Γενικη συζητηση για barista championship and tamping

Οι Βασικές αρχές για έναν καλό Espresso

Γενικη συζητηση για barista championship and tamping

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Barista » 07 Νοέμ. 2015, 12:34

Ρε σεις τί αρπάζεστε όλοι?

Καταρχήν ζητώ συγγνώμη γιατί προφανώς παρεξηγήθηκε το ύφος μου. Συνηθίζω να γράφω όπως θα μίλαγα σε μια κατ ιδίαν κουβέντα που θα είχα με τον οποιοδήποτε και προφανώς δόθηκε περισσότερο βάρος απ'ότι έπρεπε στα γραπτά μου. Σίγουρα δεν είχα σκοπό να δημιουργήσω διένεξη...

Ο Perger ανήκει σε αυτούς που και γράφουν άρθρα και συνήθως τεκμηριώνουν αυτά που ισχυρίζονται και απλά δεν είναι κάποιος τυχαίος, ούτε έχει το αλάθητο, ούτε φυσικά έγραψα για να τον υπερασπιστώ από τον μεγάλο σεβασμό που του έχω. Γι'αυτό άλλωστε υπάρχει και το forum νομίζω για να συζητάμε και να βγάζουμε τα δικά μας συμπεράσματα.

Στο θέμα του nutation τώρα, ο συγκεκριμένος όπως έχει γράψει το χρησιμοποίησε για να μπορέσει να έχει πιο αργές εκχυλίσεις με τον EK που είναι γενικά γνωστό ότι χωρίς κάποια μόντα δίνει γρήγορες εκχυλίσεις σε espresso. Κατά τ'άλλα μέχρι και συγγνώμη ζητάει που έχει παρασύρει τόσο κόσμο και κάνει nutation κάτι το οποίο δε συνιστά γιατί δεν δίνει σταθερό αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
Barista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 06 Φεβ. 2014, 16:00
Τοποθεσία: Αθήνα ΝΠ
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Alex Duetto 3
2η μηχανη: Silvia PID
Μυλος: MazzerMiniE SSP Burr
2ος Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Izzo Silver Blend :P

Γενικη συζητηση για barista championship and tamping

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 07 Νοέμ. 2015, 13:35

Barista έγραψε:Ρε σεις τί αρπάζεστε όλοι?
.

Αμμ αυτο προσπαθω να σου εξηγησω με το παραπανω.Οτι δεν αρπαζεται κανεις.Απλη συζητηση κανουμε οπως θα την καναμε πινοντας ενα καφεδακι καπου με specialty υφος.Αν ομως εκλειφθει ετσι...τοτε ετσι θα συνεχισει.Ο παραπανω σχολιαστης μαλιστα το αποκαλεσε διενεξη.Προσωπικα ειναι μια συζητηση η οποια εχει εντονο ενδιαφερον και τετοιου ειδους συζητησεις θα ηταν ευχης εργον για ενα φορουμ σαν και το δικο μας.
sporos123 έγραψε:Ψιλο οφτοπικ βγηκαμε κυριοι.

:|

Ειναι κατι που το συνηθιζουμε δυστηχως εδω και πρωτος και καλυτερος ο γραφων :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Γενικη συζητηση για barista championship and tamping

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 07 Νοέμ. 2015, 16:05

Off topic, flame post

...άλλωστε για να κερδίζεις διαγωνισμούς δεν χρειάζεται να είσαι καλός barista, αλλά καλός ηθοποιός....
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Γενικη συζητηση για barista championship and tamping

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Barista » 08 Νοέμ. 2015, 11:51

Off topic

Μη το λες, μια καλή "παράσταση" θα βοηθήσει σίγουρα, αλλά στη φόρμα βαθμολόγισης όλα τα πεδία είναι σχετικά με τα ροφήματα, τις διαδικασίες που ακολουθείς και το κατά πόσο αυτά που λες βγαίνουν και στο φλιτζάνι.

Τα πιο ουσιαστικά από αυτά που λέει ο διαγωνιζόμενος είναι το γευστικό προφίλ, γι αυτό κιόλας τα τέλευταία χρόνια αν έχεις προσέξει οι διαγωνιζόμενοι την ώρα που αρχίζουν να μιλάνε για το προφίλ κάνουν παύση, δίνουν χρόνο στους κριτές να σημειώσουν και λένε ξεκάθαρα τις γεύσεις και τα αρώματα που θα βγουν στο φλιτζάνι.
Άβαταρ μέλους
Barista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 06 Φεβ. 2014, 16:00
Τοποθεσία: Αθήνα ΝΠ
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Alex Duetto 3
2η μηχανη: Silvia PID
Μυλος: MazzerMiniE SSP Burr
2ος Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Izzo Silver Blend :P

Γενικη συζητηση για barista championship and tamping

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sporos123 » 08 Νοέμ. 2015, 14:22

After τα παραλες νομιζω.Ουτε εγω ειμαι υπερ των διαγωνσιμων,καθως χρειαζεται και δημοσιες σχεσεις,αλλα επισης χρειαζεται καλο καφε και σιγουρα καλη προετοιμασια.
sporos123
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 19 Νοέμ. 2014, 02:24
Ονομα: Tolis
Τοποθεσια: Evosmos
Μηχανη: Complete Bew Bar
Μυλος: Baratza Virtuoso
2ος Μυλος: Comandante MKIII
Coffee Roaster: Square Mile,Gardelli,Underdog
Αγαπημένοι Καφέδες: Ethiopia,Guatemala,Rwanda

Γενικη συζητηση για barista championship and tamping

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 08 Νοέμ. 2015, 14:50

Ολα παιζουν ρολο εννοειται μα η παρουσιαση ενος καλοφτιαγμενου ροφηματος ειναι το πρωτο και σημαντικοτερο.Απο τα πρωτα λεπτα και ειδικα απο τον εσπρεσσο οι κριτες ειμαι σιγουρος οτι κρυσταλωνουν αποψη.Αν εισαι βεβαια και ωραιο παιδι με γλυκο χαμογελο και ηρεμα χερια που δεν τρεμουν αυτο ειναι στα υπερ σου.Αν δε εχεις και διασυνδεσεις απο τους υποστηρικτες σου εεεεεε οσο να ναι κατι επιπλεον θα κερδισεις.Αν αξιζεις κιολας εεεεε τοτε το εχεις στο τσεπακι και μαλιστα δικαιωματικα.
Και οπως ελεγε και ο χοτζας"ολοι δικιο εχετε...κι εσυ ...κι εσυ ...κι εσυ ....." :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Γενικη συζητηση για barista championship and tamping

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 08 Νοέμ. 2015, 21:34

sporos123 έγραψε:After τα παραλες νομιζω.Ουτε εγω ειμαι υπερ των διαγωνσιμων,καθως χρειαζεται και δημοσιες σχεσεις,αλλα επισης χρειαζεται καλο καφε και σιγουρα καλη προετοιμασια.



Σίγουρο αυτό που λες, αλλά αυτό δεν κάνει κάποιον γνωστή

Γενικά μην με παρεξηγείτε, είμαι ανέκαθεν κατά των διαγωνισμών κρίσης
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Γενικη συζητηση για barista championship and tamping

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sporos123 » 08 Νοέμ. 2015, 22:05

Καλα κι εγω δεν ειμαι φαν,ουτε θεωρω οτι αποτελει θεσφατο να εισαι παγκοσμιος πρωταθλητης,αλλα σορρυ,για να εισαι εκει σημαινει οτι ξερεις πραγματα και εχεις διαβασει και ενημερωθει..
sporos123
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 19 Νοέμ. 2014, 02:24
Ονομα: Tolis
Τοποθεσια: Evosmos
Μηχανη: Complete Bew Bar
Μυλος: Baratza Virtuoso
2ος Μυλος: Comandante MKIII
Coffee Roaster: Square Mile,Gardelli,Underdog
Αγαπημένοι Καφέδες: Ethiopia,Guatemala,Rwanda

Re: Γενικη συζητηση για barista championship and tamping

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 08 Νοέμ. 2015, 22:12

Καλά σίγουρα άσχετος δεν γίνεσαι ούτε πρωταθλητής Everest
Νομίζω συμφωνούμε σε γενικό βαθμό οπότε δεν έχει πλάκα πλέον αυτό το θρεντ, πάω να φτιάξω καφεδακι :tooth:
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Γενικη συζητηση για barista championship and tamping

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petridis nikos » 09 Νοέμ. 2015, 18:16

Φίλοι συμφορουμίστες καλησπέρα σας.
Διάβασα όλους. Θα σταθώ σε κάτι που με κέντρισε για να βοηθήσω αν και όσο μπορώ.
Θα σχολιάσω την φράση του φίλου ''sporos'', που θεωρεί τον Scott Rao, γκουρού του καφέ.
Ακου φίλε συμφορουμίστα. τον Rao τον γνωρίζω προσωπικά. Στο περισυνό barista cump,βρεθήκαμε για πολλή ώρα μαζί, και συζητήσαμε σε βάθος γύρω από το ψήσιμο του καφέ, μου έκανε και δώρο το βιβλίο του με την υπογραφή του. Τον συνάντησα έχοντας δίπλα μου, έναν γίγαντα Ελληνα παραγωγό του καφέ, που όταν έμαθε ο RAO, ποιός είναι, ζήτησε αμέσως να πάμε σε διαφορετικό μέρος, δίπλα από το ξενοδοχείο που είχαμε κλείσει το ραντεβού, για να βρεθούμε μόνοι μας και να συζητήσουμε τα ΠΑΝΤΑ για τα ψησίματα. Μέχρι να καταφέρουμε να ξεφύγουμε από αυτούς που κατέκλυσαν τον φίλο μου, μόλις φτάσαμε στο ξενοδοχείο, είδαμε και πάθαμε. Ο υπεύθυνος της MARZOCCO, CIMBALI, οι περισσότεροι δάσκαλοι των σεμιναρίων, κλπ,έπεσαν επάνω του.
Βέβαια αυτός ο φίλος μου, μου έκανε την χάρη νάναι δίπλα μου λόγω φιλίας και τίποτα παραπάνω.
Μιλήσαμε με Rao, κατάλαβα τον τρόπο που δουλεύει,διάβασα το βιβλίο του.
Θέλοντας να σε ενημερώσω θα σου πω, πως ήδη αυτό που ευαγγελίζεται στο βιβλίο του, έχει ήδη ξεπεραστεί, από τους σοβαρούς και βιομηχανικούς roaster. Αν μου ζητήσεις θα σου πω με τι τρόπο έχει ξεπεραστεί, αλλά περιορισμένα. Οχι λεπτομέρειες.
Συμπέρασμα
Μην αγιοποιείς ΚΑΝΕΝΑΝ. ΟΛΟΙ την δουλειά τους κάνουν. Κάποτε κουνούσαν επιδεικτικά το δάκτυλο δεκάδες διακεκριμένοι barista, όσον αφορά τα bar της εκχύλισης του εσπρέσσο, πως σε καμία περίπτωση δέν επρεπε να ξεπερνούν τα 8. ΟΙ ΙΔΙΟΙ μετά από καιρό κατάπιαν την άποψή τους. Ακου, βλέπε και για να αποδεχθείς κάτι (πέραν των αυτονόητων), θα πρέπει να αποδεικνύεται στο δικό σου φλυτζάνι. Αυτά προς το παρόν. Ελπίζω να βοηθώ την διένεξη (και όχι διάνεξη που έγραψα στο προηγούμενο κείμενό μου).
petridis nikos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 04 Μαρ. 2015, 22:39
Ονομα: petridis nikos
Τοποθεσια: koridallos
Μηχανη: astoria rapallo
Μυλος: fiorezzato
Coffee Roaster: toper kafemino
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Για τον Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron