Αγορά μηχανής Single Boiler έως 1000 ευρώ.

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

Αγορά μηχανής Single Boiler έως 1000 ευρώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 02 Δεκ. 2016, 11:33

Καλημέρα σας συνφορουμίτες, με αυτό το νήμα θελω να θέσω τον προβληματισμό μου για αγορά μηχανής (γιορτες έρχονται άλλωστε...) και ελπίζω να βοηθήσω και να βοηθηθώ στο θέμα αυτό μέσα απο την κουβέντα μας.

Θέλω απο την αρχή να ξεκαθαρισω οτι ψάχνω για μονου μπόιλερ μηχανη μιας και δεν πίνω καπουτσίνο καθόλου.

Βλέπω πολύ κόσμο να ψάχνει μηχανή η οποία να μην είναι εντελώς εισαγωγική αλλά να έχει μια πιο καλή κατασκευή και διάρκεια στο χρόνο με αντίστοιχη επιτυχία στο φλυτζάνι. Δεν αναφέρομαι καν σε μηχανές τύπου krups, delonghi κλπ. ούτε καν.
Εισαγωγικές μηχανές θεωρώ τις gaggia, οικονομικά μοντέλα lelit μέχρι 400 ευρώ. Αξιόπιστες μηχανές μεν εισαγωγικές δε.
Τι γίνεται όμως όταν θες να πας παραπάνω στην ποιότητα? Προσωπικά μιλόντας στην κατηγορία "intermediate" θα έβαζα μηχανές όπως την lelit με pid, ascaso uno pid,την rancilio silvia και όποιες Ε61 group εως 1000 ευρώ υπάρχουν.
Θα έλεγα την bezzera unica, isomac zaffiro, vibiemme levetta.
Απο την μια έχουμε saturated group απο την άλλη παραδοσιακό Ε61.
Ζητούμενό μου είναι η θερμοκρασιακή σταθερότητα άρα θα δω περισσότερο τις μηχανες με pid και όσο το δυνατό μεγαλύτερο μπόιλερ.
το μεγαλύτερο μπόιλερ νομίζω το έχει η zaffiro αλλα δεν έχει pid το οποίο θα την έκανε πραγματικό βράχο. Εξτρά κόστος λοιπόν.
Η unica και η lelit και η ascaso έχουν. Τα μπόιλερ όμως είναι μικρότερα.
Κατασκευαστικά δεν μπορώ να είμαι στο εσωτερικό κάθε μηχανής αλλά θεωρώ ότι και τα χρήματά τους παίρνεις κάτι αξιόπιστο.
Κάπως έτσι σκεπτόμενος πρόσπαθώ να αποκλείσω κάποιες μηχανές θα εδώ θέλω την βοήθειά σας. όσοι πιστοί...
Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά μηχανής Single Boiler έως 1000 ευρώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 04 Δεκ. 2016, 21:36

Δημητρη καταρχην δεν χρειαζοταν να ανοιξεις καινουργιο νημα.Εμπαινε καλιστα το ερωτημα σε αλλα αναλογου τυπου που ειχαν ηδη ανοιχτει.
Μαλλον θα ηθελες το δικο σου ομως να το βλεπεις και να το καμαρωνεις οποτε παω πασο εδω :lol: :lol:
Στο θεμα μας τωρα ομως βαζεις απανωτα ερωτηματα και τα μπλεκεις λιγο τα πραγματα.
Πρωτα πρεπει να ξεκαθαρισεις σε ποια τοπολογια θα ηθελες να πας.Satureted ή Ε61 .
Σε αυτο το ερωτημα θα προτεινω Ε61 καθαρα λογω της κατηγοριας τιμης που θες να κινηθεις.
Προτιμω σε αυτα τα λεφτα μια καλη υλοποιηση Ε61 παρα μια μετρια satureted οπως ειναι ολες αυτες που κυκλοφορουν.
Στο ερωτημα μικρο η μεγαλο μποιλερ θα πω οτι το μεγεθος δεν ειναι παντα το καταλληλο κριτηριο :lol:
Τις περισσοτερες φορες σημασια εχει η σωστη υλοποιηση.Προτιμω λοιπον μια σωστη υλοποιηση Ε61 με μικρο μποιλερ οπως ειναι η bezzera και η zaffiro.Εχει πολλα πλεονεκτηματα το μικρο μποιλερ σε θερμοσυφωνικη μηχανη single boiler.
Aν εχει και pid η μηχανη μας τοτε σουπερ.Καταληγουμε πιο ευκολα ακομα.
Τα γκρουπακια-μποιλερ που χρησιμοποιουν οι ascaso-lelit ειναι απο τον ιδιο κατασκευαστη και αν και ειναι satureted δεν εχουν καμμια σχεση σε αποδοση με μια la marzocco η οποια αποτελει μια ολοκληρωμενη και σωστη υλοποιηση satureted group.
Mε αυτο εννοω πως οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος και οχι οτι θα πρεπει να παρουμε ολοι la marzocco εννοειται.
Προς το παρον αυτα.
Ας πει και κενενας αλλος την γνωμη του.Κουβεντα να γινεται :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αγορά μηχανής Single Boiler έως 1000 ευρώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 04 Δεκ. 2016, 22:06

Έλειπα!!
Πολύ ωραία αυτά που διάβασα. Για να το κάνουμε πιο ενδιαφέρον να βάλουμε στην εξίσωση και καμία μικρή και αποτελεσματική με HX υλοποίηση ?
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά μηχανής Single Boiler έως 1000 ευρώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 05 Δεκ. 2016, 20:45

Δημήτρη σε ευχαριστώ για την απάντηση, αν και συγκεχυμένο το κείμενό μου με απανωτά ερωτήματα όπως είπες, με απλά λόγια έριξες φώς στην υπόθεση. Και εγώ αρχικά ήμουν υπέρ των Ε61 γκρουπ, αλλά σε κουβέντες με διάφορους όπως και εδώ, βλέπω οι υπολοιήσεις και η κουβέντα να τίνει προς τη saturated τοπολογία, όπου στην κατηγορία τιμής που ανέφερα απάντησες ήδη οτι δεν έχουν το πρέπον αποτέλεσμα.
γιώργο δεν θέλω να μπλέξω εγώ προσωπικά τις ΗΧ στο θέμα γιατί όπως είπα δεν πίνω καπουτσίνο και δεύτερον δεν τις θεωρώ θερμοκρασιακά σταθερές όσο μια μονού μπόιλερ με pid. αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε.
όπως επίσης και η σταθερότητα στην επαναληψιμότητα δεν είναι το ζητούμενο. Πόσες φορές θα έρθουν 2, 3 φίλοι όστε να χρειαστούν 2,3 καφέδες συνεχόμενοι...?
επομένως αν πούμε οτι καταλήγουμε σε μια εκ των unica ή zaffiro pid, θα είχαμε να καταλήξουμε κάπου ή το ίδιο και το αυτό κοιτάμε μόνο το οικονομικό?
Θα έλεγα και την vibiemme αλλά στην τιμή που είναι αν βάλω και pid θα πάει αρκετά ψηλά...
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά μηχανής Single Boiler έως 1000 ευρώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 05 Δεκ. 2016, 22:37

Όλα μια χαρά αλλά γιατί "ήσουν" υπέρ του Ε61 και τώρα δεν είσαι;
Μια χαρά υλοποίηση, αξιοπρεπέστατη και προσωπικά πριν πάω σε full saturated group είχα 2 μηχανές με Ε61 και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

Το θέμα της επαναληψιμότητας πρέπει να είναι το ζητούμενο για τη δική σου ευκολία και εξέλιξη τόσο στην παρασκευή καφέδων όσο και στον πειραματισμό και όχι για την περίπτωση όταν παραστεί ανάγκη (φίλοι- back to back).

Αυτό που χρειάζεται κάθε μηχανή είναι θερμοκρασιακή σταθερότητα και μαζί με ένα PID θα είναι μια χαρά. Επίσης το θέμα των "εύκολων - φτηνών ανταλλακτικών και τοπικής υποστήριξης" είναι παράγοντες που θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου κατά την επιλογή σου.

Το θέμα μεγέθους boiler έχει πολύ ανάλυση και ίσως καλύτερα είναι να ανοιχτεί νέο θέμα άλλωστε σε αυτό το site το θέμα τεχνογνωσίας μύλου και μηχανών υλοποίησης είναι σε άλλο επίπεδο. Είναι τελείως διαφορετικό να διαβάζεις για μεγάλα κωνικά/flat και υλοποιήσεις... από το να τις δουλεύεις προσωπικά και να κάνεις άμεσα συγκρίσεις! Αν πιάσουμε και τις high end μηχανές τότε SKY IS THE LIMIT και επίτρεψε μου να σου γράψω ότι το έχουμε! ;) Προσωπικές απόψεις που εδραιώθηκαν από την καθημερινή τους λειτουργία κι όχι από ανάγνωση σχετικής αρθρογραφίας.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά μηχανής Single Boiler έως 1000 ευρώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 06 Δεκ. 2016, 00:38

E61-PID και θα εισαι μια χαρα.Εγω τουλάχιστον είμαι ικανοποιημένος χωρις φυσικα να ελεγα όχι σε μια gs3!!!!Ελπιζω να σε βοηθησουν και αλλοι συνφορουμιτες στην επιλογή σου γιατι τα χρηματα είναι πολλα και πρεπει να γινει σωστη επενδυση.
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Αγορά μηχανής Single Boiler έως 1000 ευρώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 06 Δεκ. 2016, 20:57

dim_cafe έγραψε: βλέπω οι υπολοιήσεις και η κουβέντα να τίνει προς τη saturated τοπολογία, όπου στην κατηγορία τιμής που ανέφερα απάντησες ήδη οτι δεν έχουν το πρέπον αποτέλεσμα.

Κοιτα Δημητρη.Για να μην δημιουργω λαθος εντυπωσεις θα σταθω στο οτι οι υπαρχουσες υλοποιησεις satureted group τυπου ascaso,ranchilio,lelit κανουν πολυ καλα αυτο που πληρωνεις αλλα μεχρι εκει.
Σε αυτα τα χρηματα ενα εξαντλημενο σχεδιο single boiler Ε61 απο πλευρας εξελιξης απλα τα κανει καλυτερα.Ομως οι διαφορες στο τελικο αποτελεσμα δεν ειναι τοσο μεγαλες οσο φαινονται στο γραψιμο μας.
Μεχρι να βρεθει μεσω της εξελικτικης διαδικασιας ενα σχεδιο που να εξαντλει την satureted τοπολογια στην χαμηλη κατηγορια τιμης εχουμε μελλον.

Βεβαια δεν αποκλειεται και να εχει βρεθει αλλα να μην θελουν να το διαθεσουν στην αγορα σε αυτα τα λεφτα.
Στο διλλημα σου παντως κι εγω προς bezzera τεινω αν και δεν την εχω δοκιμασει ποτε.Απο τα χαρακτηριστικα της μιλαω.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αγορά μηχανής Single Boiler έως 1000 ευρώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 08 Δεκ. 2016, 23:33

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνοντας στο ιντερνετ τιμες για μηχανες εσπρέσσο, έπεσα και στο ιταλικό άμαζον και διαπίστωσα οτι σχεδόν όλες οι μηχανες βρίσκονται σε τιμές, αν οχι μισές απο τις εδώ, 40% κάτω τουλάχιστον. Βέβαια να παραγγελθούν απο Ελλάδα δεν επιτρέπεται αλλά αν θεωρητικά έκανα κάποια επίσκεψη στη γείτονα χώρα, θα μπορούσα να την πάρω αγκαλίτσα και να την φέρω εδώ?
υπάρχει κάπου λάκκος που δεν έχω αντιληφθεί?
Ευχαριστώ

Συγγνώμη για το off topic
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά μηχανής Single Boiler έως 1000 ευρώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Michalis_cy » 09 Δεκ. 2016, 09:17

dim_cafe έγραψε:τις ΗΧ στο θέμα γιατί όπως είπα δεν πίνω καπουτσίνο και δεύτερον δεν τις θεωρώ θερμοκρασιακά σταθερές όσο μια μονού μπόιλερ με pid. αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε.


Αυτό ισχύει;
Michalis_cy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 10 Φεβ. 2015, 13:33
Ονομα:
Τοποθεσια: Cyprus
Μηχανη: QM Silvano Evo
Μυλος: Niche zero
2ος Μυλος: Ascaso i mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά μηχανής Single Boiler έως 1000 ευρώ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 09 Δεκ. 2016, 09:43

Εχω δουλεψει με heatexchanger που δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο καμμια μηχανη multiboiler με pid...αρκει βεβαια να της εχεις παρει τον αερα και να ξερεις να την λειτουργεις σωστα..Ασε που το scace δεν λεει ποτε ψεματα..!!!
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Επόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron