αγορα μηχανης εσπρεσσο και μυλου 500 ευρω

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

αγορα μηχανης εσπρεσσο και μυλου 500 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ababapanos » 07 Μαρ. 2019, 16:44

Καλησπερα σας. Αυτην την στιγμη ειμαι με μηχανη με καψουλες nesspresso περιπου των 100 ευρω. Και θελω να κανω μια σοβαρη αναβαθμηση και να πινω επιτελους εναν σωστο εσπρεσσο.

Αρχικα να πω οτι γνωριζω πως τα χρηματα που διαθετω δεν ειναι πολλα 500-600 ευρω για αγορα μηχανης και μυλου. Δεν θελω να παρω μεταχειρησμενα , ουτε να περιμενω και να δωσω πολυ περισσοτερα χρηματα...

αρχικα σκεφτομουν για μια Lelit PL 41 430 ευρω + καποιον μυλο με περιπου 50-80 ευρω

Αλλα σκεφτομαι μηπως αξιζει καλυτερα να προσπαθησω να δωσω κατι περισσοτερο και να παω στην Pl042e. που εχει και ενσωματομμενο μυλο.

Υπαρχει καμια αλλη αποψη? Δυστηχως η Lelit PL42 T. που εχει και PID και μυλο εχει 734 ευρω.
ababapanos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Μαρ. 2019, 16:42
Ονομα: panos
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: αγορα μηχανης εσπρεσσο και μυλου 500 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ababapanos » 07 Μαρ. 2019, 18:03

Για να κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο το ερώτημα
Ποια θα ήταν καλύτερη επιλογή?

μια Lelit PL 541 μαζί με έναν μύλο Graef CM 702 ?

η μια Lelit PL42 T ?



να τονίσω ότι αυτή η αγορά που θα γίνει τώρα θα είναι και τελική και δεν υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να ξανά χαλάσω τόσα λεφτά για να κάνω αναβάθμιση ούτε σε μύλο ούτε σε μηχανή . Ίδη είναι μεγάλη υπέρβαση για εμένα να δώσω τόσα χρήματα.
ababapanos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Μαρ. 2019, 16:42
Ονομα: panos
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: αγορα μηχανης εσπρεσσο και μυλου 500 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Molinaris » 07 Μαρ. 2019, 23:24

"να τονίσω ότι αυτή η αγορά που θα γίνει τώρα θα είναι και τελική και δεν υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να ξανά χαλάσω τόσα λεφτά για να κάνω αναβάθμιση ούτε σε μύλο ούτε σε μηχανή"

Καλως ηρθες στον κοσμο του "τελευταια φορα"...μεχρι την επομενη, φιλε συμφορουμητη! Enjoy the club!!! :headbang3:

Πριν προχωρησω στην απαντηση μου και περα σπο την πλακιτσα παραπανω, να σου τονισω πως ριχνοντας μια ματια στο προφιλ σου το μονο που ειδα ηταν πως σημερα γραφτηκες και εβγαλες θεμα..!!! Αυτο βεβαια ειναι πολυ καλο ομως εχω την αισθηση πως θα πρεπει να εισαι πιο παλιος φιλος του ccoffeeheat και σημερα σου προεκυψε η αναγκη μιας απαντησης.
Συγνωμη για τον προλογο και ισως να ακουγεται και καπως ασχημα ομως με την απαντηση που θα σου δωσω παρακατω θα καταλαβεις πως το να συμπληρωσεις ολο το προφιλ σου (πολη-αγαπημενοι καφεδες κτλ) υπαχρει δυνατοτητα να λαβεις απαντησεις απο φιλους που γνωριζουν πολλα γυρω απο τον καφε που οχι μονο θα σε διευκολυνουν, ισως να σε κατευθυνουν κι ολας με σιγουρια στην λυση που σου ταιριαζει...

Αποψη μου ειναι πως στα λεφτα που διαθετεις νομιζω πως μπορεις να κανεις ωραια πραγματα και με καποια ασφαλεια στις επιλογες σου. Οπως και εγω πολλες φορες εχω διαβασει απο πολλους που ειχαν απαντησει σε αναλογες περιπτωσεις σαν και την δικη σου, θα ηταν καλυτερα να εριχνες βαρος (οσο και αν μοιαζει "περιτο") σε εναν φοβερο μυλο παρα σε μηχανη...
Δε μπορω να γνωριζω αν τα θελεις καινουρια απο βιτρινα ή μπορεις να πας και σε μεταχειρισμενα, ομως με αυτα τα χρηματα σε μεταχειρισμενα βρισκεις με πολυ λιγη υπομονη απο αγγελιες του site (ηδη υπαρχουν αρκετες αγγελιες σε πολυ καλες τιμες απο διαφορες τοποθεσιες αλλα δεν γραφεις και την δικη σου πολη για να σου πω...)
Νομιζω πως με 200-300 παιρνεις compaq-mazzer-baratza και αλλους σοβαρους μυλους, και θα πιασει τοπο η αποψη σου να μην αναβαθμιστεις ξανα, τουλαχιστον σε μυλο.
Τωρα με αλλα 300 που θα σου μενουν θα μπορουσες να κανεις ανετα δουλεια με μια Gaggia των 100 ευρω μεταχειρισμενη ή και καμμια Rancilio silva γυρω στα 300.
Θελω να πιστευω πως με τετοιες περιπου επιλογες θα περασεις αρκετα χρονια με ενδιαφερουσες και γευστικες επιλογες...μεχρι να ξαναχτυπησει το μικροβιο για την επομενη αναβαθμιση!!!

Το γεγονος πως δεν γραφεις τοποθεσια στο προφιλ σου ειναι αποτρεπτικο στο να σου πει καποιος που να αποτανθεις. Ψαξε για μαγαζια που επισκευαζουν καφετιερες επαγγελματικες μηπως εκει βρεις πιο ευκολα και πιο γρηγορα καποιον μεγαλο μυλο, αλλα και να ξερεις πως ειναι απο σερβις και θα σου κρατησει χρονια.
Επισης αν εγραφες και ποιοι ειναι οι αγαπημενοι σου καφεδες ή τι γευσεις προτιμας σε αυτους τοτε θα μπορουσες να λαβεις και απαντησεις για το αν πρεπει να προτιμησεις κωνικο μυλο η με επιπεδα μαχαιρια.

Οσων αφορα την Lelit PL42 T καποτε την κοιταγα και εγω και ειχα εντυπωσιαστει τοσο που νομιζα πως την εφτιαχνε ο ιδιος ο Θεος!!! Βεβαια μετα διαβασα αρκετα στο coffeeheat και ανοιξα τα ματια μου τοσο ωστε να μπορω να καταλαβω πως απο τετοιου τυπου μηχανη θα πιεις καφε αλλα με 38αρια μαχαιρια στον ενσωματωμενο μυλο της σιγουρα θα χανεις ποιοτητα που θα μπορουσες (και μπορεις) ακομα να την κερδισεις με τις επιλογες σου στα χρηματα αυτα. :coffee: :Oops!:

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι και να σου ευχηθω οτι καλυτερο στην τελικη αποφαση σου... :Yeah:
Molinaris
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 26 Απρ. 2017, 17:58
Ονομα: dimitris
Τοποθεσια: NIKAIA
Μηχανη: La Spazialle Vivaldi
Μυλος: Fiorenzato f4 nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Granitos de Cruz-Specialty


Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη