMS έχει καλύτερη και πιο ομοιόμορφη διαβροχή και σε συνδυασμό με τα καλαθάκια νέας γενιάς (VST, IMS κτλ) μόνο καλό μπορεί να κάνει στη γεύση.

Το γεγονός ότι το puck βγαίνει πιο υγρό δεν καταλαβαίνω γιατί ενοχλεί τόσο πολύ. Οφείλεται στη IMS και συμβαίνει σε όλους γιατί να είναι πρόβλημα?
Άβαταρ μέλους
Barista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 06 Φεβ. 2014, 16:00
Τοποθεσία: Αθήνα ΝΠ
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Alex Duetto 3
2η μηχανη: Silvia PID
Μυλος: MazzerMiniE SSP Burr
2ος Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Izzo Silver Blend :P

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 01 Σεπ. 2015, 23:59

A Speedster Lover έγραψε:Δηλαδή θα διαβάσω "καντήλια?" Πάω επο εκεί να ρίξω μια ματιά.... :tooth:


:tooth:

Ναι καλα, το ακριβως αντιθετο :oops:

Για το καλαθακι ακομη επιφυλασομαι θελω να δοκιμασω το 24,5 για να το συγκρινω με το μαμισιο της γιαγιας, το 26,5 που εχω θελει πολλα γρ πλεον.
Ο προβληματισμος μου για τα καλαθακια IMS ειναι η μεγαλη περιοχη απο τα τοιχωματα μεχρι τις τρυπες, εκει το πακ ειναι συνεχως καμμενο και πολλες φορες το πακ διαλυεται και μενει δακτυλιος απο καφε στη βαση του καλαθιου. Βεβαια ισως να μην ειναι τοσο σημαντικο γεγονος αλλα στο μαμισιο αυτη η περιοχη ειναι σαφως πολυ πιο μικρη
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Για τον Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron