Izzo Alex duetto vs Rocket R58

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

Re: Izzo Alex duetto vs Rocket R58

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 17 Δεκ. 2014, 00:50

Νομιζω πως αποφασησα

Vibiemme domobar double boiler V4 (δεν ξερω αν υπαρχει Ελλαδα)

Ευχαριστώ και παλι
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Izzo Alex duetto vs Rocket R58

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 17 Δεκ. 2014, 09:37

Ο διακοπτης στην πρωτη σκαλα θετει σε λειτουργια το brew boiler,στην δευτερη και τα δυο μαζι δλδ και το steam boiler....αν τωρα θελεις μονο σε λειτουργια το steam boiler απλα απενεργοποεις το pid.Με το pid μπορεις βα παιξεις αλλα πιστεψε με δεν θα χρειαστει να επεμβεις σε καμμια απο τις τις 3 παραμετρους p-i-d....Αν πας τον κερσορα σου στην κορυφη αυτης της σελιδας στο barista.gr θα τα δεις ΟΛΑ....
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Izzo Alex duetto vs Rocket R58

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 17 Δεκ. 2014, 09:44

Καλημέρα.

Πέρα από αυτές τις 2, άλλες μηχανές κοίταξες ;
H Vetrano 2db (quick Mill) διαφοροποιείται από τις υπόλοιπες στον έλεγχο του steam (2o pid)
http://www.chriscoffee.com/Vetrano-2B-p/db995.htm
LaSpaziale που έχει ανανεωμένη σειρά την είδες ?

Έχουν γίνει αναλυτικά σχόλια για τις συγκεκριμένες μηχανές και ειδικά για τη vbm. Όμως θέλεις να το προσεγγίσουμε λίγο διαφορετικά ?

Τι πιστεύεις ότι θα σου έδινε καλύτερο αποτέλεσμα στο φλιτζάνι ? η αναβάθμιση της μηχανής ή του μύλου ?

Ίσως αν είχες μια άλλη μηχανή χαμηλότερου επιπέδου να επέλεγες την μηχανή αλλά εγώ πιστεύω ότι πρώτα να πας σε αναβάθμιση μύλου προσπαθώντας να μάθεις ακόμη καλύτερα τη μηχανή σου. Επιλέγοντας έναν πολύ καλό μύλο που θα τον έχεις για πολλά πολλά χρόνια θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο από αυτό που νομίζεις. Αν μετά νιώσεις ότι η μηχανή που έχεις σε κούρασε, τη βαρέθηκες κ.α. τότε προχωράς στην αγορά της.

Αν ήμουν στη θέση σου θα κοίταζα να αγοράσω ένα πολύ καλό μύλο (μεταχειρισμένο) με μεγάλα flat / conical να έδινα μια χρονική διορία (1 χρόνο) και αν δεν ήμουν ικανοποιημένος θα προχωρούσα σε αγορά μηχανής.

Δικό σου το budget δική σου και η απόφαση άλλωστε εδώ είμαστε μια παρέα για να τα λέμε και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον. ;)
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Izzo Alex duetto vs Rocket R58

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 17 Δεκ. 2014, 10:09

Καλημέρα η διαφορα της v4 ειναι αυτή, εβαλαν ρυθμιση pid στο δευτερο μποιλερ καθως επιλογη στον διακοπτη για να σβηνει.Η laspaziale να σου πω την αληθεια δεν μου πολυαρεσει.
Να πω την αληθεια δεν βρηκα και παρα πολλα αρθρα αλλα απο τα τεχνικα χαρακτηρηστικα και τη λογικη πως στην κατηγορια κανουν τον ιδιο εσπρεσσο ειμαι μια χαρα.
Ο λογος που θελω να αλλαξω ειναι γιατι βρηκα καποιον που θελει τη δικη μου μηχανη και σκεφτηκα πως ειναι ευκαιρια. Δυσκολα πουλας σημερα εξοπλισμο. Οσον αφορα το μυλο εχεις απολυτο δικιο αλλα δεν ξερω πια μοντελα εψουν κονικα μαχαιρια για να ψαξω για μεταχειρησμενο, που μου φενεται και δυσκολο να σου πω την αληθεια. Ο κ10 μου αρεσει πολυ αλλα απ οτι ειδα δεν εχει μικροτερο μοντελο με κονιακα και εννοειται πως ξεφευγει. ο mazzer παλι ειναι στο 1000αρικο. Το μεταχειρησμενο θα ηταν η καλυτερη λυση.
Ευχαριστω πολυ
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Izzo Alex duetto vs Rocket R58

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 17 Δεκ. 2014, 11:04

Εγώ απλά ήθελα να βεβαιωθώ ότι γνωρίζεις και αυτά τα μοντέλα (υπάρχουν και άλλες μηχανές αλλά ξεφεύγουν οικονομικά).

Αν έχεις βρει αγοραστή για την μηχανή σου και τη δίνεις σε καλή τιμή, θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου.
Έχεις βρει ετοιμοπαράδοτη vbm και δεν κρατιέσαι ? σε καταλαβαίνω απόλυτα! :tooth:

Για τους μύλους η αγορά μεταχειρισμένου είναι μονόδρομος διότι είναι ακριβοί οι μεγάλοι.

Έχασες τον Robur, πιθανότατα να υπάρχουν και άλλοι. Ίσως προς Κ10 να μπορέσεις να βρεις. Μια φορά θα τον αγοράσεις και καθάρισες. ;)
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Izzo Alex duetto vs Rocket R58

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 17 Δεκ. 2014, 17:02

Δυστηχως δεν υπαρχει ετοιμοπαραδοτη, Ιανουαριο, ευτυχως ομως v4
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Izzo Alex duetto vs Rocket R58

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 17 Δεκ. 2014, 17:12

Ειδες την βρηκες την ακρη..Αντε λιγο υπομονη-ξερω δυσκολο πραγμα- αλλα οταν ερθει θα κανεις παρτυ.. :new_shocked:
Με το καλο να την αποκτησεις και να την χαρεις.. :Yeah:
Ειδα τις διαφορες της v4, ειναι σημαντικο που βαλαν pid στο μποιλερ ατμου..

Τωρα μενει να προετοιμασεις την :waf: για το τι θα κοσμει το παγκο της σε λιγο καιρο και το ποσο χωρο θα πιανει μαζι με τον μυλο..
:2funny:
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Izzo Alex duetto vs Rocket R58

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 18 Δεκ. 2014, 23:25

Μαλλον τελικα πρεπει να αλλαξει ο τιτλος, μολις παρηγγειλα την vbm.
Απο μυλο ακομα τιποτα, κοιταζω για μεταχειρισμενο sj e και διαβαζω τι παιζει quamar
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Izzo Alex duetto vs Rocket R58

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 19 Δεκ. 2014, 09:07

Ο τίτλος θα παραμείνει ο ίδιος διότι μέσα από τη διαδικασία σύγκρισης των 2 μηχανών κατέληξες στη vbm. :Yeah:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Izzo Alex duetto vs Rocket R58

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 27 Δεκ. 2016, 17:30

Σας διαβαζω εδω και πολυ καιρο και αποφασισα να γινω μελος.
Πλησιαζει η ωρα της αναβαθμισης και λεω πλησιαζει γιατι εχω μαζεψει τα 2/3 του ποσου, οποτε υπαρχει χρονος για σκεψη.Ειμαι μεταξυ των 2 μηχανων του τιτλου καθως και της vbm DB.
Θα ηθελα επομενως βοηθεια σε καποιους προβληματισμους που εχω.
Κατ' αρχην εγω θα ηθελα την izzo, αλλα διαβαζοντας εδω για την τοποθετηση του μοτερ που ειναι καθετα και οχι οριζοντια και η αντλια ειναι πανω απο το μοτερ, υπαρχει κινδυνος απο διαρροη να παει νερο στο μοτερ και οτι χρειαζεται να κανουμε καποιο mod για να μην υπαρξει προβλημα.Να πω εγω οτι δεν γνωριζω να κανω τετοια mod και ουτε θελω να δωσω τοσα λεφτα και να πρεπει να πειραξω την μηχανη.Επισης αν καταλαβα καλα, αργα ή γρηγορα αυτη η διαρροη θα υπαρξει, εχει συμβει σε πολλους και ολα αυτα με φοβιζουν.
Αυτα τα post που εχω διαβασει εδω ηταν του 2014, υπαρχει περιπτωση να εχουν βελτιωσει εργοστασιακα αυτο το θεμα?
Στην Rocket, με χαλαει το pid που δεν ειναι πανω στην μηχανη και επισης οτι δεν υπαρχει δυνατοτητα manual preinfusion, θελει επισης καποιο mod.
Στην vbm, με χαλαει λιγο η εμφανιση, θα μου πειτε δεν ειναι σοβαρος λογος, αλλα οσο να ναι καθε μερα θα την βλεπεις.
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron