Αγορά μηχανής... Και μύλου? ~400 ευρώ μπάτζετ

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

Αγορά μηχανής... Και μύλου? ~400 ευρώ μπάτζετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Marvellous_Cain » 17 Δεκ. 2018, 14:23

Μπορούμε να βρούμε κάτι σε αυτα τα χρηματα?
Πρόκειται για έναν φίλο μου
Marvellous_Cain
Member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 24 Μάιος 2014, 20:42
Τοποθεσία: Ioannina
Ονομα: Thanasis
Τοποθεσια: Ioannina
Μηχανη: Rancilio Silvia
Μυλος: Malkhoning Vario
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster: nope :(
Αγαπημένοι Καφέδες: Τα πάντα απο Costa Rica

Re: Αγορά μηχανής... Και μύλου? ~400 ευρώ μπάτζετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό krysztof » 19 Δεκ. 2018, 18:38

Από μηχανές δεν γνωρίζω για να πω κάτι πέρα από τις κλασικές φθηνότερες επιλογές, Gaggia Classic ή κάτι τέτοιο; Σίγουρα, ωστόσο, σε αυτό το budget δεν βρίσκεις εύκολα αυτόματο μύλο για espresso, που είναι και ο σημαντικότερος παράγοντας, αν κάποιος γνωρίζει καλά τη μηχανή του και τα μειονεκτήματά της.

Επομένως για να χωρέσουν και τα δύο στο 400άρι υποθέτω πως η καλύτερη επιλογή για μύλο θα είναι ένας χειροκίνητος. Έχω δημιουργήσει ένα νήμα όπου περιγράφω αρκετές από τις επιλογές που υπάρχουν στην αγορά, αν θες κοίταξε  εδώ .

Εγώ προσωπικά έχω στην κατοχή μου τον Aergrind από The Barn, ο οποίος είναι πολύ καλός για τα λεφτά και ευτυχώς μου έτυχε καλή κατασκευή. Το κατάστημα κάνει αλλαγές/επιστροφές σε ελαττωματικά κομμάτια. Αν πάλι η μικρή χωρητικότητα είναι θέμα για τον φίλο σου, τότε έχεις άλλες επιλογές σαν τον Feld2, πάλι από The Barn, ή τον γνωστό Comandante ή και άλλους, που ίσως δυσκολευτείς να βρεις προμηθευτές εδώ ή εντός Ε.Ε. Ίσως ένας Lido να ήταν επίσης καλή επιλογή, στο reddit υπάρχουν πολλοί χρήστες που τους προτείνουν, αλλά, όπως θα δεις στο νήμα μου, δεν έχω ψάξει αρκετά για αυτούς.

Ο συνδυασμός φθηνή μηχανή + χειροκίνητος μύλος σίγουρα θα απαιτεί ένα μικρό τελετουργικό κάθε μέρα για να ετοιμάσει τον καφέ του ο φίλος σου και θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο να ετοιμάσει και για άλλα άτομα καφέδες, όμως στο budget πιστεύω δεν έχεις πολλές επιλογές. Ελπίζω να το δουν κι άλλα μέλη του φόρουμ για να σε κατευθύνουν καλύτερα όσον αφορά τη μηχανή. Καλή τύχη!
krysztof
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 09 Οκτ. 2018, 16:09
Ονομα: Στέφανος
Τοποθεσια: Ηράκλειο, Κρήτη
Μηχανη: Cafflano Kompresso
2η μηχανη: v60
Μυλος: Knock Aergrind
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Yirgacheffe

Re: Αγορά μηχανής... Και μύλου? ~400 ευρώ μπάτζετ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Molinaris » 23 Δεκ. 2018, 09:45

Φιλε Θαναση γεια σου.
Προσωπικα και με τα καλα εργαλεια που εχεις στην κατοχη σου δεν βλεπω τον λογο να μην μπορεις να καθοδηγησεις τον φιλο σου σε σωστες επιλογες, εκτος και εαν τιθεται θεμα επιλογων στον τοπο σου.

Τυγχανει το προηγουμενο θεμα πριν απο το δικο σου θεμα, ηταν αυτο που με αφορουσε! [La spaziale s1 ή lelit καινούργια?]
Επειδη εχουν περασει μερες και εχει τρεξει και το δικο μου θεμα με την spaziale, περιμενω με το νεο χρονο να ολοκληρωσω το θεμα που εχω ανοιξει και που ευτυχως οι απαντησεις των παιδιων με βοηθησαν να ξεκαθαρισω μεσα μου τι ηθελα ωστε να βγαλω ακρη.

Αποψη μου και των περισσοτερων πιστευω για την περιπτωση σου, ειναι πως με συγκεκριμενο budget θα πρεπει να εισαι τυχερος ή να κινηθεις εξυπνα οπως σου προτεινε και ο συνφορουμιτης krysztof, για να εχεις το maximum αποτελεσμα στο value for money...

Μιας και θα συμφωνησω με την προηγουμενη αποψη που ελεγε "κάτι πέρα από τις κλασικές φθηνότερες επιλογές, Gaggia Classic ή κάτι τέτοιο" και επειδη στον δρομο του οικονομικου στριμωγματος εχω προχωρησει και εγω για να φτασω καποια στιγμη σε ενα επιθυμητο αποτελεσμα που να μπορω να κανω ομορφα το κεφι μου και να πιω ενα καφε της προκοπης, αποψη μου ειναι πως αν θελει καποια στιγμη ενα ανωτερο αποτελεσμα θα πρεπει τωρα που υπαρχουν συγκεκριμενα χρηματα να παει σε μια Gaggia ως ανωτερη ποιοτικη επιλογη απο τον σωρο των επιλογων των πολυκαταστηματων και καλυτερη entry level μηχανη για τα επομενα (με αλλα χρηματα βεβαιως...) και να κοιταξει για μυλο να δωσει καλα χρηματα γιατι νερο τρεχουν ολες πανω-κατω ομως τα μεγαλυτερα μαχαιρια σου κανουν τη ζωη καλυτερη απο ολες τις αποψεις...
Εγω κλεινωντας το δικο μου tipoc τις επομενες μερες θα βγαλω και ανακοινωση να δωσω την Gaggia στην τιμη που συνηθως βρισκει κανεις μεταχειρισμενες στις αγγελιες, γυρω στα εκατο. Απο κει και περα ο φιλος σου μπορει να εχει 300 διαθεσημα για αγορα πολυ ποιοτικου μεταχειρισμενου μυλου σε πολυ αξιοπιστες μαρκες οπως mazer,anfim,compaq κ.α. και το κυριοτερο σε μεγαλυτερα μαχαιρια απο τα δικα μου πενηνταρια του Eureca, σε 60, 64 ή οτι βρεθει στον δρομο του.
Γνωριζω ηδη 3 - 4 μαγαζια να επικοινωνησεις αν θελεις που κανουν service επαγγελματικων μηχανων και που συνηθως εχουν μυλους για πωληση...οικειακες μηχανες καλες δεν εχουν συνηθως γιατι ειναι δυσκολο και για αυτους να βρεθουν και μαλιστα σε τιμες συμφερουσες των καινουριων της αγορας. (Ισως αν σταθει τυχερος να βρει μυλο στα 250 και με 50 να παρει ζυγαρια με χρονομετρο που θα του χρειαστει σιγουρα!)

Εν κατακλειδι και με την δικη μου εμπειρια μπορω να πω πως με Gaggia και Eureca με πενηνταρια δεν με απασχολησε ποτε ξανα να ασχοληθω με καφεδες απο το 90% και ανω των καταστηματων καφε που εβρισκα στο δρομο μου οχι γιατι δεν ειχαν καλη μηχανη ή μυλο αλλα γιατι το αποτελεσμα ηταν "καραβισιο" και δεν εδινα συνειδητα πεταμενα λεφτα...Ευτυχως ψηνουν υπεροχα και στην Ελλαδα και ετσι παει καιρος τωρα που πινω κατοσταρηδες και blend αρκει να ανοιξει κανεις τα ματια του...

Με λιγα λογια, μια Gaggia θα την βρει σε αυτα τα λεφτα, θεωρω με 300 παιρνει ενα σουπερ μυλο και θα κανει χρονια γευστικων δοκιμων μεχρι το μικροβιο να ξαναχτυπησει την πορτα του και να ψαχτει για την επομενη υπερβαση!
Καλη σας τυχη σε καθε περιπτωση και ευχομε το οποιο αποτελεσμα να σας δικαιωσει.
Molinaris
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 26 Απρ. 2017, 17:58
Ονομα: dimitris
Τοποθεσια: NIKAIA
Μηχανη: La Spazialle Vivaldi
Μυλος: Fiorenzato f4 nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Granitos de Cruz-Specialty


Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron