Τρεμοπεγμα στην εκχυλιση

Οι Βασικές αρχές για έναν καλό Espresso

Re: Τρεμοπεγμα στην εκχυλιση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 03 Απρ. 2016, 21:11

simi έγραψε:Καφε στο καλαθακι βαζω τοσο οσο να ακουμπαει στη ντουζιερα.



Το ξεκαθαρισε απο την αρχη το θεμα των γρ. Παντως Δημητρη και στα τρια βιντεο εχουμε καταρρευση του πακ και ειδικα στα βιντεο με τα σπουτ φαινεται πιο εντονα η καταρρευση. Κατι αλλο που θα θελα να σχολιασω ειναι ο κωνος, πολυ μεγαλος στην αρχη θερμοκρασια??? channeling??και τα δυο μαζι ισως, γιατι ομως μετα εχουμε τοσο μαζεμα του κωνου που παει και κολλλαει πανω στο καλαθακι, εχουμε τοσο μεγαλη πτωση θερμοκρασια απο την γρηγορη ροη νερου???
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Τρεμοπεγμα στην εκχυλιση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 03 Απρ. 2016, 21:36

εγω παντως ειμαι επιφυλακτικος :?
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Τρεμοπεγμα στην εκχυλιση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 03 Απρ. 2016, 21:46

Edesso έγραψε:
simi έγραψε:Καφε στο καλαθακι βαζω τοσο οσο να ακουμπαει στη ντουζιερα.



Το ξεκαθαρισε απο την αρχη το θεμα των γρ. Παντως Δημητρη και στα τρια βιντεο εχουμε καταρρευση του πακ και ειδικα στα βιντεο με τα σπουτ φαινεται πιο εντονα η καταρρευση. Κατι αλλο που θα θελα να σχολιασω ειναι ο κωνος, πολυ μεγαλος στην αρχη θερμοκρασια??? channeling??και τα δυο μαζι ισως, γιατι ομως μετα εχουμε τοσο μαζεμα του κωνου που παει και κολλλαει πανω στο καλαθακι, εχουμε τοσο μεγαλη πτωση θερμοκρασια απο την γρηγορη ροη νερου???


η δημιουργια κωνου ειναι φαινομενο που η αιτια του ειναι η φρεσκαδα του καφε(διοξειδιο του ανθρακα).
Ο παραγοντας θερμοκρασια(υψηλη) δεν ειναι κατι που χαλαει γενικα μια εκχυλιση οπτικα,ομως στην περιπτωση φρεσκαδας καφε ισως δινει μεγαλυτερο κωνο.
το προβλημα που ψαχνουμε να λυσουμε ειναι το τρεμοπαιγμα.
το τρεμοπαιγμα λοιπον δημιουργειται επειδη νερο βρισκει γρηγορες διοδους μολις αδειασει το πακ του καφε απο τα στοιχεια που μπορει να δωσει. για να βρει γρηγορες διοδους σημαινει οτι χαλαρωνει η δομη του γρηγορα μολις βραχει (φαινεται απο την γρηγορη αποσταξη και το γρηγορο blonding). Το προβλημα εδω ειναι ο συνδυασμός αλεση και σωστα γραμμαρια. κ επιμενω.
Αυτα τα εγραψα για τον φιλο μας που εχει προβλημα χωρις να θελω να διαφωνησω με κατι που εχει γραψει καποιος αλλος με σκοπο να βοηθησω τον ιδιο.

Υ.Γ. θα ηθελα να δω το πακ μεσα στο πορταφιλτρο μολις το βγαζεις απο το γκρουπ.
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Τρεμοπεγμα στην εκχυλιση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό simi » 03 Απρ. 2016, 22:28

Πανο το πακ ειναι στεγνο και με ελαφρυ χτυπημα στο δοχειο πεφτει ατοφιο και δεν φαινεται να εχει διαρραγει απο πουθενα, βρεγμενο μου βγηκε οταν ανεβασα τα γραμμαρια και εκοψα ψιλοτερα.
Ειχα δοκιμασει απειρα πραγματα μεχρι σημερα αλλα τιποτις, αλλες σιτες, αλλα καλαθακια, μεγαλα φλας- μικρα φλας, καθολου φλας, πολυ ψιλο κοψιμο και ολα οσα εμαθα-διαβασα, αυτο που αφηνα ιδιο ηταν το πατημα και τη κατανομη.
Τελευταια επαιρνα Μοκκα blend και tigrato για να μην πεταω χρηματα σε specialty μεχρι να ξαναβρω τις ρυθμισεις μου, σημερα μετα απο τα λεγομενα των Δημητρη και του Βασιλη ειπα να τα παρω τα πραγματα απο την αρχη σαν αρχαριος, καταναλωσα 1 σακουλακι μοκκα και ανεβασα την πιεση απο τα 8,6 στα 9.8 bar, (θυμαμαι οτι η πιεση παλιοτερα ηταν στα 9 πως επεσε δεν ξερω), οι δοκιμες που εκανα ηταν να κοψω ψιλοτερα, να ανεβασω γραμμαρια, αυτο που παρατηρησα ηταν οτι με την πα....ρια εκεινο το κιτρινο πραγμα που σας εδειξα παραπανω αρχισα σιγα - σιγα να χανω Μαλλον (χωρις να ειμαι 100% σιγουρος) τη σωστη κατανομη που ειναι και το "ευαισθητο" σημειο μου, επειδη κουραστηκα να κανω καφεδες ολη μερα δεν εβγαλα ασφαλη συμπερασμα.
Θα προσπαθησω μεσα στην επομενη εβδομαδα να συνεχισω τις δοκιμες, οπως ειπα και πριν το πηρα απο την αρχη, οι συμβουλες σας πολυτιμες και των τριων.
Άβαταρ μέλους
simi
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2014, 16:42
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ξανθη
Μηχανη: Nouva Simonelli
2η μηχανη: tAlΩs
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: mazzer super jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Το ψάχνω ακόμα.

Re: Τρεμοπεγμα στην εκχυλιση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 04 Απρ. 2016, 01:15

Έκανα προσπάθειες να βάλω το χέρι μου μέσα στην οθόνη και να πατήσω το κουμπί έτσι ώστε να σταματήσω την εκχύλιση, τόσο πολύ πόνεσα που έβλεπα να πέφτει σκέτη ξινιλα από το κλειστρο, αν το ήπιες κιόλας έλα να σου δώσω ένα συμπονετικο χτύπημα στην πλάτη για την κακή στιγμή :tooth:

Η μηχανή δεν βλέπω να έχει κανένα πρόβλημα, Εγώ βλέπω μόνο τον καφέ να ψοφαει από την μακρά και γρήγορη εκχύλιση, μετά το πακ χάνει την συνοχή του και αρχίζουν οι χοροί

Θα επαναλάβω αυτό που είπε και ο Δημήτρης
Αν θες να πιεις σωστό εσπρέσο και όχι νεροζουμι πικρό, τότε οι εκχυλίσεις σου θα είναι 1:1 τα οποία θα βγαίνουν από 35" και πάνω
Και θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη πάλι, και εγώ έχω πάρει καλό καφέ με εκχύλιση 1', όχι όμως με όλους
Πάντως κάτω από 35" εκχύλιση για αναλογία 1:1, με specialty δεν θα πάρεις σωστό αποτέλεσμα, συνήθως θες 40-45, αν πας σε καλά μαγαζιά θα το διαπιστώσεις και μόνος σου

Υ.Γ. Ότι έχεις διαβάσει περί 25"/60ml σβηστα από το μυαλό σου τώρα, ειδικά αν τα έχεις διαβάσει από κάτι γειτονικά φόρα :roll:
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Τρεμοπεγμα στην εκχυλιση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 04 Απρ. 2016, 11:53

Δηλαδή after kai wood για να μην καταλάβω λάθος, θεωρείτε ότι η εκχύλιση, γενικότερα, θα πρέπει να είναι πχ 20 γρ ροφήματος για 20 γρ αλεσμένου καφέ (για 2πλό φυσικά)?
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

Re: Τρεμοπεγμα στην εκχυλιση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 04 Απρ. 2016, 13:00

konmax έγραψε:...20 γρ ροφήματος για 20 γρ αλεσμένου καφέ (για 2πλό φυσικά)?
Για μενα ειναι ο ορισμος του ristretto και ετσι τον απολαμβανω...το πολυ-πολυ να φτασω σε 1:1.2....
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Τρεμοπεγμα στην εκχυλιση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 04 Απρ. 2016, 14:16

konmax έγραψε:Δηλαδή after kai wood για να μην καταλάβω λάθος, θεωρείτε ότι η εκχύλιση, γενικότερα, θα πρέπει να είναι πχ 20 γρ ροφήματος για 20 γρ αλεσμένου καφέ (για 2πλό φυσικά)?



Ακριβώς φίλε μου
Μόνο έτσι ο καφές θα είναι μέλι και χωρίς καθόλου πικριλα, ίσα ίσα θα σου αφήσει μια γλυκιά επίγευση
Ο χρόνος εκχύλισης θα ρυθμίσει επίσης την οξύτητα και θα στον ισορροπησει ανάλογα τα γούστα σου

Όχι μόνο 1:1 αλλά και ακόμα λιγότερο μπορεί να σου αρέσει
Εγώ για παράδειγμα βάζω 19γρ στο καλαθάκι και βγάζω 16γρ ροφηματος
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Τρεμοπεγμα στην εκχυλιση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 04 Απρ. 2016, 15:22

konmax έγραψε:Δηλαδή after kai wood για να μην καταλάβω λάθος, θεωρείτε ότι η εκχύλιση, γενικότερα, θα πρέπει να είναι πχ 20 γρ ροφήματος για 20 γρ αλεσμένου καφέ (για 2πλό φυσικά)?

Να μιλησω για τον εαυτο μου.Ξεκαθαρισα πολυ καλα πιστευω στα προηγουμενα ποστ οτι δεν πρεπει να κλεινομαστε πουθενα και σε κανεναν οσο αναφορα το πως μας αρεσει να πινουμε τον καφε μας .
Οι προτροπες μου αφορουν τον Δημητρη και τις εβαλα σε μια σειρα προκειμενου να διαπιστωθει ποιο ειναι το προβλημα του.
Δεν μπορουμε απο το πουθενα να κανουμε παλι κανονο το 1/1 οπως ειχαμε κανει παλιοτερα για τα 25δευτερα με 60ml.
Ο καθενας ειναι ελευθερος να δοκιμαζει και να αποφασιζει.
Το 1/1 μπορει να αποβει καταστρεπτικο για καποιους καφεδες και θεικο για καποιους αλλους.
Πινω πχ αιθιοποια natural απο moplaco και στις δεκα μερες απο το rd την απολαμβανω σε 1/2 ενω στις 15 μερες σε 1/1.
Χαλαρα λοιπον και ελευθερα να δοκιμαζουμε.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Τρεμοπεγμα στην εκχυλιση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό simi » 04 Απρ. 2016, 15:52

Aftergr έγραψε:Έκανα προσπάθειες να βάλω το χέρι μου μέσα στην οθόνη και να πατήσω το κουμπί έτσι ώστε να σταματήσω την εκχύλιση, τόσο πολύ πόνεσα που έβλεπα να πέφτει σκέτη ξινιλα από το κλειστρο, αν το ήπιες κιόλας έλα να σου δώσω ένα συμπονετικο χτύπημα στην πλάτη για την κακή στιγμή :tooth:

Η μηχανή δεν βλέπω να έχει κανένα πρόβλημα, Εγώ βλέπω μόνο τον καφέ να ψοφαει από την μακρά και γρήγορη εκχύλιση, μετά το πακ χάνει την συνοχή του και αρχίζουν οι χοροί

Θα επαναλάβω αυτό που είπε και ο Δημήτρης
Αν θες να πιεις σωστό εσπρέσο και όχι νεροζουμι πικρό, τότε οι εκχυλίσεις σου θα είναι 1:1 τα οποία θα βγαίνουν από 35" και πάνω
Και θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη πάλι, και εγώ έχω πάρει καλό καφέ με εκχύλιση 1', όχι όμως με όλους
Πάντως κάτω από 35" εκχύλιση για αναλογία 1:1, με specialty δεν θα πάρεις σωστό αποτέλεσμα, συνήθως θες 40-45, αν πας σε καλά μαγαζιά θα το διαπιστώσεις και μόνος σου

Υ.Γ. Ότι έχεις διαβάσει περί 25"/60ml σβηστα από το μυαλό σου τώρα, ειδικά αν τα έχεις διαβάσει από κάτι γειτονικά φόρα :roll:

Πριν μου "δημιουργηθει" το προβλημα ημουν με specialty απο 18,5 εως 20 γρ σε 35-40 sec και στο φλιντζανι 35 γρ.
Άβαταρ μέλους
simi
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2014, 16:42
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ξανθη
Μηχανη: Nouva Simonelli
2η μηχανη: tAlΩs
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: mazzer super jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Το ψάχνω ακόμα.

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Για τον Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη