Καλαθακι και δοσολογια

Οι Βασικές αρχές για έναν καλό Espresso

Καλαθακι και δοσολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Tanner » 02 Νοέμ. 2015, 12:42

Ολοι ξερουμε πως κανουμε leveling με το δαχτυλο,τι γινεται όμως οταν πχ στο καλαθακι μου τα 17 γραμμαρια ειναι πιο κατω απο το χειλος του? εκει πως κανουμε leveling και κατ επεκταση distribution?
επισης ζυγιζουμε 19γρ πχ τα οποια οταν τα ριχνουμε στο καλαθακι ειναι αρκετα πιο πανω απο το χειλος του,και ετσι με το δαχτυλο 12,6,9,3 και μερικα απο αυτα καταληγουν απεξω,τοτε γιατι μετραμε? εαν κοπανισουμε το πορταφιλτερ για να ¨κατσουν" πιο κατω,τοτε παμε παλι στην πρωτη περιπτωση που περιεγραψα.
υγ. εχω μονιμο channeling και εδω και 2 μηνες δεν εχω πιει καφε της προκοπης.
Tanner
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 31 Οκτ. 2015, 23:21
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: lelit pl41 plust
Μυλος: mazzer major mod
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: guji

Re: Καλαθακι και δοσολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 02 Νοέμ. 2015, 15:05

Η αλήθεια είναι οτι η έτσι συμβαίνει απλά το distribution το έχουν κυρίως οι επαγγελματίες στα καφε γιατι δεν προζυγίζουν τον καφέ πριν την άλεση, όπως κάνουμε στο σπίτι, με αποτέλεσμα μόνο έτσι να έχουν σταθερή ποσότητα στο καλάθι τους. Αν δεις βίντεο απο πρωτάθλημα μπαριστα δεν κάνουν leveling όυτε με το χέρι. κάποιοι , φέτος το είδα, χρησιμοποιούν πριν το ταμπερ κάτι σαν ταμπερ για να επιπεδοποιήσουν τον καφέ και να "ταμπαρουν" σε επίπεδη επιφάνεια. Το οτι τα 17 γρ δεν σου φτάνουν σημαίνει οτι μπορείς (όχι απαραίτητα πρέπει) να βάλεις παραπάνω καφέ. Αν στα 19γρ υπερχειλίζει με μια καθαρή τηλεκάρτα (θα πρότινα) κάνε leveling και διώξε το περισσό. Αν η εκχείλιση είναι γρήγορη κόψε λεπτότερα αλλά με 18 ή 18,5 γρ. ανάλογα πόσο περισσό πέταξες. Θέλει λίγο προσπάθεια για να βρείς τη χρυσή τομή. εννοείται οτι όποτε αλλάξεις καφέ αλλάζουν όλα. Η γεύση σου θα σε οδηγήσεις εκ του αποτελέσματος.
Τώρα όσο αφορά το chanelling εγώ στη διαδικασία μου χτυπώ το κλείστρο να κάτσει ο καφές για να χωρέσει όμως μετά με ένα λεπτό συρματάκι (ανοιγμένος συνδετήρας) σκαλίζω τον καφέ να αφρατέψει μέσα στο καλάθι μιας που ο μύλος μου δίνει κομπαλάκια έτσι διαλύω τους κόμπους καφέ αφρατεύω τον καφέ και δεν έχω chanelling, όπως θα μου έδινε τον κομμένο καφέ στο καλάθι ένας πολύ καλός επαγγελματικός μύλος που δεν έχω...!!!! :D
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Καλαθακι και δοσολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Tanner » 02 Νοέμ. 2015, 15:25

εννοειται οτι κανω weiss, εχω δοκιμασει τα παντα.ειμαι εξτρα προσεκτικος σε ολη τη διαδικασια αλλα οτι και αν κανω παντα εχω channeling, και απο πολυ νωρις
Tanner
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 31 Οκτ. 2015, 23:21
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: lelit pl41 plust
Μυλος: mazzer major mod
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: guji

Re: Καλαθακι και δοσολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 02 Νοέμ. 2015, 15:29

Στην αρχή και εγώ είχα την εντύπωση ότι πρέπει ο καφές να πέφτει απολύτως τέλεια στο καλαθάκι και να μην υπάρχει υποψία clumping. Επειδή όμως σε όλα τα καφέ που έχω πάει δεν κάνουν τίποτα από όλα αυτά, αποφάσισα να χτυπάω ελαφρως μια φορά τον καφέ να κάτσει στο καλαθάκι, ελαφρώς να τον απλώνω όσο γίνεται σωστά και μετά μόνο προσπαθώ το πάτημα μου να είναι ίσιο.

Προτιμώ πολλά γραμμάρια και ψιλή άλεση ανάλογα τον καφέ και σπανίως έχω chanelling που να με ενοχλεί.

Κωνσταντίνε θα σου συνιστούσα να ανέβεις σε γραμμάρια.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Καλαθακι και δοσολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Tanner » 02 Νοέμ. 2015, 16:14

εχω δοκιμασει και αυτο το ενδεχομενο αλλα και παλι τιποτα. οι σκεψεις που εχω ειναι οι εξης, το καλαθακι το διπλο ειναι αυτο που εχει ο λουμιδης,και εχω ενα ταμπερ της μοττα,το οποιο αφηνει 1χιλ κενο,ισως αυτο κανει τη διαφορα? σε διαφορες προσπαθειες ανακαλυψα,με λαθος τροπο,περιστεφοντας το ταμπερ κανοντας το κυρτα(δεν ξερω πως λεγεται αυτη τη τεχνικη) και ετσι το αποτελεσμα ηταν πολυ ανωτερο. επειδη εχω δοκιμασει ΑΡΚΕΤΑ κιλα καφε, πηρα τον specialty απο coffe island μιας και ειναι κοντα μου για να δοκιμασω. μισο κιλο εχει φυγει σε νεροχυτη,δοκιμαζοντας τα παντα.
Tanner
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 31 Οκτ. 2015, 23:21
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: lelit pl41 plust
Μυλος: mazzer major mod
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: guji

Re: Καλαθακι και δοσολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Barista » 02 Νοέμ. 2015, 18:08

βάλε ενα βίντεο με την διαδικασία που ακολουθείς για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα. Το ταμπερ αν έχει κενό δεν είναι το ιδανικό αλλά δύσκολο να ευθύνεται αυτό...
Άβαταρ μέλους
Barista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 06 Φεβ. 2014, 16:00
Τοποθεσία: Αθήνα ΝΠ
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Alex Duetto 3
2η μηχανη: Silvia PID
Μυλος: MazzerMiniE SSP Burr
2ος Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Izzo Silver Blend :P

Re: Καλαθακι και δοσολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Batman » 03 Νοέμ. 2015, 17:42

Δοκίμασε την τεχνική που πρωτοεμφάνισε ο Matt Perger. Με κυκλικές κινήσεις του tamper, πιέζει το puck απο εξω προς τα μεσα και έτσι με κάποιο τρόπο κάνει τα fines να έρθουν πιο κοντά και γίνεται πιο συμπαγής η μάζα και τελειώνεις με άλλη μία κάθετη κλασική πίεση...
Άβαταρ μέλους
Batman
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 09 Σεπ. 2015, 16:08
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Πυργος
Μηχανη: La Cimbali M21 EVO
2η μηχανη: aeropress κ V60
Μυλος: tAlΩs by Woodsman
2ος Μυλος: Mazzer Major κ SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: fresh & fruity

Re: Καλαθακι και δοσολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sporos123 » 03 Νοέμ. 2015, 23:22

Ο ιδιος ο Ματ Περγκερ ακυρωνει τον εαυτο του και την τεχνiκη που χρησιμοποιησε στο παγκοσμιο του 13.

https://coffeehustle.com/posts/pEcQmYA3 ... an-apology

Επισης για το distribution και για το ποσο μεγαλο ρολο παιζει,που δεν θεωρω οτι παιζει τοσο μεγαλη σημασια,οσο να εχεις π.χ ενα εξαιρετικο tamper,δες εδω.

http://www.baristahustle.com/how-to-dis ... y-tapping/
sporos123
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 19 Νοέμ. 2014, 02:24
Ονομα: Tolis
Τοποθεσια: Evosmos
Μηχανη: Complete Bew Bar
Μυλος: Baratza Virtuoso
2ος Μυλος: Comandante MKIII
Coffee Roaster: Square Mile,Gardelli,Underdog
Αγαπημένοι Καφέδες: Ethiopia,Guatemala,Rwanda

Re: Καλαθακι και δοσολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 08 Νοέμ. 2015, 15:42

Η off topic συζητηση που ξεκινησε μετα απο αυτο το ποστ εχει μεταφερθει εδω viewtopic.php?f=48&t=859.
Απο εδω και περα μπορει να συνεχιστει η συζητηση για το συγκεκριμενο θεμα.
Εκ της διαχειρισης.Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast


Επιστροφή στο Για τον Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη