Aeroccino ή steam wand?

Τα πάντα για τον Capuccino

Aeroccino ή steam wand?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir's wife » 06 Μάιος 2014, 15:57

Και τα δυο πλεον μου φαινονται ευκολα(το aeroccino ξεμεινε στο ντουλαπι απο εποχης krups).Ρωταω για δυο λογους,πρωτον γιατι με το aeroccino ξοδευω ακριβως την ποσοτητα που χρειαζεται,κανοντας στις δυσκολες εποχες που ζουμε,οικονομια και δευτερον για να βαλω τον Δημητρη και τον Νικο να μαλωσουν με τον Γιωργο!!Υπαρχουν διαφορες και ποιες?Εγω αυτο που βλεπω ειναι πολυ αφρωδες το αφρογαλα με το aeroccino και οχι κρεμωδες οπως το θελω. :think:
mymenhir's wife
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 27 Μαρ. 2014, 22:52
Ονομα: Χρύσα
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: vbm domobar super
Μυλος: compak k10 wbc
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Του συζύγου

Re: Aeroccino ή steam wand?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 06 Μάιος 2014, 16:01

Μια βασικη διαφορα ειναι αυτη που ανεφερες...επισης δε ξερω το aeroccino σε τι θερμοκρασια φτανει το γαλα...εγω ξαναλεω ακροφυσιο :)
Οσο για την οικονομια μπορεις να κα εις το ιδιο..δε χρειαζεται μεγαλη ποσοτητα να βαλεις...
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Aeroccino ή steam wand?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir's wife » 06 Μάιος 2014, 17:29

Η θερμοκρασια φτανει στους 60-64.Οσο για την ποσοτητα θελει minimum 230 γρ.Μιλαω για την δικης μας περιπτωση,μαρκας izzy.Με την γαλατιερα τωρα των 250 μλ το γαλα που χρειαζετε ειναι 140 μλ και το αποτελεσμα φυσικα καμμια σχεση.
20140506_173109.jpg
20140506_173121.jpg
Τελευταία επεξεργασία από mymenhir's wife και 06 Μάιος 2014, 17:35, έχει υποστεί επεξεργασία 1 φορά/ες συνολικά
mymenhir's wife
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 27 Μαρ. 2014, 22:52
Ονομα: Χρύσα
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: vbm domobar super
Μυλος: compak k10 wbc
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Του συζύγου

Re: Aeroccino ή steam wand?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 06 Μάιος 2014, 17:32

Το aeroccino θελει 230 ml ενω η γαλατιερα 140 ? Σωστα καταλαβα ?
Αν ειναι ετσι πιο οικονομικη ειναι η γαλατιερα :2funny:
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Aeroccino ή steam wand?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir's wife » 06 Μάιος 2014, 17:36

Σωστα καταλαβες Νικο.
mymenhir's wife
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 27 Μαρ. 2014, 22:52
Ονομα: Χρύσα
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: vbm domobar super
Μυλος: compak k10 wbc
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Του συζύγου

Re: Aeroccino ή steam wand?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 06 Μάιος 2014, 17:42

mymenhir's wife έγραψε:Και τα δυο πλεον μου φαινονται ευκολα(το aeroccino ξεμεινε στο ντουλαπι απο εποχης krups).Ρωταω για δυο λογους,πρωτον γιατι με το aeroccino ξοδευω ακριβως την ποσοτητα που χρειαζεται,κανοντας στις δυσκολες εποχες που ζουμε,οικονομια και δευτερον για να βαλω τον Δημητρη και τον Νικο να μαλωσουν με τον Γιωργο!!Υπαρχουν διαφορες και ποιες?Εγω αυτο που βλεπω ειναι πολυ αφρωδες το αφρογαλα με το aeroccino και οχι κρεμωδες οπως το θελω. :think:



Ετσι οπως διαβασα το πρωτο ποστ σου νομιζα οτι εννοουσες οτι με τη γαλατιερα ξοδευεις πιο πολυ ....
Λοιπον το aeroccino....ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ :mad: :priest: :2funny:
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Aeroccino ή steam wand?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 06 Μάιος 2014, 17:58

Θυμαμαι οτι το ζαχαρωνα το αεροτσινο την εποχη που ξεκινησα με την gaggia και ειδικα για τις διακοπες που επαιρνα μαζι μου το μπρικι.Ειχα δανειστει μια φορα και του Κωστα να το δοκιμασω αλλα δεν μου δουλεψε ποτε ενω οταν ξαναγυρισε στον Κωστα δουλευε κανονικα :lol: Το θεωρησα συμβολικο και δεν ξαναασχοληθηκα.
Η θερμοκρασια παντως που εχει το γαλα μαζι με την ταχυτητα που την απεκτησε καθως και η υφη του επηρεαζουν πολυ τη γευση του ροφηματος και μπορουν να δωσουν πολυ ασχημες γευσεις η αντιστοιχα πολυ ωραιες και αρμονικα δεμενες μεταξυ τους.Αναφερομαι βεβαια στο δεσιμο με τον καφε.Πιστευω πως σε αυτη τη περιπτωση εχουμε πολυ καλυτερο ελεγχο με το ακροφυσιο ενω με το σκευος οχι.Κανεις ομως δεν μπορει να αφορισει την μεγαλη ευκολια του σκευους περα απο τα πειραγματα που κανουμε μεταξυ μας για να διασκεδασουμε. :P
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Aeroccino ή steam wand?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konn4312 » 06 Μάιος 2014, 18:16

Παιδιά τι να λέμε τώρα,καμία μα καμία σχέση το αεροτσινο με τον ατμό,η μέρα με την κατάμαυρη νύχτα!Πότε δεν ευχαριστήθηκα καφέ με αυτό το πράμα!Είχα ακριβώς το ίδιο,το είχα πάρει για τη δουλεία και αυτό που έβγαζε έμοιαζε με μαλλι της γριάς πάρα με αφρογαλο,μέχρι που χάλασε και ησύχασε και αυτό και εγώ.Δυστυχώς δεν μπορώ να το προτεινω ούτε σαν λύση ανάγκης αφού αλιωνει τη γεύση του Γάλακτος γιατί στον πάτο εκεί που είναι η αντίσταση καίει το γάλα,ατμός και πάλι ατμός!
Άβαταρ μέλους
konn4312
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2013, 23:17
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Κυψελη
Μηχανη: Black Evolution
2η μηχανη: euromatic ese pods
Μυλος: macap m4 stepless
2ος Μυλος: Αγιου Γεωργιου
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: απο τρακα

Re: Aeroccino ή steam wand?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 06 Μάιος 2014, 21:38

Α ρε π"°®¿τη μου κι αλλος Γιωργος μας βρηκε!!!Πεταξε το ρημαδοσαβουρομαραφετι...γυναικες,φιλοι μου...τι καθομαστε και συζηταμε για 90ml περισσοτερα γαλακτος...σιγα την σπαταλη..εδω χρωσταμε 340 δις!!!Σαν αφρος ξυρισματος kolynos και μαλιστα λυγμενος.Sorry Γιωργο,μπορει να το γνωριζεις το aeroccino και την λειτουργια του τελεια και να περνεις και γ°•®ω τα αποτελεσματα αλλα αδερφε μου δεν το μπορω με τιποτες σου λεω...ακομη και οταν επαιρνα χαλια καφε με την krups τον εκανε ακομη χειροτερο...γι'αυτο σου λεω αναβασε βιντεακι μηπως και μου αλλαξεις γνωμη και σταματησω να βριζω βραδιατικα...επι της ευκαιριας κανενα νεο πυραυλοκινητο roasting πρεπει να εχεις σπιτωσει και να εχεις πεσει με τα μουτρα σε εκμαθηση "θεωριας και πραξης"...διαισθανομαι την ηρεμια πριν την καταιγιδα....???????????????σιγανο :priest: εισαι....
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Aeroccino ή steam wand?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konn4312 » 06 Μάιος 2014, 22:15

Κοιτα Στελιο απο οικονομικης πλευρας το αεροτσινο συμφερει,κανεις το αφρογαλλο σου και με οτι περισεψει ξυριζεσαι! :lol:
Άβαταρ μέλους
konn4312
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2013, 23:17
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Κυψελη
Μηχανη: Black Evolution
2η μηχανη: euromatic ese pods
Μυλος: macap m4 stepless
2ος Μυλος: Αγιου Γεωργιου
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: απο τρακα

Επόμενο

Επιστροφή στο Για τον Capuccino

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]

cron