pre-infusion-σκαλωσιά-σοβάντισμα!!

Θέματα άσχετα με τον καφέ , χαλαρές συζητήσεις!

pre-infusion-σκαλωσιά-σοβάντισμα!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 11 Απρ. 2014, 18:49

Σαν νεος χρηστης μηχανης με E61 group,και επειδη δεν εχω τεχνικες γνωσεις,θα ηθελα να γνωριζω τι ακριβως συμβαινει με το pre-infusion...σε απλα ελληνικα παρακαλω.Δεν θα ηθελα,αν ειναι δυνατον,να γινει καποια αναφορα σε σοβαδες,τσιμεντογωνιες και σπατουλαριστα.Εχει σχεση η πιεση του δικτυου?Πρεπει να βλεπω 3 ή 4 ή 5 bar στη μηχανη?Εχω pre-infusion χρησιμοποιοντας τη δεξαμενη?Υπαρχει ζωη στον Αρη?Ο ΑΡΗΣ σε πια κατηγορια θα παιζει του χρονου?Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα
{ TAGS }pre-infusion, preinfusion, προεκχύλιση,

Re: pre-infusion-σκαλωσιά-σοβάντισμα!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Loizos » 11 Απρ. 2014, 23:06

Pre infusion.

Είναι η έναρξη της εκχύλισης σε χαμηλότερη πίεση από τα 9 bar. Προτιμάτε η εκχύλιση για τα πρώτα 3-4 δευτερόλεπτα να ανεβαίνει στα 3-4 bar και μετά να φτάνει τα 9.

Το E61 που διαθέτεις το πετυχαίνει με ένα μηχανισμό (ελατήριο αν δεν κάνω λάθος) το οποίο ανεβάζει την πίεση στα 3-4 και μετά στα 9. Δεν χρειάζεται σύνδεση στο δίκτυο καθώς το κάνει η κεφαλή του group σου.

Εγώ προσωπικά που δεν έχω E61 έχω συνδέσει τη μηχανή στο δίκτυο με ρυθμιστή στα 4 bar, ανοίγω την ηλεκτροβαλβίδα και έτσι ξεκινάει η εκχύλιση με την πίεση του δικτύου. Μετά ενεργοποιώ την αντλία και ανεβαίνει στα 9 bar.

Το preinfusion δίνει κάπως πιο "στρογγυλά φλυτζάνια", πιο ισορροπημένα και πιο γλυκόπιοτα.
Άβαταρ μέλους
Loizos
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 25 Δεκ. 2013, 21:04
Ονομα: Λοΐζος
Τοποθεσια: Αιγάλεω
Μηχανη: Rancilio Silvia mod
2η μηχανη: V60 & Aeropress
Μυλος: Anfim Best mod
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Γλυκόπιοτος και φρέσκος

Re: pre-infusion-σκαλωσιά-σοβάντισμα!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 11 Απρ. 2014, 23:13

Πω πω ερωτηματααα!!!
Ρε συ στελιο ... δεν πα να δεις κανα βιντεο στο you tube μην καθομαι βραδυατικα να γραφω; :lol:
mymenhir1971 έγραψε:.Εχει σχεση η πιεση του δικτυου?

Exει μικρη σχεση στο γρουπ τυπου Ε61 της vibiemme.Tα Ε61 δεν ειναι σταθεροποιητες πιεσης για να λειτουργουν απολυτως ιδια με πιεση η με δοχειο νερου.Η πληρωση του preinfusion chumber γινεται ελαφρως πιο γρηγορα με πιεση δικτυου απο οτι με δοχειο νερου.Αν εχουμε 3 η 4 bar πιεση δικτυου παλι υπαρχει διαφορα αλλα ειναι πολυ μικρη και ειναι αναξια λογου και συζητησης.Οταν εχουμε ομως 6 bar σε σχεση με τα 2 τοτε ειναι πιο εμφανης η διαφορα κυριως σε μετρητικο πιεσης τυπου scase.
mymvenhir1971 έγραψε:Πρεπει να βλεπω 3 ή 4 ή 5 bar στη μηχανη?

Eεεε δεν ειναι και πιεση καρδιας για να εχεις τοσο αυστηρο νουμερο που πρεπει να τηρεις.Κυριως για προστασια της αντλιας μεταξυ 3 και 4 ειναι μια καλη πιεση.
mymenhir1971 έγραψε:Εχω pre-infusion χρησιμοποιοντας τη δεξαμενη?

Φυσικα και εχεις preinfusion κανονικοτατο.Το μονο που αλλαζει ελαφρως σε σχεση με την πιεση δικτυου ειναι η καμπυλη αυξησης της πιεσης μεσα στο πορταφιλτερ.
mymenhir1971 έγραψε:Υπαρχει ζωη στον Αρη?

Βεβαιως υπαρχει.Ζωντανη αποδειξη ειμαι εγω.Μολις προσφατα κατεβηκα στη γη με αποστολη :lol:
mymenhir1971 έγραψε:Ο ΑΡΗΣ σε πια κατηγορια θα παιζει του χρονου?Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Εδω φιλε Στελιο θα πρεπει να παραδεχτω δημοσιως οτι δεν τα ξερω ολα και δεν εχω απαντηση να σου δωσω :oops:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: pre-infusion-σκαλωσιά-σοβάντισμα!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 11 Απρ. 2014, 23:26

Loizos έγραψε:


Το E61 που διαθέτεις το πετυχαίνει με ένα μηχανισμό (ελατήριο αν δεν κάνω λάθος) το οποίο ανεβάζει την πίεση στα 3-4 και μετά στα 9. Δεν χρειάζεται σύνδεση στο δίκτυο καθώς το κάνει η κεφαλή του group σου.

Ο μηχανισμος που λες φιλε λοιζο δεν ανεβαζει την πιεση.Απλα υποχωρει το ελατηριο ετσι ωστε να γινει πληρωση του preinfusion chumber και σε αυτη την διαρκεια καθυστερει την ανοδο της πιεσης μεσα στο πορταφιλτερ.
Αυτο βρισκεται στο κατω μερος της κεφαλης του γκρουπ μεσα σε αυτη την ουρα που κρεμεται απο κατω με απλα λαικα και εργατικα λογια. :tooth:

Loizos έγραψε:Εγώ προσωπικά που δεν έχω E61 έχω συνδέσει τη μηχανή στο δίκτυο με ρυθμιστή στα 4 bar, ανοίγω την ηλεκτροβαλβίδα και έτσι ξεκινάει η εκχύλιση με την πίεση του δικτύου. Μετά ενεργοποιώ την αντλία και ανεβαίνει στα 9 bar.


Αυτο που εχεις κανει εσυ ειναι χειροκινητα ελεγχομενο preinfusion με διαρκεια οσο επιθυμεις.Φερνει απο καλυτερα εως πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο οτι του Ε61 αλλα οχι σταθερα γιατι καθε φορα θα πρεπει να χρονομετρας με ακριβεια το preinfusion για να ειναι ιδιο.Επισης εχεις το πλεονεκτημα οτι μπορεις να τελειωσεις την εγχυλιση με λιγοτερα bar και για οσο χρονο επιθυμεις με ενδιαφεροντα αποτελεσματα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: pre-infusion-σκαλωσιά-σοβάντισμα!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 12 Απρ. 2014, 01:27

Το οτι δεν απαντησες στην τελευταια ερωτηση σε καθιστα αναξιοπιστο........γι'αυτο το λογο θα στραφω αλλου σε πιο εγκυρες πηγες οσο αναφορα το pre-infusion....ευχαριστω φιλε Λοϊζο !!!...λογω δουλειας εχω μαθει να ξεχωριζω τους ΜΑΣΤΟΡΕΣ απο χιλιομετρα μακρια,την περιπτωση σου απο ετη φωτος....εσυ ειπες οτι μας ηρθες απο μακρια,δε φταιω εγω!!
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: pre-infusion-σκαλωσιά-σοβάντισμα!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 12 Απρ. 2014, 09:10

Οχι βεβαια..τι να φταις εσυ.Εσυ εισαι νεος χρηστης Ε61 και επιβαλεται να ενημερωνεσαι εγκυρα σωστα και με ακριβεια για το πως εχουν τα πραγματα.Γι αυτο μην ακους αρειανους γιατι θα καταληξεις και εσυ παραπλανημενος ;)
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: pre-infusion-σκαλωσιά-σοβάντισμα!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 12 Απρ. 2014, 14:37

Από μαστροδημητρη(εγω σε βαφτησα ετσι,λαμπαδα θα σου στειλω για την ανασταση μιας και είμαι νονος σου)........ θα αναφέρομαι στο προσωπο ,σου πλεον σαν "φτωχο μεν τιμιο βιοπαλεστη δε"
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: pre-infusion-σκαλωσιά-σοβάντισμα!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 12 Απρ. 2014, 17:16

mymenhir1971 έγραψε:σου)θα αναφέρομαι στο προσωπο ,σου πλεον σαν "φτωχο μεν τιμιο βιοπαλεστη δε"

:respect: νονε μου.Η λαμπαδα μου θελω να εχει και δωρακι ετσιιι;
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast
{ TAGS }https://www.youtube.com/watch?v=STQbgiCP_OE

Re: pre-infusion-σκαλωσιά-σοβάντισμα!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σωκρατης » 13 Απρ. 2014, 10:23

λοιπον καλα τα λετε για το Ε61 ο στελιος αναφερθηκε και σε τσιμεντογωνιες και λοιπα αυτα τα τα ερωτηματα δε θα απαντηθουν απο κανενα ποιο επιστημων νου?και θα προσθεσω το γιαπι το πιλοφορι και το μυστρη κανουν το μαστορα?η το αγωγη ξυπναει το αγωγιατι?θελω ενημερωση παρακαλω!απο κατι τυπακια που παριστανουν τους ξερολες σαν το φυτο στο πρωτο θρανιο της ταξης στο σχολειο........ και δεν αναφερομε φυσικα σε κανενα προλαλησαντα :headbang3: :twisted:
Άβαταρ μέλους
Σωκρατης
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 17:51
Ονομα: Σωκρατης
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Nuova simonelli
2η μηχανη: Ascaso uno prof
Μυλος: Anfim
2ος Μυλος: macap m7d
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Specialty

Re: pre-infusion-σκαλωσιά-σοβάντισμα!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 13 Απρ. 2014, 12:15

Μην ασχολεισαι εσυ Σωκρατη παιδι μου με αυτα.Αυτα ειναι χωρατα χαμηλου επιπεδου για να ικανοποιησουν τις ποταπες μας ευαισθησιες.Εσυ εχεις το υψηλο και θεαρεστο εργο να τελειοποιεις τις εγχυλισεις σου ετσι ωστε οταν ερχομαστε στο μαγαζι σου να μας πηγαινεις στον ισιο δρομο του Θε..ικουshot :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Επόμενο

Επιστροφή στο Ελεύθερη Ώρα

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη