Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Θέματα άσχετα με τον καφέ , χαλαρές συζητήσεις!

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aromacafe » 02 Μάιος 2016, 14:55

Διαβαζοντας το θεμα και τα σχολια των μελων δυο χρονια μετα δεν μπορω παρα να μην γελασω λιγο....πονηρα.Ο Ελληνας πινει διαφημιση ,τρωει διαφημιση ,αφοδευει (με το παρδον) διαφημιση.Σαν πελατης καφε πιστευω οτι ο καφες ονομασιας προελευσης εχει μελλον εξ αντανακλασεως.ΑΝ οι μεγαλες εταιριες καφε τονισουν στις διαφημισεις τους εντονα το στοιχειο του τοπου παραγωγης και του ειδους του καφε τοτε ναι ο καταναλωτης θα παει προς τα εκει.Και θα κερδισουν και οι μικροι.Ο χρονος θα δειξει.Ηδη βλεπουμε στην αγορα μεριδες μονοποικιλιακων καφεδων ....οπως το πανε ,για να πουλησουν 0,10 σεντ παραπανω σε λιγο θα βαζουν και roasting date στις μεριδες!
aromacafe
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 21 Ιαν. 2016, 15:01
Ονομα: ΜΑΝΟΥΣΟΣ
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηχανη: POEMIA saeco
Μυλος: DELONGHI KG79
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: tracafe,tzambacinno

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 02 Μάιος 2016, 15:46

Δεν θα συμφωνήσω, γνωρίζω μικρά ποιοτικά μαγαζιά που έχουν κάνει φανατικούς πελάτες και δεν θα έφευγαν από εκεί ότι πιασαρικο όνομα και να άνοιγε δίπλα
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό delpiero10 » 02 Μάιος 2016, 23:23

ότι πασαρουν στο κοσμο ως lifestyle το τρωνε η το πινουν αμασητο βλεπε κάψουλες και οποτε περναω απεξω από το μαγαζι με κάψουλες με σημα τον μεγα εραστη ασπρομαλλη βλεπω και αγοραζουν με τις τσαντες αυτές τις αηδιες.δεν λεω και εγω πριν 7 χρονια επινα καφε από οπου να ναι μεχρι που ειπα μια μερα εφόσον και από την δουλεια μου ειχε ξεκινησει το κακο με εναντι κτλ ποσα δινω για καφε το μηνα και τι καφε πινω?παμε σε ένα γενικο γκαλοπ που κανωαπο το κυκλο μου ,ολοι με λενε ανωμαλο επειδή εχω κανει μια επενδυση στον ουρανισκο μου και την ανωμαλια που εχω με το θεματου καφε(μονο η γυναικα το εκτιμάει) :Yeah: άλλος μου λεει βαριεται την ολη διαδικασια άλλος μου λεει σιγα μην δωσω τοσα λεφτα για καφε που αν τα βαλεις κατω απ0 1,5 ευρω την ημερα το χρονο είναι 500 χωρις ναβαλω τους καφεδες των 4-5 ευρω από διαφορα καφε
delpiero10
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2014, 17:07
Τοποθεσία: περιστερι
Ονομα: kwstas
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: expobar brewtus4
Μυλος: fiorenzato f6
2ος Μυλος: mazzer major
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: tigrato mokka

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aromacafe » 02 Μάιος 2016, 23:59

Το καλητερο σημειο αν εχεις κοτσια σαν καφε τριτου κυματος ειναι να πας και ανοιξεις καταστημα μεσοτοιχια με franchise coffee shop.
Τωρα που το σκεφτομαι αυτο ισχιει για καθε τυπο καταστηματος εστιασης ,ποιοτικο σουβλακι διπλα απο goodys ας πουμε ,αλλα ειπαμε θελει α.........κοτσια.Το να σου αρεσει ο καφες και να πινεις μονον καφε απο μεριδα ειναι σαν να λες οτι σου αρεσει το ψαρι και να τρως μονον σαρδελλες κονσερβα.Το ξερω γιατι και εγω για μερικα χρονια επινα μονον μεριδες και εψαχνα να δω ποια ειναι η καλητερη και δωστου να ενθουσιαζομαι για κανα μηνα και μετα τιποτα.Τωρα που με εχει πραγματικα επηρεασει το διαβασμα αυτου του forum εχω ξεκινησει να βλεπω τον καφε ως τροφιμο υψηλης ποιοτητας και οχι σαν κατι που βγαινει απο μια κονσερβα.
aromacafe
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 21 Ιαν. 2016, 15:01
Ονομα: ΜΑΝΟΥΣΟΣ
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηχανη: POEMIA saeco
Μυλος: DELONGHI KG79
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: tracafe,tzambacinno

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cadm8 » 03 Μάιος 2016, 01:49

Τέτοια λεγε να μας πιούνε όλες τις γκέισες οι κομερσιαλακιδες :tooth: :think:
Άβαταρ μέλους
cadm8
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 25 Ιαν. 2015, 11:08
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: V60, aeropress
Μυλος: LSM 91
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, mokka

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aromacafe » 03 Μάιος 2016, 16:18

Ανεκδοτο (ισως λιγο μακαβριο) αφιερωμενο στα εκλεκτα μελη του coffeeheat.
Πεθαινει ενας home-barista και εμφανιζεται στον παραδεισο με ολα τα συνεργα του υπο μαλης.Τον βλεπει ο Αγιος Πετρος ,του λεει
- Καλως τον περασε μεσα τεκνον μου.'
-'Μπριζα ρευματος εχετε εδω?' ρωταει αυτος .
-'Οχι ,εχουν ομως στην κολαση. 'απανταει ο αγιος. Μια και δυο παει ο συναδελφος στην κολαση,μπαινει μεσα φουριοζος,βρισκει μπριζα ,παγκο ,και στηνει το την μηχανη με τον μυλο σιγα σιγα.
-'Τι κανεις εσυ εδω?Εισαι απο πανω,δεν κανει να εισαι εδω.' του λενε οι διαβολοι.
-'Μονον εδω εχει ρευμα οποτε με βλεπω να μενω μονιμα.'ανταπανταει ο home-barista μας.
Εκεινη την ωρα νασου ο αρχιδιαβολος-'Τι να τον κανουμε αυτον ?Ποια τιμωρια,ποιο βασανιστηριο να του κανουμε ?Δεν ειναι απο εδω .Ειναι λεει home....κατι.' ρωτανε οι διαβολοι τον αρχιδιαβολο.Κοιταζει αυτος αυτον τον περιεργο τυπο να κοβει,να ζυγιζει,να βγαζει καφε,να δοκιμαζει,να τον πεταει και φτου και απο την αρχη...και γυριζει ο αρχιδιαβολος και λεει στους υπολοιπους
-'Αυτον αφηστε τον ,μην του κανετε τιποτα .Βασανιζεται και μονος του'
aromacafe
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 21 Ιαν. 2016, 15:01
Ονομα: ΜΑΝΟΥΣΟΣ
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηχανη: POEMIA saeco
Μυλος: DELONGHI KG79
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: tracafe,tzambacinno

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cadm8 » 03 Μάιος 2016, 16:41

:tooth: αχαχαχχ βασανιζεται μόνος του :Yeah:
Άβαταρ μέλους
cadm8
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 25 Ιαν. 2015, 11:08
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: V60, aeropress
Μυλος: LSM 91
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, mokka

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 03 Μάιος 2016, 21:26

:lol: :lol:
Υπερβολες.... :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 04 Μάιος 2016, 01:31

Νομίζω για μένα λέει, όπου να'ναι τρώω το 1 κιλό σακουλάκι και ακόμα δεν έκλεισε την βδομάδα :tooth:
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Αλλαζει η αποψη της πλειοψηφιας για τον καφε ;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 06 Μάιος 2016, 10:44

Καλημέρα συνφορουμίτες, επι του θέματος ήθελα να εναποθέσω την άποψή μου και να πω οτι, όλα τα χρόνια πρίν γίνει must ο εσπρέσσο, ο έλληνας έπινε τον ελληνικό του και του φραπέ-νες. Καφέδες οι οποίοι παρασκευάζονταν με ευκολία και στο σπίτι με πολύ καλά αποτελέσματα, αρκεί να είχες ένα μπρίκι για τον ελληνικό και ένα μιξεράκι για τον στιγμιαίο. οι καφέδες πιθανά να ήταν και καλύτεροι απο αυτούς που προμηθεύονταν οι καφετέριες με αποτέλεσμα να ευχαριστιόμαστε περισσότερο τον καφέ στο σπίτι. (ποιος ξεχνάει κάτι ελληνικούς καφέδες μηχανής για κλάματα)
Τώρα με την έλευση του εσπρέσσο η κατάσταση άλλαξε καθως ο εν λόγο καφές παρασκευάζεται απο μηχανές και μύλους και οι παράμετροι παρακευής του είναι πάμπολοι.
Ο έλληνας, όπως και πριν, εφόσον αρέστηκε στον εν λόγω καφέ θέλησε να τον "πάρει" και στο σπίτι του. Εδώ άρχισε το πανηγύρι.....
Εξοπλισμοί ακριβοί, ακριβότεροι, πανάκριβοι υπόσχονται παπάδες, τεχικές εκχύλισης, διανομής στο καλάθι, πατήματος, θερμοκρασίας, πίεσης υπόσχονται godshots.....και η λίστα έχει τον ατελέιωτο.
Πώς θα φτιάξει ο έλληνας τώρα εσπρέσσο...?
ήρθαν λοιπόν οι καψουλο-μεριδομηχανές να δώσουν τη λύση. πατας ένα κουμπί και...μην πω τι βγαίνει...
Αλλα το κακό ξεκίνησε απο τις καφετέριες και τα fast coffee food μαγαζιά που σέρβιραν, και άκόμα αυτό κάνουν, τόσο χάλια καφέ που οι κάψουλα φαντάζει σούπερ.....
Αν απο την αρχή (μιλάω τέλη 90) είχαμε μαγαζιά τύπου 3ου κύματος και ο κόσμος γευόταν τον παράδεισο σιγά μην πλησίαζε το καψουλομηχάνημα.
Πόσος κόσμος έχει για ελληνικό στο σπίτι του την μηχανούλα της ΒΕΚΟ παράδειγμα......?
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ελεύθερη Ώρα

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron