La spaziale s1 ή lelit καινούργια?

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

La spaziale s1 ή lelit καινούργια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Molinaris » 10 Νοέμ. 2018, 14:00

Ήρθε η ώρα και για τη δικιά μου βοήθειά και μάλλον ευτυχώς!
Φυσικά όπως καταλαβαίνετε έχω μπερδευτεί και η βοήθεια των έμπειρων ήταν και είναι πάντα ευπρόσδεκτη...
Λοιπόν,τι συμβαίνει: Εξοικονομόντας κυριολεκτικά με ιδρώτα και αίμα (η φωτό του Πρέκα μου λείπει μόνο!) κάποια χρήματα, και με βοήθεια φίλου εξίσου άρρωστου με τον καφέ να τσοντάρει, φτάνω στο ποσό των 600-650 με το οποίο ή παίρνω την La spaziale s1 "Vivaldi" κάποιας ηλικίας με service από επισκευαστή μηχανών αλλά -από όσα καταλαβαίνω - είναι ποιοτικό μηχάνημα με προδιαγραφές, που αισθητικά το ερωτεύτηκα μόλις το έψαξα στο YouTube,και την είδα μετά και από κοντά (αν και ομολογώ πως για μηχανή περίπου δεκαετίας τα 650 μου χτύπησαν κάπως...ένεκα ο γεροντοέρωτας!) ή απλά κοιτάω την"χειρότερη" από την πάνω κατηγορία, δηλ. Legit Pl41 tem pid ( και μανόετρο) ή Pl41 plust pid χωρίς μανόμετρο που γενικά την έχετε παινέψει ή ακόμα και την νέα (που για την ώρα μόνο κάτι προβλήματα που βγάζει έχω δει στο YouTube!) την Pl81T pid.
Και εγώ θα ήθελα Rocket αλλά και πάλι καλά να λέω...
Ελπίζω σε σύντομη ανταπόκριση γιατί σε λίγες μέρες θα πρέπει να δώσω μια απάντηση...Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Molinaris
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 26 Απρ. 2017, 17:58
Ονομα: dimitris
Τοποθεσια: NIKAIA
Μηχανη: La Spazialle Vivaldi
Μυλος: Fiorenzato f4 nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Granitos de Cruz-Specialty

Re: La spaziale s1 ή lelit καινούργια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Molinaris » 11 Νοέμ. 2018, 09:43

Και μιας και ουτε εγω ηξερα αλλα εψαξα να μαθω, αυτη ειναι μαλλον η καλυτερη παρουσιαση της S1 στο youtube.
https://www.youtube.com/watch?v=QZL0FQRLXn4
Επειδη πινω μονο εσπρεσακι και δεν κανω αφρογαλα, ειδα πως ειναι πολυ δυνατο αλλα το ξεπερασα ευκολα αφου μπορω να το λειτουργεισω ξεχωριστα... Αυτο που με ενδιαφερει ειναι πως εχει 450 boiler για καφε που ζεσταινεται ευκολα και δεν καιει ρευμα. Επισης λειτουργει με Rotary pump, εχει ρυθμιση θερμοκρασιας, εχει pre infusion επιλογης απο 0-8 δευτερολεπτα,προγραμματιστη εβδομαδος, και καπως καπου στον αερα αφεθηκε να εννοειθει πως ισως και να ειναι ικανη σε αυτη τη μηχανη μια παρεμβαση ωστε να γινει και πιθανη ρυθμιση προφιλ!!! :new_shocked: :new_shocked:
Φυσικα δεν το συνεχισα αφενος γιατι ημουν λιγο πριν το εγκεφαλικο απο οσα -πιθανον- να μπορουσαν να συμβουν, και αφετερου γιατι θα πρεπει να ξεκαθαρισω την κατασταση με την αποφαση μου για να δουμε τι μπορει και τι οχι... Επισης σκαλιζωντας γνωσεις ανθρωπων που εκτιμω στον καφε, μου ηρθε η πληροφορια πως η μαρκα αυτη δεν ειναι για ρομπουστες να ψηνει αλλα για 80-20 και πανω...και ποσο "χαλαστηκααα"... :P

HELP CHRISTIANS.....(που λενε και στο χωριο μου στην κατω Ραχουλα του...Τεξας!!!) :priest:
Molinaris
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 26 Απρ. 2017, 17:58
Ονομα: dimitris
Τοποθεσια: NIKAIA
Μηχανη: La Spazialle Vivaldi
Μυλος: Fiorenzato f4 nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Granitos de Cruz-Specialty

Re: La spaziale s1 ή lelit καινούργια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 11 Νοέμ. 2018, 10:36

Φιλε θεωρω οτι ειναι δυσκολη η απαντηση και πολυ υποκειμενικη.
Απο τη μια εχεις μια μονη επαγγελματικη μηχανη δεκαετιας απο σερβις αγνωστου ποιοτητος με ροταρυ αντλια συνδεση στο δυκτιο και διπλου μποιλερ και απο την αλλη μια καινουργια satureted γκρουπ οικιακη φτηνοκατασκευη με ολα τα απαραιτητα για καλο καφε στο σπιτι αλλα με δονητικη αντλια.
Μεγαλο μεγεθος απο τη μια με σοβαρη καταναλωση ρευματος .
Μικρο μεγεθος απο την αλλη με μικρη καταναλωση ρευματος.
Μεγαλυτερο χρονο προθερμανσης η μεν απο την δε και με συνεπεια μεγαλυτερη καταναλωση σε ρευμα.
Ροταρυ εναντιον δονητικης.
Preinfusion καλο απο τημ μια χωρις preinfusion απο την αλλη.
Διπλου μποιλερ η μια μονου η αλλη.
Χεσε ψηλα και αγναντευε δηλαδη :lol:
Εγω θα επαιρνα την lelit παντως και θα εψαχνα να βρω εναν πολυ καλο μυλο γιατι απο κει θα παρω αποτελεσμα σωστο και οχι απο την μηχανη.
Εσυ τι θα κανεις τωρα.....Ψυχη βαθια που λενε και στο δικο μου χωριο :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: La spaziale s1 ή lelit καινούργια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Molinaris » 11 Νοέμ. 2018, 11:54

Φιλε woodsman σ' ευχαριστω πολυ για την παρεμβαση σου, ειναι παντα πολυτιμη.
Απο το μαγαζι που πουλαει την spaziale εχω παρει μεταχειρησμενο και επισκευασμενο απο δικο τους service τον Eureca instandadeo 50 flat και ειναι αυτος η αιτια που στην gaggia φορτωνω κατοσταριδες καφεδες και εχω πολυ καλο αποτελεσμα. Βεβαια δεν ειναι ο mazzer ή ο compaq με 68αρια αλλα και εγω ειμαι σπιτι μου, οχι στη Γλυφαδα σε κεντρικη καφετερια...!!
Ετσι λοιπον θελω να πιστευω πως το σερβις απο το συγκεκριμενο καταστημα που κανει σερβις σε επαγγελματικες μηχανες θα ειναι σωστο στην οικιακη μηχανη (συγνωμη αν πριν δεν το εκανα απολυτως σαφες πως ειναι επαγγελματιες του χωρου) αρα λογικα μετα τον μυλο θελω να πιστευω πως θα λειτουργει σωστα και η μηχανη...αλλωστε δοκιμες θα γινουν να δειξουν αποτελεσμα με δικους μου μονοποικιλιακους και blend που τους γνωριζω και με παρουσια φιλου μου που ξερει λιγα παραπανω. Θα ηθελα να διαφωνησω μαζι σου (παντα σεβομενος τις ατελειωτες γνωσεις σου) στο γεγονος πως και φιλος πρωην επαγγελματιας μπαρμαν που ετυχε να την χρησιμοποιει τωρα στην εταιρια που δουλευει αλλα και αλλος επαγγελματιας επισκευαστης επαγγελματικων μηχανων καφε, μου ειπαν πως θερμαινεται "σε δυό λεπτα" [εννοειτε ΜΟΝΟ το boiler του καφε που ειναι 450, οχι το αλλο (και δεν ειναι καν τα 800 της oscar simonelli] ...εγω βαζω 10-15 λεπτα οσο και οι οικιακες που αναφερω (lelit κτλ.).Αρα νομιζω πως στο ρευμα ειμαστε "ισα βαρκα ισα νερα"... ("straight boat-straight waters" που λενε και στο χωριο της γυναικας μου στην Ανω Ακάρνινα του Chicago που εκτρεφουν...bulls!!!) :tooth:
Εννοειτε πως στα επομενα τρια που αναφερεις η απαντηση ειναι ευκολη: Και ροταρυ και διπλο boiler (στην αναγκη για επισκεψεις) και φυσικα pre infusion!
Ετσι λοιπον απο τη μια με αυτες τις πληροφοριες και αυτο το σκεπτικο,, αυτο που με "χαλαει" ειναι η τιμη σε σχεση με την δεκαετια, αλλα απο την αλλη ειναι σιγουρα ανωτερη κλαση οποτε το απαλυνει αυτο, γιατι αν εχει γινει σωστη δουλεια τοτε μπορω να κατεχω μια πραγματικα ποιοτικη μηχανη ασχετα αν πλεον απεξω το δειχνει ή οχι, το μεσα ειναι που μετραει.
Απο την αλλη οπως πολυ σωστα λες και εσυ, παω σε κατι πιο νεο που θα την κανει την δουλεια του για το σπιτι και στην τελικη ενα καποιο αποτελεσμα θα το παρω, ασε που θα εχω και εγγυηση και θα ειναι και πρωτο χερι.
Η παγιδα λοιπον, και επειδη ξερω τι διαβαζω οταν τα εχω ξεκοκκαλισει τα αρθρα και τις απαντησεις στο coffeeheat, ειναι πως μετα απο καιρο και αφου το μικροβιο θα εχει εισχωρησει για τα καλα στο ερμο το dna, θα ψαχνω και για παιρετερω αναβαθμιση, δηλαδη και για αλλα χρηματα στην ιδια δυσκολη θεση μου...
Αυτος ειναι και βασικα ο πιο κρυφος λογος των αμφιβολιων μου, και για αυτο μπηκα στην διαδικασια να ρωτησω την αποψη σας ακριβως γιατι εσεις εχετε διαβει αυτο τον δρομο...πολλακις! Η αληθεια ειναι πως η La spaziale με γαργαλαει επικινδυνα ομως εχω χρονο λιγες μερες ακομα να αποφασησω

ΥΣ: Εχω ηδη αναφερει καμποσες φορες πως εχω μιλησει με επαγγελματις επισκευαστες μηχανων καφε αλλα η αληθεια ειναι πως αισθανωμε πως δεν μπορω να στηριχτω πανω τους για μια τετοια αποφαση γιατι εχω την αισθηση πως ολοι τους εχουν στο νου τους τις επαγγελματικες και μαλλον δεν τα σταθμιζουν σωστα για το σπιτι.

ΥΣ 2: Δεν ειναι δυσκολο να επιβαλεις την αποψη σου στο να φερεις μια μεγαλη μηχανη που θα πιανει χωρο στην κουζινα και θα τρυπησει τον παγκο για να περασουν σωληνες...απλα παιρνεις το καταλληλα αποφασισμενο υφος και ο δρομος ανοιγει διαπλατα...για το διαζυγιο!!! :waf: :headbang3:

ΥΣ 3: Shit high and see οπως το αναφερει σωστα και ο αναλογος Μπαμπινιωτης της Αμερικης!!! :Yeah:
Molinaris
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 26 Απρ. 2017, 17:58
Ονομα: dimitris
Τοποθεσια: NIKAIA
Μηχανη: La Spazialle Vivaldi
Μυλος: Fiorenzato f4 nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Granitos de Cruz-Specialty

Re: La spaziale s1 ή lelit καινούργια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 11 Νοέμ. 2018, 14:16

Molinaris έγραψε: μου ειπαν πως θερμαινεται "σε δυό λεπτα" [εννοειτε ΜΟΝΟ το boiler του καφε που ειναι 450, οχι το αλλο (και δεν ειναι καν τα 800 της oscar simonelli] ...εγω βαζω 10-15 λεπτα οσο και οι οικιακες που αναφερω (lelit κτλ.).Αρα νομιζω πως στο ρευμα ειμαστε "ισα βαρκα ισα νερα"... ("straight boat-straight waters" που λενε και στο χωριο της γυναικας μου στην Ανω Ακάρνινα του Chicago που εκτρεφουν...bulls!!!) :tooth:


Αγαπητέ Δημήτρη, λόγω πολύ περιορισμένου χρόνου δεν μπαίνω συχνά, αυτό που όμως με βεβαιότητα σου γράφω είναι ότι ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να ζεσταίνεται σε 2 λεπτά.

Απλά είναι ευκολότερη από πολλές πλευρές η letit και σίγουρα με σημαντικά χαμηλότερο κόστος συντήρησης από εκεί και πέρα επέλεξε αυτή που σου κάνει πιο πολύ κλικ (από το να πάρεις την μια ενώ ήθελες την άλλη)

Η αναβάθμιση του μύλου αποτελεί μονόδρομο αν θέλεις να προχωρήσεις γευστικά.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: La spaziale s1 ή lelit καινούργια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Molinaris » 11 Νοέμ. 2018, 16:06

Φιλε μου Γιωργο σ ευχαριστω πολυ για το σχολιο σου. Ισως τελικα να πρεπει να σας ευχαριστησω περισσοτερο για την αμεσοτητα σας μιας και σε λιγοτερο απο 24ωρες ελαβα δυο παρα πολυ αξιοπιστες αποψεις.

Απο τα γραφωμενα σου θα συμφωνησω για τα "δυο λεπτα" και οπως ειχα γραψει και νωριτερα το βλεπω φυσιολογικο για 10-15 λεπτα οπως και πολλες αλλες οικιακες μηχανες, ομως θα κρατησω περισσοτερο αυτο που εγραψες για το "σημαντικά χαμηλότερο κόστος συντήρησης" μιας και θεωρουσα πως ενα-δυο χρονια πριν παρουσιασει καποια βλαβη θα τα περασω λογικα σιγουρα αναιμακτα, και ειδικα πως "επέλεξε αυτή που σου κάνει πιο πολύ κλικ"
Βγαζωντας το θεμα αυτο ημουν 60/40 υπερ της spaziale ομως η τοποθετηση και των δυο σας υπερ των lelit με βαζει στο 50/50 και νομιζω πως λογικα θα παω με εντελως αλλη διαθεση να δω απο κοντα (οπως εχω δεσμευτει στον πωλητη) την spaziale και θα ειμαι και πολυ πιο προσεκτικος και αυστηρος σε τυχον παρατραγουδα αν εντοπισω εως και αρνητικος. Αν ομως τελικα ολα δειξουν καλως (η μηχανη θα ειναι ανοιχτη σε δοκιμη και θα δινονται εξηγησεις) νομιζω πως θα το τολμησω λογο γεροντοερωτα αλλα και λογο του σκεπτικου που ανελυσα παραπανω.
Ελπιζω στις επομενες μερες ολα να κυλισουν καλα και σε καθε περιπτωση θα ανεβασω φωτο ειτε ετσι ειτε αλλιως...

Ειλικρινα σας ευχαριστω πολυ για την συνεισφορα στο προβλημα μου αλλα κυριως να ευχαριστησω και ολα τα ενεργα μελη του φορουμ που με τις απαντησεις τους στο φορουμ σε ολα τα θεματα που μας απασχολουν, μας γεμιζουν με γνωσεις και νεες ιδεες να διωρθωνουμε τα παλια λαθη...("διορθωση" θα ειναι και ενας νεος μυλος καποτε, ο φιλος Διονυσης δινει δυο τωρα, αλλα αυτο παει εντελως για το μελλον...)
Molinaris
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 26 Απρ. 2017, 17:58
Ονομα: dimitris
Τοποθεσια: NIKAIA
Μηχανη: La Spazialle Vivaldi
Μυλος: Fiorenzato f4 nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Granitos de Cruz-Specialty

Re: La spaziale s1 ή lelit καινούργια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 11 Νοέμ. 2018, 17:43

Φιλε μου δεν συγκρινεται το ενα με το αλλο.Το ενα ειναι μηχανημα το αλλο τσιγκινο παιχνιδι.
Το ποστ μου δεν ειναι παρεμβαση αλλα μια απαντηση σε αυτο που ρωτας προτρεποντας σε να βαλεις κατω τις αναγκες σου σε αντιπαραθεση με τις δυνατοτητες της καθε μιας για να βρεις τι σου ταιριαζει καλυτερα.
Δεν μπαινει θεμα ποιοτητας κατασκευης εδω γιατι η απαντηση ειναι απλη.Ειναι η μερα με τη νυχτα.

Οσο για τα δυο λεπτα που ειπες εχω να πω οτι στις περισσοτερες μηχανες ο αισθητηρας μεσα στο μποιλερ θα δεξει την επιθυμητη θερμοκρασια σε μικρο χρονο ομως τα υπολοιπα μεταλλα θα αργησουν αρκετα να ζεσταθουν οσο πρεπει για να εχουμε το σωστο αποτελεσμα.
Οποτε ή κατι δεν καταλαβες καλα απο αυτο που σου ειπαν οι "επαγγελματιες" του χωρου ή οι τελευταιοι πρεπει να ασχοληθουν καλυτερα με τις αγροτικες καλιεργειες.
Εγω επ ουδενι λογω δεν προτεινω την lelit.Ειπα οτι αυτο θα επαιρνα εγω για τους δικους μου λογους.Οχι αυτο να παρεις εσυ.Με εναν καλο μυλο και μια lelit προσωπικα μπορω να πετυχω εξαιρετικη εκχυλιση σε μικροτερο χρονο απο οτι με την vivaldi.
Εσυ πρεπει να αντισταθμισεις καλα τα δεδομενα πριν αποφασισεις μιας και τα μπικικινια ειναι μετρημενα.
Τι να πω.......καλες επιλογες σου ευχομαι :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: La spaziale s1 ή lelit καινούργια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Molinaris » 11 Νοέμ. 2018, 21:54

Φιλε Δημητρη εχεις χιλια δίκια σε οτι αναφερεις για την μερα και τη νυχτα, ετσι ειναι και ειναι ευκολα κατανοητο σε ολους μας παρα τα χρονακια της...
Οταν με το καλο φτασω εκει θα δω την μηχανη να ζεσταινεται απο κρυα και θα γινονται εκχυλησεις και στα δυο και στα πεντε και στα δεκαπεντε λεπτα να δουμε που βγαζει και πότε το σωστο, εκει θα φανει ο πραγματικος χρονος γιατι τους καφεδες μου τους ξερω και απο τη δικη μου μηχανη αλλα και απο την speedster του καταστηματος που ψωνιζω.
Αυτο ομως που με λυπη μου θα συμφωνησω ειναι η μεγαλη αληθεια στο τελος που εγραψες. Και Rocket πουλιουνται και ESM και La Marzocco αλλα δυστηχως τα μπικικινια αποφασιζουν ποιοι ειμαστε και τι μπορουμε να εχουμε. Ισως τελικα και αυτο να μην ειναι και το πιο σημαντικο οσο το γεγονος της ασχημης εσωτερικης καταστασης οσο καιρο δεν ειμαστε σε θεση να ανταποκριθουμε σε καποιες επιθυμιες οταν αυτες τραβανε πολυ καιρο...αυτος ηταν και ο λογος που στην πρωτη κι ολας φραση του νηματος αναφερω πως "και μαλλον ευτυχως"
Για να μην ανοιξουμε μεγαλο κοινωνικο θεμα τωρα, απλα να μου ευχηθω να πανε ολα καλα και να ξαναποσταρω με χαρουμενα νεα!!!
Molinaris
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 26 Απρ. 2017, 17:58
Ονομα: dimitris
Τοποθεσια: NIKAIA
Μηχανη: La Spazialle Vivaldi
Μυλος: Fiorenzato f4 nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Granitos de Cruz-Specialty

Re: La spaziale s1 ή lelit καινούργια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 12 Νοέμ. 2018, 16:28

Καλησπέρα φίλε μου, είσαι πολύ τυχερός μου φαίνεται γιατι εκτός από τις δύο αξιόπιστες απαντήσεις θα λάβεις και τρίτη :2funny:

Το θέμα είναι απλό, αν είναι η vivaldi 2 εγώ προσωπικά αυτήν θα έπαιρνα. (ξέρεις ότι έχει 53mm κλείστρο by the way ε;)

Επείδη λες ότι είναι δεκαετίας υπάρχει περίπτωση να μην είναι η vivaldi 2 αλλά η 1, και δεν έχει κάποια χαρακτηριστικά που αναφέρεις (μανόμετρα, preinfusion κα). Επίσης μια φορά είχε πάρει το μάτι μου και μια αγγελία με la spaz η οποία ήταν ολόιδιο σουλούπι αλλά ήταν hx. Επίσης V2 έχει και με δονητική αντλία και δοχείο αλλά φαντάοζμαι για να γράφεις σωλήνες για σύνδεση τουλάχιστον θα είναι η κανονική.

Anyway για να συνοψίσω προφανέστατα τη μεγαλή διαφορά θα την κάνει ενάς καλός μύλος, και θα δεις ότι όποια και από τις δύο διαλέξεις θα αναγκαστείς να αναβαθμιστείς γιατί σίγουρα θα θελήσεις να πάρεις το μέγιστο από τις μηχανές σου.

Σχετικά με τις δύο, το αποτελέσμα μπορεί να είναι παρόμοιο αλλά όχι η εμπειρία χρήσης και επίσης η la spaz θα είναι μια μηχανή που θα σε κρατήσει πιο μακριά από μια μελλοντική αναβάθμιση!

υ.γ. η μόνη ¨μηχανή εσπρέσσο¨ που ζεσταίνεται σε 2 λεπτά είναι μάλλον τύπου νεσπρεσσο :dancing:
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: La spaziale s1 ή lelit καινούργια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Molinaris » 12 Νοέμ. 2018, 21:41

Τελικα τριτωσε το καλο!
Αν μη τι αλλο ομολογω πως ανοιγωντας το θεμα ευελπιστουσα στο τελος να εχω μια καλυτερη εικονα απο την δικη μου την θολη και νομιζω πως τελικα μονο κερδος υπαρχει μετα τις αποψεις σας.

Αδελφε Βαγγελη ειχα παει και την ειχα δει ανοιχτη αλλα πραγματικα δεν θυμαμαι αν ειναι η ΙΙ ή απλα η πρωτη. Αλλωστε δε σκαρμπαζω γρι για να πω πως κατι μου εκανε περισσοτερο εντυπωση, ουτε την πολυεψαξα και ασχοληθικα, μια ματια εριξα στα γρηγορα, αλλα παρ' ολα αυτα ειμαι 100% βεβαιως πως θελει συνδεση στο δυκτιο...εχω ακομα τα καρουμπαλα να μου το θυμιζουν γιατι τσιρωτα και επιδεσμους τα εβγαλα χθες..!!! :waf: :think:

Οσα εχω καταφερει να βρω μεσα απο το ιντερνετ τις τελευταιες μερες αλλα και ρωτωντας ανθρωπους που γνωριζουν περισσοτερα απο μενα ειναι η εικονα που εχω σχηματισει για την S1 και αυτα για την δεκαετια ειναι εντελως δικη μου μπακαλιστικη προσεγγιση μιας και δεν εχω γνωση για τις χρονικα επομενες (DREAM) μηχανες της εταιριας. H παρατηρηση σου ομως σχετικα με την πρωτη ή τη δευτερη ειναι ολοσωστη και θα το προσεξω ιδιαιτερα.
Αυτο ομως που θα κρατησω περισσοτερο απο τα γραφωμενα σου ειναι αυτο που με λιγα λογια συνοψισες οσα εγω ηθελα να εξηγησω με πολλα..." θα είναι μια μηχανή που θα σε κρατήσει πιο μακριά από μια μελλοντική αναβάθμιση!" Αυτος ακριβως ειναι ο στοχος και ειναι και το ρισκο συναμα...

ΥΣ: Ακομα θυμαμαι να διαβαζω διαλογους στο site που ο φιλος ηθελε να παρει επιτελους μηχανη και οσοι απο εσας απαντησατε του λεγατε να παρει μυλο και μηχανη αργοτερα. Τελικα δεν το' χω και πολυ... Οπως ειπε και ο Γιωργος "επέλεξε αυτή που σου κάνει πιο πολύ κλικ (από το να πάρεις την μια ενώ ήθελες την άλλη)"
Αν ειναι τελικα για καποιο λογο να μην αξιζει ή να μην μου κανει τοτε απο το να πεσω σε καποια Lelit για να πω πως αναβαθμηστικα και ουσιαστικα να μην ειμαι γεματος στην ψυχη, ειναι καλυτερα να χτυπησω τον Κ10 και εχει ο θεος για μηχανη...αλλωστε η γραια υπαρχει ακομα και νερακι ζεστο τρεχει... Ιδωμεν.
Molinaris
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 26 Απρ. 2017, 17:58
Ονομα: dimitris
Τοποθεσια: NIKAIA
Μηχανη: La Spazialle Vivaldi
Μυλος: Fiorenzato f4 nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Granitos de Cruz-Specialty

Επόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron