Cafflano Kompresso

Τα πάντα για τις Χειροκίνητες μηχανές Espresso

Cafflano Kompresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό krysztof » 26 Νοέμ. 2018, 00:16

Αν και χάνει ελάαααχιστα :D σε σχέση με τις μηχανές Londinium κτλ. στην κατηγορία, αλλά για τα λεφτά του νομίζω αξίζει να αναφερθεί. Το  Cafflano Kompresso  πρόκειται για πλαστικό έμβολο του τύπου Aeropress, όμως έχει την δυνατότητα να ανεβάσει μέχρι και 9 bar με αποτέλεσμα πραγματικό (?) espresso, αν πετύχει κανείς όλους τους παράγοντες.

Χαρακτηριστικά


Προσωπικά μου κόστισε 70 ευρώ από το Hacienda Cafe στο Ηράκλειο και έχει πολύ μικρό μέγεθος οπότε μπορεί κανείς να το κουβαλήσει μαζί του, μαζί με έναν μύλο... ένα μπρίκι...εε, ένα γκαζάκι... :think: Η σελίδα του προϊόντος αναφέρει τα 15gr ως μέγιστη χωρητικότητα του καλαθιού, αλλά αυτό δεν ισχύει. Εξαρτάται από την άλεση, βέβαια, έχω χωρέσει ~18gr πριν το πάτημα. Ήταν ένα μικρό βουναλάκι από καφέ αλλά χωρούσε. Αν θέλει κανείς να βάλει ακόμη παραπάνω υποθέτω μπορεί να πατήσει πρώτα μια δόση και μετά να προσθέσει έξτρα. Όσον αφορά το νερό, έχει μεν μέγιστο όριο 80ml, αλλά αυτό είναι αν το γεμίσεις μέχρι την κορυφή. Έχει ένδειξη στο πλαστικό από τα 30ml μέχρι τα 60ml για να μην ζυγίζεις και το νερό. Όπως προανέφερα, είναι πολύ γερό πλαστικό και μπορεί να φτάσει και τα απαραίτητα 9 bar. Πιθανότατα να έχω φτάσει και μερικά παραπάνω bar όλες τις φορές που προσπαθούσα να πιέσω το νερό να περάσει από πολύ λεπτή άλεση, με αποτέλεσμα να έχω καταϊδρώσει, να έχω χτυπήσει νεύρο στο χέρι και να κοντεύω να πάθω τενοντίτιδα και τελικά να μην πιω καν καφέ. 18gr καφές πέταμα... :banghead:



Κριτική


Δεν έχω και πολλά να πω είναι η αλήθεια. Το να μπορεί κανείς να φτιάξει κανονικό espresso, πιθανότατα πολύ καλύτερο από μηχανές σε αντίστοιχες ή και μεγαλύτερες τιμές, για 70 ευρώ είναι ήδη φοβερό, ειδικά για έναν φοιτητή ή κάποιον που μεταφέρεται συχνά. Επίσης, πιστεύω είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο για να εξοικειωθεί κανείς με όλους τους παράγοντες που συμβάλλουν στο να βγει καλός ο καφές και να καταλάβει πως λειτουργούν. Επιπλέον, είναι και πολύ εύκολο στο πλύσιμο, 3-4 κομμάτια τα αποσυναρμολογείς, νερό, τέλος.

Εικόνα
Εικόνα

Παρόλα αυτά, έχει και τα αρνητικά του... προφανώς. Κατ'αρχάς, δεν είναι ό,τι καλύτερο αν θες να φτιάξεις καφέ για περισσότερα άτομα ή αν πίνεις πολλούς καφέδες την ημέρα. Βέβαια, όπως είπα γρήγορα μπορείς να το πλύνεις και να ξαναρχίσεις τη διαδικασία, αλλά καταντάει κουραστικό. Το κυριότερο πρόβλημα πέρα από αυτό είναι ο έλεγχος της θερμοκρασίας του νερού. Τα πλαστικά μέρη του Kompresso χρειάζονται προθέρμανση, γιατί, και βραστό νερό να τους ρίξεις, αν είναι κρύα, η θερμοκρασία θα πέσει αμέσως κάτω από τους 70-80 σίγουρα. Επομένως, η διαδικασία που ακολουθώ είναι να βράσω νερό από τη βρύση και γεμίσω τα δύο κομμάτια του εμβόλου συναρμολογημένα μερικώς (με το πιστόνι να έχει εισαχθεί μερικώς στο σωλήνα νερού) και αναποδογυρισμένα ώστε να συγκρατήσουν το νερό, και μετά βράζω τα 60-70ml εμφιαλωμένου νερού για τον καφέ, χύνω το νερό που ζέσταινε τα πλαστικά και προσθέτω το εμφιαλωμένο. Η θερμοκρασία που καταφέρνω συνήθως να μετρήσω στο τελικό νερό στο σωλήνα είναι ~92 C που είναι οκ, αλλά όχι πάντα ιδανικό. Ίσως με έναν βραστήρα νερού να έχει κανείς καλύτερα αποτελέσματα λόγω της μικρότερης χρονικής απόκλισης των δύο βημάτων. Θα δοκιμάσω σύντομα και θα σας πω.


Αυτά, λοιπόν, για το Cafflano Kompresso. Για εμένα ήταν φοβερή αγορά γιατί τόσο καιρό μπόρεσα να πειραματιστώ και να μάθω περισσότερα για τον espresso, αλλά και να απολαύσω πολύ καλύτερα καφεδάκια από το μπρίκι μόκα που είχα και χωρίς να δίνω 2 ευρώ κάθε μέρα για καφέ απ'έξω. :D Περιμένω να ακούσω τις γνώμες σας.
krysztof
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 09 Οκτ. 2018, 16:09
Ονομα: Στέφανος
Τοποθεσια: Ηράκλειο, Κρήτη
Μηχανη: Cafflano Kompresso
2η μηχανη: v60
Μυλος: Knock Aergrind
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Yirgacheffe

Re: Cafflano Kompresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό todoornot » 26 Νοέμ. 2018, 23:32

Στέφανε, πολύ ενδιαφέρον, και το προϊόν και οι πληροφορίες από την εμπειρία σου.

Τώρα από γεύση τι λέει μόνο εσύ μπορείς να ξέρεις, πάντως όσο μπορώ να πω με ...το μάτι, δείχνει καλό αποτέλεσμα. Αυτό που θα ήμουν περίεργος να δω από πρώτο χέρι, είναι πόσο ζόρικο είναι σε νορμάλ καταστάσεις, για χρήση 2 με 3 φορές τη μέρα, καθώς δεν φαίνεται να υπάρχει σχεδόν καθόλου μηχανική "υποβοήθηση". Επίσης, ένα μειονέκτημα θα έβλεπα και στη χρήση του πλαστικού.

Παρόλ' αυτά είναι πολύ καλό που μπορεί και προθερμαίνεται σημαντικά όπως έχεις δει, ότι βλέπεις διαφορά από το μπρίκι κι ότι έχεις κάτι που μπορεί να σε αφήσει προς το παρόν τουλάχιστον να ασχοληθείς με το θέμα μύλος.

Σε συνάρτηση με την τιμή, είναι σίγουρα κάτι που μπορεί να έχει στα υπόψιν όποιος κινείται σε αυτά τα επίπεδα του budget, με ανοιχτό το ενδεχόμενο να έχουμε όχι απλά τίμια πρόταση αλλά vfm. Καλά :coffee:
todoornot
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2017, 14:21
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Flair Espresso Maker
Μυλος: Niche Zero
2ος Μυλος: Aergrind MBK
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Cafflano Kompresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 27 Νοέμ. 2018, 17:39

Να΄σαι καλά Στέφανε, αγνοούσα την ύπαρξη του.

Προσωπικά διατηρώ επιφυλάξεις πέρα από την αποτελεσματικότητα και φυσικά τη χρηστικότητα του δεδομένου, ότι σε αυτή την κατηγορία τιμής τι άλλο να βρεις για να έχεις και απαιτήσεις...

Γενικά η χρήση του πλαστικού και ιδιαίτερα 90+ βαθμοί σε πλαστικό δεν είναι ότι καλύτερο από πλευράς υγείας σύμφωνα με το παρακάτω link όπου αναφέρει συγκεκριμένα παραδείγματα ακόμη και των μπιμπερό που έχουν ειική επεξεργασία κ.α.
https://www.vita.gr/2013/05/23/body-min ... -plastika/

Το ποτηράκι είναι πλαστικό όπου εκχυλίζεται ο καφές; αν ΝΑΙ τότε άκυρο από εμένα.

Όπως πολύ σωστά έγραψες όλα έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους σημεία.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Cafflano Kompresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό krysztof » 27 Νοέμ. 2018, 18:36

Γιώργο @todoornot,

Σε καθημερινή χρήση, αν φτιάχνεις μόνο για εσένα και όχι απανωτούς καφέδες και για άλλα άτομα δεν είναι κάτι δύσκολο, αλλά έχει ένα τελετουργικό προετοιμασίας, όπως είμαι σίγουρος ό,τι έχεις και με το Flair: ζύγισμα/άλεση του καφέ και ταυτόχρονο ζέσταμα νερού για προθέρμανση, τοποθέτηση/πάτημα κόκκων και βράσιμο νερού για τον καφέ, συναρμολόγηση και έτοιμος να φτιάξεις καφέ. Συνολικά κανένα 10λεπτο δουλειάς ίσως. Τώρα για το πλαστικό κι εγώ συμφωνώ ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο να του ρίχνεις βραστό νερό κάθε μέρα, αλλά υποτίθεται πως είναι ασφαλές. Από αντοχή είναι θηρίο, έχει χρειαστεί να βάλω όλο το βάρος μου επάνω για να βγάλω μερικές στάλες καφέ με λάθος άλεση.

Από το μπρίκι έχει ξεκάθαρη διαφορά γιατί αυτό μπορεί να φτάσει πραγματικά τα 9 bar ενώ το μπρίκι όχι (νομίζω γύρω στα 2 μόνο;). Πριν το αγοράσω το Kompresso το δοκίμασα στο μαγαζί όπου μου φτιάχνουν τον αγαπημένο μου Yirgacheffe To-La από την Taf και είχε τη γνωστή γεύση. Τώρα ίσως να έχεις αστάθεια στα αποτελέσματα λόγω θερμοκρασιών, πόσο γρήγορα κάνεις κάθε βήμα κτλ, αλλά αν τα πετύχεις βγάζεις σωστό καφέ. Έπειτα όπως είπες εξαρτάται από τον μύλο και τώρα με τον Aergrind κι εγώ βλέπω μεγάλη διαφορά από τον παλιό μου Skerton.
krysztof
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 09 Οκτ. 2018, 16:09
Ονομα: Στέφανος
Τοποθεσια: Ηράκλειο, Κρήτη
Μηχανη: Cafflano Kompresso
2η μηχανη: v60
Μυλος: Knock Aergrind
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Yirgacheffe

Re: Cafflano Kompresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό krysztof » 27 Νοέμ. 2018, 18:49

Γιώργο @G.F.

Συμφωνώ απόλυτα με τις επιφυλάξεις σου όσον αφορά το πλαστικό, λένε ό,τι είναι ασφαλές αλλά δεν ξέρω αν το πιστεύω 100% για οποιοδήποτε πλαστικό. Το ποτηράκι είναι όντως πλαστικό κι αυτό αλλά εγώ κάνω την εκχύλιση πάνω από κανονικό ποτήρι, γυάλινο, κεραμικό, οτιδήποτε, δεν έχω σπάσει τίποτα ακόμη, δεν χρειάζεται πολλή δύναμη αν κάνεις σωστό dial-in.

Από την άλλη, όσον αφορά τον καφέ, πιστεύω πως αν πετύχεις όλους τους παράγοντες μπορείς να βγάλεις πολύ καλό αποτέλεσμα, αλλά κι η δική μου εμπειρία δεν είναι τόση ώστε να μπορώ να εγγυηθώ κάτι τέτοιο. Το θετικό και το αρνητικό ταυτόχρονα έγκειται εκεί, εσύ ελέγχεις κάθε παράγοντα. Δεν έχεις τη σιγουριά της μηχανής με το PID κτλ, αλλά αν το μάθεις πολύ καλά σαν εργαλείο τότε τι παραπάνω υπάρχει από σωστή άλεση και πάτημα -> νερό σε τάδε βαθμούς -> πίεση -> καφές;
krysztof
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 09 Οκτ. 2018, 16:09
Ονομα: Στέφανος
Τοποθεσια: Ηράκλειο, Κρήτη
Μηχανη: Cafflano Kompresso
2η μηχανη: v60
Μυλος: Knock Aergrind
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Yirgacheffe

Re: Cafflano Kompresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 27 Νοέμ. 2018, 20:47

Πολλοί παράγοντες συμβάλουν στο να έχεις καλό αποτέλεσμα.

Αναφορικά με το καφεδάκι που φτιάχνεις αν το απολαμβάνεις και έχεις βρει την "ρουτίνα σου" τότε όλα τα άλλα είναι απλές λεπτομέρειες (φτάνει να μην έχεις κολλήσει το μικρόβιο του espresso διότι δε ξεμπερδεύεις εύκολα με τόσο απλές λύσεις).
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Cafflano Kompresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό krysztof » 27 Νοέμ. 2018, 21:04

Η αλήθεια είναι πως το έχω κολλήσει το μικρόβιο :lol: και θέλω σίγουρα μια μηχανή (και καλό αυτόματο μύλο) κάποια στιγμή για να έχω πιο σταθερά αποτελέσματα με λιγότερο κόπο και περισσότερες δυνατότητες ίσως, αλλά ξέρω πως για να ικανοποίησω την ανάγκη για αναβάθμιση μια και καλή θα πρέπει να ξοδέψω κάτι χιλιάρικα τα οποία απλά δεν έχω τώρα, είμαι φοιτητής άλλωστε. Ίσως μια μέρα.... :cry:
krysztof
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 09 Οκτ. 2018, 16:09
Ονομα: Στέφανος
Τοποθεσια: Ηράκλειο, Κρήτη
Μηχανη: Cafflano Kompresso
2η μηχανη: v60
Μυλος: Knock Aergrind
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Yirgacheffe


Επιστροφή στο Χειροκίνητες μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη