Upgrade from Duetto III

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

Re: Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Manyjobs23 » 08 Μάιος 2015, 16:54

Κάνε μια ερώτηση στο tailormade την έχουν (με τα 3 group) στο site προς πώληση χωρίς ενδεικτική τιμή.
Άβαταρ μέλους
Manyjobs23
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 23 Μαρ. 2014, 20:34
Ονομα: Μανος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Izzo Alex Duetto III
Μυλος: Wega 6.8 A Konik
Coffee Roaster: Gene cafe roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Ethiopia

Re: Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 08 Μάιος 2015, 21:44

Επειδή λόγω δουλειάς έχουμε κάποια προνόμια, ήθελα να προσπαθούσα μήπως και κατάφερνα να μην υποστώ τα έξοδα εκτελωνισμου. Θα ρωτήσω και στο tailormade μόλις έρθω Ελλάδα, αλλά δεν νομίζω να απέχει πολύ σε κόστος. Βέβαια πρόκειται για υπέρβαση που δύσκολα και υπό συνθήκες μπορεί να πραγματοποιηθει.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Manyjobs23 » 08 Μάιος 2015, 22:27

Μπορει να την βρεις και εδώ http://www.hasbean.co.uk/products/slayer-1-group
Άβαταρ μέλους
Manyjobs23
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 23 Μαρ. 2014, 20:34
Ονομα: Μανος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Izzo Alex Duetto III
Μυλος: Wega 6.8 A Konik
Coffee Roaster: Gene cafe roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Ethiopia

Re: Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 11 Δεκ. 2016, 18:25

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, καινούργια version της La Marzocco GS3 MP, όπου πλέον γίνεται κανονικό pressure profilingείτε την έχεις συνδεδεμένη με δίκτυο είτε όχι. Δεν ειναι η έκδοση strada που είχε βγει, πρόκειται για νέα έκδοση με κωνικη βαλβίδα η οποια πλέον δεν χρειάζεται συχνή ανακατασκευή.

https://m.youtube.com/watch?v=myRB7IcSG ... 8oDHccbn0w
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 12 Δεκ. 2016, 08:14

Η αξιοπιστία της gs3 είναι τουλάχιστον γνωστή για τα θέματα της... Μου θυμίζει την παροιμία "περσινά ξινά σταφύλια".

Επίσης διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις με τον παρουσιαστή του video δεδομένου ότι με την έκδοση strada είναι εφικτό το pressure profile (δεν αναφέρομαι σε pressure stages). Επίσης το video είναι του 2014 και η μηχανή ΔΕΝ είναι συνδεδεμένη σε δίκτυο νερού.
https://www.youtube.com/watch?v=tY2sj7sJHzI

Για να μην είμαι τόσο επιφυλακτικός... είναι υπό συζήτηση το θέμα του νέου μηχανισμού ο οποίος (όπως υποστηρίζει ο παρουσιαστής) προσφέρει αξιοπιστία και δεν απαιτεί τόσο συχνή αλλαγή τσιμουχών κ.α. τον οποίο και δανείστηκαν από τις μεγάλες μηχανές τους.
Αναρωτιέμαι αφού τόσο καιρό την είχαν τη λύση για να αποφευχθεί η συχνή και πολυδάπανη αντικατάσταση τους γιατί τώρα το αποφάσισαν :think: ιδιαίτερα όταν η μηχανή αυτή κοστίζει πολλά χρήματα και πουλάει τρελά παρόλα τα θέματα αξιοπιστίας.

Αναγνωρίζω πόσο δυνατό είναι το Marketing που έχουν, ιδιαίτερα στην Αμερική, με παρουσιάσεις, τεχνικές αναλύσεις οι οποίες πιθανώς θα οδηγήσουν σε αύξηση τιμής της.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 12 Δεκ. 2016, 09:32

Ποσο συμφωνο με βρισκεις.......μα ποσο....δεν ξερεις.
Προς το παρον παντως τα σκηπτρα για το stepless pressure profile το κατεχει μονο η strada ep.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 12 Δεκ. 2016, 11:20

Γιώργο συμφωνώ με αυτά που λες. Όμως εμένα σαν υποψήφιο πελάτη τους δεν με ενδιαφέρει γιατί η κάθε La Marzoccο δεν έδινε τη λύση νωρίτερα, προτιμώντας να αρμέγει τους ήδη πελάτες της με τα repair kit (για τον προφανή φυσικά λόγο, τα €€).

Σαν κίνηση τη βρίσκω θετική να πρέπει κάποιος να κάνει ανακατασκευή κάθε 2 χρόνια και όχι κάθε 6μηνο. Βέβαια αν ήμουν κάτοχος μιας GS3 κάπως θα μου ερχόταν αυτό το νέο.

Τροφή για συζήτηση, μιας και στην κατηγορία τιμής της, ουσιαστικά παίζει μόνη της, μιας και Slayer, Synesso και KVDW ανήκουν σε άλλη κατηγορία τιμής.

Από κάτω της (σε τιμή) υπάρχει η Rocket V60 και μετά τίποτα άλλο. Στο εξωτερικό υπάρχει και η Vesuvius.

Εκτός αν αγοράζοντας καμιά LM Linea Mini, μπορεί κάποιος να την moddarei και να κάνει pressure profiling.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 12 Δεκ. 2016, 12:05

Ήδη σε linea mini έχω δει manual preinfusion.

Όλα γίνονται φτάνει να μπει το "κατάλληλο χέρι" την κατάλληλη στιγμή.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Michalis_cy » 12 Δεκ. 2016, 17:00

Αυτός ο τύπος στην Αυστραλία modαρει linea mini

http://coffeemachinist.com.au/linea-mini-mod/
Michalis_cy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 10 Φεβ. 2015, 13:33
Ονομα:
Τοποθεσια: Cyprus
Μηχανη: QM Silvano Evo
Μυλος: Niche zero
2ος Μυλος: Ascaso i mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 19 Ιαν. 2018, 21:59

Μετά από μπόλικη περισυλλογή και σκέψη και για λόγους μη δυνατότητας σύνδεσης για τα επόμενα χρόνια με δίκτυο, θα προχωρήσω στη νέα GS3 MP.

Έχω το παρακάτω δίλημμα και θα ήθελα την άποψη σας.

Έχω 2 επιλογές, η πρώτη:

Αγορά της μηχανής από τον ντόπιο Βέλγο μοναδικό distributor, ο οποίος βαράει στο ψαχνό, €7260 τελική +100€ έξοδα αποστολής στο σπίτι μου, μιας και η αντιπροσωπεία είναι σε μια πόλη 80χλμ από εκεί που μένω. Σε περίπτωση που θέλω να έρθει να μου κάνει bleed τη βαλβίδα και γενικά επίδειξη της μηχανής, είναι + 200€.... Παρέχεται εγγύηση 3 ετών, με την προϋπόθεση ότι κάθε χρόνο θα σου κάνουν αυτοί συντήρηση της μηχανής (άγνωστο ετήσιο κόστος). Αναμονή παραλαβής 3-4 μήνες.

Γενικά θεωρώ κοροϊδία να πρέπει να δώσω όλα αυτά τα χρήματα για επίδειξη, να πω ότι θα μου την σύνδεε στο δίκτυο θα ήταν οκ.

Η δεύτερη επιλογή είναι αγορά από τη Γερμανία, τελική τιμή €6200 + 100€ μεταφορικά= 6350€.

Εγγύηση 2ετής, γερμανικής αντιπροσωπείας , οπότε και η μηχανή θα πρέπει να πηγαίνει βόλτα στη Γερμανία αν υπάρξει θέμα.
Καμία επίδειξη όπως καταλαβαίνετε και το bleed της βαλβίδας θα το κάνω εγώ (υπάρχουν οδηγοί στο Youtube απο τη LM). Παραλαβή σε 2 βδομάδες.

Η διαφορά στη τιμή ανέρχεται στα €1000 κατ' ελάχιστο. Σκέφτομαι ότι με τη διαφορά αυτή, ακόμα και να πάθει κάτι, μπορώ να καλύψω το service πηγαίνοντας τη στο Βέλγο αντιπρόσωπο αν έχει κάτι σοβαρό, σίγουρα 2-3 επισκέψεις τις βγάζω.

Σαν λογική πώς σας φαίνεται? Ο Βέλγος αντιπρόσωπος μου έδωσε την εντύπωση φαρμακείου, άμα σας αρέσει κλπ, οπότε πιστεύω ότι ακόμα και από αυτόν να την αγοράσω, είμαι δεν είμαι σε εγγύηση θα με γδέρνει.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron