Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Θέματα άσχετα με τον καφέ , χαλαρές συζητήσεις!

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 27 Απρ. 2014, 14:40

:lol: Τα χω παιξει μου φαινεται :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konn4312 » 27 Απρ. 2014, 17:08

Άβαταρ μέλους
konn4312
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2013, 23:17
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Κυψελη
Μηχανη: Black Evolution
2η μηχανη: euromatic ese pods
Μυλος: macap m4 stepless
2ος Μυλος: Αγιου Γεωργιου
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: απο τρακα

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 27 Απρ. 2014, 19:56

woodsman43 έγραψε::lol: Τα χω παιξει μου φαινεται :lol:

Όχι αγαπητέ Δημήτριε δεν τα έχεις παίξει!
Ίσα ίσα έχεις πιάσει το νόημα! :headbang3:
(Εξηγώ παρακάτω)

woodsman43 έγραψε:Σε αυτη τη φαση ειναι απολυτα παραπλανημενη η πλειοψηφια με καψουλες, ταμπλετες,ροφηματα γαλακτος τυπου Μi#$l,αλυσιδες καφε που εχουν καλο μαρκετινγκ,ψευτο σπεσιαλιτακηδες,presurized καλαθακια ,comercial σαβουρες και δεν συμαζευεται.
Μοιαζει δε το πραγμα με τον ενατο Δαντικο κυκλο οπου λεγεται οτι εκει εχει ξεχαστει και η υπαρξη του θεικου στοιχειου ακομα :lol:

Σωστός....
woodsman43 έγραψε:Οι τροχιες των πλανητων ειναι ελειπτικες και εχουν καποιο πολυ απομακρυσμενο σημειο απο τον ηλιο και καποιο πολυ κοντινο. Παρομοιαζωντας την αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε με εναν πλανητη θα πω πως αυτος βρισκεται στο πιο απομακρυσμενο σημειο απο τον ηλιο (που ειναι το φως το αληθινο :lol: )και εκτελει αυτη τη στιγμη την μεγαλη καμπυλη που μετα θα αρχισει να τον οδηγει προς τον ηλιο. Ωστοσο επειδη ο πλανητης αυτος ειναι κοινος για ολους καποιοι απο την τελευταια φορα που ειμασταν κοντα στον ηλιο εχουν αποροφησει οση ζεστασια και φως μπορουσαν και προσπαθουν να το μεταδωσουν και στους αλλους.Πολλοι εχουν επηρεαστει και εχουν απολαυσει αυτη τη ζεστασια αλλα οι περισσοτεροι ειναι ΓΚΑΟΥ. :lol:
Μην ανυσηχειτε ομως.Το εδαφος εχει αρχισει να προετοιμαζεται και το ταξιδι προς τον ηλιο εχει ηδη αρχισει.Οποιος ειναι ηδη ετοιμος θα απολαυσει τα ευεργετηματα αλλα οποιος δεν ειναι ......θα καει :lol:
Απο woodsman philosophy room ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ :lol:

Λοιπόν.... κάποτε είχα ασχοληθεί με μεγάλη επιτυχία με το Forex, στο χρηματιστήριο αγοράζεις και πουλάς μετοχές, στο Forex αγοράζεις και πουλάς ισοτιμίες πχ αγοράζεις ευρώ έναντι του δολαρίου, έτσι όταν ανέβει το ευρώ είσαι κερδισμένος ή αγοράζεις αυστραλιανό δολάριο έναντι του ευρώ, έτσι όταν πέσει το ευρώ είσαι κερδισμένος. Το Forex δουλεύει με μόχλευση συνήθως επί 100. έτσι οι ταχύτητες που ανεβοκατεβαίνει μια ισοτιμία είναι τεράστιες σε σχέση με τις μετοχές γι αυτό και το χρηματιστήριο είναι πιο εύκολο. Εκεί γινόταν το εξής, ενώ επί μέρες άκουγες από παντού και έβλεπες πως το τάδε νόμισμα είχε τα φόντα να ανέβει κατά 2% έναντι του άλλου έβλεπες να παραμένει σταθερό ίσως και με πολύ ελαφρά άνοδο, και ξαφνικά μέσα σε 2 ώρες να κάνει μια άνοδο 2% σχεδόν από το πουθενά. Η απόλυτη τρέλα.... αν δεν γνωρίζεις το γιατί συμβαίνει αυτό.

Στην ταμπακιέρα λοιπόν, η τάδε μετοχή (παλιοκαφές) επί αρκετό διάστημα παρουσιάζει μια ελαφρά πτωτική πορεία αλλά συνεχόμενη, η δείνα μετοχή (speciality καφές) παρουσιάζει μια σταθερά ελαφρώς ανοδική πορεία αυτά είναι τα δεδομένα.
Οι αναλυτές (εμείς) λένε πως θα ανέβει ο speciality όμως επί του παρόντος δεν βλέπουμε αυτήν την άνοδο, γιατί;

Γιατί οι "αγοραστές" βρίσκονται στην σκέψη ή στην διαδρομή, κάποτε όσοι ήθελαν καφέ ήταν στην τοποθεσία παλιοκαφές όπου εκεί συγκεντρώθηκαν άπαντες, η μέγιστη δυνατή ποσότητα μιας που μονοπωλούσε επί 20ετίας και βάλε. Πριν μερικά χρόνια όσοι δεν έμεναν ικανοποιημένοι με την μετοχή "παλιοκαφές" δημιούργησαν μια νέα την "speciality" έτσι μόλις έφτασαν οι πρώτοι 100-200 απέκτησε ύπαρξη η τοποθεσία speciality και μπορεί να αγοραστεί. Πλέον οι "αγοραστές" αρχίζουν να ακούνε από τους αναλυτές πως θα ανέβει ο speciality, επειδή είναι ποιοτικός, γευστικός, αρωματικός, φυσικός κτλ κτλ έτσι όλοι οι έξυπνοι και δραστήριοι αγοραστές θα τρέξουν να δοκιμάσουν την τύχη τους στην νέα μετοχή "speciality". Αν όντως πειστούν πως αξίζει και έχει όλα τα φόντα τότε θα επενδύσουν σε αυτήν. Από το 100% "παλιοκαφές" vs "0% "speciality" φτάσαμε στο 98% vs 2%. Όμως δεν είναι μόνον 2% γιατί;
Γιατί η μετοχή "speciality" δεν έχει διαρροές, σχεδόν κανείς δεν φεύγει για να επιστρέψει στην μετοχή "παλιοκαφές", συμβαίνει μόνον το αντίθετο. Επίσης πολλοί βλέπουν την μετοχή "speciality" και την θαυμάζουν, θέλουν να την αγοράσουν, αυτοί βρίσκονται στην διαδρομή, δεν έφτασαν ακόμη. Αν δηλαδή δούμε τον δρόμο θα δούμε 0 να πηγαίνουν προς "παλιοκαφέ" και 10 να πηγαίνουν προς "speciality" έτσι σιγά σιγά θα ανέβει ο speciality αν όλα πάνε καλά. Το δύσκολο είναι τα πρώτα χρόνια το πρώτο 10-20% μετά από εκεί μέχρι το 80% η μετάβαση είναι εύκολη. Καθότι θα έχει περάσει το μήνυμα στους αγοραστές ότι πάει πέθανε η τοποθεσία "παλιοκαφές" κανείς δεν την θέλει, κανείς δεν αγοράζει εξοχικό εκεί, δεν είναι της μόδας, δεν έχει ζήτηση, έτσι το πλήθος θα στραφεί σχετικά απότομα προς την "speciality". Σπάνια το πλήθος κάνει κινήσεις έναντι στην κύρια επικρατούσα τάση. Είναι σαν να πηγαίνει κόντρα σε ποτάμι. Γι αυτό είναι πολύ δύσκολο να στηθεί το πρώτο 10-20% στον speciality καθώς όσοι "αγοράζουν" εκεί ναι μεν είναι η κίνηση του μέλλοντος, αλλά για να φτάσεις εκεί τώρα θέλει να διασχίσεις κόντρα τον ποταμό.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konn4312 » 27 Απρ. 2014, 23:57

ArroW έγραψε:Πιστευετε οτι εχει αρχισει ο κοσμος να ψαχνεται σε σχεση με τον καφε ; Δηλαδη να παρει καποια καλυτερη μηχανη , και μυλο ;
Πριν καποια χρονια το να εχεις μυλο στο σπιτι ηταν επιστημονικη φαντασια...
Μαζι με ολα αυτα , πιστευετε οτι εχει αρχισει να καταλαβαινει τον καλο καφε και να επιλεγει καποιον φρεσκοψψημενο η ακομα εχουμε μεγαλο δρομο ;;


Να πω και εγω την αποψη μου αφου οπως πολυ σωστα ειπε ο φιλος Δημητρης η αποψη ειναι σαν την κωλ@$!#!δα,ολοι εχουν απο μια
(απο ποιον το ακουσε πρωτη φορα αυτο αραγε :think: )
Πιστευω οτι εδω εχουμε δυο κατηγοριες.Αυτους που μπορει να ψαξουν να πιουν κατι που θα πινεται ωραια και θα πουνε ωραιος καφες και αυτους που θα πανε παραπερα και θα θελουν να μπουν και στη διδικασια με διαθεση να το δουν και σαν χομπυ.Αν δε σε τραβηξει κατι στο να το κανεις χομπι πιστευω δεν πας παρακατω σε εξοπλισμο.
Σε ποσους αρεσει το καλο κρασι,εχουν ολοι στο σπιτι βαρελια να φτιαχνουν το δικο τους;Σε ποσους αρεσουν τα γρηγορα αυτοκινητα,ξημεροβραδιαζονται στα συνεργεια και χαλανε χρονο και χρημα για να τα κανουνε καλυτερα;
Επι συνολου ενα ποσοστο,το ποσο ειναι αυτο δεν ξερω,ειναι ποσοστο ομως οχι συνολο.
Ενα αλλο χομπι μου ειναι ο ατμος.Ατμιζω περιπου τρια χρονια,πρωην καπνιστης και πλεον ατμιστης.Θα σας δειξω μια φωτογραφια:
IMG_20140427_231455.jpg

Ειναι ενα μερος απο τον εξοπλισμο μου.Ειμαι σιγουρος πως οταν δειτε αυτη τη φωτογραφια το πρωτο πραγμα που θα σκεφτειτε ειναι οτι δεν παω καλα για για να εχω μαζεψει ολα αυτα και να εχω ξοδευτει για να φουμαρω.Αλλωστε σε συναντησεις μας πολλοι εχετε σχολιασει κανωντας πλακιτσα με τα μπουρια που κουβαλαω μαζι μου.
Καποιος που ερχεται σπιτι σας και βλεπει τον εξοπλισμο σας και μαθαινοντας και ποσα εχετε ξοδεψει,θεωρειτε οτι αποκλειεται να σκεφτει και αυτος οτι ειστε πυροβολημενοι που κανετε ολα αυτα για να πιειτε ενα καφε;
Για να καταληξω πιστευω οτι αν κατι δεν σου κανει κλικ στο μυαλο να το δεις και να θες να το κανεις και εσυ και σαν χομπυ,δεν πας παραπερα.Γι αυτο δε μειναμε με τις krups και τις delomgi και γιαυτο δεν εμεινα και εγω με τις e-go μπαταριες και τα start packs σαν ατμιστης!
Τωρα θα μου πεις αν δε το ψαξεις παραπερα πως θα ψαξεις να βρεις και που ειναι το καλο,πως θα εκτιμησεις τι πινεις,ε;Φαυλος κυκλος!! :think:
Μηπως αν ερθει καποιος
Άβαταρ μέλους
konn4312
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2013, 23:17
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Κυψελη
Μηχανη: Black Evolution
2η μηχανη: euromatic ese pods
Μυλος: macap m4 stepless
2ος Μυλος: Αγιου Γεωργιου
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: απο τρακα

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 28 Απρ. 2014, 08:51

Κωστη εγω δε μιλουσα τοσο σαν χομπυ , μιας και σιγουρα την "τρελλα" μας δε την εχουν πολλοι :2funny:
Δεν εννοω να αλλαζει καποιος μηχανες και μυλους , η να βαζει μονωση στο boiler κτλ κτλ...
Απλα αν πιστευετε οτι καποιος που θα πιει εναν καλο και σωστα παρασκευασμενο καφε στο Tailor Made , Taf , Taresso κτλ κτλ θα καταλαβει και θα τον εκτιμησει...
Εγω πιστευω οτι βηματα εχουν γινει μικρα αλλα σταθερα...

Θυμαμαι οταν πηγαινα στη Λαρισα πριν 10 χρονια και οι καφεδες ηταν απογοητευτικοι το λιγοτερο...Προχτες που περασα και συνομιλησα με τον ιδιοκτητη του Kaveh Kanes εμαθα οτι υπαρχουν πλεον μερη να πιεις αλλα και να αγορασεις retail φρεσκο καφε..
Μπορει βεβαια τον καφε να τον κοβουν στα μαγαζια τις περισσοτερες φορες γιατι η πλειοψηφια δεν εχει μυλο αλλα , πιστευω οτι συμβαινει γιατι δεβ εχει ενημερωθει ο κοσμος για την σημασια που εχει ο μυλος στον καφε...
Αυτο το βαρος πεφτει τωρα λοιπον στους ειδικους του χωρου αλλα και στο φορουμ για τη διαδοση του καλου καφε...
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konn4312 » 28 Απρ. 2014, 10:21

Δε διαφωνω Νικο,στην Ελλαδα βεβαια η καφετερια η καφε,οπως θελετε το λετε ουσιαστικα λειτουργει διαφορετικα απο οτι σε αλλες χωρες,δηλαδη με το ροφημα που περνεις <<νοικιαζεις>> το τραπεζι για καποιες ωρες συν το οφθαλμολουτρο στις διαφορες αερινες υπαρξεις που περιφερονται στο χωρο και πινεις και κατι με τα πρωτα δυο να αποτελουν προτεραιοτητα για τους πολους!Πιστευω οτι για να διαδοθει περισσοτερο το speciality θα πρεπει να πληθυνουν τα μαγαζια οπως πχ tailor made που θα προσφερουν ενα ευχαριστο περιβαλλον σε συνδιασμο με καλο καφε!Αλλα αυτο επαφιεται και στη διαθεση των καταστηματαρχων να προσφερουν κατι καλλυτερο και οχι μονο να το βλεπουν αν θα βγαλουν 0,20 παραπανω στον καφε και βαζοντας ανθρωπους στο μαγαζι που δεν εχουν ιδεα να χειριζονται τις μηχανες και τους μυλους επειδη μαλλον τους στοιχιζει φτηνοτερα απο αποψη μισθου!
Άβαταρ μέλους
konn4312
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2013, 23:17
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Κυψελη
Μηχανη: Black Evolution
2η μηχανη: euromatic ese pods
Μυλος: macap m4 stepless
2ος Μυλος: Αγιου Γεωργιου
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: απο τρακα

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 28 Απρ. 2014, 11:58

Οι εποχες που εβλεπες την ευγενη ταξη των οικοδομων με "σπαστό"Κυφωνιδη(οι παλιοι θα θυμουνται!!)εχει περασει...τωρα capucc-ινιά στο γιαπι.Αν θελουμε και αλλους στο παιχνιδι ,ειναι στο χερι μας...εγω προσωπικα εχω καταφερει να κανω 3 ατομα να εκτιμησουν αυτο που "φτιαχνω " σπιτι και να ζητουν espresso επιμονα.. ενω ειμαι ακομη στο ψαξιμο ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!!
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 28 Απρ. 2014, 15:43

Όπως το είπες Στέλιο, είναι στο χέρι όλων μας. Μιας λοιπόν που έφτασε η συζήτηση εδώ, θα ήθελα να πω πως μετράει πάρα πολύ η δική μας συμπεριφορά. Να στηρίζουμε τα νέα speciality cafe ή και ακόμα και speciality να μην είναι, αλλά να κάνει ποιοτικό καφέ στην περιοχή του, είναι νομίζω καλό να τα στηρίζουμε. Επίσης τους νέους Roaster, baristi, να τους δώσουμε βήμα στην αγορά, στο φλιτζάνι μας ακόμη κι αν δεν είναι δα τόσο άριστοι, δεν χάθηκε ο κόσμος. Έτσι το καλό θα φέρει σιγά σιγά το καλύτερο, βήμα βήμα.Αν όμως στηρίζουμε μόνο λίγους και συγκεκριμένους ή δεν κάνουμε ξεκάθαρο το ενδιαφέρον μας για την ποιότητα του καφέ ώστε οι όποιοι επιχειρηματίες να καταλάβουν τις απαιτήσεις μας, τότε θα καταλήξουμε από εκεί που ξεκινήσαμε κι ακόμη χειρότερα.

Εξάλλου όλο αυτό, είναι καλό και για τους ίδιους αλλά και για εμάς τους πελάτες. Όταν ανεβαίνει ο κλάδος σου, μοιραία θα ανέβεις κι εσύ ακόμη κι αν δεν είσαι εξαιρετικός.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 28 Απρ. 2014, 16:48

Δε μπορω να παρα να ταυτιστω με την αποψη σου Νικολα...Απολυτα... :Yeah:
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nbackal » 01 Μάιος 2014, 14:03

Οχι δεν έχει αλλάξει η άποψη του κόσμου. Espresso και cappucino σε πλαστικό, κρύους της φρίκης, nesrpesso και dolce και λοιπά της φρίκης.

Μαγαζιά με εκπληκτικό εξοπλισμό που έχουν κόσμο που βαριέται ή δεν κατέχει το θέμα και συνήθως παράγουν κάποια ροφήματα κεφέ χρώματος.

Σπάνια έχω πιεί καλό καφέ σωστό έξω και έχω γυρίσει epsresso πίσω επειδή είχε την όψη γαλλικού.

Είδα τύπισσα εχθές σε μαγαζί με μια Wega και εναν Mazzer με καλή μάρκα καφέ, να βγάζει κομμένο καφέ απο το μύλο που είχε κόψει κανένα τρίωρο πρίν να βάζει στο pf, και απάτητο όπως ήταν να κάνει εκχύλιση στο πλαστικό.

Μαγεία ενα πράγμα. :new_shocked:

Και είχε και καφέ Ipanema η συγκεκριμένη.
nbackal
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 04 Απρ. 2014, 09:40
Ονομα: Nikos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Gaggia
Μυλος: Mahlkönig vario
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Portioli , Grand estada

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ελεύθερη Ώρα

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron