Αναβάθμιση... ROCKET vs Bezzera vs expobar

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

Αναβάθμιση... ROCKET vs Bezzera vs expobar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό frogie147 » 23 Νοέμ. 2016, 19:01

Καλησπέρα σας,
Έφτασε η ώρα της αναβάθμισης, έπειτα απο 2 χρόνια παρέα με την Oscar. (και τον VARIO)

Όσο διαβάζω για το ποιά είναι ιδανική για εμένα, τόσο μπερδεύομαι... ΗΧ - DB

Πίνω cappuccino, φτιάχνοντας κατά μεσο όρο 4 την ημέρα, 2 πρωί και 2 απόγευμα, για εμένα και την σύζηγο. Σε κάποιες περιπτώσεις, ίσως δυο - τρεις ακόμα, αλλά σπάνια...

Έως τώρα έχω καταλείξει σε 3, δυο hx και μια DB.
Παρακάτω η σειρά έχει να κάνει μόνο με την εμφάνιση και τίποτα άλλο. Η αξία απόκτησης όλων είναι πολύ κοντα.

1)Rocket appartamento η οποία μου αρέσει πολύ περισσότερο απ' όλες εμφανισιακά.
2)Bezzera Magica s mn pid, η οποία είναι ανάλογη με την rocket, έχοντας επιπλέον pid και μανόμετρο πίεσης εκχύλισης(αν το λέω σωστά).
3)Expobar Brewtus IV, DB και pid.


Θα ήθελα τα φώτα όποιου έχει άποψη και είμαι βέβαια ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις, ανάλογες...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση!
frogie147
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 21 Νοέμ. 2016, 01:56
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: simοnelli Oscar
Μυλος: Barratza vario
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αναβάθμιση... ROCKET vs Bezzera vs expobar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 23 Νοέμ. 2016, 19:12

Φιλε μου για την εμφανιση και μονο δεν ειναι δυνατο να εκφερουμε αποψη οχι μονο επειδη ειναι υποκειμενικο πραγμα αλλα επειδη οταν προβαινουμε σε τετοιες αγορες οι περισσοτεροι απο εμας στοχευουμε στο καλυτερο φλυτζανι οτι κι αν συνεπαγεται αυτο.
Με γνωμονα το παραπανω ,υποθετωντας οτι σε ενδιαφερει το καλυτερο φλυτζανι, θα σε ρωτησω τι παραπανω πιστευεις οτι μπορει να σου δωσουν αυτες οι μηχανες που δεν μπορει να σου δωσει η oscar; :think:
Μετα απο μια oscar παντως κοιταμε για DB PID ROARY PUMP(προαιρετικα). :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αναβάθμιση... ROCKET vs Bezzera vs expobar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό frogie147 » 23 Νοέμ. 2016, 19:26

Κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μιλάω για εμφάνιση, αν είναι δεδομένο ότι οι εν λόγω μηχανές έχουν παρόμοια αποτελέσματα. Τότε προφανως και θα αποφασίσω βάση του τι θα βλέπω καθημερινά στην κουζίνα μου :P

Δεν θα ζητούσα ποτέ γνώμη, όπως και κανένας, όταν αφορά την εμφάνιση, μιας και είναι υποκειμενικό και προσωπικό...

Δεν γνωρίζω λοιπόν αν σε σχέση με την Oscar, δω-καταλάβω τέτοια διαφορά που να αξίζει η αλλαγή!

Οπότε προτείνης, τουλάχιστον την Expobar... Σωστά ?
frogie147
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 21 Νοέμ. 2016, 01:56
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: simοnelli Oscar
Μυλος: Barratza vario
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αναβάθμιση... ROCKET vs Bezzera vs expobar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 25 Νοέμ. 2016, 03:35

ΑΝ και καλά έχει μπει το μικρόβιο της αναβάθμισης μηχανής τότε θα πήγαινα σε db λόγω ότι θερμοκρασιακά είναι περισσότερο σταθερές με την έννοια της ευκολίας να έχεις εύκολα φλιτζάνια κάτι που βεβαίως μπορείς να έχεις και με HX φτάνει να έχεις αναλώσει χρόνο μαζί της.
Από μια συγκεκριμένη (πειραγμένη oscar) έχω πιει καταπληκτικά καφεδάκια οπότε θεωρώ αμελητέα τη διαφορά στη γεύση.

H expobar είναι από τις φτηνότερες db που κυκλοφορούν. Για την ποιότητα δε θα αναφερθώ.

Πολλοί είναι οι παράγοντες που υπεισέρχονται για την αναβάθμιση μηχανής πέρα από τη γεύση και το κόστος όπου όσο ανεβαίνει η τιμή τόσο μικρότερη θα είναι και η διαφορά στη γεύση στις μεγάλες κατηγορίες, συγκριτικά με μια entry level μηχανή όπου ανεβαίνοντας επίπεδο θα έβλεπες σημαντική διαφορά στη γεύση.

Άλλο gti, άλλο m5 και άλλο supercar! Οι διαφορές μετά από ένα σημείο είναι μικρές. Αξίζει η μετάβαση μετά από κάποιο επίπεδο και πάνω? Είναι υποκειμενικό. Το σίγουρο είναι ότι την καψούρα την πληρώνεις όπως και να έχει (είτε αυτοκίνητο, είτε μηχανή).

Επίσης το κόστος συντήρησης αυξάνεται σημαντικά όταν αλλάζεις κατηγορία (αναφέρομαι γενικά).

Αν θες να δεις διαφορά στη γεύση ο μύλος είναι μονόδρομος. Ο μύλος κάνει τη διαφορά.Αν τίθεται θέμα χρημάτων κράτα την Oscar και επένδυσε σε ένα πολύ καλό μύλο!
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αναβάθμιση... ROCKET vs Bezzera vs expobar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 27 Νοέμ. 2016, 14:34

frogie147 έγραψε:Οπότε προτείνης, τουλάχιστον την Expobar... Σωστά ?

Οχι βεβαια.Δεν προτεινα καποια συγκεκριμενη.Για τοπολογιες μιλησα.
Οτι πληρωνεις παιρνεις και οπως ειπε και ο Γιωργος και με βρισκει συμφωνο :H expobar είναι από τις φτηνότερες db που κυκλοφορούν. Για την ποιότητα δε θα αναφερθώ.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αναβάθμιση... ROCKET vs Bezzera vs expobar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό frogie147 » 27 Νοέμ. 2016, 22:06

Παιδιά σας ευχαριστώ.

Με προβληματίσατε όπως έπρεπε...

Θα κοιτάξω λοιπόν το θέμε ''μύλος'' πιο διεξωδικά...

Ας πούμε ότι μπορώ να διαθέσω 700-750ε, θα είχε νόημα να αναβαθμίσω τοv Vario ?????

Για κάποιο λόγο έπειτα απο 2 χρόνια, έχει αρχίσει και δεν κόβει fine αρκετά, αν και τον ρύθμισαβάση των οδηγιών της Baratza...
frogie147
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 21 Νοέμ. 2016, 01:56
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: simοnelli Oscar
Μυλος: Barratza vario
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αναβάθμιση... ROCKET vs Bezzera vs expobar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 20 Δεκ. 2016, 13:17

Γιατί δεν αναφέρεστε στο θέμα ποιότητας ? Την τιμή την ήξερε ο άνθρωπος απο πριν, για την ποιότητα θέλει να μάθει όπως και πολλοί άλλοι που διαβάζουμε το post και σκεφτόμαστε κατά πόσο αξίζει να προχωρήσουμε στην αγορά της Expobar :respect:

Άλλο αν δεν γνωρίζατε, εκεί οκ καλώς να μην σχολιάσετε την ποιότητα.. αλλά αν έχετε ιδία άποψη θα θέλαμε πολύ να την μοιραστείτε μαζί μας πριν προχωρήσουμε σε μια τόσο ακριβή αγορά.
Εγώ 1 χρόνο τώρα που διαβάζω για τη συγκεκριμένη μηχανή τόσο στο HobeBarista όσο και στο CoffeeGeeks δεν έχω διαβάσει τίποτα αρνητικό πέρα απο την εξωτερική εμφάνιση για όσους τους ενδιαφέρει. Αλλά εγώ δεν έχω προσωπική εμπειρία με τη μηχανή, ούτε σε επίπεδο γνώσεων για να κρίνω τι ισχύει.
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

Re: Αναβάθμιση... ROCKET vs Bezzera vs expobar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 20 Δεκ. 2016, 17:49

Δεν νομίζω ότι ο αγαπητός φίλος που εξέφρασε την απορία του δεν καλύφθηκε.. μάλλον εσύ δεν καλύφτηκες.

Μπαίνεις "άτσαλα" στη συζήτηση επιθετικά και δεν ταιριάζει στο χαρακτήρα του forun και στους κανόνες του!

Ενδεικτικά και όχι περιοριστικά!
http://www.home-barista.com/espresso-ma ... 20703.html
https://www.youtube.com/watch?v=xGQbMOmVsQA
https://www.youtube.com/watch?v=ISMkwUd9WV8

Προβλήματα μπορεί να παρουσιαστούν σε όλες τις μηχανές είτε φτηνές είτε ακριβές και πολλά από αυτά οφείλονται σε ελλειπή συντήρηση αλλά και τοποθέτησης φτηνών εξαρτημάτων (μακρύς ο κατάλογος για να αναλυθεί σε αυτό το νήμα).
Δεν είχα καταλάβει ότι θα πρέπει να κάνουμε τεχνική ανάλυση και αντοχής των εξαρτημάτων που φοράει κάθε μηχανή. :think:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αναβάθμιση... ROCKET vs Bezzera vs expobar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 11 Ιαν. 2017, 18:46

Δεν νομίζω ότι το ύφος μου είναι επιθετικό, τουλάχιστον η πρόθεση μου δεν ήταν τέτοια.
Πιο πολύ το αναφέρω ως "παράπονο" γιατί όταν κάποιος διαβάζει σχόλια τύπου "για την ποιότητα δεν θα αναφερθώ", το μόνο που αποκομίζει είναι ψύλλοι στα αυτιά του και προβληματισμοί σχετικά με την ποιότητα. Και αυτό ακριβώς το είδος σχολίου (όχι το δικό σου) με οδήγησε στο να καθυστερήσω την αγορά μου 1 χρόνο γιατί είχα αρχίσει να φοβάμαι να προχωρήσω επειδή κάποιος γνώστης μου είπε ότι δεν είναι καλή η ποιότητα κατασκευής αλλά δεν ήθελε να μου πει περαιτέρω λεπτομέρειες.

Και ρωτάω απλά και ευγενικά. Γιατι ? Αυτός δεν είναι ο σκοπος του φόρουμ? 2 χρόνια τώρα που διαβάζω το φόρουμ εγώ αυτό βλέπω, ερωτήσεις και απαντήσεις απο ανθρώπους που θέλουν να μοιραστούν τις όποιες γνώσεις τους.

Φυσικά και δεν απαντάω μόνο εκ μέρους του αγαπητού φίλου, απαντάω σαν αναγνώστης που μπαίνει (για την ακρίβεια είναι) στην θέση του και ψάχνει απαντήσεις για μια τέτοια επένδυση.

Όπως είπες και μόνος σου, ακόμα και οι καλύτερες μηχανές μπορεί να παρουσιάσουν προβλήματα οπότε τα link που παρέθεσες δεν αποτελούν κάποιο ισχυρό "επιχείρημα" κατά της ποιότητας κατασκευής της. Και για μένα αν ξέρεις κάποια προβλήματα καλό θα ήταν να τα μοιραστείς, δεν χρειάζεται να μπεις σε λεπτομέρειες και τεχνικές αναλύσεις. Άλλωστε αυτό απέχει πολύ απο το μονολεκτικό "δεν θα αναφερθώ".

Ειλικρινά με συγχωρείς αν ήμουν ή και είμαι επιθετικός αλλά το κάνω γιατί θεωρώ ότι χάνει την ουσία της η απάντηση σου που κατά τα άλλα θα μπορούσε να είναι πραγματικά πολύ χρήσιμη!
Καλη χρονιά
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

Re: Αναβάθμιση... ROCKET vs Bezzera vs expobar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 11 Ιαν. 2017, 19:42

Δεν θα το συνεχίσω διότι πολύ απλά έχουμε αποδείξει πόσο μεράκι και διάθεση έχουμε να βοηθάμε και να μοιραζόμαστε γνώσεις.
Η κριτική όταν είναι καλοπροαίρετη είναι και καλοδεχούμενη.

Τα link που σου παρέθεσα ήταν ενδεικτικά και όχι περιοριστικά... συνεπώς μπορείς να βρεις πολλά.

Πάντως για κάποιον που ενδιαφέρεται και είναι είναι ζεστός για αγορά μηχανής... δεν περιμένει να μπει στο forum μετά από 20 μέρες για να διαβάσει την απάντηση στην τοποθέτηση του. :think:

Αν πρέπει να αναλύσουμε τη μηχανή στα ποιοτικά χαρακτηριστικά των εξαρτημάτων, της σχεδίασης, των μετρήσεων της και της καλωδίωσης τότε χρειάζεται τεχνική ανάλυση.

Η τοποθέτηση μου είναι ότι πληρώνεις παίρνεις... και έχει ιδιαίτερη βαρύτητα κυρίως στο θέμα του μύλου και όχι μόνο της μηχανής.

Αγόρασε την μηχανή που κάνεις κέφι.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη