Τρυπες στο pack

Οι Βασικές αρχές για έναν καλό Espresso

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό simi » 17 Ιούλ. 2015, 20:35

Τελικα γυρισα λιγο τον διανομεα αλλα και παλι ειχα κατι μικρα τρυπακια, αλλαξα μετα και την σιτα με μια αλλη και δεν μου εκανε καμια τρυπα, φαινεται να ηταν απο την σιτα, θα το παρακολουθω και αν εχω προβλημα θα επανελθω. :D
Άβαταρ μέλους
simi
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2014, 16:42
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ξανθη
Μηχανη: Nouva Simonelli
2η μηχανη: tAlΩs
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: mazzer super jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Το ψάχνω ακόμα.

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό A Speedster Lover » 31 Ιούλ. 2015, 19:25

Στην Expobar Leva που έχω και φοράω IMS 200 competition καποιες φορες πράγματι υπάρχουν δυο τρυπες στο πακ. Με τη μανισια σιτα δεν θυμαμαι να συνεβαινε κατι τετοιο. Και μαλλον δεν πρεπει να συνεβαινε γιατι θα το ειχα παρατηρησει. Τελικα αυτες η σιτες καθαριζουν πολυ ευκολα αλλα βοηθανε στην εκχυλιση? η αληθεια ειναι οτι η ροη ειναι ομοιομορφη και πιο κομφη αλλα οταν κλεισεις το κλειστρο και δεν βλεπεις τι γινεται και ανοιγεις το κλειστρο και βλεπεις 2 τρυπες μενεις παγωμενος να αναρωτιεσαι αν τελικα κερδιζεις ή χανεις με αυτες τις σιτες....
Θα ξαναβαλω παλι την μανισια για κανενα μηνα να δω τι θα γινει με τις τρυπες. Πάντως και με τις δυο σιτες εχω παντα πολυ υγρα πακ ασχετα με τα γραμμαρια και με την κοπη... Γιατι? Αγνωστο... Μηπως ειναι ετσι το Ε61? Στη speedster εχω παντα στεγνα πακ...
A Speedster Lover
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 27 Μαρ. 2015, 22:03
Ονομα: Παύλος
Τοποθεσια: Πήλιο
Μηχανη: Kees Van Der Westen
Μυλος: Πάντα κωνικός
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Costa Rica Tarrazu

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 05 Αύγ. 2015, 21:25

καλησπέρα να τολμήσω να προτείνω αν θέλετε να δοκιμάσετε δυνατότερο πάτημα στον καφέ σας. ίσως διορθωθεί το πρόβλημα. Εγώ που δεν έχω τρίοδη βαλβίδα με δυνατό πάτημα μένει επάνω καθαρό νερό και το πακ βγαίνει κανονικό.
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό simi » 05 Αύγ. 2015, 21:54

Μετα απο αρκετες δοκιμες κατεληξα να βαλω την μανισια σιτα, ειχα δοκιμασει για πανω απο ενα μηνα την IMS 200 και αλλο τοσο την SI 35, το pack περαν οτι βγαινει στεγνο δεν εχει τρυπες, ισως να ειναι τυχαιο? ο Woodsman ειχε αναφερει οτι αν οι τρυπες ειναι παντα στο ιδιο σημειο ισως να φταιει ο διανομεας η η σιτα, ειχα γυρισει τον διανομεα συμφωνα με τις οδηγιες του Woodsman και δεν ειδα μεγαλη διαφορα,
Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο το καλαθακι, παντως με το πατημα που δοκιμασα δε ειδα διαφορα.
Άβαταρ μέλους
simi
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2014, 16:42
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ξανθη
Μηχανη: Nouva Simonelli
2η μηχανη: tAlΩs
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: mazzer super jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Το ψάχνω ακόμα.

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 06 Αύγ. 2015, 15:15

Κανεις δεν ξερει στα σιγουρα εαν υπαρχει τυχη η καποιο θεικο σχεδιο πισω απο τα πραγματα.Αλλα λενε οι μαθηματικοι αλλα οι παππαδες αλλα οι φιλοσοφοι και εμεις ακουμε σαν βλητα τους παντες :lol: χωρις να ξεκινησουμε με θαρρος την δικη μας ερευνα ελευθεροι απο το τι ειπε ο woodsman και ο καθε woodsman.
Ωστοσο εσυ με αρκετο θαρρος τολμησες να ξεστομισεις την αιρετικη αποψη οτι με την ims ειχες τρυπες (συνεπως και chanelling) ενω με τη μαμα σιτα δειχνουν ολα οκ.
Θα τολμησω κι εγω λοιπον να πω παιρνωντας θαρρος απο σενα οτι δεν χρησιμοποιω πια την ims σιτα στην μηχανη μου εδω και πολυ καιρο μιας και μονιμως ειχα θεματα μετα απο μερικες ωρες χρησης.(οταν λεω ωρες ,εννοω εκχυλισης οχι λειτουργιας)
Πισω απο την μεμβρανη υπαρχει το σωμα της σιτας με στρογγυλες μεγαλες τρυπες.Το σωμα αυτο χρησιμευει πλην των αλλων να κρατα την μεμβρανη στη θεση της οταν δεχεται πιεσεις προς τα πανω απο το πακ.
Παρατηρησα λοιπον στο μικροσκοπιο (αν και φαινεται και με μεγενθυτικο φακο) οτι εκει που υπαρχουν οι στρογγυλες τρυπες .η μεμβρανη ειχε υποχωρησει κανωντας ενα μικρο λακουβακι προς τα πανω σε μερικα σημεια .Οχι παντου.Αυτο σαν συνεπεια ειχε τρυπες στο πακ εκει που υπηραχν αυτα τα λακουβακια τα οποια με τον καιρο αυξανονταν.Να σημειωσω οτι με το φλας δεν φαινεται κανενα προβλημα και με rotary pump το φαινομενο chanelling και τρυπων ειναι μικροτερο.
Ως εκ τουτου αναγκαστηκα να αποσυρω τις σιτες η να τις αντικαταστησω με καινουργιες σε αρκετους πελατες της εταιριας που εργαζομαι μιας και το τελικο ΔΙΚΟ ΜΟΥ συμπερασμα ειναι οτι εχουν μικρη και συγκεκριμενη διαρκεια ζωης αρκετη για οικιακη χρηση αλλα οχι και για επαγγελματικη.
Ειναι οντως ακριβο το σπορ που διαλεξαμε παιδες. :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό simi » 06 Αύγ. 2015, 16:01

Δημητρη δεν ηξερα οτι ειναι ταμπου :new_shocked: να πουμε οτι η σιτα της IMS δεν κανει καλα την δουλεια της μετα απο καποια χρηση.

Η ουσια ειναι να μπορουμε να πινουμε καλα καφεδακια.
Ενα πραγμα εμαθα καλα στη μεχρι τωρα ζωη μου: Γνωμες να παιρνω απο πολλους και πολλες αλλα την τελικη αποφαση την παιρνω εγω!
Παντως η IMS σιτα για περιπου 1,5 μηνα χρηση με μεσο ορο 2 καφεδακια την ημερα στην τιμη που πουλεται το θεωρω κοροιδια εκτος αν εγω δεν εκανα κατι καλα σαν νεος στο αθλημα αυτο.

Δεν θυμαμαι αν ειχα βγαλει την σιτα στην πρωτη αφαλατωση με ξινο που ειχα κανει, ισως να εφταιγε και αυτο.
Άβαταρ μέλους
simi
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2014, 16:42
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ξανθη
Μηχανη: Nouva Simonelli
2η μηχανη: tAlΩs
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: mazzer super jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Το ψάχνω ακόμα.

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 08 Αύγ. 2015, 13:47

Μαμα σιτα και μαμα καλαθι στην vbm εδώ και 3 μηνες και εχω ησυχο το κεφαλι μου!!!!Μαλλον οι προλαλησαντες με επιβεβαιωσαν......ευτυχως που το μικροβιο της ερευνας καλα κρατει.....Edesso στα ελεγα και δε με πιστευες :new_shocked:
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό A Speedster Lover » 26 Αύγ. 2015, 20:20

Λοιπόν IMS σήτας συνέχεια.
Είμαστε ο αιρετικοί τρελαμένοι Έλληνες που για ακόμα μία φορά θέλουμε να τρελάνουμε τον κόσμο. Σε όλα τα ξένα φόρα αναφέρουν τα καλύτερα για τις σήτες της IMS. Υπάρχουν και βίντεο στο youtube που προκρίνουν την IMS σαν την σήτα που καθαρίζει εύκολα και αναβαθμίζει την εκχύλιση.
Το θέμα είναι ότι τα βίντεο μπορεί να έχουν βιντεοσκοπηθεί από ανθρώπους που έχουν συμφέρον να πουλήσουν αυτές τις σήτες. Ακόμα και η IMS θα μπορούσε να σηκώσει τα βίντεο αυτά δήθεν σε ένα ξένο κανάλι και όχι στο δικό της κανάλι στο youtube. Αλλά επειδή όλα αυτά είναι συνωμοσιολογίες που γράφω και μπορεί να είναι πράγματι καλύτερες αυτές οι σήτες σε κάποια γκρουπ στο E61 μάλλον δεν είναι. Το μάλλον θα σας το εξηγήσω αμέσως τώρα και ότι θα σας γράψω είναι συμπεράσματα μετά από 3 αλλαγές σε μαμά σήτα και 3 αλλαγές σε IMS εναλλάξ για 2 μήνες. Η μία αλλαγή από τις 3 έγινε την ίδια μάλιστα μέρα. ότι θα γράφω είναι 100% αλήθεια και μετρημένο με ψηφιακό παχύμετρο καθώς και με την απεικόνιση του μπαρόμετρου της μηχανής.
1. Η IMS αφήνει μεγαλύτερο διάκενο από την κορυφή του pack συγκεκριμένα 1,8mm. Αυτό μας δίνει τη δυνατότητα να φορτώσουμε το καλάθι μας με περίπου 2-2,5 γραμμάρια επιπλέον σε σχέση με τη χρήση της μαμάς σήτας.
2. Η ΙΜS αυξάνει μισό μπαρ την πίεση με παλμική αντλία. Εξηγώ: Βάζω τις δύο σήτες κάτω από τη βρύση της κουζίνας έχοντας την βρύση ανοιγμένη να τρέχει με πολύ μικρή ροή. Η μαμά σήτα προλαβαίνει να αποβάλει το νερό που προσπαθεί να την γεμίσει η βρύση που τρέχει από πάνω της . Η IMS δεν προλαβαίνει διότι με τις πολύ μικρές τρύπες των 200 μικρών του χιλιοστού κάτι τέτοιο είναι αδύνατο. Μετά από 15 δευτερόλεπτα η σήτα γεμίζει και αρχίζει και τρέχει και από το πλάι. Δηλαδή ξεχειλίζει. Η IMS των 35 μικρών που έχει ακόμα πιο μικρές τρυπούλες θα ανεβάζει και άλλο την πίεση της αντλίας και στο συγκεκριμένο τεστ θα ξεχείλιζε ακόμα πιο γρήγορα.
Στο διά ταυτα: Αφήνοντας την ίδια κοπή και φορτώνοντας το καλάθι με 17,5 γραμμάρια με τη μαμά σήτα είχα εκχύλιση στα 9,0 μπαρ. Πήρα ratio 1:2 στα 25 second. Αλλάζω σίτα και βάζω IMS. Η αντλία πρεσάρει αλλά η σήτα με της μικρές τρύπες δεν αφήνει το νερό να τρέξει με την ίδια ταχύτητα προς το ΠΑΚ. Αποτέλεσμα να πάρω brew ratio 1:2 στα 26,5 second. Παράλληλα το μπαρόμετρο δείχνει 9,5 bar αντί για 9 bar. Επαναλαμβάνω με την ίδια κοπή. Άρα η αντλία έβρισκε ζόρι και ανέβαζε την πίεση όχι από τον πιο λεπτά κομμένο καφέ αλλά από της πιο μικρές τρύπες της σήτας IMS που έχουν πιο αργή νερού προς το ΠΑΚ. Τα γράφω αναλυτικά και έχω κουράσει αλλά θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου σωστά και όχι να γράψω "είναι έτσι γιατί το λέω εγώ!". Είναι έτσι ακριβώς και το περιγράφω αναλυτικά. Αν δεν το καταλαβαίνετε ρωτήστε με να σας εξηγήσω περαιτέρω αν μπορώ.
Με την μεγαλύτερη πίεση μικραίνει η ροή ανά second. Αυτός είναι ο λόγος που έπαιρνα το ίδιο brew ratio μετά από 1,5 second περισσότερα.
Για να είχα την ίδια πίεση (δηλαδή 9 μπαρ) με την σήτα της IMS και για να έπαιρνα το ίδιο brew ratio δηλαδή 1:2 σε σχέση με τη μαμά σήτα έπρεπε να κατεβάσω την πίεση με τους έξης γνωστούς τρόπους:
1. Λιγότερα γραμμάρια καφέ στο καλάθι=Λιγότερο μεστή γεύση και μικρότερη ποσότητα ροφήματος για το ίδιο brew ratio (1:2) (Μη επιθυμητό για εμένα και μάλλον για όλους)
2. Χοντρότερη κοπή = Αλλαγή γεύσης του καφέ προς το καλύτερο ή το χειρότερο ανάλογα την ποικιλία του καφέ και του ουρανίσκου. (Μη επιθυμητό για εμένα διότι έχω βρει την κοπή που μου ταιριάζει. Μετά το αγροτικό που έκανα με διάφορους καφέδες έχω πλέον το στανταράκι μου και πίνω σπάνια άλλον καφέ) σε εσάς ίσως δούλευε ευεργετικά η πιο χοντρή κοπή....
3. Αλλαγή της ρύθμισης της OPV από 10 BAR με τυφλό καλάθι στα 9,5 BAR με τυφλό καλάθι έτσι ώστε να είχα την ίδια ροή το ίδιο ratio στον ίδιο χρόνο. Αυτό το τελευταίο δεν το δοκίμασα και είναι θεωρία αλλά μάλλον στην πράξη θα δούλευε.
Εννοείτε ότι με την IMS των 35 μικρών του χιλιοστού, έπρεπε να κατέβει και άλλο η ρύθμιση της OPV, είτε να κόψουμε ακόμα πιο χοντρά (Απαράδεκτο) είτε να βάζαμε ακόμα μικρότερη ποσότητα καφέ στο καλάθι μάλλον μη αποδεκτό.

3.
Λιγότερο λέρωμα η IMS= Με 200 μικρά διάμετρο τρυπών μάλλον ο καφές που περνάει προς τη σήτα είναι πολύ λιγότερος σε σχέση με τις μεγάλες τρύπες της μαμάς σήτας. Άρα θέλει πιο σπάνιο καθαρισμό εφόσον λερώνει πιο δύσκολα. Αυτό είναι υπόθεση μου διότι επειδή μου την έχει σπάσει η IMS την αφήνω λιγότερες μέρες σε σχέση με τη μαμά σήτα οπότε ίσως και για αυτό να μην λερώνει εσωτερικά όπως η μαμά σήτα που στα αλήθεια μια φορά το μήνα θέλει ξεκούμπωμα και καθάρισμα.

Ο λόγος που η μαμά σήτα χωράει λιγότερο καφέ στο φίλτρο είναι διότι είναι καμπύλη (convex) και ως αποτέλεσμα είναι το καμπύλο κομμάτι της να μικραίνει την απόσταση με το ΠΑΚ.

ΤΡΥΠΕΣ ΣΤΟ ΠΑΚ: Αγόρασα ταμπερ 58,35mm και σταμάτησα να έχω τις τρύπες στο ΠΑΚ . Είχα ένα 57αρι το οποίο μάλλον ήταν υπεύθυνο για τις τρύπες. Το τάμπερ είναι flat αν αυτό σας λέει κάτι. Για εμένα δε λέει τίποτα. Μόνο η σωστή διάμετρος μου λέει πολλά.

Αν και το θέμα μας είναι οι τρύπες στο ΠΑΚ θα σας αναφέρω και κάτι για το τριπλό καλάθι της IMS με ύψος 28,5mm που είναι για τα γκρουπ Ε61. Αυτό λοιπόν το καλάθι η IMS το έχει προδιαγράψει ότι χωράει 18-22 γραμμάρια καφέ. Η αλήθεια είναι ότι με τη μαμά σίτα και με την κοπή που κάνω χωράει πράγματι 22 γραμμάρια (για την ακρίβεια 23 γραμμάρια) και υπάρχει και η απαραίτητη απόσταση 1,8 χιλιοστών από τη σίτα. Με την IMS σίτα όμως χωράει 26 γραμμάρια!!!!!! ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΜΕΡΑΚΛΗΔΕΣ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΚΑΦΕΪΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΣΑΣ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΠΑΝΙΑ ΓΕΥΣΗ ΚΑΦΕ ΛΟΓΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΩΝ ΤΡΙΠΛΩΝ RISTRETTO ΑΥΤΟΣ Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟΣ.
Έβαλα από 2 ποτήρια μονού εσπρέσο της Illy (τα ποτήρια ήταν Illy) και με 26 γραμμάρια στο καλάθι και ratio 1:2 ήπιαμε εγώ και η σύζυγος 2 ristretto αποκάλυψη! Δεν ξέρω αν είναι το καλάθι, δεν ξέρω αν είναι η σήτα , νομίζω είναι ο συνδυασμός και των δύο διότι με τόσα πολλά γραμμάρια ο καφές απογειώνεται και με τόσο ψηλό ΠΑΚ λόγω της πολύ μεγάλης ποσότητας καφέ ΜΆΛΛΟΝ δεν υπάρχει περίπτωση channeling. (πάντα παιδιά υποθέσεις κάνω)

Τέλος ο λόγος που πράγματι τα ΠΑΚ κρατάνε νερό με την σίτα της IMS κατά τη γνώμη μου, ωφείλεται στην μεγαλύτερη πίεση που σηκώνει η αντλία λόγω της σήτας (εξήγησα παραπάνω το γιατί) με αποτέλεσμα να μειώνεται η ταχύτητα ροής του νερού άρα και της γρήγορης διαβροχής του ΠΑΚ και το ΠΑΚ στο τέλος κρατάει αυτό το νερό. Αυτή είναι η θεωρία μου - εξήγηση μου. Είναι σαν να κόβεις ακόμα πιο λεπτά και να μην μπορεί το νερό να διαπεράσει εύκολα το ΠΑΚ οπότε βλέπεις ΠΑΚ σαν σούπα. Εδώ αυτή η πίεση ανεβαίνει από τη σίτα και όχι από την λεπτή κοπή αλλά το το αποτέλεσμα είναι παρόμοιο.

Επίσης η γεύση του καφέ αναγκαστικά αλλάζει διότι όπως αντιγράφω το πάνω κομμάτι :"ωφείλεται στην μεγαλύτερη πίεση που σηκώνει η αντλία λόγω της σήτας (εξήγησα παραπάνω το γιατί) με αποτέλεσμα μειώνεται η ταχύτητα ροής του νερού άρα και γρήγορης διαβροχής του ΠΑΚ" μεγαλώνειο χρόνος διαβροχής άρα μεγαλώνει και η ράμπα του pre - infusion. Τώρα αν αλλάζει προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο δεν μπορώ να σας πάρω στο λαιμό μου. Αλλά βλέπεις και ατό φλυτζάνια διαφορετική κρέμα (λιγότερη) λιγότερα tiger stripes, λίγο πιο σκούρο χρώμα (λιγότερο blonding) γενικά παράγει διαφορετικό καφέ (πάντα με την ίδια κοπή)

Αν θα σας το πρότεινα να αγοράζατε σήτα IMS ? Χμ! νομίζω ότι αν είστε περιπετειώδης εξερευνητής με ελεύθερο χρόνο θα άξιζε. Διαφορετικά μάλλον δεν αξίζει. Σας προτείνω όμως το απίστευτο τριπλό καλάθι για εκείνα τα πρωϊνα του Σαββάτου και της Κυριακής που μετά από άγρια μεθύσια χρειάζεστε πραγματικά μία ΚΑΦΕΔΑΡΑ. Η ποσότητα και η ποιότητα (ίσως και λόγω της ποσότητας να έχει καλύτερη ποιότητα) θα σας μείνουν αξέχαστα!!!

Συγνώμη για το σεντόνι, αλλά είναι δύο πανάκριβα γκάτζετς το καλάθι και η σήτα τα οποία κοστίζουν το ⅓ μίας gaggia baby black. Οπότε ήθελα να πω τι γνώμη μου για να σας βοηθήσω. Δεν τα αφορίζω σαν προϊόντα και σίγουρα έχουν ποιότητα κατασκευής και φινίρισμα, αλλά ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου μήπως και σας βοηθήσω.
Είναι όμως αξιοθαύμαστο που το παιδί με την Vibieme, εγώ και το άλλο παιδί που αναφέρει τρύπες στο ΠΑΚ, αλλα και ο woodsman λίγο πολύ και οι τέσσερις είχαμε από κάποιο μικρό ή μεγάλο παράπονο!!!! Τυχαίο? Εσείς θα το κρίνεται!

Τέλος βρήκα αυτή τη σήτα και αυτά το καλάθι σε πάρα πολύ καλή τιμή αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το γράψω διότι ίσως απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ. Σε τιμή που ίσως αξίζει να τα αγοράσεις για να πειραματιστείς. (Αυτό φυσικά θα το κρίνεται εσείς αν είναι καλή η τιμή, αλλά για εμένα είναι).
Υ.Γ. Συγνώμη και πάλι για το σεντόνι :oops:
A Speedster Lover
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 27 Μαρ. 2015, 22:03
Ονομα: Παύλος
Τοποθεσια: Πήλιο
Μηχανη: Kees Van Der Westen
Μυλος: Πάντα κωνικός
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Costa Rica Tarrazu

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 27 Αύγ. 2015, 11:54

πιστευω οτι πρεπει να εμπλουτισουμε το ποστ οποτε θα πω και γω την εμπειρία μου με τη σιτα ims
Εγω ειχα λαβει απ την αρχη αυτη τη σιτα ims 200 απ την αρχη της αγορας της μηχανης και πραγματικά την χρησιμοποιώ εδω και ενα χρονο απροβληματιστα..
οποτε σκεφτομουν οτι ειχα προβλημα (για channeling μιλαω) και ξαναγυριζα στη μαμα ολα δυσκολευαν (ισως επειδη αλλαζε η αποσταση και συνεπως τα γραμμαρια..). Τελικως ομως εφταιγε μονο η τεχνικη μου και το κοψιμο μου..
ολα αυτα πλεον με την εμπειρια εχουν διορθωθει..
οτι κ αντισταση και παραπανω μπαρ να ανεβαζει αυτη η σιτα ειναι η μονη που η διαβροχη της ειναι τελεια-σχεδον τελεια..
ειναι η μονη που αφηνει απ ολη την επιφανεια της σταγονες νερου και εχεις μια διαβροχη ομοιομορφα καταναμειμενη.
για να μην πω για τον ευκολο καθαρισμο της κ οτι δεν κολλαει καθολου καφες επανω..
εγω ουτε τρυπες στα πακ εχω ουτε προβλημα με την σιτα..την κοιταξα στο μικροσκοπιο οταν διαβασα εκεινο το ποστ του Δημητρη περι φθορας.
πλεον δεν μπορω να χρησιμοποιησω αλλη σιτα γτ αυτη την ξερω καλα..επισης θεωρω πλεονεκτημα που αυτη η σιτα ειναι εντελως επιπεδη και οχι convex οπως η μαμα στα e61.
αν καποιος χρησιμοποιει τη μαμα σιτα θα προτεινα ενα convex tamper ως μονοδρομο..
επισης..τα πακ εμενα με τη σιτα ims βγαινουν ελαχιστα υγρα...ελαχιστα
για να μην πω καθολου..ειδικα οταν χρησιμοποιω για commercial καφεδες γυρω στα 16 γραμμαρια με ranchilio καλαθακι εκει βγαινει κανονικο κεκακι..σφικτο σφικτο..
ακομα και σε 21 22 γραμμαρια με ims καλαθακι τα πακ μου ειναι πολυ καλα..

εν τέλει χρειαζομαστε περισσοτερες αναφορες για το αν η σιτα αυτη κανει οσα υποσχεται ή αν δημιουργει χειροτερα προβληματα..
εγω συμπερασμα δεν εχω βγαλει..
ξερω ομως τα δικα μου αποτελεσματα.
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Τρυπες στο pack

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 27 Αύγ. 2015, 22:41

Με μαμα σιτα και μαμα καλαθι απολαμβανω ''παχυ'' και πολύ δυνατο σωμα,το οποιο για μενα είναι και το ζητουμενο.Το σωμα δυναμωνει ακομη περισσοτερο όταν παταω με το convex......+1 στο σεντονι του φιλου Παυλου!!!
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Για τον Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron